Anti-inflamatuar Diyet Nedir ?

0/50 Puanlama

Anti-inflamatuar Diyet Nedir ?

Anti-inflamatuar Diyet Nedir ? İnflamasyon vücudumuzda bağışıklık sistemimizin verdiği fizyolojik bir cevaptır. Zararlı uyaranları tanır, bunlara cevap niteliğinde tedaviyi başlatır.

Örnek olarak inflamasyon; iltihap, yaralanma, tahriş gibi terimlere karşılık gelen bir anlam içerir. Yani iltihap aslında vücudumuzun kendini korumaya yönelik oluşturduğu bir geri dönüttür ancak doğru zamanda kontrol altına alınmaz ise hasara neden olabilir. Ayrıca Bakınız : Atkins Diyeti

HANGİ HASTALIKLAR İLE İLİŞKİLİDİR?

Metabolik sendrom, tip-2 diyabet, kanser, kardiyovasküler hastalıklar, artrit, otoimmün hastalıklar, atopik durumlar ve inflamatuar bağırsak hastalığı gibi kronik sağlık sorunlarıyla ilişkili olduğu düşünülmektedir.

ÇEŞİTLİ BESİN ÖGELERİ İNFLAMASYONU AZALTABİLİR

Anti-inflamatuar bir diyet ile bu durum azaltılabilir. Anti-inflamatuar diyetlere örnek olarak;

Anti-inflamatuar Diyet 1.1

Birey kendine uygun diyeti seçmeli ve uzman kişilerden yardım alarak genel beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesinin büyük faydası vardır.

ÖNERİLER NELERDİR?

  1. Değişik renk ve çeşitte bol sebze-meyve tüketin.

Mevsimine uygun sebze ve meyveleri tüketmeye özen gösterin. İçerdikleri posa, anti-inflamatuar bileşenlerden ötürü, vücutta inflamasyon göstergesi olan bazı belirleyicilerin düzeylerini önemli ölçüde azaltırlar.

Anti-inflamatuar Diyet 1.2

En fazla anti-inflamatuar özelliğe sahip besinler; Turpgillere özgü sebzeler, soğan, çilek, mor üzüm, kiraz, nareciye, domates ve nardır.

  1. Sofranızda baharatlara ve bitkilere yer açın.

Yeşil ve siyah çay, zerdeçal, sarımsak, zencefil, kekik otu, çemen otu, kimyon, anason, kakao, nane, karanfil,tarçın, Hindistan cevizi, rezene, limon, adaçayı, dereotu içinde en çok anti-inflamatuar bileşenleri içeren bitki ve baharatlardır.

Anti-inflamatuar Diyet 1.3

Yemeklerde tuz yerine lezzet vermesi için baharatlara yer açmanız sağlığınız açısından da faydalı olacaktır.

  1. Glisemik indeksi düşük besinler tüketin

Basit karbonhidratlar ve şeker tüketimi inflamatuar öncüsüdür. Bunların yerine glisemik indeksi düşük yani kompleks karbonhdirat içeren işlenmemiş tahıllar, taze meyveler-sebzeler, baklagiller, posa içeriği yüksek veya tam tahıl makarnalar tüketimi ile inflamasyonu önleyebilirsiniz.

  1. Yağlı tohumlara şans verin.

Anti-inflamatuar Diyet 1.4

Yağlı tohumlar, omega-3 ve omega-6 içeriği sayesinde sağlıklı bir inflamatuar yanıt içeriği sağlar. Özellikle faydalı olanlar; balkabağı çekirdeği, ay çekrideği, badem, kaju, keten tohumu, susam ve ceviz yer almaktadır.

  1. Tükettiğiniz yağa ve türüne dikkat edin

Omega-6 nın ne kadar inflamatuar yanıtı sağlıklı olarak desteklese de fazla miktarda alımı inflamatuar süreci başlatabilir. Birçok işlenmiş besinde, soya fasukyesi, mısır, aspir ve ayçiçeği yağlarından zengindir. Aynı şekilde trans yağın fazla miktarda tüketimi inflamasyon sürecini başlatmakla birlikte koroner artar hastalığına da zemin hazırlar.

  1. Probiyotik tüketimine özen gösterin

Anti-inflamatuar Diyet 1.5

Bağırsaklarımızın düzenli çalışması ve sağlıklı bir sindirim sistemi için fermente besinler olan lahana turşusu, yoğurt, kefir, kombu çayı örnek olarak gösterilebilir.

  1. Kimyasal maddelerden kaçının

Birçok kimyasal madde bağışıklık sistemimizi bozabilir ve inflamasyonu başlatabilir. Bunu önlemek için organik ya da ilaçların az kullanılmış olduğu kişisel bakım ve temizlik ürünlerini seçin. Mümkün olduğuna plastik kullanımını azaltın ve cam saklama kaplarını kullanın.

Sürdürülebilir beslenmenin sürekli hayatımızda olması dileğiyle

STJ. DYT. F. BEYZA SUNA

Makaleyi Nasıl Buldun ?
Like
Love
Haha
Wow
Sad
Angry