Yeni!DiyetGen Yenilendi ! Beslenme ve Diyet Alanında Uzmanların Makalelerini İncele Daha Fazla Detay

BesinlerBlog

Antioksidan İçeren Çaylar

3 Mins read

Antioksidan İçeren Çaylar

Antioksidan İçeren Çaylar Nelerdir ? 5 Sınıf Çayda Antioksidan Aktivite ve Fenolik Bileşikler Mucize mi bu çaylar? Yeşil çayın diğerlerinden farkı ne? En çok antioksidan içeren çay hangisi? Beyaz çay mı, yeşil çay mı?

Antioksidan İçeren Çaylar Nelerdir ? Çayın sudan sonra en çok tüketilen içecek olduğunu biliyoruz. Peki; çayı yeşil çay, sarı çay, beyaz çay, oolong çay, siyah çay diye sınıflandırdığımızda antioksidan aktiviteleri nasıl oluyor? Çaydaki fenolik bileşikler ne işe yarıyor? Tüm çaylarda aynı oranda mı fenolik bileşik bulunur? Son zamanlarda popüler olan beyaz çayın antioksidan özelliklerini incelendiğinde elde edilen şaşırtıcı sonuç ne?

Öncelikle çayların fermante düzeylerini inceleyelim…

Yeşil çay; fermante edilmemiş, Sarı çay; çok hafif fermente edilmiş, Beyaz çay; hafif fermente edilmiş, Oolong çay; yarı fermente edilmiş, Siyah çay ise fermente edilmiş çaylara denir.

Çay tiplerinde fermantasyon arttıkça genel olarak antioksidan kapasite düşmektedir.

Şimdi de çay genel olarak bize ne gibi faydalar sağlıyor, ona bakalım.

Çay

  • Kardiyovasküler hastalıklar gibi oksidatif strese bağlı hastalıklara, karaciğer hastalıklarına ve Tip-2 diyabete karşı  önleyici ve terapötik etkili (tedavi edici) rol üstlenir.
  • Ayrıca bilişsel bozukluklara karşı da etkilidir.
  • Kansere karşı da koruyucu özelliktedir.
  • Çaydaki antioksidan ve antikanserojen özelliklerinden fenolik bileşikler sorumludur diyebiliriz.

Çaydaki antioksidanları ve fenolik bileşikleri inceleyen ve ekstraksiyon için birden fazla deney yapan geniş çaplı araştırmaların sonuçlarına göre yeşil çayın en yüksek antioksidan kapasiteye ve fenolik bileşiklere sahip olduğu bulunmuştur.

Antioksidan İçeren Çaylar

Antioksidan İçeren Çaylar

Antioksidan İçeren Çaylar

Yukarı da saydığımız o güzel etkileri antioksidan aktive ve fenolik bileşikler sayesinde olduğunu sizlere hatırlatayım. Yeşil çaydan sonra sırasıyla; sarı çay, oolong çay, siyah çay, beyaz çay yer alır. Şaşırtıcı olan oolong çaydan önce olması beklenen beyaz çayın siyah çaydan sonra gelmesi. Beyaz çay günümüzde piyasada en yüksek antioksidan kapasiteye sahip reklamıyla halka sunulmaktadır.

Yeşil çaydan fiyat olarak da fazla olan beyaz çayın antioksidan kapasitesindeki şaşırtan sonuçlarından beyaz çayın üretimi esnasında aktif kalan polifenol oksidaz ve peroksidazlar sorumludur. Yani enzimatik ve enzimatik olmayan reaksiyonlar ile içerisindeki fenolik bileşikler ve antioksidanlar yavaş yavaş kaybolur.

Çayda bulunan polifenollerden tanen’in araştırmalarda sindirilebilirliği azaltabildiği sonucuna ulaşılmıştır. Buda demek oluyor ki hazımsızlık gibi sindirim problemleri olan bireylerin fazla çay tüketmesi önerilmez.

Antioksidan İçeren Çaylar

Antioksidan İçeren Çaylar

Gel gelelim günlük yaşamımızın ve sağlıklı beslenmemizin vazgeçilmezi, tabiri caiz ise emektarı YEŞİL ÇAY…

En çok yeşil çayda bulunan kateşin polifenolü, o kadar güçlü bir antioksidan aktivite gösterir ki; C ve E vitaminlerinden daha güçlü olduğu araştırmalarda elde edilmiştir.

Kateşin; güçlü antioksidan aktivitesinin yanı sıra, antikanserojen etki, bağışıklık güçlendirici, apoptozis (programlanmış hücre ölümü) modüle edici özellik gösterir.

Çayda bulunan kafein ise daha yüksek termogenezi ve yağ yakımıyla ilgili etkileriyle kilo kaybını hızlandırdığı bulunmuştur.

Tabi her zaman dediğimiz gibi sadece içeceğimiz yeşil çay tüm bu etkiler için yetersizdir. Sağlıklı beslenme ve düzenli fiziksel aktivite eşliğinde yeşil çayın bahsettiğimiz  pozitif etkilerini görebiliriz.

Vee çaylar arasında hala öncelikli tercihimizin yeşil çay olması gerektiğini size yeşil çayımı yudumlarken yazıp bu seferlik yazımı sonlandırıyorum. Kendinizi sevin, ve kendinize iyi bakın. Sağlıklı beslenme sürecinizde pozitif olmayı unutmayın.

  • Yeşil çayı kaynamış ve 100⁰C suda ağzı kapalı bir şekilde 2 -3 dk da demleyebilirsiniz.
  • Yeşil çayı günde 1 fincan tüketmeniz sizin için en ideali olacaktır. Yaz sıcaklarında ister buzlu ister soğuk maden suyu eşliğinde tüketebilirsiniz. Yanına da yiyeceğiniz 2 galeta yada 5-6 badem, fındık ufak bir ara öğün haline gelir.
  • Sağlık problemi olan bireylerin kontrolsüz tüketimi, gebelerin tüketimi ve regl döneminde tüketimi uygun değildir. ( Ayrıca Bakınız : Regl Ağrısına Ne İyi Gelir ? )

 

About author
Kastamonu Üniversitesi son sınıf öğrencisiyim.İlgi alanlarım: obezite, bariatrik cerrahi ve beslenme, böbrek hastalıklarında beslenme,diyaliz sürecinde beslenme, diyabette beslenme ve malnütrisyon, mikrobiyota
Articles
Related posts
BlogHastalıkİpuçları

Kolesterole İyi Gelen Besinler

6 Mins read
İçindekilerÇayAntioksidan İçeren Çaylar Kolesterole İyi Gelen Besinler Kolesterole İyi Gelen Besinler Nelerdir ? Kolesterol Hakkında Bilgi Edinmek istiyorsanız bu rehber tam size…
BesinlerBlogİpuçları

Sağlıklı Beslenme Önerileri

3 Mins read
İçindekilerÇayAntioksidan İçeren Çaylar Sağlıklı Beslenme Önerileri Sağlıklı Beslenme Önerileri Vermemizi İster Misiniz ? Dünya Sağlık Örgütü’ne göre sağlık tanımı kişinin kendini sadece…
BlogHamilelikİpuçları

Gebelik Öncesinde Beslenme

5 Mins read
İçindekilerÇayAntioksidan İçeren Çaylar Gebelik Öncesinde Beslenme Gebelik Öncesinde Beslenme Nasıl Olmalıdır ? Gebelik anne vücudu için yeni bir süreç demektir. Bu sürece…
Power your team with InHype
[mc4wp_form id="17"]

Add some text to explain benefits of subscripton on your services.

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir