1. Home
  2. Diyette Bitter Çikolata
Diyette Bitter Çikolata

Diyette Bitter Çikolata

  • 17 December 2019
  • 0 Likes
  • 1 View
  • 0 Comments

Diyette Bitter Çikolata Yenir Mi ?

Diyette Bitter Çikolata En çok merak ettiğimiz şeylerden biri !  Diyet yapanların sıkça sorduğu diyette çikolata yenir mi? Konusu birçok kişinin cevabını merak ettiği sorulardan bir tanesidir.

Çikolata tüketmekten korkan,zayıflamaya karar veren bireylerin üzerini çizdiği  bu lezzetli gıda ile ilgili gerçekleri birde diyetisyen gözünden bakalım.

Karşılaştığım birçok vakada özellikle bayan danışanlarımın adet döneminde sıkça başvurduğu bir gıda olan çikolataya fazla haksızlık edildiğini düşünüyorum.

Bitter çikolata kilo aldırır mı ? sorusuna yanıt arayalım 🙂

Diyette Bitter Çikolata Hakkında

Yapılan araştırmalar çikolatanın temel maddesi olan kakaonun antioksidan özelliğinden kanser hücrelerinin oluşumu engellemektedir.Yapılan bir başka araştırmada ise bireylerde rahatlatıcı bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir.Metabolizmam çok yavaş ne yapmalıyım?

İpucu : . Sağlığı korumak için haftada 2-3 kez ara öğünde 30 gr siyah çikolata yemek yeterli

diyette biter çikolata
diyette biter çikolata

Gibi metabolizmasının yavaş çalıştığına dair yakınan bireylerin imdadına yetişen gıdalar arasındadır. Kalsiyum içeriğinden dolayı kemik gelişimine katkıda bulunmaktadır.

Diyette Bitter Çikolata Hakkında

Ayrıca kalp sağlığınıda olumlu etkilemektedir. Yapılan araştırmalar doğrultusunda çikolatanın diyabet düşmanı olduğunu illeri sürenlerin ,yapılan araştırma sonuçları tersini söylemektedir çikolata diyabet düşmanı değil, diyabet dostu olduğu gözlemlenmiştir.

Sağlık için haftada 2-3 kere ara öğünde 30 gram bitter çikolata tüketmek gerekir.

Bitter Çikolata

Diyette Bitter Çikolata İyi Yönleri

Bence kontrollü bir şekilde tüketilen çikolatanın hem ruhunuza hem de midenize iyi gelecektir.

Danışanalarımın ve özellikle çikolatadan vazgeçemeyenlerin programında yer verdiğim gıdalar arasında çikolata yerini almaktadır.

Çikolata Kilo Aldırır mı ?

Toplumda herkesin kilo aldırır korkusuyla uzak durduğu ve dayanamayıp kontrolsüz bir şekilde tükettiği çikolata ,belki çoğunuz “yok canım” diyeceğiniz bir cevapla karşınızdayım. ? İşte diyette çikolata tüketimi hakkında detaylı rehber  ;

Çikolata kilo aldırmaz  tam tersine kilo vermenize yardımcı olur.Yapılan araştırmalar bitter çikolata tüketen bireylerde tokluk hissi oluştuğu gözlemlenmiştir.Tokluk hissi oluşturması gıda alımında ve yeme isteğini kısıtlamaya neden olmaktadır.

Ayrıca Bakınız : Bitter Çikolatanın Faydaları

Diyette Çikolata Yersek

Diyette bitter çikolata yersek ne olur ? gibi endişe dolu soruları sıkça duyar oldum. Kontrollü ve yerli tükettiğiniz sürece hiçbir şey olmaz .

Sağlıklı kilo vermek isteyen bireylerin öncellikle diyet kelimesini rafa kaldırmalıdırlar.Diyet kelimesi toplumda yasaklarla özdeşleştirildiği için beyin direk yasak veya tüketilmemesi gerekilen besinlere yönelmektedir.

Yeterli ve kontrolü şekilde çikolarta tukketimi sadece vücudunuzda mutluluk hormonlarını aktifleştirir, kendinizi daha rahat hissedersiniz.

Diyette Çikolata Seçimi

Hepimizin tüketmekten  mutluluk duyduğu çikolatayı ,sağlıklı beslenme programında hangi çeşidine yer vermeliyiz? Besslenme programında sağlık açısından benim tercihim ,önerdiğim ve danışanlarımın programlarında bitter çikolatadır.

Ayrıca Bakınız: Mutluluğu Arttıran Yiyecekler

Doyurucu özelliğinden dolayı bireylerde daha az yemek yemeyi sağladığından,stresi azaltığından,metabolizmayı hızlandırdığından ,kolesterol üzerınde olumlu sonuçlarından ve psikolojik olarak bireylerde rahatlama,mutluluk hissi uyandırdığından benin tercihim ettiğim bitter çikolatadır.

Diyette Bitter Çikolata ile ilgili İpuçları

Unutulmamalıdır ki düzensiz ve kontrolsüz birşekilde tüketilen çikolatanın size kilo olarak dönmektedir.

İpucu : Haftanın 2-3 günü ve günde iki kareyi geçmeyecek şekilde yemenizi öneriyoruz.

İpucu : Kakao oranı yüksek, şeker oranı düşük olanları tercih edin.

İpucu : Çikolata olumlu etkilerinin dışında; enerji, doymuş yağ ve şeker içeriği yüksek bir besindir.

İpucu : Kakaoda bulunan flavonoidler antioksidan özelliğe sahiptirler.

İpucu :  Harvard Tıp Fakültesi beslenme raporlarında siyah çikolatanın kakao oranı arttıkça kan şekerini dengelediği ve diyabetten koruduğu ortaya çıktı.

İpucu : Ölçülü olarak yerseniz kilo almanıza sebep olmaz.

Bitter çikolata yemeniz sinir sisteminiz açısından faydalı olabilir.

İpucu : Sağlık açısından en faydalı olanı %50-90 oranında kakao içeren bitter çikolatadır.

İpucu : Çikolata, kan basıncını düşürücü etkisiyle antihipertansif olarak da vücutta etkinlik göstermektedir.

İpucu : Çikolatada bulunan polifenoller nitrik oksitin biyoyararlılığını arttırır.

İpucu : Bir besin ne kadar sağlıklı olursa olsun tüketim miktarına dikkat etmeliyiz

Bitter Çikolatanın Yan Etkileri

Çikolatanın faydalarının yanı sıra bir bedeli de olabilir. Örneğin, bazı insanlar çikolata yedikten sonra migren baş ağrısı çekiyor. Yine de Acta Biomedica’da Aralık 2014 tarihli bir makalenin yazarları bu ilişkiye daha yakından baktılar .

Yüzde 0 ile 23 arasında değişen tahminlerle çikolata alımından sonra baş ağrısı prevalansında büyük bir değişiklik buldular. Son analizlerinde çikolatanın migren baş ağrısına neden olduğuna dair ikna edici bir kanıt bulamadılar.

Çikolatada nispeten yüksek miktarda nikel bulunur ve nikele alerjisi olan kişiler cilt reaksiyonu yaşayabilir.

Uluslararası Dermatoloji Dergisi’nin  Mayıs 2016 raporuna göre, bitter çikolata sivilceleri de azdırabilir. Bu araştırmacılar 25 erkeği test etmiş ve günlük alımlarından birkaç hafta sonra sivilcelerinin kötüleştiğini göstermiştir.

Çikolata ile ilgili en büyük sorun, onunla birlikte gelen şeydir. Çoğu çikolata ürününde bol miktarda doymuş yağ ve şeker ile besin açısından zengin kakao bulunur. Yüksek kakao içeriğine sahip çikolata satın alarak bu sorunu önleyebilirsiniz . Başka bir seçenek de şeker yerine çikolata satın almaktır.

Kalitesiz Bitter Çikolata Yemeyin !

Çikolata ayrıca kayıt dışı toksinler içerebilir. Journal of Food Composition and Analysis dergisinde yayınlanan bir Mart 2018 raporunda , hem işlenmiş çikolata hem de ham kakaonun güvenli olmayan kadmiyum ve nikel seviyelerine sahip olduğunu gösterdi. Bu ağır metaller vücudunuzda birikir ve kalıcı hasara neden olabilir . Ne yazık ki, dünyadaki çocuklar çikolata düşkünüdür. Ve ağır metallere maruz kalmaktadır.

Çikolata ve mide ekşimesi

Çikolatanın olumsuz yan etkileri mide ekşimesini içerebilir. Amerikan Gastrointestinal Endoskopi Derneği’ne göre , çikolata özofagus sfinkter basıncını azaltır, bu da sizi mide ekşimesine karşı savunmasız hale getirebilecek bir değişikliktir. Aslında, Ulusal Diyabet ve Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsü’nden bir bülten , gastroözofageal reflü semptomlarını önlemenin bir yolu olarak çikolatadan kaçınmayı önerir.

Yazar:Dyt.Ruken BAZ

 

 

Leave Your Comment