Yeni!DiyetGen Yenilendi ! Beslenme ve Diyet Alanında Uzmanların Makalelerini İncele Daha Fazla Detay

BlogHamilelik

Emzirme Döneminde Kilo Verme

4 Mins read

Emzirme Döneminde Kilo Verme

Emzirme Döneminde Kilo Verme hakkında konuşalım ; Merhabalar, bu yazımda beslenmenin hem anne hem de bebek için hayati önem taşıdığı bir dönem olan emzirme döneminde doğru beslenme ve kilo verme ipuçlarından bahsedeceğim.

Emzirme Dönemiyle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Öncelikle anne için hem gebelik hem de emziklilik beslenme açısından oldukça önemlidir. Gebelikte doğru beslenip yeterli besin ögesi alımı sağlayarak, fetüsün düzgün oranlarda büyüme ve gelişmesini sağlamakla birlikte, sağlıklı bebek doğurma oranınızı da bir hayli arttırmış olursunuz.

Emziklilik döneminde ise yine uygun beslenme ve besin ögesi alımı ile sağlıklı doğmuş bir bebeğin gelişiminin aynı sağlık seviyesinde ilerlemesini sağlamış olursunuz. Bu sebeple beslenmeye en çok dikkat edilmesi gereken iki dönemdir aslında.

Emzirme döneminde beslenmeye bağlı olarak sütte azalmalar veya tamamen kesilmeler görülebilir. Bu dönemde yenilen gaz yapıcı veya soğan, sarımsak gibi kokulu besinler sütün tadını bozarak bebekte gaz oluşumu ya da rahatsız olup anne sütü almak istememe durumu oluşturabilir.

Emzirme Döneminde Kilo Vermek

“Sen emziriyorsun çok yemelisin, her istediğini kısıtlamadan yiyebilirsin, kan olsun can olsun canın ne istiyorsa alalım” şeklindeki doğru bilinen yanlışlardan uzak durulmalıdır!

Emziklilik döneminde olmak çok yeme zorunluluğu sağlamaz, aksine yeterli ve düzenli beslenmek bebeğinizin ve sizin sağlığınız için oldukça önemlidir. Bu sebeple asla abartıya kaçılmamalıdır.

Emzirme döneminde olan bir anne aşırıya kaçmayan fazlalıkları için savaş vermemelidir.

Bu dönemde önemli olan yeterli ve dengeli beslenerek hem kendi sağlığını hem de bebeğinin sağlığını korumaktır, bu sebeple gereksiz yere yapılacak zayıflama diyeti uygulamaları anne sütüne ve dolaylı yoldan da bebeğe zarar verebilir.

Fakat obezite veya hastalık durumunda, bir diyetisyen kontrolünde zayıflama diyeti uygulanabilir. Böyle bir durumda da önemli olan mutlaka bir bilirkişiden yardım alarak gerekli besin ögelerini sağlamak ve alınan kaloriyi 1800 kkal altına düşürmemektir.

Emzirme Dönemi Zayıflama Diyetinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Öncelikle standart bir kahvaltıdan hiçbir şey eksiltilmemelidir. Yumurta, peynir, zeytin ve ekmek muhakkak diyete uygun miktarlarda tüketilmelidir. Şekerli çay, reçel, pekmez gibi besinler azaltılabilir.
 • Kişinin beslenme alışkanlığına göre değişiklik gösterse de günde üç ara öğün ve üç ana öğün olmak üzere altı öğün beslenme önerilmektedir. Bu sayede gün içinde bebeğe verilen süt ile (ortalama 800 ml ) kaybedilen besin ögelerini daha kolay kapatabilirsiniz.
 • Elzem yağ asitlerinden olan omega-3 tüketimi mutlaka dikkat edilmesi gereken bir konudur. Beyin gelişimi gibi birçok konuda fayda sağlayan omega-3 yağ asidi vücutta üretilmediği için besinlerle alımı sağlanmalıdır. Balık, deniz mahsulleri, kabuklu yemişlerde (ceviz özellikle) bulunduğu için zayıflama diyetinde bu tür besinler hiçbir şekilde kısıtlanmamalıdır.
emzirme dönemi zayıflama

emzirme dönemi zayıflama

Emzirme Dönemi Zayıflama Diyetinde Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

 • Aşırı yağlı, baharatlı, acı veya gaz yapıcı yiyeceklerin tüketilmemesi gerektiğinden bahsetmiştik. Bu sebeple zayıflama diyetimizde azaltacağımız besinlerin bu tür yiyecekler olmasına özen göstermeliyiz. Bu sayede zaten yemememiz gereken yiyeceklerden kısarak işimizi kolaylaştırabiliriz.
 • Sıvı alımını hiçbir şekilde azaltmamalıyız. Hatta suyun yanı sıra süt ve meyve suyu şeklinde de sıvı alımı sağlamalıyız. Gerektiği durumlarda yarım yağlı süt tercih edilebilir. Meyve suyu ise paket değil, taze sıkma olarak tercih edilmelidir.
 • Arada bir kurubaklagil tüketilebilir (gaz yapıcı olduğundan çok tercih edilmemelidir). Fakat tüketeceğiniz öğünün akşam olmamasına dikkat edilmesi gerekir. Akşam bu şekilde gaz yapan veya ağır içerikli yiyecekler tüketmek hazımsızlık, uykusuzluk, rahatsızlık gibi sorunlar oluşturabilir.
 • Bu dönemde vitamine ihtiyacınız olduğu için meyve ve sebze seçiminde C vitamini içeriği yüksek olan besinleri tercih etmek daha iyi bir seçenektir, hem bağışıklığınızı sağlar hem de eksiklerinizi tamamlar. Portakal, mandalina, greyfurt, çilek, domates, siyah üzüm, ananas, limon vb..
 • Demir eksikliği sık sık karşılaşılan bir durumdur. Bu sebeple demir içeriği yüksek kırmızı et ve yeşil yapraklı sebze tüketimi arttırılmalıdır.
 • Vitamin ve mineral eksikleri yiyecekler ile tamamlanamıyorsa doktora/diyetisyene danışarak mutlaka dışarıdan takviye alınmalıdır.
 • Salam, sosis gibi katkı maddesi içeren yiyeceklerden ve hazır gıdalardan olabildiğince uzak durulmalıdır.
 • İyotlu tuz tüketimi sağlanmalıdır. İyot bebeğin zeka gelişiminde büyük rol oynar ve yiyecekler ile alımı sağlanamaz.
 • Kahve ve çay gibi kafein içeren içeceklerin tüketiminin az miktarlarda olmasına dikkat edilmelidir.
 • Sigara ve alkol kesinlikle tüketilmemelidir!

Bu dönemde yapılacak zayıflama diyetlerinde kesinlikle bir diyetisyenden yardım alınması gerekmektedir ve ortada herhangi bir zorunluluk yoksa keyfi zayıflama girişimlerinde bulunulmamalıdır!!

Öğr. Dyt. Gül Şevval Bayraktar

About author
Diyetgen Editör
Articles
Related posts
BlogHastalıkİpuçları

Kolesterole İyi Gelen Besinler

6 Mins read
İçindekilerEmzirme Dönemiyle İlgili Bilinmesi GerekenlerEmzirme Döneminde Kilo VermekEmzirme Dönemi Zayıflama Diyetinde Dikkat Edilmesi GerekenlerEmzirme Dönemi Zayıflama Diyetinde Nelere Dikkat Etmeliyiz ? Kolesterole…
BesinlerBlogİpuçları

Sağlıklı Beslenme Önerileri

3 Mins read
İçindekilerEmzirme Dönemiyle İlgili Bilinmesi GerekenlerEmzirme Döneminde Kilo VermekEmzirme Dönemi Zayıflama Diyetinde Dikkat Edilmesi GerekenlerEmzirme Dönemi Zayıflama Diyetinde Nelere Dikkat Etmeliyiz ? Sağlıklı…
BlogHamilelikİpuçları

Gebelik Öncesinde Beslenme

5 Mins read
İçindekilerEmzirme Dönemiyle İlgili Bilinmesi GerekenlerEmzirme Döneminde Kilo VermekEmzirme Dönemi Zayıflama Diyetinde Dikkat Edilmesi GerekenlerEmzirme Dönemi Zayıflama Diyetinde Nelere Dikkat Etmeliyiz ? Gebelik…
Power your team with InHype
[mc4wp_form id="17"]

Add some text to explain benefits of subscripton on your services.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir