Yeni!DiyetGen Yenilendi ! Beslenme ve Diyet Alanında Uzmanların Makalelerini İncele Daha Fazla Detay

BesinlerBlogNe Nedir ?

Ananas Diyeti Nedir

3 Mins read

Ananas Diyeti Nedir

Ananas diyeti nedir? Ananas diyeti yaparsak zayıflar mıyız? Ananas zayıflatır mı? Ananas yağ mı yakıyor? 4 günde 3 kilo vermek mümkün mü?

Ananasın kilo kontrolündeki halk tarafından tutulması yeni değil yani bundan 5 yıl önce de ananas zayıflama için kullanıyordu; Gerek diyette tamamen ananas yiyerek, gerek ananas ağırlıklı beslenme planlarıyla, gerekse takviye ürün halinde zayıflatması ümit edilerek tüketilmekteydi, hala da tüketiliyor.

Bu diyetler gerçekten kilo verdiriyor mu?  Çoğunlukla kalorileri çok düşük olduğu için verdirebilir. Ancak zayıflamanın zaten alınan kalori ile harcanan kalori arasındaki dengeden kaynaklandığını unutmayalım.

Bu dengeyi düşürürsek beslenmemize ne eklersek ekleyelim kalorisi çok düşük olduğu için zayıflayacağımız sonucuna ulaşabilirsiniz. O konuyu da daha sonra iyice aydınlatacağım.

Ayrıca Bakınız : Zayıflama Yöntemleri Hakkında

Ananas Diyeti ile Zayıflama

Yani ananas diyeti yerine A diyeti B diyeti adı altında şok diyet uyguladığınızda zayıflayabilirsiniz. Tüm bu çok diyetlerin uygulanmaması gerektiği sonucu bize kalıcı ve sağlıklı kilo kaybı getirmediğinden kaynaklanıyor. Tabi mahvolmuş bir metabolizma hızınızın olacağını da atlamamak gerekir.

Ananas diyeti adı altında yapılan şok diyetleri bu kadar karaladıktan sonra bir de ananasa bakalım. Ananasın zayıflamaya etkisi var mı?

Tabi ki ananasın zayıflamaya etkisi var! Hatta kansere karşı bile tedavi edici bir yönü var. Ananasın içinde bromelin a ve bromelin b’den oluşan bromelain denilen proteolitik (protein sindirici) bir enzim var.

Bromelain’den en zengin meyve ananastır. Bu enzim güçlü bir antioksidan özelliği göstermekle birlikte güçlü bir iyileştiricidir. Eskiden et yumuşatıcı olarak kullanılırdı. Hala ananas suyunda etinizi bekletip yumuşatabilirsiniz. Zayıflatmaya olumlu etkisi olan bromelain’e gelirsek…

Bromelain pek çok şeye iyi gelir;

 • Ödem atıcıdır. Ayrıca Bakınız
 • İltihaplı kas ağrılarını yatıştırıcıdır.
 • Damar tıkanıklığına iyi gelir.
 • Alerjilere iyi gelir.
 • Eklem ağrılarını azaltır. Hatta burkulmuş ayağa iyi gelir
 • Birçok bağırsak hastalığına iyi gelir.
ananas diyeti

ananas diyeti

Ananasın Kansere Karşı Potansiyel Etkisi Olabilir

Kansere karşı potansiyel tedavi edicidir. Doğal anti-kanserojendir. ( kemoterapi hastalarının kullanması sakıncalı olabilir. Doktorlarına danışmaları tavsiye edilir. )

 • Sindirim bozukluklarına iyi gelir.
 • Mide ekşimesine iyi gelir.
 • İshal ve kabızlığa iyi gelir.
 • Crohns, ülseratif kolit gibi pek çok hastalığa iyi gelir.
 • Astım ve bronşite iyi gelir.
 • Anti inflamatuar özelliktedir ki bu aspirin gibi pek çok yan etkisi olan ilaçların yerine kullanılabilmesi büyük bir avantajdır. ( İltihap gidericidir. )
 • Antibiyotiklerin oluşturduğu kötü etkileri azaltma etkisi vardır. Bağırsak emilimini arttırır.

Bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu hastalık dolu dönemde en ihtiyaç duyduğumuz bağışıklık sistemi güçlendiricisi.

Özellikle akciğer ve meme kanserine olumlu yönde etkileri çalışmalarda görülmüştür.

Kalp hastalığı, şeker hastalığı gibi pek çok hastalıkta beslenmeye eklenmesi önerilmektedir.

Muhteşem bir selülit törpüsü diyebiliriz. Üstelik içeriğindeki vitamin, mineral zenginliği ve tadı yanına kar kalıyor. Malum zayıflamaya pozitif etkisi olan diyet yemek olarak gördüğümüz fit tatların büyük bir kısmı tat olarak çoğumuza hitap edemiyor. Ananas ise hem kötü fit tatların karşısında kurtarıcı oluyor hem de kolay ulaşılabilirliği ile gönülleri fethediyor.

Ananasın Suyunu Sıkıp İçebilirsiniz

Ananasın bu ve bunun gibi pek çok etkisinden faydalanmak için sıkıp suyunu içebilir, salatalarınıza ekleyebilir, ya da sade dilimler halinde tüketebilirsiniz. Ancak;

 • kivi
 • zerdeçal
 • kefir ( Ve kefirinde meme kanserine olumlu etkileri kanıtlanmıştır. Üstelik kefir bağırsak harekelerinizi düzenler. Sindirimi kolaylaştırır. )

İle birlikte kullanmanız daha etkili olmasını sağlayacaktır.

Bromelain’in ananasın kabuğa yakın yerlerinde ve ortadaki odunsu yapıya doğru arttığını söylemek isterim. Hatta en ortadaki odunsu kısmı sürahinize ya da su şişenize koyarak suyunuzu tatlandırabilirsiniz.

Yeşil çayınızı demlerken içerisine atıp aromalı yeşil çay tüketebilirsiniz. 1 serçe parmağı kalınlığında ince dilim ananas 1 küçük elma yerine geçer. Tüketirken özellikle porsiyonlarınıza dikkat edin. Şunu unutmayın diyet çeşitleri, zayıflama için sunulan yiyecek ve içecekler bir derya, deniz…

Ananas Diyeti ile ilgili son olarak

Bugün bir şey önerilir popüler olur yarın başkası popüler olur. Sizi zayıflatacak, sağlığınıza kavuşturacak bir mucizevi besin ya da mucizevi çay yok. Bunu yapacak olan sizsiniz alışkanlıklarınızı değiştirerek, hayatınızı güzelleştirerek… Her şeyin azı karar çoğu zarar diyelim ve makaleyi Paraselsus’un;

“İlacı zehirden ayıran; dozdur.” sözüyle bitirelim.

Stajyer Diyetisyen Münire Karakoç

 

About author
Diyetgen Editör
Articles
Related posts
BlogHastalıkİpuçları

Kolesterole İyi Gelen Besinler

6 Mins read
İçindekilerAnanas Diyeti ile ZayıflamaAnanasın Kansere Karşı Potansiyel Etkisi OlabilirAnanasın Suyunu Sıkıp İçebilirsinizAnanas Diyeti ile ilgili son olarak Kolesterole İyi Gelen Besinler Kolesterole…
BesinlerBlogİpuçları

Sağlıklı Beslenme Önerileri

3 Mins read
İçindekilerAnanas Diyeti ile ZayıflamaAnanasın Kansere Karşı Potansiyel Etkisi OlabilirAnanasın Suyunu Sıkıp İçebilirsinizAnanas Diyeti ile ilgili son olarak Sağlıklı Beslenme Önerileri Sağlıklı Beslenme…
BlogHamilelikİpuçları

Gebelik Öncesinde Beslenme

5 Mins read
İçindekilerAnanas Diyeti ile ZayıflamaAnanasın Kansere Karşı Potansiyel Etkisi OlabilirAnanasın Suyunu Sıkıp İçebilirsinizAnanas Diyeti ile ilgili son olarak Gebelik Öncesinde Beslenme Gebelik Öncesinde…
Power your team with InHype
[mc4wp_form id="17"]

Add some text to explain benefits of subscripton on your services.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir