Yeni!DiyetGen Yenilendi ! Beslenme ve Diyet Alanında Uzmanların Makalelerini İncele Daha Fazla Detay

BesinlerBlog

Antibiyotik İçeren Besinler

2 Mins read

Antibiyotik İçeren Besinler

Antibiyotik İçeren Besinler Nelerdir ? Antibiyotik; bitkisel ya da hayvansal organizmalarda bulunan, yapay olarak da üretilebilen ve başka bir mikroorganizmayı yok etmek/çoğalmasını durdurmak için üretilen maddelere denir. Ancak gereksiz antibiyotik kullanımı vücudun bağışıklık sistemini bozmaktadır.

Sürekli antibiyotik kullanmak yerine doğanın bize sunduğu besinlerin antibiyotik etkisinden yararlanarak hem bağışıklığımızı güçlendirebilir hem de soğuk havalar yaklaşırken hastalıklarla başa çıkabiliriz.

Peki bu besinler nelerdir bakalım!

Antibiyotik İçeren Besinler Nelerdir ?

Zerdeçal

İçerisindeki “kurkumin” adlı antioksidan sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Antiviral özelliği sayesinde ise soğuk algınlığını atlatmakta yardımcıdır.

Zencefil

Üst solunum yolları hastalıklarında ve gripte ilaç niteliğinde olan doğal bir antibiyotiktir.

Kefir

Probiyotik içermesiyle ve bağışıklığı düzenlemesiyle bilinen kefirin gribal enfeksiyonlardan bağırsakta oluşan kanserlere kadar koruyucu etkisi bulunmaktadır.

Turp

“Turp gibi olmak” deyimiyle de akıllarımıza kazındığına göre turpu es geçmek olmaz. Yüksek C vitamini,  folat ve diyet lifi içeriğine sahip olmasıyla özellikle soğuk algınlığının tedavisinde kullanılmaktadır. Bal ile birlikte tüketildiğinde ise oldukça şifalıdır.

Antibiyotik İçeren Besinler : Yoğurt

Probiyotik özelliği sayesinde sindirim sistemini korurken düzenli tüketiminde üst solunum yolu rahatsızlıklarını önleyebilen yoğurt, özellikle soğuk günlerin yaklaşmasıyla birlikte, sık sık tüketilmesi gereken bir besindir.

Soğan ve Sarımsak

Aynı aileden gelen sarımsak ve soğan kimi zaman kokusundan dolayı tüketmek istenmese de mükemmel bir ilaçtır. Bakteri ve virüslerle yüksek savaşma kapasitesi de kuduz aşısını bulan Louis Pasteur tarafından doğrulanmıştır.

Bal

Antiviral ve antibiyotik etkisi sayesinde hastalıklarla savaşmada ve bağışıklığın düzenlenmesinde yardımcıdır. Ancak şeker içeriği yüksek olması nedeniyle diyabetli bireylerin tüketirken dikkat etmesi gerekmektedir.

Ispanak

Bol C vitamini ve folat sayesinde enfeksiyonların tedavisinde ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde sık sık tüketilmelidir.

Antibiyotik İçeren Besinler : Sirke:

Suyla seyreltilip gargara yapılması boğaz enfeksiyonlarının iyileşmesinde, yine seyreltilip içilmesi ya da salatalara katılması bakteri kaynaklı oluşan ishalin iyileştirilmesinde ilaç niteliğindedir.

Tarçın

Antibiyotik ve antioksidan özelliğiyle bilinen tarçın yemekleri tatlandırmada kullanılmaktadır. Toz halinin tüketimi günlük yarım çay kaşığını geçmemesinin önerilmesinin yanı sıra ilaç tedavisi olarak tüketilen antibiyotikle beraber tüketilmemelidir.

Adaçayı

Demlenerek ılık halde gargara yapılması boğaz enfeksiyonları önleyen antiviral özellikte bir besindir.

Öğr. Dyt. Öznur ELMAS

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi

About author
Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi 3.sınıf öğrencisi. Fitoterapi alanında, yanlış beslenmeyle oluşan hastalıklar hakkında makale ve yazılar okumayı seviyor
Articles
Related posts
BlogHastalıkİpuçları

Kolesterole İyi Gelen Besinler

6 Mins read
İçindekilerAntibiyotik İçeren Besinler Nelerdir ?ZerdeçalZencefilKefirTurpAntibiyotik İçeren Besinler : YoğurtSoğan ve SarımsakBalIspanakAntibiyotik İçeren Besinler : Sirke:TarçınAdaçayı Kolesterole İyi Gelen Besinler Kolesterole İyi Gelen…
BesinlerBlogİpuçları

Sağlıklı Beslenme Önerileri

3 Mins read
İçindekilerAntibiyotik İçeren Besinler Nelerdir ?ZerdeçalZencefilKefirTurpAntibiyotik İçeren Besinler : YoğurtSoğan ve SarımsakBalIspanakAntibiyotik İçeren Besinler : Sirke:TarçınAdaçayı Sağlıklı Beslenme Önerileri Sağlıklı Beslenme Önerileri Vermemizi…
BlogHamilelikİpuçları

Gebelik Öncesinde Beslenme

5 Mins read
İçindekilerAntibiyotik İçeren Besinler Nelerdir ?ZerdeçalZencefilKefirTurpAntibiyotik İçeren Besinler : YoğurtSoğan ve SarımsakBalIspanakAntibiyotik İçeren Besinler : Sirke:TarçınAdaçayı Gebelik Öncesinde Beslenme Gebelik Öncesinde Beslenme Nasıl…
Power your team with InHype
[mc4wp_form id="17"]

Add some text to explain benefits of subscripton on your services.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir