Whatsapp Randevu +90 544 903 03 14
Gelişmiş
Arama
 1. Anasayfa
 2. Anoreksiya Nervoza Nedir ?

Anoreksiya Nervoza Nedir ?

 • 9 August 2019
 • 0 Beğeni
 • 9 Görüntüleme
 • 0 Yorum

Anoreksiya Nervoza Nedir ?

Anoreksiya nervoza nedir?  ve Anoreksiya Nervoza Tedavisi Nasıl Olur ? Bulimia nevroza birer yeme bozukluğu türleridir.Bu iki hastalık türünün sebebi dış görünüşü beğenmeme olsa da aslında psikolojik bir problemdir.

Anoreksiya Nervoza Nedir ? 

Anormal vücut ağırlığı ile tanımlanan ve hayati tehlikeye sebep olan bir yeme bozukluğu hastalığıdır. Özellikle 12-20 yaş arası genç kızlarda görülen bir hastalıktır.

Bu kişilerin ince kalma konusunda takıntıları vardır ve normal kilolarının çok altındadırlar. Az uyurlar buna rağmen gün içinde çok aktifdirler.Yemek yemeyi redderler ve genellikle düşük kalorili besinleri tüketmeyi seçerler. Başlarda iştahı kontrol altına alabilirler fakat ilerleyen zamanda iştahları tamamen kaybolur ve vücut hastalık derecesinde zayıflar ve osteoporoz (kemik erimesi) ,böbrek hasarı ve kalp rahatsızlığı gibi hastalıklara yol açabilir.

Anoreksiya nervoza belirtileri nelerdir ?

Anoreksiya nervoza hastaları kilo verme amacıyla kendilerine özgü yeme alışkanlığı oluştururlar. Bu hastalığın tespiti fiziksel belirtiler ile ortaya çıkınca anlaşılır. Fakat bu kişiler bir problemleri olduğunu kabul etmezler ve yardım almayı reddebilirler.Bu konuda aile bireylerine büyük sorumluluklar düşmektedir.

Belirtilere bakacak olursa 

 • Normal veya sağlıklı bireylerden daha zayıftırlar
 • Kilo almaktan çok korkarlar ve zayıf olsalar bile diyet uygularlar, Ayrıca Bakınız : Kilo Almak için Diyet Listesi
 • Özellikler karbonhidratlı besinleri diyetlerinden çıkarırlar,
 • Yemek yememek için yemek zamanında saklanma,
 • Yemek zamanı bahane bulma,
 • Sürekli tartılma,bol kıyafetler giyerek zayıflığını saklama,asla yeterince ince olduğuna inanmama gibi belirtiler anoreksiya nervozanın belirtileri arasındadır.
Anoreksiya Nervoza Nedir 1.1

Ayrıca ; yemek yedikten sonra yediklerini kusarlar,diyet hapları,diüretik ya da müshil kullanarak yediklerini atmaya çalışırlar.Ağır egzersiz yaparlar ve tuvalette uzun zaman kalmak da anoreksiyalı hastalarda görülen davranışlardır.

Anoreksiya Nervoza Tedavisi

Tedavi yöntemi ; Anoreksiya nervoza hastasının tedavisi uzman bir psikiyatrist, diyetisyen, ortopedi, endokrinoloji,fizyoterapist,hemşire gibi sağlık personellerinin katkısıyla oluşan multidisipliner bir çalışma gerektirir. Eğer birey olması gereken vücut ağırlığının %30 unu kaybetmişse tedavi için genelde hastaneye yatırılır ve kilo alımı kontrol altında tutulur. Tabi bu süreçte hastanın ve ailenin tedaviye katılımı oldukça önemlidir.Hastanın ikna edilmesi ve hastalığının etkilerini fark etmesi sağlanmalıdır. Hasta tedavi sonrası istenilen ağırlığa ulaşmışsa taburcu edilebilir ancak sürekli kontrol altında tutulması gerekir.

Anoreksiya Nervoza Nedir 1.2

Bulimia Nervoza Nedir  ?

Bulimia nervoza ; kişinin yemek yemeye karşı kontrolünü yitirdiği,kısa sürede çok fazla besin tükettiği bir yeme bozukluğu hastalığıdır.Genelde 18-24 yaş arası genç kadınlarda görülür. Bu bireyler belirli bir zaman diliminde (örneğin 2 saat içinde) çoğu insanın yiyebileceği çok daha fazla yiyeceği tüketirler ve bu sırada yeme kontrolleri kaybolur.

Anoreksiya Nervoza Nedir 1.3

Kendilerini durduramazlar ve kendilerini durduramadıkları zaman  aşırı kilo almaktan korktukları için kilo alımını önleme amaçlı tekrarlı bir şekilde kendini kusturma, dışkılamayı hızlandırıcı ya da idrar söktürücü gibi ilaçları kullanma, aç kalma ya da ağır egzersiz gibi davranışlar sergilemektedirler.

Anoreksiya nervozadan farklı olarak bulimia nevroza hastalarının vücut ağırlıkları normal sınırlar içinde ya da daha fazla olabilir.Tedavi ile iyileşme oranı anoreksiyadan daha iyidir.Bulimia nevroza tedavisinde bilişsel davranışçı terapi ve ilaçlar birlikte uygulanmaktadır

Bulimianın sonuçları nelerdir?

 • Adet görmeme veya adet düzensizlikleri,
 • Kusma davranışları sonucu vücuttaki tuz-su-mineral düzensizlikleri,
 • Kusmalar sonucunda yemek borusunda yırtılma,midede delinmeler,
 • Laksatif (dışkılamayı artırıcı) ilaçların uygunsuz şekilde kullanımı ile bağırsak hareketleri olumsuz etkilenir ve bir süre sonra bunlar olmadan dışkılayamama sorunu gelişebilir,
 • Bunların yanı sıra duygu durum bozuklukları,kaygı bozuklukları,kişilik bozukluğu görülebilir.

Yukarıda da belirttiğim gibi bu tür yeme bozukluğu hastalıklarının altında psikolojik nedenler yatmaktadır yani psikolojimiz beslenmemizi beslenmemiz de psikolojimizi doğrudan etkilemektedir.

 

Öğr.Dyt. Gizem BİÇER

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi

 

Yorumunuzu Bırakın