Anne Sütünün Önemi

ANNE SÜTÜNÜN ÖNEMİ

Anne sütünün önemi nedir ?  Yenidoğanda optimum büyüme ve gelişme için gerekli olan tüm sıvı, enerji ve besin ögelerini içeren, biyoyararlılığı yüksek, sindirimi kolay doğal bir besindir.

Anne Sütünün Önemi çok fazla yazılan ve konuşulan bir konudur , Her canlının sütünün kendisine ve bebeğine özel olması anne sütünü yavrusu için benzersiz bir besin yapmaktadır. Erken doğmuş bebek için en ideal besin yine kendi annesinin sütüdür. Çünkü bebeğin o anda ihtiyaç duyduğu tüm maddeler, yalnızca kendi annesinin sütünde bulunmaktadır. Yaşamlarının ilk altı ay içerisinde bebeklere verilebilecek en ideal besin anne sütüdür.

Anne sütünün ve emzirmenin; hem bebek, hem de anne için başta beslenme olmak üzere, sağlık, bağışıklık, gelişimsel, psikolojik, sosyal ve ekonomik yönden pek çok sayıda yararları vardır.

Anne sütü ve doğumdan sonra gelen ilk sarı süt, bebek için çok önemlidir. Çünkü bebeği hastalıklara karşı korur, bebeğin ilk aşısıdır.

Anne sütü; bebeğin ilk 6 ay ihtiyacı olan protein, yağ, demir, vitamin gibi her türlü besin değerine içeren ideal besin kaynağıdır. İçindeki koruyucu maddeler nedeniyle bebeği enfeksiyonlardan korur. Anne sütünde yeterli miktarda su ve vitamin bulunduğu için, çok sıcak iklimlerde bile bebeğe su vermeye gerek yoktur. Anne sütü bebekler için yaşamsal öneme sahiptir. Anne sütü bebekleri her türlü ishal, solunum yolu enfeksiyonu gibi hastalıklardan korur, çene ve diş gelişiminde önemli rolü vardır.

Anne Sütünün Önemi

Anne Sütünün Önemi

Anne sütü ile beslenmiş çocuklar astım, alerji, çocuk diyabeti gibi hastalıklara karşı daha dirençli olmaktadır. Anne sütünün içinde yeterli demir olduğu için, emzirilen bebeklerde kansızlık görülmez. Ayrıca anne sütü alan bebeklerde, pişik, karın ağrısı ve kabızlık daha az görülür. Bebeğin ruhsal, bedensel ve zeka gelişimine yardımcı olur.

Emzirmenin anneye faydası;

  • Emzirme, anne ve bebek arasında ilk etapta yakın bir bağın kurulması için önemlidir.
  • Anne sütü ideal sıcaklıkta, hazır halde bulunur ve herhangi bir sterilizasyon gerektirmez.
  • Emziren anneler günlük ortalama 500 kalori daha fazla harcarlar. Dolayısıyla, emzirmeyen annelere göre daha kolay zayıflayabilirler.
  • Sevgi hormonu olan oksitosin salgılanmasını tetikler ve rahmin küçülmesini sağlar.
  • Düzenli emziren annenin adetinin başlaması gecikir. Dolayısıyla vücutta demir depolanır.
  • Yumurtalık ve rahim kanseri riskini azaltır.
  • Menopoz öncesinde meme kanseri riskini azaltır.
  • Kemikleri güçlendirerek, yaşamın ileri döneminde kemik kırığı ve kemik erimesi riskini azaltır.
  • Uzun dönemde Tip 2 diyabet riskini düşürür.

Bebek ne sıklıkta ve ne kadar emzirilmelidir?

Bebek ilk günlerde o istedikçe, ağlamasını beklemeden ve en geç 2-3 saat aralıklarla emzirilmelidir.

Emzirmenin sonuna doğru salınan süt yağ bakımından zengindir ve anne sütünden alınan enerjinin büyük bölümünü karşılar. Bu nedenle bebeği memeden kısa süre de ayırmamak gerekir ve her meme yaklaşık 15 dakika emzirilmelidir.

İlk günlerde bebek çabuk yorulacaktır ve emme süresi kısa olabilir. Bebek emmesi için teşvik edilmelidir. Emme bittikten sonra meme sağılıp kalan süt bebeğe verilmek üzere uygun koşullarda saklanmalıdır.

DİYETİSYEN BÜŞRA GÜL

Anne Sütü , Anne Sütünün Önemi

One Ping

  1. Pingback: Yaşlılarda Beslenme | Yaşlılarda Beslenme Nasıl Olmalıdır ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir