1. Home
 2. D Vitamini Eksikliği
D Vitamini Eksikliği

D Vitamini Eksikliği

 • 6 December 2019
 • 0 Likes
 • 2 Views
 • 0 Comments

D Vitamini Eksikliği

D Vitamini Eksikliği Nedir ? D Vitamini, vücudunuzdaki çeşitli sistemler üzerinde güçlü etkileri olan son derece önemli bir vitamindir.

Diğer vitaminlerin aksine, D vitamini bir hormon gibi çalışır ve vücudunuzdaki her hücrede bunun için bir reseptör bulunur. Cildiniz güneş ışığına maruz kaldığında vücudunuz kolesterol yapar. Aynı zamanda yağlı balık ve müstahkem süt ürünleri gibi bazı yiyeceklerde de bulunur.

Önerilen günlük alım miktarı (RDI) genellikle 400-800 IU civarındadır, ancak birçok uzman bundan daha fazlasını almanız gerektiğini söylüyor.

D vitamini eksikliği çok yaygındır. Dünyada yaklaşık 1 milyar insanın kanında vitamin seviyesinin düşük olduğu tahmin edilmektedir.

Bir 2011 bilimsel çalışmasına göre, ABD’deki yetişkinlerin% 41,6’sı D vitamininde yetersizdir.

D vitamini eksikliği için risk faktörleri
 • Koyu tenli.
 • Yaşlı olmak
 • Fazla kilolu veya obez olmak.
 • Balık veya süt tüketmiyor olmak
 • Yıl boyunca güneşin az olduğu ekvatordan uzak bölgelerde yaşamak.
 • Dışarı çıkarken daima güneş kremi kullanmak
 • Kapalı alanlarda kalmak

Ekvatorun yakınında yaşayan ve sık sık güneş ışığına maruz kalan insanların derilerinin vücutlarının ihtiyaçlarını karşılamaya yetecek D vitamini üretmesi nedeniyle D vitaminince eksik olma olasılığı daha düşüktür.

Çoğu insan semptomların hafif olmasından dolayı D vitamini eksikliğinin farkında değildir. Yaşam kalitenizi önemli derecede olumsuz yönde etkileseler bile, d vitamini eksikliğini kolayca anlayamazsınız.

vitamin d
vitamin d

D vitamini eksikliği belirtileri

 • Hastalanma veya Hastalığa Yakalanma

D vitaminin en önemli rollerinden biri bağışıklık sisteminizi güçlü tutmaktır, böylece hastalığa neden olan virüs ve bakterilerle savaşabilirsiniz.

Enfeksiyonla mücadeleden sorumlu hücrelerle doğrudan etkileşime girer.

Sık sık hastalanırsanız, özellikle de soğuk algınlığı veya grip hastalığında, düşük D vitamini düzeyleri önemli bir faktör olabilir.

Birçok büyük gözlemsel çalışma eksiklikler ile soğuk algınlığı, bronşit ve zatürre gibi solunum yolu enfeksiyonları arasında bir bağlantı olduğunu göstermiştir.

Bazı çalışmalar D vitamini takviyelerinin günlük 4.000 IU dozajda alınmasının solunum yolu enfeksiyonu riskini azaltabileceğini göstermiştir.

Kronik akciğer hastalığı KOAH’lı kişilerde yapılan bir çalışmada, yalnızca D vitamini konusunda ciddi derecede yetersiz olanlar bir yıl boyunca yüksek dozda takviye alındıktan sonra önemli bir fayda sağlamıştır.

ÖZET : D vitamini bağışıklık fonksiyonunda önemli roller oynar. En sık görülen eksiklik belirtilerinden biri, artan hastalık veya enfeksiyon riskidir.

Yorulma ve Yorgunluk Hissi

Yorgun hissetmenin birçok nedeni olabilir. D vitamini eksikliği bunlardan biri olabilir.

Ne yazık ki, genellikle göz ardı edilir.

Bir vakada kronik gündüz yorgunluğu ve baş ağrısı şikayeti olan bir kadının D vitamini kan düzeyi sadece 5.9 ng / ml idi. 20 ng / ml’nin altındaki herhangi bir şey eksik olarak kabul edilir. Bu örnekte d vitamini değeri oldukça düşüktür.

Kadın D vitamini takviyesi aldığı zaman, seviyesi 39 ng / ml’ye yükseldi ve semptomları düzeldi.

 • Bununla birlikte, aşırı derecede düşük olmayan d vitamini seviyelerinin bile enerji seviyelerinizi olumsuz yönde etkileyebileceği düşünülmektedir.

Büyük bir gözlemsel çalışma, genç kadınlarda vitamin D ile yorgunluk arasındaki ilişkiyi incelemiştir.

ÖZET : Aşırı yorgunluk ve halsizlik D vitamini eksikliğinin bir işareti olabilir. Takviye almak enerji seviyenizi yükseltmeye yardımcı olabilir.

Kemik ve Sırt Ağrısı

D vitamini kemik sağlığının çeşitli şekillerde korunmasına yardımcı olur.

Birincisi, vücudunuzun kalsiyum emilimini artırır .

Kemik ağrısı ve bel ağrısı, kanda yetersiz D vitamini seviyesinin belirtileri olabilir.

 • Yapılan gözlemsel çalışmalar eksiklik ile kronik bel ağrısı arasında bir ilişki bulmuşlardır .
 • Bir çalışmada 9.000’den fazla yaşlı kadınlarda D vitamini düzeyleri ile sırt ağrısı arasındaki ilişki incelenmiştir.
 • Araştırmacılar, eksiklikleri olanların, günlük aktivitelerini kısıtlayan şiddetli bel ağrıları da dahil olmak üzere sırt ağrısına sahip olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu bulmuşlardır.

Kontrollü bir çalışmada, D vitamini eksikliği olan kişilerin bacaklarında, kaburgalarında veya eklemlerinde normal aralıktaki kan seviyelerine kıyasla kemik ağrısı oluşma ihtimalinin neredeyse iki katı olduğunu görmüşlerdir.

ÖZET : Düşük D vitamini seviyeleri kemik ağrısı ve bel ağrısına neden olan bir faktör olabilir.

Depresyon

Depresif bir ruh hali, aynı zamanda D vitamini eksikliğinin bir işareti olabilir.

Yapılan çalışmalarında araştırmacılar, D vitamini eksikliğini özellikle yaşlı erişkinlerde depresyonla ilişkilendirmiştir.

Bazı kontrollü çalışmalar, D vitamini eksikliği olan kişilere d vitamini takviyesi vermenin, soğuk aylarda meydana gelen mevsimsel depresyon da dahil olmak üzere depresyonu iyileştirmeye yardımcı olduğunu göstermiştir

ÖZET : Depresyon, düşük D vitamini düzeyleri ile ilişkilidir ve bazı araştırmalar, takviyenin bu semptomları iyileştirdiğini ortaya koymuştur.

Yaraların İyileşmesi

Ameliyat veya yaralanmadan sonra yaraların yavaş iyileşmesi D vitamini düzeyinizin çok düşük olduğunun bir işareti olabilir.

Yapılan çalışmalardan elde edilen sonuçlar, vitaminin yara iyileşme sürecinin bir parçası olarak önemli olan bileşiklerin üretimini arttırdığını göstermektedir.

Diş ameliyatı geçiren insanlar üzerinde yapılan bir araştırma, iyileşmenin bazı yönlerinin D vitamini eksikliğinden kaynaklandığını tespit etmiştir.

Ayrıca D vitamininin iltihabı kontrol etme ve enfeksiyonla mücadeledeki rolünün önemli olduğu da öne sürülmüştür .

ÖZET : D vitamini seviyelerinin yetersiz olması cerrahi, yaralanma veya enfeksiyon sonrası yaraların geç iyileşmesine neden olabilir.

Kemik Erimesi

D vitamini kalsiyum emiliminde ve kemik metabolizmasında çok önemli bir rol oynar .

Kemik erimesi teşhisi konan birçok yaşlı insan daha fazla kalsiyum almaları gerektiğine inanmaktadır. Ancak D vitamini konusunda da eksik olabilirler.

Düşük mineral yoğunluğu, kemiklerinizin kalsiyum ve diğer mineralleri kaybettiğinin bir göstergesidir. Bu, daha yaşlı yetişkinleri, özellikle de kadınları, kırık riskini arttırır.

Menopoz ve menopoz sonrası 1.100’den fazla orta yaşlı kadın üzerinde yapılan geniş bir deney çalışmasında araştırmacılar, düşük D vitamini düzeyleri ile düşük kemik mineral yoğunluğu arasında güçlü bir bağlantı bulmuştur.

Bununla birlikte, kontrollü bir çalışma, D vitamini eksikliği olan kadınların, kan düzeyleri düzelse bile, yüksek dozda takviye aldıklarında, kemik mineral yoğunluğunda bir iyileşme yaşamamış olduğunu bulmuşlardır.

Bu bulgulardan bağımsız olarak, yeterli D vitamini alımı ve kan seviyelerini optimal aralıkta tutmak kemik kütlesini korumak ve kırık riskini azaltmak için iyi bir strateji olabilir.

ÖZET : Düşük kemik mineral yoğunluğu tanısı, D vitamini eksikliğinin bir işareti olabilir. Bu vitaminden yeterince almak, yaşlandıkça kemik kütlesini korumak için önemlidir.

Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi genellikle kesinlikle yaygın bir neden olan strese bağlanır.

Bununla birlikte, saç dökülmesi şiddetli olduğunda, bir hastalık veya besin eksikliğinin bir sonucu olabilir .

Kadınlarda saç dökülmesi, düşük D vitamini düzeyleriyle ilişkilendirilmiştir, ancak bugüne kadar çok az araştırma vardır.

Alopesi areata, baş ve vücudun diğer bölümlerinden ciddi saç dökülmesi ile karakterize otoimmün bir hastalıktır. D vitamini eksikliği nedeniyle çocuklarda yumuşak kemiklere neden olan bir hastalık olan raşitizm ile ilişkilidir.

Düşük D vitamini düzeyleri alopesi areata ile bağlantılıdır ve hastalığı geliştirmek için risk faktörü olabilir.

Alopesi areata hastalarında yapılan bir çalışmada, düşük D vitaminine sahip kan seviyelerinin daha ciddi bir saç dökülmesi ile ilişkili olduğu gösterilmiştir.

ÖZET : Saç dökülmesi, kadınlarda saç dökülmesi veya otoimmün durumdaki alopesi areatada D vitamini eksikliğinin bir işareti olabilir.

Kas Ağrısı

Kas ağrısının nedenlerini söylemek zordur.

 • D vitamini eksikliğinin çocuklarda ve yetişkinlerde potansiyel bir kas ağrısı nedeni olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır
 • Bir çalışmada, kronik ağrısı olan kişilerin% 71’inin D vitamince yetersiz olduğu tespit edilmiştir.
 • D vitamini reseptörü, ağrı algılayan nosiseptör adı verilen sinir hücrelerinde bulunur.

Birkaç çalışma, yüksek dozda D vitamini takviyesi almanın, yetersizliği olan insanlarda çeşitli ağrı tiplerini azaltabileceğini göstermiştir.

ÖZET : Kronik ağrı ile düşük D vitamini kan düzeyleri arasında, vitamin ile ağrı algılayan sinir hücreleri arasındaki etkileşime bağlı olabilecek bir bağlantı vardır.

D vitamini eksikliği inanılmaz derecede yaygındır ve çoğu insan bunun farkında değildir.

Bunun nedeni semptomların genellikle hafif olması ayrıca spesifik olmamasıdır, yani düşük D vitamini seviyesinden veya başka bir şeyden kaynaklanıp kaynaklanmadığını bilmek zordur.

 • Eğer bir eksikliğin olabileceğini düşünüyorsanız, doktorunuzla konuşmanız ve kan seviyenizi ölçtürmeniz gerekmektedir..
 • D vitamini eksikliğini düzeltmek genellikle kolaydır.
 • Ayrıca Bakınız : Yüksek Vitaminli Gıdalar

İpucu :  Kemikler de tıpkı diğer dokular gibi canlı bir yapıya sahiptir ve uzun süreli D vitamini eksikliği kemik yapısında bozulmalara, kemik erimesi oluşumuna ve kas güçsüzlüğüne sebep olabilmektedir.

İpucu : Yiyeceklerde bulunan miktar ise çoğu zaman yeterli değildir. Bu nedenle takviye alabilirsiniz.

İpucu : Güneş ışınlarına maruz kalındıktan sonra D vitamini ciltte doğal bir şekilde sentezlenir.

İpucu : D vitamin eksikliğinin en sık görülen belirtisi; kas ve kemik ağrıları ile yorgunluktur.

İpucu : Şeker hastalığı, inme, kalbe bağlı ölüm riski, yüksek tansiyon gibi sorunlar da D vitamini eksikliğinin yol açabileceği sağlık sorunları arasında yer almaktadır.

İpucu : Çocuklarda D Vitamini ihtiyacı fazladır. Sağlıklı bir yaşam için ideal saatlerde güneş ışığını doğrudan almamız gerekmektedir. En önemli kaynak güneştir.

Bu nedenle eğer yazın dışarıya çıkacaksanız havanın aşırı sıcak olduğu saatlerde değil , güneş ışıklarının yatay olarak geldiği ( öğleden sonra ) saatlerde güneşe çıkmanız önerilir. Aşırı güneş ışığına maruz kalırsanız cilt kanseri olma ihtimaliniz artar. Hiçbir krem sizi cilt kanserinden korumaz.

Leave Your Comment