Yeni!DiyetGen Yenilendi ! Beslenme ve Diyet Alanında Uzmanların Makalelerini İncele Daha Fazla Detay

BlogFaydaları Nedir

Kuşburnunun Faydaları

4 Mins read

Kuşburnunun Faydaları Nedir ?

Kuşburnunun Faydaları Nedir ?  Kuşburnu Nedir ? Gülün meyvesi olarak da adlandırılan kuşburnu genellikle kırmızı-turuncu renktedir, sarı ve siyah çeşitleride bulunabilir.

İlkbahar ve yaz aylarında açan gül çiçeklerinden farklı olarak,  genellikle yaprakları açtığında ve dökülmeye başladıklarında, genellikle ilk-orta-sonbaharda ortaya çıktıktan sonra büyür. Aslında, sezonun ilk donundan sonra toplandıklarında daha tatlı kabul edilirler.

  • Besin maddeleri ve hastalıklarla mücadelede özellikleri bakımından zengin olan kuşburnu, sağlık ve güzellikteki rolleriyle dikkat çekmiştir.

Kuşburnunun içinde pek çok besin kaynağı olan birçok yenilebilir tohum vardır.

  • Kalori: 26
  • Karbonhidrat: 6 gram
  • Fiber: 4 gram
  • A Vitamini: Günlük Değerin% 4’ü (DV)
  • B5 Vitamini: DV’nin% 3’ü
  • C Vitamini: DV’nin% 76’sı
  • E Vitamini: DV’nin% 6’sı

Kuşburnu kırmızı-turuncu rengini likopen ( Ayrıca Bakınız : Likopen Nedir ?) ve beta karoten olarak bilinen karotenoid pigmentlerden alır. Bu pigmentlerin cilt ve göz sağlığını arttırdığı gösterilmiştir.

Ayrıca C vitamini, kateşinler, kersetin ve ellagik asit gibi hastalıklarla savaşan antioksidanlar bakımından zengindirler. Bu bileşiklerden zengin bir diyet , vücudunuzdaki iltihaplanmayı ve oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olabilir.

Ayrıca, C vitamini kolajen sentezi ve bağışıklık sağlığında kilit bir rol oynar .

Bununla birlikte, kuşburnunun besin içeriği büyük ölçüde toprak ve yetiştirme koşullarına, işleme tekniklerine ve spesifik türlere bağlıdır. Örneğin, birçok kuşburnu çeşidi, C vitamini seviyelerini önemli ölçüde düşüren sıcaklık ve suyla işlenir.

ÖZETKuşburnu antioksidanları, özellikle de C vitamini bakımından yüksektir. Bu bileşikler sağlık için çeşitli yararlar sağlayabilir.

Kuşburnunun Faydaları

Kuşburnu, geleneksel ve halk tıbbında, iltihaplanma önleyici ve ağrı giderici özellikleri nedeniyle yüzyıllardır kullanılmaktadır.

Kuşburnu : Yaşlanma karşıtı özellikleri

Kuşburnu yağı güzellik toplumun popüler bir anti-aging maddesidir, ancak faydalarını destekleyen araştırmalar sınırlıdır.

  • Kuşburnu tohumları, sağlıklı bir cilt zarını destekleyen ve cildinizi ultraviyole (UV) ışınları, sigara dumanı ve kirlilik gibi enflamatuar bileşiklerden koruyan çoklu doymamış yağlar bakımından zengindir.
  • 8 haftalık küçük bir çalışmada günlük 3 mg kuşburnu tozu alınması cilt kırışıklıklarında belirgin bir düşüşe ve cilt nem içeriği ve elastikiyetinde belirgin bir artışa neden olmuştur.

Ek olarak, C vitamini doğrudan cildinizde kullanıldığında, kollajen sentezini ve hücre dönüşümünü önemli ölçüde arttırdığı gösterilmiştir ( cilt hücrelerinin yenilenme hızında etkilidir. )

Bu nedenle kuşburnu yağı gibi C vitamini açısından doğal olarak yüksek olan ürünler, yaşlanma karşıtı etkilere neden olabilir.

Kuşburnu yağı da yaranın iyileşmesine yardımcı olabilir. Yakın zamanda yapılan bir çalışmada, bu yağla tedavi edilen sıçanlarda kontrol grubundan daha hızlı yara iyileşmesi ve daha az skar gelişimi yaşandı.

Kuşburnu : Artrit ağrıyı azaltabilir

Osteoartrit, sırasıyla 60 yaşın üzerindeki kadın ve erkeklerin% 10’unu etkileyen en yaygın artrit türlerinden biridir. Eklemlerinizdeki kıkırdakta kademeli bir düşüş olarak tanımlanır ve bu da çok büyük ağrı ve iltihaplanmalara neden olabilir.

Kuşburnu : Yağ kaybına yardımcı olabilir

Kuşburnu, potansiyel bir yağ kaybı yardımcısı olarak incelenmiştir.

32 haftalık ve 12 haftalık bir çalışmada, her gün 100 mg kuşburnu tableti almak, kontrol grubuyla karşılaştırıldığında, karın yağını önemli ölçüde azalttığı görülmüştür. Yazarlar bu etkiyi, yağ metabolizmasını artırabilecek güçlü bir antioksidan olan tiliroside bağdaştırmıştır.

Kalp sağlığını iyileştirebilir

Kuşburnu tüketmek kolesterolü ve kan basıncını düşürerek kalp sağlığını artırabilir .

31 haftalık ve 6 haftalık bir çalışmada, günlük 40 gram kuşburnu tozu içeren kuşburnu içeceği içmek , kontrol grubuyla karşılaştırıldığında , kan basıncı, toplam kolesterol ve LDL (kötü) kolesterolün önemli ölçüde azalmasına neden olmuştur.

 

ÖZETKuşburnu, cildin yaşlanmasını önleyebilir, osteoartrit ağrısını azaltabilir ve kilo vermeye yardımcı olabilir kalp sağlığını koruyabilir.

Kuşburnu, yiyeceklerde ve ticari ürünlerde kullanılabilir.

Birçok kültür onları çorbalara, çaylara ve tatlılara ekler. Örneğin, kuşburnu çayı popüler bir Avrupa içeceğidir ve nyponsoppa klasik bir İsveç kuşburnu çorbasıdır. Son olarak, bu meyveden yapılan reçeller ve marmelatlar Orta Doğu’da popülerdir.

Ayrıca, bu meyve ince bir toz halinde öğütülebilir ve yaşlanma karşıtı etkiler ve eklem sağlığı için bir besin takviyesi olarak kullanılabilir .

ÖZETKuşburnu, lezzet arttırıcı olarak yiyeceklere eklenebilir veya tamamlayıcı olarak kullanılmak üzere yağ veya toz halinde işlenebilir.

Kuşburnu’nun yan etkileri var mı?

Kuşburnu yaygın olarak güvenli kabul edilir. Ancak şu anda hamilelik ve emzirme döneminde güvenli olup olmadıkları bilinmemektedir.

Fazla miktarda kuşburnu yemenin yan etkileri konusunda araştırmalar yapılmamasına rağmen, yüksek dozda C vitamini tüketmek mide bulantısını, mideyi, kabızlığı ve mide yanmasını tetikleyebilir.

Son olarak, C vitamini nedeniyle, aşırı kuşburnu tüketimi, tekrarlayan böbrek taşları, orak hücre anemisi ve hemokromatoz hastalarına zarar verebilir.

Yeni bir takviye başlamadan önce daima sağlık uzmanınızla konuşun.

ÖZETAşırı yerseniz , kuşburnunun en sık görülen yan etkileri mide sorunları, bulantı ve mide ekşimesi olabilir. Kuşburnu takviyesi almadan önce bir sağlık uzmanına danışın.

Tarihsel olarak, kuşburnu birçok hastalık ve hastalık için doğal bir ilaç olarak kullanılmıştır.

Yaşlanma belirtilerini azaltmaya ve kan basıncını , kolesterolü ve osteoartrit ağrısını azaltmaya yardımcı olabilirler .

Kuşburnu çoğu insan için güvenli olsa da, takviyeleri denemeden önce sağlık uzmanınızla görüşmek en mantıklı olanıdır.

Ayrıca Bakınız : Yüksek Vitaminli Gıdalar

About author
Diyetgen Editör
Articles
Related posts
BlogHastalıkİpuçları

Kolesterole İyi Gelen Besinler

6 Mins read
İçindekilerKuşburnunun FaydalarıKuşburnu : Yaşlanma karşıtı özellikleriKuşburnu : Artrit ağrıyı azaltabilirKuşburnu : Yağ kaybına yardımcı olabilirKalp sağlığını iyileştirebilirKuşburnu’nun yan etkileri var mı? Kolesterole…
BesinlerBlogİpuçları

Sağlıklı Beslenme Önerileri

3 Mins read
İçindekilerKuşburnunun FaydalarıKuşburnu : Yaşlanma karşıtı özellikleriKuşburnu : Artrit ağrıyı azaltabilirKuşburnu : Yağ kaybına yardımcı olabilirKalp sağlığını iyileştirebilirKuşburnu’nun yan etkileri var mı? Sağlıklı…
BlogHamilelikİpuçları

Gebelik Öncesinde Beslenme

5 Mins read
İçindekilerKuşburnunun FaydalarıKuşburnu : Yaşlanma karşıtı özellikleriKuşburnu : Artrit ağrıyı azaltabilirKuşburnu : Yağ kaybına yardımcı olabilirKalp sağlığını iyileştirebilirKuşburnu’nun yan etkileri var mı? Gebelik…
Power your team with InHype
[mc4wp_form id="17"]

Add some text to explain benefits of subscripton on your services.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir