1. Home
 2. Adaçayının Faydaları Nelerdir ?
Adaçayının Faydaları Nelerdir ?

Adaçayının Faydaları Nelerdir ?

 • 6 December 2019
 • 0 Likes
 • 1 View
 • 0 Comments

Adaçayının Faydaları Nelerdir ?

Adaçayının Faydaları Nelerdir ? Adaçayı çayı, nane ile aynı ailede bulunan bir bitki olan ortak adaçanın ( Salvia officinalis ) yapraklarından yapılan aromatik bir infüzyondur .

Yaygın şekilde baharat olarak kullanılan adaçayı, alternatif ve geleneksel tıpta uzun bir kullanım geçmişine sahiptir. Özellikle, çayı potansiyel sağlık yararları ile doludur.

 • Bu içecekle ilgili bilimsel araştırmalar halen başlangıç ​​aşamasındadır.
Adaçayı Anti-enflamatuar ve antioksidan bileşikler bakımından zengindir.

Adaçayı çayı çeşitli güçlü bitki bileşiklerini içerir. Ayrıca Bakınız : Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir

Özellikle, antioksidanları serbest radikal denilen zararlı bileşikleri etkisiz hale getirmek için çalışır. Bunlar vücudunuzda biriktiğinde, tip 2 diyabet ve bazı kanserler gibi kronik hastalıklara yol açabilir .

Adaçayı çayında rosmarinik asit yüksektir. Hayvan ve test tüpü çalışmaları bu antioksidanın azalmış inflamasyon ve kan şekeri ile ilgili gibi sayısız faydalar sağladığı gösterilmiştir.

Adaçayının Faydaları

 • Enflamasyon doğal bir bedensel tepki olsa da, kronik inflamasyon hastalık riskinizi artırabilir.
 • Adaçayı da kemik sağlığı, dolaşım ve doğru kan pıhtılaşması için gerekli olan adil miktarda K vitamini sağlar .

Yapılan bir fare deneyinde, adaçayı özü, kanda dolaşan anti-enflamatuar bileşiklerin seviyelerini önemli ölçüde arttırırken, enflamatuar bileşiklerin seviyelerini de düşürmüştür

Adaçayı çayının anti-enflamatuar ve antioksidan etkileri, iddia edilen faydalarının çoğunda haklı olabilir, ancak daha fazla insan araştırması gereklidir.

ÖZETAdaçayı çayı, rosmarinik asit, kafur ve karnosol de dahil olmak üzere birçok yararının atfedildiği çeşitli anti-enflamatuar ve antioksidan bileşikler içerir.

Adaçayı Cildinizin sağlıklı olmasını ve yaraların hızlı iyileşmesini sağlar

Çayını içmenin de aynı yararları sağlaması mümkündür.

Fare cilt hücreleri üzerinde yapılan bir deney çalışmasında, adaçanın temel bileşiklerinden biri olan kafurun, sağlıklı cilt hücrelerinin büyümesini, yaşlanma belirtilerini yavaşlattığını ve kırışıklık oluşumunu azalttığı tespit edildi.

Ek olarak, bir hayvan araştırmasında bu bitkinin karnosol ve karnosik asidini güneşe bağlı cilt hasarlarını ve diğer enflamatuar cilt problemlerini tedavi etmeye yardımcı olduğu görüldü.

Diğer deney çalışmalarında adaçayı özünün yaraları iyileştirmeye yardımcı olduğunu ve yara iyileşmesini hızlandırdığını göstermektedir.

Dahası, deney çalışmalarında adaçayı özünün cildinize zarar verebilecek bazı zararlı bakteri ve mantarları öldürdüğünü göstermiştir.

ÖZETAdaçayı, cildin zarar görmesini engellemeye yardımcı olabilecek kafur ve karnosol içerir. Ayrıca yaranın iyileşmesini hızlandırabilir ve zararlı bakteri ve mantarları öldürebilir.

Adaçayı Ağız sağlığınızı destekler

Ağrı, iltihap ve ağız kokusunu hedef aldığından, antibakteriyel ve yara iyileştirici özelliklere sahip olduğu için adaçayı diş hekimliğinde en popüler bitkilerden biridir

Ağız yaraları ve boğaz ağrılarına iyi geldiğinden önerilir

Ayrıca, antibakteriyel ve antienflamatuar aktivitelerinden dolayı bazı gargaralara adaçayı ilave edilir

ÖZETAdaçayı ağız ağrısını ve iltihabını ve aynı zamanda ağız kokusunu hafifletebilir. Antibakteriyel ve yara iyileştirici yararları nedeniyle güçlü özelliklere sahiptir.

Adaçayı Antikanser özelliklere sahip olabilir

Adaçayının kanser hücreleriyle savaşmaya yardımcı olabileceğine dair bir kanıt var.

Karnosol, kafur ve rosmarinik asit dahil olmak üzere birçok antikanser bileşiği içerir . Özellikle, hayvan ve deney çalışmaları, karnosolün, sağlıklı hücreleri etkilemeden çeşitli kanser hücrelerini öldürebildiğini ortaya koymaktadır

ÖZETDeney araştırmalarında, adaçayı ve bileşikleri birçok kanserle mücadele etkisi göstermiştir.

Adaçayının Faydaları  : Adaçayı kan şekeri kontrolünü iyileştirir

Alternatif kan şekeri ilaçlarında sıkça kullanılan bir bileşen olan adaçayı, kan şekeri seviyesinin iyileştirilmesine ve tip 2 diyabetin önlenmesine veya tedavisine yardımcı olabilir .

Farelerde yapılan deney çalışmasında, adaçayı çayı ile suyun değiştirilmesinin açlık kan şekeri seviyelerini düşürdüğü tespit edildi.

ÖZETAdaçayı çayı, kan şekeri seviyesini azaltarak tip 2 diyabetin önlenmesine veya tedavisine yardımcı olabilir.

Adaçayının Faydaları  : Adaçayı Beyin sağlığını destekleyebilir ve ruh halinizi iyileştirebilir
 • Adaçayı, alternatif tıpta ruh halini artırmak, zekayı geliştirmek ve Alzheimer gibi beyinle ilgili bozuklukların önlenmesine yardımcı olmak için yaygın olarak kullanılmaktadır. Bilimsel araştırma bu kullanımların çoğunu desteklemektedir.
 • Alzheimer beyinde oluşan amiloid plaklar nedeniyle ilerler. Birkaç deney çalışması, adaçayı ve rosmarinik asidin bu plakların oluşumunu önlemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Ek olarak, çok sayıda insan çalışması, adaçayı özlerinin hafızayı, beyin fonksiyonunu , ruh halini iyileştirdiğini  gösteriyor.

135 Erişkin insanda yapılan bir deneyde adaçayının özütünü koklayanların daha az strese sahip oldukları ve streslerinin azaldığı gözlemlenmiştir.

Adaçayı , ağrıyı da hafifletebilir, ancak beyin ve sinir sistemi üzerindeki etkileri konusunda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

ÖZETAdaçayı , Alzheimer hastalığının gelişimini yavaşlatabilir ve ruh halini ve zekayı iyileştirebilir.

Adaçayının Faydaları  : Adaçayı Kadın sağlığını destekleyebilir

Adaçayı ayrıca kadınlar için bazı benzersiz faydalar sağlayabilir.

Tarihsel olarak, adaçayı sütten kesilen veya fazla miktarda arz alan kadınlarda anne sütü üretimini azaltmanın doğal bir yolu olarak da kullanılmıştır.

Bununla birlikte, bu geleneksel kullanımların herhangi birini destekleyen çok az araştırma vardır.

Ancak, araştırmalar adaçayı sıcak basmalarını azaltmaya yardımcı olduğunu göstermektedir.

ÖZETAdaçayı bazen hamile kadınlarda mide bulantısını tedavi etmek ve sütten kesmek isteyen veya  anne sütü üretimini azaltmak için kullanılır, Menopozal kadınlarda sıcak basmaları azaltabilir.

Adaçayının Faydaları  : Adaçayı Kalp sağlığını artırabilir

Bazı araştırmalar, adaçayı kolesterol ve trigliserit seviyelerini iyileştirmeye yardımcı olarak kalp hastalığı riskini azaltabildiğini ortaya koymuştur.

Kolesterol düşürücü ilaçlar üzerinde tip 2 diyabetli 105 kişiden oluşan 2 aylık bir çalışma, günde 3 kez 500 mg adaçayı özü alanların, kontrol grubundakilere kıyasla daha sağlıklı trigliserit ve  kolesterol seviyelerine sahip olduklarını  buldu.

ÖZETAdaçayı çayı, trigliserit ve kolesterol seviyelerinizi artırarak kalp hastalığı riskinizi azaltabilir,

Adaçayının Faydaları  : Adaçayını diyetinize eklemek kolay

Bu aromatik içeceği evde şu malzemelerle de yapabilirsiniz:

 • 1 çorba kaşığı (15 gram) taze veya 1 çay kaşığı (4 gram) kurutulmuş adaçayı
 • 1 su bardağı (240 ml) su
 • tatlandırıcı
 • taze limon suyu (isteğe bağlı)

Suyu kaynatın ve ocaktan alın ,  ardından adaçayını ekleyin ve yaklaşık 5 dakika boyunca tutamları dik olacak şekilde bekletin… Tatmak için tercih ettiğiniz tatlandırıcı ve limon suyunu eklemeden önce yaprakları çıkartın .

Bu içecek sıcak ya da soğuk içilebilir.

Önlemler ve olası yan etkiler

Adaçayı araştırmalarının çoğunun hayvanlarda ve deney gruplarında yapıldığını ve oldukça konsantre özütler kullanıldığını unutmayın. Adaçayı çayı aynı yararların bir kısmını sunarken, etkileri de belirgin olmayabilir.

Bu içecek ayrıca birkaç dezavantaja sahip olabilir.

Adaçayı güçlü aromasını sağlayan ancak yüksek dozlarda toksik olabilen thujone adlı bir bileşik içerir

Yoğun ve fazla miktarlarda adaçayı çayı içmeniz  veya bu bitkiyi başka şekillerde tüketmeniz uzun süre boyunca günde 3-7 gramdan fazla thujone yemeniz  sonucunda kalp problemlerine, nöbetlere, kusmaya ve böbrek hasarına neden olabilir

Yine de, adaçayı 4 bardak (1 litre) için yalnızca 4-11 mg bu bileşiği içerir, Günde bir kaç bardak güvenle içebilirsiniz

Adaçayı çayı genel olarak normal miktarlarda çok güvenlidir, ancak herhangi bir endişeniz varsa, doktora veya diyetisyeninize danışmak en mantıklı ve güvenli yoldur.

ÖZETAdaçayı çayı yüksek dozlarda toksik olabilen thujone içerir.

Adaçayı , antioksidanlar ve antienflamatuar bileşiklerle doludur.

Diğer faydalarının yanı sıra cilt, ağız ve beyin sağlığını destekleyebilir, ayrıca tip 2 diyabet ve kalp hastalığı riskinizi azaltabilir.

Ayrıca Bakınız : Yüksek Vitaminli Gıdalar

Leave Your Comment