Yeni!DiyetGen Yenilendi ! Beslenme ve Diyet Alanında Uzmanların Makalelerini İncele Daha Fazla Detay

BlogHastalıkNe Nedir ?

Şekersiz Şeker Hastalığı Nedir

4 Mins read

Şekersiz Şeker Hastalığı Nedir

Şekersiz Şeker Hastalığı Nedir ? Tıp dilindeki adıyla Diabetes İnsidipus olarak geçen ve halk arasında şekersiz şeker hastalığı olarak bilinen hastalığın en önemli ve diyabetin diğer türleriyle çok karıştırılmasına neden olan belirtileri, çok su içme ve sık idrara çıkma durumlarıdır. Hastalığın kadın ve erkeklerde görülme sıklığı ise benzerdir. Bu hastalığı Tip 1 ve Tip 2 diyabetten ayıran en önemli özelliği ise kan şekerinin şekersiz şeker hastalığı olanlarda normal düzeylerde olmasıdır.

Halk arasında şekersiz şeker hastalığı olarak bilinen “diabetes insipidus” tıpkı diyabet hastalığı gibi çok su içme ve çok idrara çıkma şeklinde belirti veriyor. Ancak diyabetten farklı olarak kan şekeri seviyesiyle ilgisi bulunmuyor

Şekersiz Şeker Hastalığı

Toplumda görülme olasılığı düşük olsa da özellikle erken yaşlarda sık görülebilmesinden dolayı çok dikkat edilmesi gereken bir hastalıktır.

Şekersiz şeker hastalığı tanısının koyulabilmesi için yetişkinlerde günde en az 3 litre ve üzeri idrar çıkışı görülmesi gerekir. Bazen hiçbir neden olmamasına rağmen kişilerde psikolojik olarak çok su içimine bağlı olarak sık idrara çıkma durumu görülebilir ancak bu başka bir hastalık olan psikojenik polidipsi (psikolojik olarak aşırı susama hastalığı) belirtisi de olabilir.

Genellikle bu hastalıkları birbirinden ayıran önemli nokta ise psikojenik polidipsi hastalarının gece idrara çıkma sıklığının az veya hiç olmamasıdır.

Şekersiz Şeker Hastalığı Önemlidir !

Hastalarda 3-4 litre civarında idrar çıkışı olduğunda bu sıvı kaybı aynı oranda su alınarak dengelenebilmektedir. Ancak bazı hastalarda idrar miktarı 20 litreye kadar çıkabilir. Bu durum yüksek derecelerdeki su kaybına neden olur ve vücutta dengenin sağlanabilmesi için susama merkezi devreye girer.

Diabetes insipidusun daha nadir  görülen diğer formunda ise, hipofiz bezinden antidiüretik hormon salgılanması  normal olmasına rağmen antidiüretik hormon böbrekler üzerinde etki  gösteremez. Bu durum ise “nefrojenik diabetes insipidus” olarak isimlendirilmektedir

Fakat vücuda ne kadar su alınırsa alınsın, böbrekler suyu tutamadığı için aynı oranda idrar çıkışı olur ve buna bağlı olarak tansiyon düşüklüğü, halsizlik, yorgunluk, vücutta sodyum değerlerinin düşüşü ile ortaya çıkan baş dönmesi, kas krampları, komaya varan ve hatta ölüme sebebiyet verebilen durumlara yol açabilmektedir.

Ayrıca Bakınız : Diyabet Nedi

Şekersiz Şeker Hastalığı Belirtileri
 • Çok sık idrara çıkma,
 • Çok sık sıvı tüketme ihtiyacı,
 • Buzlu ve soğuk içecekleri daha çok tercih etme,
 • Kaslarda ağrı
 • Güçsüzlük ve
 • Baş ağrısı gibi susuzluğa bağlı semptomlardır.
Şekersiz Şeker Hastalığı Türleri

Şekersiz şeker hastalığı 3 tipte görülebilir. Her tipteki sorunun nedeni ise birbirinden farklıdır.

Hem en yaygın görülen tipi hem de birinci tipi “santral diabetes insipidus”dur.

Bazı kaynaklarda hipotalamus kaynaklı diabetes insidipus olarak da geçer ve beyindeki hipofiz bezinden salgılanan ve suyun böbreklerden geri emilmesinde görevli olan antidiüretik hormonun (ADH/Vazopressin) eksikliğinde ve/veya yetersizliğinde görülebilmektedir.

Hipotalamus veya hipofizdeki hasar vücudun antidiüretik hormon üretimini bozarak böbreklerin daha fazla su atmasına neden olur.

Hipotalamus hasarına ise aşağıdaki durumlar sebep olabilir:

 • Tümörler,
 • Kafada oluşan travmalar,
 • Enfeksiyonlar,
 • İnflamasyon ve

Ayrıca santral diabetes insipidus, antidiüretik hormon üretimini sağlayan gendeki bir mutasyon sonucu meydana gelebilir ve bu durumda hastalık ailesel geçiş gösterebilir.

 • Bu tipteki hastalar özellikle geceleri çok idrara çıkarlar.
 • Susama merkezinin daha iyi kontrol altına alınabilmesi için soğuk veya buzlu su içmeyi tercih ederler. Hipofiz kaynaklı şekersiz şeker hastalığı, en sık çocukluk ve genç erişkinlik yaşlarında görülmektedir.
Çocuklar ve Genç Erişkinlerdeki Bazı Şekersiz Şeker Hastalığı Semptomları
 • Çok susama,
 • Çok sık idrara çıkma,
 • Gece idrar kaçırma,
 • Düzensiz kilo kaybı,
 • Büyüme ve gelişme geriliği,
 • Uyku problemleri,
 • Kusma,
 • Kabızlık ve
 • Ateş gibi semptomlar varsa bu hastalık akla gelebilir.

İkinci tip şekersiz şeker hastalığı ise böbrek kaynaklıdır.

Bu tipteki hastalarda antidiüretik hormon hipofiz bezinde üretilmesine rağmen, böbreklerde etkisini gösteremez ve böbreklerden suyun geri emilimini sağlayamaz.

Bazen lityum içeren bazı ilaçlar da böbreklerden suyun çok atılmasına neden olabilir bu durum kişilerde şekersiz şeker hastalığının ortaya çıkmasına neden olabilir.

Şekersiz Şeker Hastalığı Hakkında

Üçüncü tip şekersiz şeker hastalığı ise gebelerde ortaya çıkan şekersiz şeker hastalığıdır.

Genellikle gebeliğin son 3 ayında belirtileri ortaya çıkmakta olup, bebeğin içinde bulunduğu kesede üretilen bir enzim, annenin vücudundaki antidiüretik hormonun parçalanmasına neden olur ve annede geçici olarak şekersiz şeker hastalığı görülür.

Bu hastalık bazı anne adaylarında belirtileri çok hafif olacak şekilde ortaya çıkabilir bu nedenle gebelerde teşhisin koyulmasında sıkıntı olabilir.

Hamileliğin sona ermesiyle birlikte, şekersiz şeker hastalığı ve belirtileri büyük oranda ortadan kalkmaktadır ancak sonraki gebeliklerde hastalık tekrar ortaya çıkabilmektedir.

İpucu 1 : Nadir görülen bir hastalık olsa da, erken yaşlarda daha sık görüldüğü için çocuklara dikkat edilmesi gerekiyor.

İpucu 2 : Normal sağlıklı bir yetişkin günde ortalama 1,5-2 litre civarında idrarı dışarı atabilir.

İpucu 3 : Günde 4-5 litrenin üzerinde su içilirse böbrek fazla suyu atmak için idrara çıkacaktır. Problem çok su içmekten kaynaklanır ve psikolojik temellidir.

İpucu : 4 : Gerçek şekersiz şeker hastası yeteri kadar su içemezse saatler içinde hızla kilo kaybeder, kas güçlüğü, kramplar, baş ağrısı, çarpıntı başlar

 

Öğr. Dyt. RUMEYSA AYVALI

 

 

 

About author
Diyetgen Editör
Articles
Related posts
BlogHastalıkİpuçları

Kolesterole İyi Gelen Besinler

6 Mins read
İçindekilerŞekersiz Şeker HastalığıŞekersiz Şeker Hastalığı Önemlidir !Şekersiz Şeker Hastalığı BelirtileriŞekersiz Şeker Hastalığı TürleriÇocuklar ve Genç Erişkinlerdeki Bazı Şekersiz Şeker Hastalığı SemptomlarıŞekersiz Şeker…
BesinlerBlogİpuçları

Sağlıklı Beslenme Önerileri

3 Mins read
İçindekilerŞekersiz Şeker HastalığıŞekersiz Şeker Hastalığı Önemlidir !Şekersiz Şeker Hastalığı BelirtileriŞekersiz Şeker Hastalığı TürleriÇocuklar ve Genç Erişkinlerdeki Bazı Şekersiz Şeker Hastalığı SemptomlarıŞekersiz Şeker…
BlogHamilelikİpuçları

Gebelik Öncesinde Beslenme

5 Mins read
İçindekilerŞekersiz Şeker HastalığıŞekersiz Şeker Hastalığı Önemlidir !Şekersiz Şeker Hastalığı BelirtileriŞekersiz Şeker Hastalığı TürleriÇocuklar ve Genç Erişkinlerdeki Bazı Şekersiz Şeker Hastalığı SemptomlarıŞekersiz Şeker…
Power your team with InHype
[mc4wp_form id="17"]

Add some text to explain benefits of subscripton on your services.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir