Yeni!DiyetGen Yenilendi ! Beslenme ve Diyet Alanında Uzmanların Makalelerini İncele Daha Fazla Detay

BlogHamilelikİpuçları

Gebelik Öncesinde Beslenme

5 Mins read

Gebelik Öncesinde Beslenme

Gebelik Öncesinde Beslenme Nasıl Olmalıdır ?

Gebelik anne vücudu için yeni bir süreç demektir.

Bu sürece başlamadan önce yani gebelik öncesinde vücudun hem bebeğin hem de annenin gereksinimlerini karşılayacak durumda olması ve gebelik durumunda anne ve bebeğin herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmaması için planlanması ve planlı bir şekilde yapılması gereken bir süreçtir.

Gebelik öncesinde beslenme bebeğin doğum ağırlığını da etkilemektedir. Bebeğin doğum ağırlığı ise ileride veya doğumdan sonra karşılaşabileceği sorunlarla oldukça alakalıdır.

Yapılan araştırmalar fazla  kilolu kadınların gebelikte normal kilolu kadınlarla aynı miktarda kilo kazanabilmelerine rağmen, doğum ağırlığı küçük bebekler doğurma olasılığının daha yüksek olduğunu göstermektedir.

Hamile Kalmadan Önce Dikkat !

Aşırı kilolu kadınlar gebelikte diyabet veya yüksek tansiyon gibi hamilelik problemleri için de artan risklere sahiptir. Hamile kalmadan önce kilo vermeniz veya kilo almanız gerekip gerekmediği konusunda uzmanlarla görüşmek oldukça önemlidir.

Birçok kadın hamilelikten önce dengeli bir diyet yapmaz veya hamileliğin normal seyrinde ilerleyebilmesi için uygun beslenme durumuna sahip olmayabilir.

Genellikle, hamile bir kadının vücudunun ve gelişmekte olan fetüsünün ihtiyaçlarını karşılamak için ilk üç aylık dönemden sonra günde yaklaşık aldığı kaloriye 300 kalori eklemesi gerekir. Ancak bu kalorilerin yanı sıra tüm diyetinin sağlıklı, dengeli ve besleyici olması gerekir.

hamilelikte beslenme

hamilelikte beslenme

Gebelik Öncesinde Beslenme için Besin İpuçları

Tahıllar

 •  Buğday, pirinç, yulaf, mısır unu, arpa veya başka bir tahıl tanesinden yapılan gıdalar tahıl ürünleridir. Tahıllarınızın en az yarısını tam tahıllı olan ürünlerden olmalıdır.

Sebzeler

 •  Mevsimin sebzelerini tüketmek ve tüketmeden önce güzelce yıkamak oldukça önemlidir. Koyu yeşil, kırmızı ve turuncu sebzeler, bezelye ve nişastalı sebzeler dahil olmak üzere çeşitli sebzeler seçin. Daha sağlıklı seçenekler arasında taze, konserve (düşük sodyum veya tuz katkısız versiyonları) veya doğal olarak dondurulmuş (sos veya baharat eklenmeden) sebzeler satın alınabilir. Ayrıca Bakınız : Sebze ve Meyve Tüketimi

Meyveler

 • Herhangi bir meyve veya % 100 meyve suyu, meyve grubunun bir parçası olarak sayılır. Meyveler taze, konserve (% 100 meyve suyu veya su ile paketlenmiş), dondurulmuş veya kurutulmuş olabilir ve bütün veya kesilmiş halde de tüketilebilir. Burada öenmli olan miktarına dikkat etmektir. Özellikle diyabeti olan ve gebelik planlayan kadınlarda porsiyon kontrolü yapmak, kan şekeri dengesini sağlamak oldukça önemlidir. Ayrıca Bakınız : Meyve Tüketimi Nasıl Olmalıdır ?

Süt ve Süt Ürünleri:

 •  Süt ve sütten yapılan birçok gıda bu gıda grubunun bir parçası olarak kabul edilir. Kalsiyum oranı yüksek yağsız/ az yağlı veya yağlı süt ürünlerini tercih edebilirsiniz. Bu besinler kalsiyum kaynağı olmakla birlikte protein kalitesi ve günlük hatatta kolayca ulaşılabilir olması bakımından da  diyette oldukça önemli bir yere sahiptir.

Protein:

 • Proteinler vücudun yapı taşları dedğimiz bir gruptur.Az yağlı veya yağsız etler, tavuk, balık gibi doğal ve kaliteli protein kaynaklarını tüketmek Daha fazla balık,fındık, tohum, bezelye ve fasulye seçerek protein rutininizi değiştirin. Ayrıca Bakınız : Yüksek Protein İçeren Gıdalar

Yağ

 • Yağlar makronütrientler grubunda olup vücutta antiinflamatuar veya proinflamatuar özellikte etki gösterebilirler. Yemekleri pişirirken kullandığımız yağlar için kullanılabildiği ölçüde zeytinyağı kullanmak, yemeklerin fazla yağlı olmasından ve aşırı miktarda doymuş yağ içeren besinlerden uzak durmak önemlidir. Yağlı tohumlar dediğimiz ceviz fındık gibi besinlerin yağları ise doymamış yağ içeriğinden dolayı diyete miktarına dikkat edilerek dahil edilebilir. Ayrıca Bakınız : Zeytinyağı Faydaları

Karbonhidrat

 • Vücudun 1. Dereceden enerji kaynağı olan bir gruptur. Bu grupta özellikle tüketimine dikkat edilmesi gerekenler basit karbonhidratları içeren besinler, rafine edilmiş gıdalar ve glisemik indeksi yüksek olan besinlerdir. Bu besinleri tüketirken belirli miktarlarda tüketmeye özen gösterilmelidir. Ayrıca Bakınız : Karbonhidrat Nedir

Folik asit

 • Çocuk doğurma çağındaki sağlıklı kadınların her gün 400 mikrogram (0.4 mg) folik aside ihtiyacı vardır. Folik asit, bazı yeşil yapraklı sebzeler, fındık, fasulye, narenciye, folik asitle zenginleştirilmiş kahvaltılık tahıllar ve bazı vitamin takviyelerinde bulunan bir vitamindir. Beynin ve omuriliğin doğum kusurlarının (nöral tüp defektleri olarak adlandırılır) riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca Bakınız  : Hamilelikte Folik Asit
 • En yaygın nöral tüp defekti, omurların düzgün bir şekilde kaynaşmadığı ve omuriliğin açığa çıkmasına neden olan spina bifidadır. Bu hastalık değişen derecelerde felç ve bazen de zihinsel engelliliğe yol açabilir. Folik asit, nöral tüp defektinin ortaya çıktığı özellikle gebe kaldıktan sonraki ilk 28 gün boyunca oldukça faydalıdır.Fakat bir çok kadın 28 gün önce hamile olduğunun farkında olamayabiliyor bu nedenle gebe kalmadan önce folik aside başlamak ve hamilelik boyunca devam etmek uzmanlar tarafından öneriliyor.

  Ülkemizde de gebelere folik asit takviyesinin yapılması bir sağlık politikası olarak halen yürütülüyor. Bununla birlikte, doğum öncesi yapılan bu takviyeler, sağlıklı bir diyetin yerini alamaz bu nedenle diyetle de almaya özen göstermelisiniz.

 

Demir

 • Birçok kadın aylık menstrüasyon( adet döngüsü) nedeniyle düşük demir depolarına sahiptir. Demir depolarının dolu olması , annenin vücudunu hamilelik sırasında fetüsün ihtiyaçlarına göre hazırlamaya yardımcı olur.Sığır eti, kuzu eti, karaciğer ve diğer organ etleri gibi etler, tavuk, ördek ve hindi gibi kümes hayvanları, sardalya, hamsi, istiridye, midye ve istiridye gibi balık ve kabuklu deniz ürünleri iyi bir demir kaynağıdır. Ancak bu kaynaklar aynı oranda doymuş yağ da içerebileceği için tüketirken dikkatli olmak gereklidir.

  Bazı balıklar yüksek düzeyde cıva içerebileceğinden, diğer balık türlerini tüketmeden önce diyetisyeninizle birlikte yiyeceğiniz balıkları seçmeniz oldukça önemlidir. Diğer demir kaynakları ise brokoli, lahana, şalgam yeşillikleri ve koyu yeşil yapraklı sebzeler, tam tahıllı ekmekler, demirle zenginleştirilmiş beyaz ekmektir.

Kalsiyum

 • Hamilelik için hazırlıkta diğer önemli nokta sağlıklı kemiklerdir. Hamilelik döneminde annenin diyetinde yeterli kalsiyum yoksa, fetüs annenin kemiklerinden kalsiyum alabilir ve bu da kadınları daha sonra yaşamda osteoporoz riski altına sokabilir. Kadınlar için önerilen kalsiyum alımı 1.000 miligramdır.Her gün üç porsiyon süt veya diğer süt ürünleri yaklaşık 1.000 miligram kalsiyuma eşittir ve diyette mutlaka yer almalıdır. Laktoz intoleransı olan kadınlarda ise tüketilecek sütlerin laktozsuz olmasına dikkat edilmelidir.

Egzersiz ve günlük fiziksel aktivite de sağlıklı bir diyet planına dahil edilmelidir. Bu egzersiz ve fiziksel aktivitelerin süresinin ve miktarının doğru şekilde ayarlanması ve bu programa uyulması oldukça önemlidir. İyi hazırlanmış bir diyet ve uygun bir egzersizle vücudunuzu bebeğinizin gelişimi için hazır hale getirip sağlıklı gebelikler geçirebilirsiniz.

Öğr. Dyt. Rumeysa AYVALI

 

About author
Diyetgen Editör
Articles
Related posts
BlogHastalıkİpuçları

Kolesterole İyi Gelen Besinler

6 Mins read
İçindekilerHamile Kalmadan Önce Dikkat !Gebelik Öncesinde Beslenme için Besin İpuçlarıTahıllarSebzelerMeyvelerSüt ve Süt Ürünleri:Protein:YağKarbonhidratFolik asitDemirKalsiyum Kolesterole İyi Gelen Besinler Kolesterole İyi Gelen Besinler…
BesinlerBlogİpuçları

Sağlıklı Beslenme Önerileri

3 Mins read
İçindekilerHamile Kalmadan Önce Dikkat !Gebelik Öncesinde Beslenme için Besin İpuçlarıTahıllarSebzelerMeyvelerSüt ve Süt Ürünleri:Protein:YağKarbonhidratFolik asitDemirKalsiyum Sağlıklı Beslenme Önerileri Sağlıklı Beslenme Önerileri Vermemizi İster…
BesinlerBlogNe Nedir ?

Ananas Diyeti Nedir

3 Mins read
İçindekilerHamile Kalmadan Önce Dikkat !Gebelik Öncesinde Beslenme için Besin İpuçlarıTahıllarSebzelerMeyvelerSüt ve Süt Ürünleri:Protein:YağKarbonhidratFolik asitDemirKalsiyum Ananas Diyeti Nedir Ananas diyeti nedir? Ananas diyeti…
Power your team with InHype
[mc4wp_form id="17"]

Add some text to explain benefits of subscripton on your services.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir