Whatsapp Randevu +90 544 903 03 14
Gelişmiş
Arama
  1. Anasayfa
  2. Aronya Meyvesi Nedir ?

Aronya Meyvesi Nedir ?

Aronya Meyvesi Nedir ?

Aronya Meyvesi  veya bilimsel adıyla Chokeberry çalı şeklinde bir bitkidir. Meyveleri koyu mor renktedir. Çoğumuzun adını yeni duyduğu bu meyvenin tarihi Kuzey Amerika’ya dayanır.

Kızılderililer tarafından soğuk algınlığı gibi hastalıklarda kullanıldığı bilinir.  Balkanlar ve Alp dağlarında yetişen bu bitkinin çeşitli yörelerde festivalleri dahi yapılmaktadır. Peki bu meyvenin festivallere konu olacak kadar kutsal olmasının sebebi nedir?

aronya meyvesi
aronya meyvesi

YÜKSEK ANTİOKSİDAN DEĞERİ

Son yıllarda karşımıza çıkan antioksidanlar sağlığımız için önemli bir kavram. Metabolizmamızın doğal işleyişi sonucu serbest oksijen radikalleri oluşur. Serbest oksijen radikalleri de yaşlanmamızdan, kanser olmamıza, iltihaplara ve kronik hastalıklara kadar tüm olumsuz reaksiyonların sebepleridir. Bu radikalleri vücudumuzdan uzaklaştıracak ajanlara ihtiyacımız vardır. İşte biz bu ajanlara antioksidan diyoruz.

Aronya Meyvesi Nedir ?

Yapılan araştırmalar Aronyanın Yaban mersini ve Goji gibi meyvelere göre çok daha fazla antioksidan içerdiğini göstermiştir. Ayrıca açılımı Oxygen radical absorbance capacity olan ve gıdaların antioksidan kapasitesini gösteren ORAC değeri en yüksek meyve olarak bilinir.

Aronyanın yüksek antioksidan değeri içerisindeki yüksek polifenolden kaynaklanır.  Polifenollerin bitkilerin doğal kimyasallarıdır. Bitkilerde yaygın bulunan polifenoller; flavonoidler, fenolik asit, kateşinler, antosiyaninler, isoflavonlar, quercetin ve resveratroldür. Aronyada yüksek miktarda antosiyaninler ve kateşinler bulunur. Ayrıca Bakınız  : Resveratrol Nedir

Aronya Meyvesi
Aronya Meyvesi

DİYABET ÜZERİNE ETKİSİ

Diyabetus Melllitus yani halk dilinde bildiğimiz şeker hastalığının iki türü vardır; Tip1 ve Tip2 diyabet. Tip1 Diyabet pankreasımızda langerhans adacıklarından üretilen beta hücreleri adı verilen hücrelerin hasarlanmasıyla ortaya çıkar.

Aronya Meyvesi 

Aronyanın diğer meyvelerden çok daha yüksek antioksidan ve polifenol değerine sahip olduğunu biliyoruz.  Uzun dönemli yapılan çalışmalar aronyanın antioksidan etkisinin bağışıklığı kuvvetlendirdiği ve diyabetle oluşan enfeksiyonu önlediği görülmüştür. Buna ek olarak beta hücrelerini koruyucu etkisi gözlemlenmiştir.

KALP KORUYUCU

Yüksek kolesterol, inflamatuar ve düşük HDL seviyeleri kalp hastalıklarına sebep olur. Aronyanın kolesterol sentezini azalttığı bilinmektedir. Ayrıca 12 haftalık düzenli olarak aronya tüketiminin total kolesterol ve kötü kolesterol olarak bildiğimi LDL değerlerini düşürdüğü, iyi kolesterol dediğimiz HDL değerlerini düşürdüğü görülmüştür. Ancak unutulmamalıdır ki aronya bir besin takviyesi değil bir meyvedir. Doğaldır ve bizi hastalıklardan koruyu etkisi vardır. Hastalık tedavisinde kullanılan bir ilaç değildir. Kullanılmadan mutlaka doktora danışılmalıdır.

Aronya Meyvesi

KANSERDEN KORUYUCU

Özellikle siyah ve kırmızı meyvelerin yüksek antioksidan değerlerinden ötürü anti kanser özellikleri olduğunu biliyoruz. Ancak bunların içinde ORAC ve antioksidan değeri olarak bayrağı taşıyan meyve aronya. Aronyanın meme, kolon ve lösemi kanserlerine karşı koruyucu etkisi vardır. Tümörlerin büyümesini engeller. Özellikle meme kanseri vakalarında operasyon sonrası stresi azalttığı bilinir.

OBEZİTE VE KİLO KONTROLÜ

Hastalıklarının tamamına yakının ana sebebi sağlıksız beslenme ve kontrolsüz kilo alımı. Endüstrinin hayatımıza şeker ve kalorili, hazır işlenmiş paketleri sokmasıyla sağlıksız ve verimsiz bir toplum olarak yolumuza devam ediyoruz. Zamanla sağlığımızı kaybediyoruz, sağlığımızı kaybettikçe iş verimimiz azalıyor, mutsuz oluyoruz. Kilo problemi artık bireysel olmaktan çıkıp toplum sorunları haline geldi.

Günlük diyetimizde aronyaya yer vermemiz başta boş kalori kaynaklarını hayatımızdan çıkarmamıza olanak sağlar. Elbette ki bu tüm sağlıklı meyveler ve yiyecekler için geçerlidir. Bel ve göbek çevremizde oluşan yağlanma organ yağlanmasının habercisidir. Aronyanın lipid metabolizmasına etki ettiği böylece organ yağlanmasını azaltıcı etkisi olduğu bilinir.

Aronya Meyvesi Nasıl Tüketilir ?

Avrupa’da yaygın olarak tüketilen bu mucizevi meyveyle bizler geç tanıştık. Ancak şuan Türkiye Cumhuriyeti Tarım Ve Ormancılık Bakanlığı bu meyveyi bizlere daha kolay ulaştırmak için fidanlarının ekimlerini yapmakta.Aronya Meyvesi

Aronya gibi “süper bir meyvenin” çok çeşitli tüketim şekilleri var. Reçeli, marmelatı, şurubu, çayı ve sirkesi yapılmakta. Bunlara ek olarak eski zamanlardan beri meyvesi ekmeklerin, kahvaltılık müslilerin ve dondurmaların içine katılıyor.

Hamileler, çocuklar ve yaşlılarda bu meyveyi tüketebilirler.

STAJYER DİYETİSYEN HATİCE DAMLA AYAR

1 Yorum

  • Avatar

    Daha önce adını duyduğum ve ilgi alanıma giren bir meyveydi. Aydınlatıcı bir yazı olmuş😊

Yorumunuzu Bırakın