1. Home
  2. Türk Kahvesi Diyeti Nedir
Türk Kahvesi Diyeti Nedir

Türk Kahvesi Diyeti Nedir

  • 6 February 2020
  • 0 Likes
  • 2 Views
  • 0 Comments

Türk Kahvesi Diyeti Nedir

Türk Kahvesi Diyeti Nedir ? TÜRK KAHVESİ İÇMEK ZAYIFLATIR MI?

Kahve, tropikal iklimlerde yetişen bir tür ağacın çekirdeklerinden elde edilir. Bu ağaç, yasemin gibi çiçek açar. Kahve ağacının meyveleri kiraza benzeyen kırmızı meyvelerdir.

Kahve, 11. Yüzyılda Etiyopya’da bir çoban tarafından keşfedilmiştir. ‘Sihirli meyve’ olarak adlandırılan kahve ağacının yaprakları, o dönemde tıbbi amaçla kullanılmıştır.

Kahve üretimi, Etiyopya’dan sonra Yemen’de yayılmaya başlamıştır. Daha sonra ise; Mısır, Suriye ve Türkiye’de kahve tüketilmeye başlanmıştır. Türklere özel olarak cezvede kaynatılarak pişirildiği için  “Türk kahvesi” adını almıştır.

Ayrıca Bakınız : Yüksek Kafein İçeren Kahveler

Türk Kahvesi Diyeti

Türk kahvesinin metabolizmayı hızlandırıcı etkisi olduğu bilimsel çalışmalar ile kanıtlanmıştır. Kahve metabolizmayı çalıştırır, kalp atışlarını hızlandırır. Bu sebeple yağ ve şeker yakımını artırır ve kilo vermeye yardımcı olur. Fakat kilo vermek amacıyla sürekli kahve içmek yanlıştır. Çünkü kahve içmenin zayıflamaya etkisi çok azdır.

Türk kahvesi iştah kesici özelliğe sahiptir. İdrar söktürücü özelliği de olduğu için, bol su ile tüketilmesi durumunda vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar. Kahvenin uyarıcı etkisi de diyet sırasında yaşanabilecek baş ağrısını ve halsizliği önler.

Kahvenin içerdiği kafeinin uyarıcı etkisi, metabolizmayı hızlandırma ve tok tutma konusunda etkili olmaktadır. Kafeinin uyarıcı etkisi birçok bilimsel çalışma ile ortaya konmuştur.

Kahvenin kilo üzerindeki etkisini anlamak için vücuda olan etkilerini anlamak gerekir. Kahve vücutta adrenalin salgılanmasını sağlar. Adrenalinin artması ise vücut ısısının artmasına ve kalp atışlarının hızlanmasına sebep olur. Böylece metabolizma hızlanır ve dolayısıyla yağ yakımı artar.

Türk Kahvesi Tüketimi

Fakat bunlar kısa vadeli etkiler olarak düşünülmemelidir. Yapılan araştırmalar uzun süre düzenli kahve tüketen kişilerin metabolizma hızlarında %3-5 arasında artış olduğunu göstermektedir.

Yine yapılan araştırmalarda kahve içen kişilerin içmeyenlere göre daha az yemek yediği ve kahve içtikten sonra iştahlarının kapandığı belirlenmiştir. Fakat bu durumun nedeni tam olarak açıklanamamıştır. Kadınların kahvenin iştah kesme özelliğine daha dirençli olduğu gözlemlenmiştir.

türk kahvesi diyet
türk kahvesi diyet

Kahvenin iştah kesme özelliğinden yararlanmak için sade kahve değil süt ile hazırlanmış olmasına dikkat edilmelidir. Deneyimlere göre sütlü kahvenin daha fazla iştah kapattığı söylenmektedir.

Türk kahvesi egzersiz hızını artırır. Ortalama %10 performans artırıcı etkiye sahip olduğu için daha fazla spor yapmayı ve böylece daha fazla kalori yakmayı sağlar.

Kahvenin yağ yakma özelliği vardır fakat etkinin ne kadar olduğu tam olarak bilinmemektedir çünkü bazı etkiler kişilere göre değişiklik gösterir.

Fakat uzmanlar Türk kahvesinin tek başına insanı zayıflatmaya yeterli olmayacağını sadece tembel metabolizmayı harekete geçireceğini belirtiyorlar.  İçerisinde bulunan kafein ile metabolizmayı hızlandıran Türk kahvesi yağların erimesini ve dışarı atılmasını da sağlamaktadır.

Hızlanan metabolizma diyet ve spor ile desteklenirse Türk kahvesinin etkisi görülebilir. Türk kahvesi fazla içildiği zaman kilo yapabilmektedir.

Türk kahvesindeki kalori miktarı ne kadar?

Türk Kahvesinin kalorisi;

  •  1 fincan şekerli Türk kahvesi yaklaşık 42 kalori
  • 1 fincan orta şekerli Türk kahvesi yaklaşık 17 kalori
  • 1 fincan şekersiz sade Türk kahvesi yaklaşık 7 Kalori

Diyet açısından: Kahvaltıda şekersiz kahve içmek sindirim sistemini hızlandırır ve yağ yakımını sağlayarak bölgesel zayıflamayı kolaylaştırır. Öğlen menüsü sonrasında içilen yeterli miktarda kahve de besinleri daha kolay sindirmeye yardımcı olacak ve kilo vermeyi kolaylaştıracaktır.

Normal bir insanın günlük alabileceği kafein miktarı 300 mg (3-4 fincan) dır. Ancak krema ya da tatlandırıcı katılan kahveler, insan sağlığını tehlikeye atar ve kilo almaya neden olur. Kahvenin kilo aldırmaması için ve kafeinin zararlarını azaltmak için her kahvenin yanında su tüketilmesi önemlidir.

Kahve iyi bir idrar söktürücüdür bu sebeple vücutta su kaybına neden olur. Vücutta fazla su kaybı da sindirim sistemini olumsuz etkiler ve metabolizmanın yavaşlamasına sebep olur.

Kafein oranı fazla olan Türk kahvesi, metabolizmayı hızlandırdığı için kilo vermeyi kolaylaştırır. Diğer kahve türlerine nazaran daha fazla kafein içeren Türk kahvesi düzenli tüketildiği takdirde zayıflama oranı vücuttaki metabolizma hızı ile ilişkilidir.

Türk Kahvesi Diyeti Hakkında Son Olarak ;

Kısaca, kahve uzun süre tüketilmesi durumunda kilo vermeye yardımcı olma ve yağ yakımını hızlandırma konusunda etkili bir içecektir. Ancak kilo verdirme hususunda çok fazla beklenti içerisinde olmamak ve kahveye fazla anlam yüklememek gerekir.

Sağlıklı beslenmenin yanı sıra gün içinde 3-4 fincan kahveden yardım almak en doğrusudur. Hamileler, emziren anneler, hipertansiyon, böbrek ve karaciğer hastaları, D vitamini eksikliği ve tiroid sorunu olanlar ayrıca reflü, ülser ve gastrit gibi rahatsızlıkları olan kişilerin kahve tüketimlerini en az düzeyde tutmaları tavsiye edilmektedir.

  • Sonuç olarak, kafeinin kilo verme konusunda etkisi azdır ve tek başına kilo vermek için güvenilemeyecek kadar zayıftır.
  • Yani kahve diyette kullanılabilir fakat sadece kahve diyeti ile zayıflamak mümkün değildir.

 

  ÖĞR. DYT. YASEMİN AKSOY – KTO KARATAY ÜNİVERSİTESİ

 

Leave Your Comment