Whatsapp Randevu +90 544 903 03 14
Gelişmiş
Arama
 1. Anasayfa
 2. Anne Sütünü Arttırıcı Besinler Nelerdir ?

Anne Sütünü Arttırıcı Besinler Nelerdir ?

 • 28 November 2019
 • 0 Beğeni
 • 12 Görüntüleme
 • 0 Yorum

Anne Sütünü Arttırıcı Besinler Nelerdir ?

Anne Sütünü Arttırıcı Besinler Nelerdir ?Anne sütü, bebeğin ilk 6 aylık döneminde psikolojik ve fizyolojik olarak ihtiyaçlarını tek başına karşılayabilen, ayrıca anne ile bebek arasında bağın kurulmasında etkili sindirimi kolay doğal bir besindir. Bebeğin ilk 6 ay sadece anne sütü alıp daha sonra ek gıdalara başlaması ve 2 yaşına kadar anne sütü alımını devam ettirmesi bir çok yönden yarar sağlar. Bu yüzden sağlıklı yaşamın başlangıcında anne sütü ile beslenmenin önemi yadsınamazdır.

Anne sütünün içeriği

Sıvı miktarı:

Anne sütünün %87’sinin sıvıdan oluştuğu bilinmektedir. Bu yüzden bebeğin anne sütü aldığı dönemde ihtiyacı olan tüm sıvıyı anne sütünden karşılayabileceği için ek olarak bir sıvı alımına gerek yoktur.Anne Sütünü Arttırıcı Besinler

Protein

Anne sütünün protein içeriği de bebeğin ilk 6 ayda ki ihtiyacını karşılamaya yetecek düzeydedir. Bu proteinlerin %60’ını biyolojik değer açısından yüksek olan whey proteinleri oluşturmaktadır. İnek sütünde ise bu değer %18 ‘dir ve bu yüzden inek sütünün protein içeriği daha yüksek olmasına rağmen anne sütünün protein kalitesi daha yüksektir. Anne sütünde ki bu whey proteinlerinin büyük çoğunluğu ise alfa laktalbümin oluşturur. Sindirimi daha zor olan kazein ise anne sütünde %40 iken inek sütünde %80 oranındadır.Anne Sütünü Arttırıcı Besinler

Lipit

Anne sütünde bulunan lipaz enzimi düşük safra düzeyinde bile yağların sindirilmesinde yardımcı olur. Uzun zincirli yağ asitlerinden olan linolenik asit, alfa linoleik asit, araşidonik asit,  dokozahekzaenoik asit anne sütünden bol miktarda bulunmakla birlikte bu yağ asitleri bebeğin sinir sistemi ve görme işlevi üzerinde son derece etkilidir. Emzirme süresine bağlı olarakta anne sütünün yağ oranında değişiklikler gözlenir. Emzirmenin başlangıcında anne sütünün yağ oranı daha düşükken emzirme sonlarına doğru bu oran artmaktadır. Bu bebeğe doygunluk hissi vermekle birlikte ileri de bebekte oluşacak şişmanlığı da önlemektedir.Anne Sütünü Arttırıcı Besinler Nelerdir 

Karbonhidrat

Anne sütünün en önemli karbonhidratı laktozdur. Laktozun bileşimde bulunan galaktozun ise lipitlerle yaptığı bileşenler bebeğin beyin gelişiminde son derece etkindir. Ayrıca laktoz kemik mineralizasyonunda görevliyken kalsiyumun emilimini de kolaylaştırmaktadır. Sindirilemeyen bölüm ise bağırsak bakterileri tarafından fermente edilerek patojen mikroorganizmaların üremesini engeller.Anne Sütünü Arttırıcı Besinler

Vitaminler

Yeni doğanlarda bağırsak florası tam gelişmediğinden hemorajik hastalıkları önlemek adına K vitamini takviyesi ve 15 günlükten itibaren 1 yaşına kadar D vitamini takviyesi gereklidir. Bunlar dışında kalan suda eriyen B ve C vitaminleri ile yağda eriyen A ve E vitaminleri yeterli düzeydedir.Anne Sütünü Arttırıcı Besinler Nelerdir 

Mineraller

Anne sütü demir içeriğinden çok zenginken kalsiyumun açısından fakirdir. Demir içeriğinin yüksek olması ise bebeği demir eksikliğinden korur.Ayrıca Bakınız : Demir Eksikliği Nedir Anne Sütünü Arttırıcı Besinler Nelerdir 

Enzim ve Hormonlar

Anne sütünde başlıca bulunan enzimler yağ sindirimi için gerekli olan lipaz, süt lipitleri sentezi için gerekli lipoprotein lipaz ve galaktozil lipaz, laktoperoksidaz, tiyosiyanat gibi bir çok enzim barındırmaktadır. Bunların yanı sıra da TSH,GnRH,T3,T4,prolaktin,östrojen,progesteron,kalsitonin gibi bir çok hormonu da içerir.

Anne Sütünü Arttırıcı Besinler Nelerdir ?

Antimikrobiyal ve Antienflamatuar Faktörler

Lizozim,laktoferrin,fibronektin,IgA,musin,oligosakkaritler anne sütünde ki başlıca antimikrobiyallerdir.

Antienflamatuar faktörler ise vitamin A,C,E,katalaz,alfa-1 antitripsin, glütatyon peroksidaz, prostaglandin E 1-2,EGF,TGF’dir.Bunlar bebeği sepsis,üriner sistem enfeksiyonları, menenjit, bakteriyemi gibi bir çok hastalıktan korur.

LAKTOGENEZ

Annenin gebelik döneminde göğüsler süt salgılar hale gelir. ( Ayrıca Bakınız : Gebelik Döneminde Sağlıklı Beslenme ) Başlıca, östrojen, progesteron, plasental prolaktin ve büyüme faktörlerinin etkisiyle meme bezleri büyür ve gelişir. Bunun sonucunda ise kolostrum sentezi başlar. Doğumdan sonra plasentanın ayrılmasıyla birlikte progesteron ve östrojen seviyesi düşerek süt salgılanmaya başlar. İlk 5 günde az miktarda salgılanan kolostrum ve geçici süt (5-15 gün) bebek için yeterlidir. Kolostrum; proteinden zengin, lipit ve laktoz düzeyi olgun süte göre daha düşüktür. Çinkodan zengin olan ve önemli miktarda sIgA içeren kolostrum bu yüzden bebekler için oldukça değerlidir.

ANNE SÜTÜNÜ ARTTIRMAYA YÖNELİK YAKLAŞIMLAR

Anne sütü bebeğin beslenmesinde ki en önemli faktör olduğu için bu sütü arttırmaya yönelik bir çok görüş ve yöntem vardır. Fakat bunların en başında annenin huzurlu ve sağlıklı bir ortamda olması yer alır. Bebeğin erken emzirilmeye başlanması, memelerin boşaltılması, sık sık emzirme, annenin fazla yorulmaması da etkendir. Annenin yeterli sıvı ve protein alımı, stresten uzak durması, uyku düzeni ve kalitesi son derece önemlidir. Bunlar dışında galaktogog denilen anne sütünü arttırdığı inanılan bir takım ilaçlar,besinler ve hatta şifalı bitkiler geçmişten günümüze kullanılmaktadır. Bunlarla ilgili çalışmalar hala devam etmekle birlikte mekanizmaları tam olarak bilinmemektedir.

 • Günümüzde anne sütünü arttırmak amaçlı en sık kullanılan ilaçların başında metoklopropamid gelir. Fakat bu ve bunun gibi ilaçları doktor önermediği sürece kullanımı kesinlikle doğru değildir.
 • Şifalı bitkilerde ise çemen otu, boğa dikeni, keçi sedef otu, anason, fesleğen, rezene gibi şeker tatlı otlardır ve bunlarında kesinliği olmamakla birlikte annenin sütünü arttırdığına inanılır.

Çemen otunun ise yapılan çalışmalara göre günde 3 bardak çay şeklinde kullanımı önerilmektedir.

 • Bazı ülkelerde de maltlı içecekler anne sütünü arttırmakta kullanılmaktadır.
 • Yulaf ununun da anne sütünü arttırdığına dair kesin kanıtlar olmamakla birlikte yaygın olarak kullanılmaktadır.
 • Bunların dışında ise ısırgan otu, inek sütü, ayran, tahin helvası, pekmez, hurma ( Kuru Hurma Kaç Kalori ) susam gibi besinlerin anne sütünü arttırdığı düşünülmektedir. ( Ayrıca Bakınız : Hurmanın Faydaları Nedir ? )

ANNE SÜTÜ ALIMININ YETERSİZ OLDUĞUNUN BELİRTİLERİ

Annelerin biberon ile bebeklerini beslemeye başlamalarının başlıca nedeni sütlerinin yetersiz olduğunu düşünmelerinden kaynaklanır. Genellikle anneler bebeğin ihtiyacından daha fazla süt üretmektedir. Bu nedenle yetersizliğine çok rastlanmamaktadır.

Güvenilir Belirtiler

Doğumdan sonra ki 2.hafta sonunda doğum ağırlığına ulaşamamak ve ilk aylarda ayda 500 gramın altında ağırlığa ulaşmak anne sütünün yetersizliğinin göstergesidir. İlk iki günde ise 2 veya 3 kereden, dördüncü gün 4 kezden fazla ve yoğun idrar çıkışı durumunda ise anne sütünün yeterli olduğunun göstergesidir.

Olası Belirtiler

Bebeğin memeyi reddetmesi ve ya uzun süre sık emmesi, sık ağlaması, az miktarda kuru şekilde dışkılama durumlarında da anne sütünün yetersizliği düşünülebilir. Böyle durumlarda bebeğin kilo kontrolleri iyi yapılmalı aynı zamanda emzirme danışmanlığı yapılmalıdır.

Anne sütünün yetersiz olmasına yol açan nedenlerde yine alkol, sigara, doğum kontrol ilaçları, annenin ağır malnütriyon durumu gibi sebeplerde yer almaktadır.

ANNE SÜTÜNÜN VERİLMEDİĞİ DURUMLAR

Anne sütü büyüme ve gelişme için her çocuğa verilmesi gereken başlıca temel besindir. Anne sütünün verilmediği durumlar ise çok nadir gözlenir. Annenin ağır bir hastalığı veya psikozu söz konusuysa veya kemoterapi, radyoterapi gibi ağır tedaviler görüyorsa bu bebeğin süt alımını engeller. İlaveten anne de tüberkülozun balgamda basil negatif oluncaya kadar emzirmenin ertelenmesine neden olur. Yine anne deki T-hücre lenfotropik virusu (HTLV-I)  ve HIV virüsünün de anne sütü ile bebeğe geçtiği bilinmektedir.

 

Yorumunuzu Bırakın