Yeni!DiyetGen Yenilendi ! Beslenme ve Diyet Alanında Uzmanların Makalelerini İncele Daha Fazla Detay

BlogFaydaları Nedir

Biberiye Çayının Faydaları Nedir ?

8 Mins read

Biberiye Çayının Faydaları Nedir ?

Biberiye Çayının Faydaları Nedir ? Biberiye, Bitkisel ve Ayurveda tıbbındaki uygulamaların yanı sıra uzun bir mutfak ve aromatik kullanım geçmişine sahiptir

Biberiye çalı ( Rosmarinus officinalis ) Güney Amerika ve Akdeniz bölgesine özgüdür. Nane, kekik, limon otu ve fesleğen ile birlikte, Lamiaceae bitki ailesinin bir parçasıdır

Pek çok insan tadı, aroması ve sağlık için yararları sebebiyle biberiye çayını kullanırlar.

Biberiye Çayı Yüksek antioksidan, antimikrobiyal ve antienflamatuar bileşikler içerir.

Antioksidanlar , vücudunuzu oksidatif hasar ve inflamasyondan korumaya yardımcı olan ve kanser, kalp hastalığı ve tip 2 diyabet gibi kronik hastalıklara yol açabilecek bileşiklerdir.

Meyveler, sebzeler ve biberiye gibi otlar çeşitli bitki yiyeceklerinde bulunurlar. Biberiye çayı ayrıca antienflamatuar ve antimikrobiyal özelliklere sahip bileşikleri içerir.

Biberiyenin antioksidan ve antienflamatuar aktivitesi, büyük ölçüde rosmarinik asit ve karnosik asit gibi polifenolik bileşiklerine bağlanır.

Biberiye Çayının Faydaları

Antioksidan özelliği sayesinde rosmarinik asit, bozulabilen yiyeceklerin raf ömrünü artırmak için genellikle doğal bir koruyucu olarak kullanılır.

Biberiye çayındaki bileşikler ayrıca enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olabilecek antimikrobiyal özelliklere sahip olabilir. Biberiye yaprağı, geleneksel tıpta antibakteriyel ve yara iyileştirici etkileri için kullanılır.

Çalışmalar ayrıca rosmarinik ve karnosik asidin kanser üzerindeki etkilerini de araştırmıştır. İki asidin, antitümör özelliklere sahip olabileceğini ve hatta lösemi, meme ve prostat kanseri hücrelerinin büyümesini yavaşlatabildiğini bulmuşlardır.

Biberiye Çayı

Biberiye Çayı

Biberiye çayı, antioksidan, antienflamatuar ve antimikrobiyal etkiye sahip olduğu gösterilen bileşikleri içerir. Biberiyede en çok incelenen iki bileşik, rosmarinik asit ve karnosik asittir.

Biberiye Çayı Kan şekerinizi düşürmeye yardımcı olabilir

Tedavi edilmediğinde, yüksek kan şekeri gözlerinize, kalbe, böbreklere ve sinir sistemine zarar verebilir. Bu nedenle, diyabeti olan kişilerin kan şekeri seviyelerini uygun şekilde kontrol etmeleri çok önemlidir.

Çalışmalar biberiye çayındaki bileşiklerin kan şekerini düşürebileceğini göstermiştir, bu da biberiyenin diyabetli insanlar arasında yüksek kan şekeri kontrolü için potansiyel uygulamalara sahip olabileceğini göstermektedir.

Biberiye Çayının Faydaları

Biberiye çayı üzerinde yapılan çalışmalar özellikle eksik olsa da, biberiye üzerinde yapılan deney ve hayvan çalışmaları, karnosik asit ve rosmarinik asidin kan şekeri üzerinde insülin benzeri etkilerinin olduğunu göstermektedir.

Bazı araştırmalar, bu bileşiklerin, kan şekerini düşürerek kas hücrelerine glikoz emilimini artırabileceğini göstermektedir.

 

Biberiye çayı, insülin benzeri etkiler uygulayarak ve glikozun kas hücrelerine emilimini artırarak yüksek kan şekeri seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilecek bileşikler içerir

Biberiye Çayı Ruh halinizi ve hafızanızı iyileştirebilir

Zaman zaman stres ve endişe yaşadığımız bir gerçektir.

Bilhassa biberiye çayı üzerinde yapılan çalışmaların eksik olmasına rağmen, kanıtlar biberiye çayı içerisindeki bileşiklerin içilip solunmasının ruh halinizi artırmaya ve hafızanızı iyileştirmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir .

Biberiye Çayının Faydaları

Yapılan bir çalışmada 1 ay boyunca günde iki kez 500 mg oral biberiye almanın, bir plaseboya kıyasla üniversite öğrencileri arasında anksiyete düzeylerini önemli ölçüde düşürdüğünü ve hafıza ve uyku kalitesini artırdığını buldu.

66 sanayi çalışanıyla ilgili 2 aylık bir çalışma, günde 2/3 su bardağı (150 ml) 2 çay kaşığı (4 gram) biberiye içenlerin, hiçbir şey içmeyenlere kıyasla işlerinde çok daha az yandığını hissettiğini belirtti.

Aslında, basit kokulu biberiye yararlı gibi görünmektedir. 20 sağlıklı genç erişkin üzerinde yapılan bir çalışma, bilişsel aroma uygulamasının zihinsel bir testten önce 4-10 dakika süre ile solunduğunun konsantrasyon, performans ve ruh halini iyileştirdiğini gözlemledi.

Dahası, 20 sağlıklı yetişkinde yapılan bir çalışma, biberiye yağını solumanın beyin aktivitesini uyardığını ve ruh halini iyileştirdiğini buldu. Katılımcıların aktivite seviyesi, kan basıncı, kalp atışı ve solunum hızı, yağ solunduktan sonra arttı.

Biberiye özü, sağlıklı bağırsak bakteri dengesini teşvik ederek beyninizin duygular, öğrenme ve hatıralarla ilişkili beyninin bir parçası olan hipokampustaki iltihaplanmayı azaltarak ruh halinizi iyileştirebilir.

biberiyenin faydaları

biberiyenin faydaları

Biberiyede tüketilen ve solunan bileşiklerin anksiyeteyi azalttığı, ruh halini iyileştirdiği ve konsantrasyon ve hafızayı geliştirdiği gösterilmiştir. Hem koklamak hem de biberiye çayı içmek bu yararları sağlayabilir,

Biberiye Çayı Beyin sağlığını destekleyebilir

Bazı deney çalışmaları biberiye çayındaki bileşiklerin beyin hücrelerinin ölümünü önleyerek beyninizin sağlığını koruyabildiğini bulmuştur.

Biberiye Çayının Faydaları

Hayvan araştırmaları, biberiyenin, inme gibi beyin hasarına yol açabilecek durumlardan kurtarmayı destekleyebileceğini ileri sürüyor.

Diğer çalışmalar ise biberiyenin beynin yaşlanmasını olumsuz etkilerini önleyebileceğini, hatta Alzheimer gibi nörodejeneratif hastalıklara karşı koruyucu bir etki ortaya koyduğunu göstermektedir.

 

Biberiye çayı içerisindeki bileşikler beyninizin sağlığını koruyabilir – hem yaralanma hem de yaşlanma ve nörodejeneratif hastalıklardan kaynaklanan bozulmalara karşı direnç oluşturabilir.

Biberiye Çayı Görmeyi iyileştirebilir ve göz sağlığını koruyabilir

Biberiye çayı ve göz sağlığı konusundaki çalışmalar eksik olsa da, kanıtlar çaydaki bazı bileşiklerin gözlerinize fayda sağlayabileceğini göstermektedir .

Hayvan çalışmaları, diğer oral tedavilere biberiye ekstraktının eklenmesinin yaşa bağlı göz hastalıklarının ilerlemesini yavaşlatabildiğini bulmuştur.

Bir çalışma, biberiye ekstraktının çinko oksit ve diğer ARED antioksidan kombinasyonları gibi yaygın tedavilere eklenmesini inceleyerek, yaşla ilgili makula dejenerasyonunun (AMD) yavaş yavaş olmasına yardımcı olduğunu bulmuştur.

Deneysel çalışmalar, biberiyedeki rosmarinik asidin katarakt başlangıcını geciktirdiğini – körlüğe neden olan gözün kademeli opaklığını – kataraktın şiddetini azalttığını göstermektedir.

Biberiye ve göz sağlığı üzerine yapılan çalışmaların çoğunda konsantre özler kullanıldığı, biberiye çayının ne gibi etkilerinin olabileceğini ve bu yararları elde etmek için ne kadar içmeniz gerektiğini belirlemeyi zorlaştırdığını unutmayın.

Biberiye çayı, katarakt ve yaşa bağlı makula dejenerasyonu gibi hastalıkların ilerlemesini ve ciddiyetini yavaşlatarak sağlığınızı korumanıza yardımcı olabilecek bileşikler içerebilir.

Biberiye diğer birçok kullanım için çalışılmıştır.

Biberiye Çayının Faydaları

Bileşiklerin biberiye çayındaki diğer potansiyel faydaları şunlardır:

 • Kalp sağlığına fayda sağlayabilir. Bir hayvan deneyinde biberiye ekstraktının kalp krizinden sonra kalp yetmezliği riskini azalttığı tespit edildi
 • Sindirim teşvik edebilir. Biberiye özü bazen hazımsızlığı tedavi etmek için kullanılır, ancak bu kullanım ile ilgili araştırmalar eksiktir. Yine de, biberiyenin, bağırsak bakteri dengesini teşvik ederek ve iltihabı azaltarak sindirimi desteklediği düşünülmektedir.
 • Kilo kaybını artırabilir. Bir deney çalışmasında, yüksek yağlı bir diyetle beslenen sıçanların ve beslenmeyen sıçanların arasında çalışma yapıldı. Biberiye ile beslenen sıçanlar arasında kilo alımının daha az olduğu kanıtlandı.
 • Saç büyümesini teşvik edebilir. Bazı insanlar ev yapımı biberiye çayının bir saç serumu olarak kullanılmasının saç büyümesini desteklediğini iddia eder , ancak araştırmalar eksiktir. Bazı çalışmalar biberiye yağı veya ekstraktının saç kaybını azaltabileceğini ancak saç derisine uygulanması gerektiğini göstermektedir

Bu faydalar umut verici görünmekle birlikte, özellikle biberiye çayı içmenin ne gibi yararlar sağlayabileceğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Biberiye çayı kalbinize ve sindirim sağlığınıza fayda sağlayan, zayıflamayı  destekleyen ve hatta saç dökülmesini tedavi etmeye yardımcı olan bileşikler içerebilir.

biberiye

biberiye

Potansiyel ilaç etkileşimleri

Diğer birçok bitkide olduğu gibi, bazı insanların da potansiyel ilaç etkileşimlerinden dolayı biberiye çayı tüketirken dikkatli olmaları gerekebilir.

Biberiye çayı ile olumsuz etkileşime girme riski en yüksek olan ilaçlardan bazıları:

 • Kanınızı incelterek kanın pıhtılaşmasını önlemek için kullanılan antikoagülanlar
 • Yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan ACE inhibitörleri
 • idrarınızı artırarak vücudunuzun ekstra sıvıdan kurtulmasına yardımcı olan diüretikler
 • Manik depresyon ve diğer ruh sağlığı bozukluklarının tedavisinde kullanılan lityum

Biberiyenin, idrarın arttırılması, kanın pıhtılaşma kabiliyetini bozması ve kan basıncını düşürmesi gibi ilaçlara benzer etkileri olabilir. Lityum alırsanız, biberiyenin idrar söktürücü etkileri vücudunuzda toksik lityum birikmesine neden olabilir .

Bu ilaçlardan herhangi birini – veya benzer amaçlar için başka ilaçları alıyorsanız – diyetinize biberiye çayı eklemeden önce sağlık uzmanınızla konuşmanız gerekir.

 

Biberiye, yüksek tansiyonu tedavi etmek, idrara çıkmayı artırmak ve dolaşımı iyileştirmek için kullanılan bazı ilaçlara benzer etkiler gösterebilir. İlaç kullanıyorsanız, diyetinize biberiye çayı eklemeden önce sağlık uzmanınıza danışın.

Biberiye çayı nasıl yapılır

Biberiye çayı evde yapmak çok kolaydır ve sadece iki şey gerektirir : Su ve Biberiye.

Biberiye çayı yapmak için:
 1. 295 ml su kaynatın.
 2. Sıcak suya 1 çay kaşığı biberiye yaprağı ekleyin. Alternatif olarak, yaprakları bir çay demliğine yerleştirin ve çayı ne kadar sevdiğinize bağlı olarak, 5-10 dakika boyunca bekletin.
 3. Biberiye yapraklarını, küçük deliklere sahip bir süzgeç kullanarak sıcak sudan süzün veya çay demlikten  sonra çıkarın. Kullanılan biberiye yapraklarını atabilirsiniz.
 4. Biberiye çayınızı bir bardağa dökün ve tadını çıkarın. İsterseniz şeker, bal veya agave şurubu gibi bir tatlandırıcı ekleyebilirsiniz.

İpucu : Taze biberiye tüm yıl boyunca bulunabilen bir bitkidir

İpucu :Beynin sağlıkla çalışmasına destek olduğundan baş ağrılarına da iyi geldiği biliniyor.

İpucu :Biberiye çayının faydaları kadar yan etkileri ve zararları da görülebileceğini unutmayın.

İpucu :Biberiye çayı, yapıldığı biberiye bitkisinden aldığı güç sayesinde tam bir vitamin ve mineral deposudur.

İpucu :Bunun yanında düzenli olarak ilaç kullanması gereken, ciddi, kronik bir rahatsızlığı bulunan hastaların da doktorlarına danışmadan ve onların onayını almadan asla tüketmemesi gerekiyor.

İpucu :Biberiye bitkisi çay olarak, kurusu baharat olarak yemeklere katılarak ya da esansiyel yağ olarak bir çok farklı şekilde kullanılabilir.

İpucu :Yoğun stres yaşayacağınız günlerde bir fincan bibieriye çayı içmek iyi gelebilir.

İpucu :Biberiye çayı solunum yolları kaynaklı meydana gelen hastalıklara iyi gelir ve diyaframa kadar inerek solunum yollarını açar.

İpucu :Kan dolaşımını arttırarak Bağışıklık sistemini güçlendirir.

İpucu :Biberiye özleri ve aktif bileşiklerinden ikisi olan karnosik asit mikroflorayı dengelemeye yardımcı olur. Biberiyenin aynı zamanda hafızayı güçlendirdiği ve hafıza kaybını önlemeye yardımcı olduğu da biliniyor.

İpucu :Epilepsi hastası olanların biberiye çayı tüketmeleri doğru değildir.

İpucu :Çay olarak kullanılabilir. Bitki çaylarına göre belkide bilinmeyenler arasındadır.  Ancak yararları oldukça fazladır.

 

About author
Diyetgen Editör
Articles
Related posts
BlogHastalıkİpuçları

Kolesterole İyi Gelen Besinler

6 Mins read
İçindekilerBiberiye Çayı Yüksek antioksidan, antimikrobiyal ve antienflamatuar bileşikler içerir.Biberiye Çayının FaydalarıBiberiye Çayı Kan şekerinizi düşürmeye yardımcı olabilirBiberiye Çayı Ruh halinizi ve hafızanızı…
BesinlerBlogİpuçları

Sağlıklı Beslenme Önerileri

3 Mins read
İçindekilerBiberiye Çayı Yüksek antioksidan, antimikrobiyal ve antienflamatuar bileşikler içerir.Biberiye Çayının FaydalarıBiberiye Çayı Kan şekerinizi düşürmeye yardımcı olabilirBiberiye Çayı Ruh halinizi ve hafızanızı…
BlogHamilelikİpuçları

Gebelik Öncesinde Beslenme

5 Mins read
İçindekilerBiberiye Çayı Yüksek antioksidan, antimikrobiyal ve antienflamatuar bileşikler içerir.Biberiye Çayının FaydalarıBiberiye Çayı Kan şekerinizi düşürmeye yardımcı olabilirBiberiye Çayı Ruh halinizi ve hafızanızı…
Power your team with InHype
[mc4wp_form id="17"]

Add some text to explain benefits of subscripton on your services.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir