Yeni!DiyetGen Yenilendi ! Beslenme ve Diyet Alanında Uzmanların Makalelerini İncele Daha Fazla Detay

BlogHastalıkNe Nedir ?

Tip 2 Diyabet Nedir

3 Mins read

Tip 2 Diyabet Nedir

Tip 2 Diyabet Nedir ? Şeker hastalığının bilinenin aksine tek bir çeşidi yoktur. Şeker hastalığı tip1 dm, gestasyonel dm ve TİP2 DM olmak üzere çeşitleri vardır. DM aslında Diabetes (diyabet)+ Mellitus(hastalık)kelimelerinin birleşmesidir.

TİP2 DM insüline bağımlı olmayan diyabet hastalığı olarak ta bilinir. Pankreas da bulunan insülinin görevini yerine getirememesi sonucu şeker hastalığı meydana gelir.

Sıklıkla 30 yaş üzeri üzeri yetişkin bireylerde görülmektedir.

Şeker hastalığı tabi ki şeker gibi tatlı biri olduğumuzdan bizde çıkmaz şeker hastalığının oluşması için ailede şeker hastalığı olması ilerleyen yaş fazla kilolu olma/obezite gestasyonel diyabet geçmişi (gebelikte görülen şeker hastalığı) polikistik over sendromu kalp-damar hastalığı öyküsü bireyde veya ailede ırk ve etnik köken gibi çevresel ve genetik faktörler vardır. Bu faktörlerden özellikle fazla kilolu olma/obezite önlenebilir.

Ayrıca Bakınız : Şeker Hastalarının Yememesi Gereken Besinler

Genetik Faktörler

Bu faktör önlenirse aslında şeker hastalığı riski çok fazla düzeyde düşmektedir. Şeker hastalığı aslında sadece şeker hastalığı olarak kalan bir hastalık değildir anahtar gibi tansiyon, kolesterol ve kalp hastalığı gibi birçok hastalığa da kapı açmaktadır. TİP2 DM bulgularına baktığımızda;

Yorgunluk, poliüri (yüksek miktarda idrarın üretilip atılması),polidipsi(susama duymaksızın sürekli veya alışkanlık haline gelen normalden fazla su içme),vücut ağırlığında artış ya da azalma, görmede bulanıklık, tekrarlayan deri enfeksiyonları görülmektedir.

Tanı için bunlardan biri veya bir kaçını gözlemlediğinizde bir dâhiliye polikliniğine başvurmanız gerekmektedir.

Tanı kriteri olarak herhangi bir zamanda ölçülmüş açlık ve tokluk kan şekeri, ogtt ve 3 aylık kan şekerini gösteren hba1c kullanılmaktadır.

Ogtt(oral glukoz tolerans testi):aç iken 250-300 ml suda çözünmüş 75 g şekerli su içmeleri istenir. Kan şekeri ölçümü 2 saat sonra yapılır.

  Olması gereken Yüksek risk dm Tanı
Açlık kan şekeri < 100mg/dl 100-125 mg/dl >  126mg/dl
Tokluk kan şekeri < 200 mg/dl   >  200mg/dl
Ogtt (2.saat) < 140 mg/dl 140-199 mg/dl >  200mg/dl
Hba1c < % 5,6 %5,7-6,4 > %6,5

Bu testleri sonucuna göre tanı konur.

Tanı konduktan sonra doktorunuzun diyabet hastalığınıza göre verdiği ilaç tedavisi yanında diyet kontrolü hayat şartlarınızı değiştirmeden size destek olur. Kan şekerinin aşırı düşmesi hipoglisemi ve kan şekerinin aşırı yükselmesi hiperglisemiye neden olmaktadır. Bu dengesizlik olmaması için diyet kontrolü ve ilaç kullanımına dikkat edilmektedir.

Kan şekeri yüksek (hiperglisemi) seyreden insülin kullanan bireylerde karbonhidrat sayımına ve öğünlerle insülin kullanılmasına özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir.

Diyet kontrolü için diyetisyeninizden mutlaka yardım almanız gerekmektedir.

TİP2 DM (ŞEKER HASTALIĞINDA) BESLENME

1.Süt ve Süt ürünleri:

Özellikle kan şekeri kontrolünü sağlayan en önemli besinler her gün 2-3 porsiyon kadar tüketilmelidir.

2.Et, Tavuk, Balık, Yumurta:

Haftada 3-4 kez tüketilmesi gerekmektedir. Bu grupta yer alan sakatatlar,sucuk,salam ,sosis gibi işlenmiş et türleri,yağlı et ürünleri tüketilmemesine dikkat edilmelidir.

3.Sebze ve Meyveler:

Kan şekeri kontrolünde özellikle posa çok iyi bir düzenleyicidir. Her öğünde sebze tüketmeye ve her gün meyve tüketilmelidir günlük 5-6 porsiyon. Yüksek şeker içeren patates-havuç-hurma-kavun-karpuz-incir gibi sebze meyvelerin tüketilmemesi gerekmektedir.

4.Tahıllar, Ekmek, Makarna, Pirinç, Bulgur ve Kuru baklagil:

Posa kaynağı olan bu gruptaki besinleri her gün tüketilmesi gerekmektedir. Özellikle kuru baklagiller haftada 2-3 kez tüketilmesi önerilmektedir. Tam buğday ekmeği, tam buğday unundan yapılmış makarna, tam buğday unu ve bulgur özellikle tüketilmesi önerilir. Beyaz ekmek, beyaz un, pirinç tüketilmemelidir.

5.Yağlar, Şekerler, Salça-Sos ve Baharatlar:

Bu grupta özellikle zeytinyağı tüketilmeli ve önerilen miktarda kuruyemiş(ceviz-fındık-fıstık-badem) tüketilmesi gerekmektedir. Doymuş yağlar, yüksek yağ içeren besinler, tatlılar (baklava-pasta-kurabiye-sütlü tatlılar),hazır paketli ürünler şeker içeren içecekler gibi ürünler tüketilmemelidir.

TİP2 DM VE EGZERSİZ
  • Hayatımızın her anında bulunması gereken egzersiz burada da görevlerini yerine getiriyor.
  • Vücut ağırlığı kontrolüne yardımcı olur.
  • Kan şeker düzeyini normal düzeyde tutmaya yardım eder.
  • İnsülin duyarlılığını arttırır.
  • Kalp hastalıkları oluşum riskini azaltır.
  • Yaşam kalitesini artırır.

*Etiket okuma bilgisi oluşturulmalıdır aldığımız ürünlerin porsiyon ölçüsü,toplam karbonhidrat ve posa ve şeker içeriği bilinmelidir.

*Erken tanı birçok hastalığın önüne geçer bu yüzden kendinizde TİP2 DM bulgusu hissettiğinizde mutlaka sağlık kuruluşlarına başvurmalısınız.

*Şeker hastalığında beslenme aslında bireye özgü olarak hazırlanması gerekmektedir. Her diyabet hastası aynı diyeti uygulamalıdır.

STJ.DYT.MELTEM DEMİRCİ

About author
Diyetgen Editör
Articles
Related posts
BlogHastalıkİpuçları

Kolesterole İyi Gelen Besinler

6 Mins read
İçindekilerGenetik FaktörlerTİP2 DM (ŞEKER HASTALIĞINDA) BESLENMETİP2 DM VE EGZERSİZ Kolesterole İyi Gelen Besinler Kolesterole İyi Gelen Besinler Nelerdir ? Kolesterol Hakkında Bilgi…
BesinlerBlogİpuçları

Sağlıklı Beslenme Önerileri

3 Mins read
İçindekilerGenetik FaktörlerTİP2 DM (ŞEKER HASTALIĞINDA) BESLENMETİP2 DM VE EGZERSİZ Sağlıklı Beslenme Önerileri Sağlıklı Beslenme Önerileri Vermemizi İster Misiniz ? Dünya Sağlık Örgütü’ne…
BlogHamilelikİpuçları

Gebelik Öncesinde Beslenme

5 Mins read
İçindekilerGenetik FaktörlerTİP2 DM (ŞEKER HASTALIĞINDA) BESLENMETİP2 DM VE EGZERSİZ Gebelik Öncesinde Beslenme Gebelik Öncesinde Beslenme Nasıl Olmalıdır ? Gebelik anne vücudu için…
Power your team with InHype
[mc4wp_form id="17"]

Add some text to explain benefits of subscripton on your services.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir