1. Home
 2. B1 Vitamini Bulunan Yiyecekler
B1 Vitamini Bulunan Yiyecekler

B1 Vitamini Bulunan Yiyecekler

 • 13 December 2019
 • 0 Likes
 • 3 Views
 • 0 Comments

B1 Vitamini Nedir ?

B1 Vitamini Nedir ? Tiamin (Vitamin B1 veya tiamin), hücresel görevi ve dolayısıyla çok çeşitli organ işlevlerini sürdürmek için vücudun ihtiyaç duyduğu temel bir besindir. Tiamin eksikliği, vücudun, özellikle sinir ve dolaşım sistemlerinin toptan dejenerasyonuna ve nihayetinde ölümüne yol açar.

Ayrıca Bakınız : Yüksek Vitaminli Gıdalar

Ayrıca, Tiamin eksikliği beriberi veya Wernicke-Korsakoff sendromunun gelişmesine yol açabilir. Her ikisinin belirtileri arasında ciddi yorgunluk ve kardiyovasküler, sinir, kas & gastrointestinal sistem dejenerasyonu bulunur.

Tiamin’in fazla tüketilmesinin vücuda herhangi bir zararı olup olmadığı bilinmemektedir. Ayrıca Yapılan Çalışmalarda günlük değerin (DV) üstünde alınan miktarların beyin fonksiyonlarını artırabildiğini göstermektedir.

Tiamin’nin bol bulunduğu yiyecekler arasında balık, tohumlar, kuruyemiş, fasulye, yeşil bezelye, tofu, kahverengi pirinç, kabak, kuşkonmaz ve deniz ürünleri bulunur. Tiamin için mevcut günlük değer (DV) 1.2 mg’dır.

B1 vitamini nedir? Detaylı Anlatım

Tiamin olarak da bilinen B1vitamini , B vitamini kompleksinin önemli bir bileşenidir. Bu besin grubunun diğer bileşenleri ile birlikte, B1vitamini vücudunuzdaki enerji seviyelerini kontrol eder.

 • Ruh halinizi iyileştirir ve nörodejeneratif koşulları tedavi eder
 • Stresi azaltarak bağışıklık sisteminizi güçlendirir
 • Kataraktları önleyebilir, obeziteye karşı savaşabilir ve metabolizmanızı geliştirebilir
 • Anoreksiya, alkolizm veya Crohn hastalığının neden olduğu B1vitamin eksikliğini giderir

B1 vitaminini neden almalıyız ?

B1 vitamini veya tiamin , B vitamini ailesinin diğer üyeleri kadar ilgi görmese de , vücudunuz bu temel besin maddesi olmadan yaşayamaz. Bilim adamları, tiaminin ruh hali düzenleme sisteminizin ayrılmaz bir bileşeni olduğunu keşfetmişlerdir.

Tıp uzmanları genellikle katarakt, glokom, pamukçuk yaraları ve hareket hastalığı gibi durumları tedavi etmek için B1vitamini kullanmaktadır.

Beslenmenizde yeterli miktarda B1vitamini bulundurmanız sizi tiamin eksikliğine karşı korur. Bu temel besin maddesinin eksikliğinde beriberi veya Wernicke-Korsakoff sendromu gelişebilir.

Bu durumlar solunum güçlüğü, sorunlu kalp fonksiyonları,kas koordinasyonlarında eksiklik ve nörodejenerasyon gibi semptomlara neden olur.

B1 vitamininin inanılmaz faydaları vardır !

Bilim adamları, vücudunuzun temel süreçleri düzenlemek için bol miktarda B1 vitaminine ihtiyacı olduğunu söylüyorlar. Günlük olarak doğru B1vitamini dozunu almanızın en önemli nedenlerinden bazıları şunlardır:

Nörolojik Faydaları

B1vitamini takviyesi , Alzheimer hastalığı olan yaşlı insanlar için yararlı olabilir. Bu takviye demans türü için de yararlı olabileceği öngörülmektedir. Beslenmenizde yeterli tiamin bulunduğundan emin olmak beyin hasarını ve yaşa bağlı nörodejenerasyonu önleyebilir.

B1vitamini  açısından aşırı derecede eksikseniz , ölümcül olan Wernicke ensefalopati adı verilen bir durumla karşı karşıya kalabilirsiniz . Bu durumun örnekleri nadir olmakla birlikte, kendinizi bu Wernicke ensefalopatisinden korumak içinb1 vitamin alımına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Kardiyovasküler Faydaları

B1 vitamini asetilkolin üretimi için gereklidir.Vücudunuz bu nörotransmitteri kalp fonksiyonlarını korumak için kullanır. Tiamin eksikliğinde düzensiz kalp atışı ve diğer kardiyovasküler rahatsızlıklara neden olabilir.

Bu temel besin maddesi , kan basıncınızı düşürdüğü için kronik hipertansiyon gelişme riskinizi azaltır.

Diğer Avantajlar

B1 vitamini , vücudunuzun tüm organlarına  ve dokularına enerji iletmek için kullanması kullanılması gereken glikoz üretiminde önemlidir . Alzheimer hastalığı ve diyabet gibi çeşitli durumlar, vücuttaki düşük glikoz seviyelerinden kaynaklanır.

B1vitamini takviyesi, glikozla ilgili bu durumları ortadan kaldırmanıza yardımcı olabilir.

Bilim adamları, B1 vitamininin bir anti-stres besin maddesi olduğunu düşünüyor, bu da vücudunuzun strese neden olan herhangi bir durumla başa çıkmasına yardımcı olduğu anlamına geliyor.

Örneğin bağışıklık sisteminiz strese girerse, stresli olacağınızdan dolayı  ruh haliniz ve genel fizyolojinizde zarar görecektir. 90 günlük bir çalışma , beslenmede bol miktarda B1vitamini almanın stres seviyenizi azalttığını ve bu çalışma özellikle tiaminin işyeri stresine iyi geldiğini bulmuştur.

Tiamin ayrıca katarakt için etkili bir tedavi olabilir . Araştırmalar, B1 vitamininin vücuttaki çeşitli metabolik süreçlere dahil olduğunu göstermektedir , bu da bu vitaminle takviyesinin obezite gibi durumları iyileştirebileceği anlamına gelir.

B1 vitamini suda veya yağda çözünür mü?

B vitamini kompleksindeki tüm besinler suda çözünür. Suda çözünen besinler vücuttan hızla çözünür ve genellikle herhangi bir vücut dokusunda birikmezler.

B1 vitamini kaynakları nelerdir ?

B1vitamini doğal olarak bazı tahıllarda ayrıca esansiyel minerallerle zenginleştirilmiş tahıllarda bulunur. Ek olarak, tiamin çeşitli et ve balık türlerinde de bulunur.

B1 Vitamini Bulunan Yiyecekler

 • 1. Balkabağı
 • 2. Ayçiçeği Çekirdeği
 • 3. Siyah fasulye
 • 4. Midye
 • 5. kahverengi pirinç

Günlük B1 Vitamini İhtiyacımızı Nasıl Karşılarız ?  

Bu yiyecekleri yiyerek günlük ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz

 • 1. Balkabağı
 • 2. Ayçiçeği Çekirdeği
 • 3. Siyah fasulye
 • 4. Midye
 • 5. kahverengi pirinç

Yiyeceklerden yeterince B1 vitamini alabilir miyiz ?

B1vitamini yiyeceklerde çok bol değildir. Bu vitamin türünün çeşitli farklı kaynaklardan elde edilebilir şekilde olsa da, bu kaynakların hiçbiri bu besin maddesinin tam anlamıyla içermez. Yani hiçbirinde yüksek oranda %100 bulunmaz.

B1 vitamini vücudunuz için neden gereklidir?

Diğer B vitaminleri ile birlikte,B1vitamini enerji üretimi ve vücudunuzdaki dağılımında kritik bir rol oynar. Ek olarak, tiamin nöral sinyalleşme için gereklidir ve bu besin ayrıca hücrelerinizdeki önemli sinyalleri aktarmak için kullanılır.

B1 vitamininin fonksiyonları

Nörolojik fonksiyonlar : B1vitamini , beyninizin vücudunuzda gönderdiği sinyalleri artırır ve ayrıca Wernicke ensefalopati adı verilen ölümcül bir durumu önler.

Kardiyovasküler fonksiyonlar: Vücudunuzun kardiyovasküler nörotransmitter asetilkolini yapmak için tiamine ihtiyacı vardır ve B1 vitamini de kan basıncınızı düşürür.

Stres azaltma : Yeterli B1 vitamini alımı vücudunuzdaki stresi azaltır.

Katarakt önleme : Tıp uzmanları, katarakt tedavisi için yüksek dozlarda B1 vitamini kullanabilirler.

B1 vitamini eksikliğinin belirtileri

Wernicke Ensefalopatisi ve Korsakoff Sendromu

Wernicke ensefalopati ve Korsakoff sendromu, sadece tiamin eksikliğinin bir sonucu olarak ortaya çıkan benzersiz durumlardır. Wernicke ensefalopatisi genellikle B1vitamini uygulamasıyla tersine çevrilebilirken, bu durumun zihinsel karışıklığa, zayıf kas koordinasyonuna ve görme sorunlarına neden olur.

Korsakoff sendromu benzer semptomlara neden olur, ancak genellikle geri dönüşümsüzdür. ( Yani Kalıcıdır )

Bacaklarınızda Yanma Ağrıları Varsa

Şiddetli B1vitamini eksikliği, alt bacaklarınızda parestezi adı verilen yanma ağrısına neden olabilir.

Nörolojik Rahatsızlıklarınız Varsa

Hafif tiamin eksikliği vakaları, zayıf hafıza, uyku güçlüğü ve sinirlilik gibi nörolojik rahatsızlıklara neden olabilir.

Ne kadar süre B1 vitamini almanız gerekir?

B1vitamini suda çözünür olduğundan, bu temel besinle tedavinin faydalarını hemen deneyimlemek genellikle mümkündür. Bununla birlikte, B1 vitamini eksikliğiyle ilişkili bazı koşulların geri döndürülemez olduğunu unutmayın, bu nedenle bu besin maddesine önem vermeniz gerekir.

Vücudunuzun B1 vitamini sindirmesi / emmesi ne kadar sürer?

Vücudunuz hemen hemen 5 mg tiamini emebilir. Bununla birlikte, vücut dokuları en fazla 30 mg tiamin depolayabilir ve fazla miktarda B1vitamini alımı emilmez vücuttan atılır.

B1 vitamini, aldıktan sonra vücudunuzda ne kadar kalır?

Tükettiğiniz B1vitamini nin çoğu 24 saat içinde atılır.

B1 vitamini bir antioksidan mıdır?

Tiamin en güçlü antioksidan besin maddelerinden biri olmasa da, bu madde serbest radikallerin etkilerini engeller ve dokularınızı oksidatif strese karşı korur. ( yardımcı olur )

B1 vitamini doz aşımı Etkileri nelerdir?

Aşırı yüksek miktarda tiamin almak, herhangi bir felaketle sonuçlanmaz.

Bilim adamları Yapılan bir çalışmada deney gruplarına günde 50 mg kadar yüksek dozlar vermiş ve vücut tarafından kullanılmayan fazla tiamin, belirgin bir olumsuz sonuç olmadan atıldığı gözlemlenmiştir.

Yinede kan tahlili yaptırmak en uygun oran için mantıklı yoldur.

B1 vitamini vücutta çözülür, yıkanır veya birikir mi?

B1vitamini vücudunuzdan hızla emilir ve vücut dokularınızın hiçbirinde önemli derecede birikmez.

Diyet sırasında B1 vitamini alabilir misiniz?

B1vitamini almak herhangi bir diyet kısıtlamasına müdahale etmez.

B1 vitamininin sentetik formları var mı?

Benfotiamin adı verilen sentetik bir B1vitamini formu vardır. Bu madde tiaminden türetilir, ancak tamamen farklı özelliklere sahiptir.

Sentetik B1 vitamini zararları nelerdir ?

Benfotiamin suda çözünmek yerine yağda çözünür olduğundan, bu tiamin formu dokularınızda birikir ve hemen atılmaz. Tehlikeli etkisi vardır

B1 vitamini nasıl alınır

Tiamin açısından zengin gıdalar yiyerek B1vitamini tüketebilirsiniz ve bu besini günlük takviye olarak da alabilirsiniz.

Tıpta B1 vitamini trendleri

Son zamanlarda, bilim adamları, tiamin eksikliği ile kardiyovasküler sisteminizin aşırı miktarda kırmızı kan hücresi ile ilgili kan kanserleri olan miyeloproliferatif neoplazmların arasındaki potansiyel ilişkiyi incelediler.

2019 çalışması , bu konuda daha önce sonuçsuz olan araştırmalar üzerine inşa edilmiştir. Tiamin takviyesinin bu tür kanseri önleyip önleyemeyeceği hala tam olarak açık değildir. Bununla birlikte, araştırmacılar bu önemli besin için yeni potansiyel kullanımlar keşfetmek için ellerinden geleni yapmaya devam ediyor.

Tiamin Hakkında Özet

Yiyeceklerden almak için en zor B vitaminlerinden biridir; bu besinin bol kaynağı yoktur ve hayvansal ürünleri tüketmediğiniz sürece, beslenmenizde yeterli miktarda tiamin almak neredeyse imkansız olabilir.

B1 Vitamini Bulunan Yiyecekler – B1 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur

# 1: Balık (Somon balığı)

100 g başına Tiamin 200 kalori başına Thiamin
0,3 mg
(% 28 DV)
0,3 mg
(% 28 DV)

#2: Keten Tohumu

100 g başına Tiamin 200 kalori başına Thiamin
1,6 mg
(% 137 DV)
0.6mg
(% 51 DV)

#3: Kuru Fasulye

100 g başına Tiamin 200 kalori başına Thiamin
0,2 mg
(% 20 DV)
0,3 mg
(% 28 DV)

#4: Yeşil Bezelye

Pişmiş Bardak Başına Thiamin 100 g başına Tiamin 200 kalori başına Thiamin
0,4 mg
(% 35 DV)
0,3 mg
(% 22 DV)
0.6mg
(% 51 DV)

#5:Tofu

Kupa Başına Thiamin 100 g başına Tiamin 200 kalori başına Thiamin
0,4 mg
(% 33 DV)
0,2 mg
(% 13 DV)
0,2 mg
(% 18 DV)

#6: Kahverengi Pirinç

Kupa Başına Thiamin 100 g başına Tiamin 200 kalori başına Thiamin
0,4 mg
(% 30 DV)
0,2 mg
(% 15 DV)
0,3 mg
(% 24 DV)

#7: Kışlık Kabak

Pişmiş Bardak Başına Thiamin 100 g başına Tiamin 200 kalori başına Thiamin
0,3 mg
(% 29 DV)
0,2 mg
(% 14 DV)
0.6mg
(% 50 DV)

#8: Kuşkonmaz

Pişmiş Bardak Başına Thiamin 100 g başına Tiamin 200 kalori başına Thiamin
0,3 mg
(% 24 DV)
0,2 mg
(% 14 DV)
1.5mg
(% 123 DV)

#9: Midye

100 g başına Tiamin 200 kalori başına Thiamin
0,3 mg
(% 25 DV)
0,3 mg
(% 29 DV)
İpucu :Merkezi sinir sistemi, sindirim sistemi ve cilt sağlığı için çok gereklidir
Ayrıca b2 vitamini hakkında makalemizide okuyabilirsiniz.
Ayrıca Bakınız : D Vitamini 
İpucu : B1 Vitamini Eksikliğinde sindirim sistemi Problemleri Görülebilir.
İpucu : B5 Vitamini ve B6 vitamini Hakkında B Vitaminleri ve B Vitamini Nedir? Makalemizi Okuyabilirsiniz.
İpucu :B vitamini eksikliğinizin olduğunu düşünüyorsanız mutlaka doktoruna görünmelisiniz.
İpucu : B1 vitamini, B kompleksinin tüm vitaminleri gibi suda çözünen bir vitamindir

Leave Your Comment