Whatsapp Randevu +90 544 903 03 14
Gelişmiş
Arama
  1. Anasayfa
  2. Akdeniz Tipi Beslenme

Akdeniz Tipi Beslenme

  • 7 August 2019
  • 0 Beğeni
  • 19 Görüntüleme
  • 0 Yorum

Akdeniz Tipi Beslenme

Akdeniz tipi beslenme nedir ? Akdeniz tipi beslenme sürdürülebilir bir yaşam biçimi midir ? Akdeniz tipi beslenmede nelere dikkat edilmelidir ? Akdeniz tipi beslenmeyi benimsemiş insanlar mutfaklarında neler bulundururlar ?

Sağlıklı ve uzun yaşamanın sırları incelenirken dengeli ve düzenli beslenmenin üzerinde durulmuş ve farklı toplumların besleme şekilleri her ayrıntısıyla incelenmeye başlanmış.

Bu araştırma yapılan toplumlar seçilirken kronik ve akut hastalıkların az görüldüğü genel olarak sağlıklı bir toplum imajı çizen bölgeler incelenmiştir. Başlıktan da belli olduğu üzere araştırmalar sonucu Akdeniz bölgesindeki İspanya, İtalya, Tunus gibi ülkelerdeki geleneksel beslenme biçimi dikkat çekmiştir.

Çünkü yapılan çalışmalara göre, Akdeniz diyeti yani Akdeniz bölgesindeki insanların beslenme düzenleri kalp hastalıkları, kanser, diyabet, obezite, Alzheimer oranını düşürüyor, bunun yanında daha düşük kan basıncı ve kolesterol seviyesi sağlıyor. Üstelik fark edilmiş ki Akdeniz diyetini takip etmek ömrü uzatıyor. İ

lk olarak Ancel Keys isimli bilim insanı 1940’larda Akdeniz bölgesinde yaşayan insanların Kuzey Avrupa’da yaşayan insanlara göre daha düşük kalp hastalığı oranına ve daha uzun yaşam süresine sahip olduğunu keşfetmiş. Daha sonra yapılan çalışmalar ile Akdeniz diyeti güçlenmiş ve halen de büyümeye devam etmektedir.

Akdeniz Diyeti Yada Akdeniz Tipi Beslenme

Peki incelikleri nedir bu ömrü uzatan, insanları hastalıklardan koruyan Akdeniz diyetinin ?

Öncelikle tabi ki en çok dikkat ettikleri nokta diyetlerinin dengeli olmasıdır. Bütün besin gruplarından yeterli miktarda, gerektiği kadar ve gerektiği kadar tüketmeye dikkat etmektedirler. Besin içeriklerine önem verirler ve probiyotik, prebiyotik tüketimi oldukça üstüne düşülen bir konudur. Fiziksel aktiviteyi hayatlarının tamamına yayarlar ve su tüketiminin ne kadar önemli olduğunun farkındadırlar.

Ayrıntılarına indiğimizde ise bu bölgede yaşayan kişilerin beslenmeleri tahıl, kurubaklagil, taze sebze-meyve, balık, zeytinyağı bakımından zengin olduğunu görürüz. Kırmızı et, süt ve süt ürünleri tüketimi beyaz et, sebze meyve tüketimine göre daha azdır. Başka bir ifadeyle, Akdeniz tipi beslenme tekli doyamamış yağ asidi, posa, kompleks karbonhidrat içeriği yüksek, doymuş yağ, kolestrol ve basit karbonhidrat içeriği düşüktür. Akdeniz beslenme programında her gün tüketilecek besinler tahıllar, sebze, meyve, kurubaklagiller, süt ve süt ürünleridir. Probiyotik tüketimi bu noktada dikatimizi çeker çünkü yoğurt ve peynir çeşitleri tüketimi oldukça yoğundur.

Haftada bir iki kez balık, tavuk, yumurta önerilmektedir. Bu tip beslenmede kırmızı ete ayda bir iki kez yer verilmiştir. Kırmızı eti küçük porsiyonlarda ve yağsız kısımlarını tercih ederek sofralarında yer verirler. Yemeklerde yağ olarak zeytinyağı kullanımı oldukça fazladır. Kurubaklagiller, bulgur, sebze ve meyvelerden yeterli posa alınmaktadır.

Tatlı ise sadece özel günlerde tüketilmektedir diyebiliriz. Aslında Türk halkı içinde oldukça uygun ve tercih edilen bir beslenme tipi olduğu görülmektedir. Ancak Türk halkındaki pişirme tekniklerindeki yanlışlar, şeker ve tatlı tüketiminin çok olması, fast food çeşitlerinin her gün bir öncekinden daha fazla tüketilmesi Akdeniz tipi beslenmeden çıkıp, obeziteyi tetikleyen bir beslenme tipine dönüştürüyor.

Probiyotik aldıkları bir diğer ürün ise şaraptır. Şarap Akdeniz bölgesinin geleneksel içeceğidir, bu diyette de yer almaktadır, fakat miktar önemlidir. Kadınlar için günde 1, erkekler için günde 2 bardaktan fazla olmayacak şekilde tüketildiğinde Akdeniz tipi beslenmeye uygun olur. Şarap yerine %100 üzüm suyu da tüketebilir, kuvvetli antioksidanlardan yararlanmış olursunuz.

Akdeniz tipi beslenme en başta da dediğimiz gibi bir yaşam biçimidir. Bu beslenme tipini bir süreli diyet değil, hayatımızın tamamına yaydığımız sağlıklı ve uzun yaşamak için kendi vücudumuza verdiğimiz değer olarak düşünmeliyiz ve dengeli ve yeterli beslenmenin özünü kavramalıyız.

Öğr.Dyt. GÜLSÜN BÜLBÜL

 

Yorumunuzu Bırakın