Yeni!DiyetGen Yenilendi ! Beslenme ve Diyet Alanında Uzmanların Makalelerini İncele Daha Fazla Detay

BlogHastalıkİpuçları

B12 Eksikliği Belirtileri Nelerdir

5 Mins read

B12 Eksikliği Belirtileri Nelerdir

B12 Eksikliği Belirtileri Nelerdir ? Kobalamin olarak da bilinen B12 Vitamini suda çözünebilen önemli vitaminlerden biridir.

Kırmızı kan hücrelerinin ve DNA‘nın üretilmesinde ve ayrıca sinir sisteminizin düzgün çalışmasında önemli bir rol oynar.

B12 Vitamini doğal olarak et, balık, kümes hayvanları, yumurta ve süt ürünleri dahil olmak üzere hayvansal gıdalarda bulunur. Bununla birlikte, bazı ekmek çeşitlerinde B12 ile takviye edilmiş ürünler bulunmakta.

B12 eksikliği, özellikle yaşlılarda sık görülür. Diyetinizde yeterince alamazsanız veya yediğiniz yiyeceklerden yeterince alamıyorsanız, b12 vtamin eksiklikliğiniz oluşabilir.

B12 eksikliği riski taşıyan kişiler arasında

  • Yaşlılar,
  • B12’yi emen barsaklar ile ilgili ameliyat geçirenler,
  • Diyabet ilacı kullananlar,
  • Sıkı bir vegan diyet yapan insanlar ( veganlar için beslenme ipuçları konusunuda okuyabilirsiniz. )
  • Mide ekşimesi ile ilgili uzun süreli antasit ilaç kullananlar bulunmaktadır.

B12 vitamini eksikliğinin belirtilerinin ortaya çıkması yıllar alabilir veya teşhisi karmaşık olabilir. B12 eksikliği bazen folat eksikliği ile karıştırılabilir.

Düşük B12 seviyeleri folat seviyesininde düşmesine neden olur. Eğer bir B12 eksikliğiniz varsa, düşük folat seviyenizi düzeltmek sadece vitamin eksikliğizi maskeler.Altta yatan önemli sebebleri çözmez.

b12 vitamini

b12 vitamini

B12 eksikliği belirtileri ve belirtileri.

Soluk veya Sararmış cilt yapısı

B12 eksikliği olan kişiler genellikle soluk görünür veya sarılık olarak bilinen bir durum olan cilde ve gözlerde hafif sarı bir belirti gösterir.

B12 eksikliği, vücudunuzun kırmızı kan hücresi üretimiyle ilgili sorular oluştuğuda gözlemlenir.

B12 Vitamini, kırmızı kan hücrelerinin üretilmesi için gereken DNA sentezinde önemli bir rol oynar.

Kemik iliğinde üretilen kırmızı kan hücrelerinin büyük ve zayıf olduğu megaloblastik anemi olarak adlandırılan bir anemi tipine neden olur.

Bu kırmızı kan hücreleri, kemik iliğinden dışarı çıkıp dolaşımınıza giremeyecek kadar büyüktür. Bu nedenle, vücudunuzda dolaşan çok fazla kırmızı kan hücresi olmaz ve cildiniz soluk renkli görünebilir.

Bu hücrelerin zayıflığı aynı zamanda çoğunun parçalanıp aşırı miktarda bilirubine neden olduğu anlamına gelir.

Bilirubin, eski kan hücreleri parçalanması sırasında karaciğer tarafından üretilen hafif kırmızı veya kahverengi renkli bir maddedir.

Cildinize ve gözlerinize sarı bir ton veren şey aşırı miktarlarda bilirubindir.

ÖZET: B12 eksikliğiniz varsa, cildiniz solgun veya sarı renkte görünebilir.

Zayıflık ve Yorgunluk

Zayıflık ve halsizlik B12 vitamini eksikliğinin ortak belirtileridir.

Vücudunuzda oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerini üretmek  için B12 vitamini bulunmadığında ortaya çıkar

Sonuç olarak, oksijeni vücudunuzun hücrelerine verimli bir şekilde taşıyamazsınız, kendinizi yorgun ve zayıf hissedersiniz.

Yaşlılarda, bu tip anemi genellikle zararlı anemi olarak bilinen otoimmün bir durumdan kaynaklanır. ( Yaşlılarda Beslenme ile ilgili yazımızı okuyabilirsiniz. )

 

ÖZET: B12 vitamininiz yetersiz olduğunuzda, vücudunuz oksijeni ,  etkin bir şekilde taşımak için yeterli kırmızı kan hücresi üretemez. Bu yorgun ve zayıf hissetmenize neden olabilir.

Uzun vadeli B12 eksikliğinin en ciddi yan etkilerinden biri sinir hasarıdır.

B12 vitamini, yağ maddesi miyelini üreten metabolik yolağa önemli bir katkıda bulunduğu için zamanla ortaya çıkabilir. Miyelin sinirlerinize koruma ve yalıtım sağlayar.

B12 olmadan, miyelin farklı şekilde üretilir ve sinir sisteminiz düzgün çalışamaz.

Bu durumun ortak bir işareti parestezi veya ellerinizde ve ayaklarınızdaki iğneleyici hissine benzeyen iğne ve batma hissidir.

İlginçtir ki, B12 eksikliği ile ilişkili nörolojik semptomlar genellikle anemi ile birlikte ortaya çıkar. Bununla birlikte, bir çalışmada, insanların % 28’inde herhangi bir anemi belirtisi olmadan B12 eksikliği nörolojik semptomların olduğu saptanmıştır.

Bununla birlikte, iğne veya batma hissi birçok nedene sahip olabilen ortak bir belirtidir, bu nedenle tek başına bu belirti genellikle B12 eksikliğinin bir işareti değildir.

ÖZET: B12, sinirlerinizi izole eden ve sinir sistemi işleviniz için kritik olan miyelin üretiminde önemli bir rol oynar. B12 eksikliğinde potansiyel sinir hasarının yaygın bir belirtisi, batma hissidir.

Hareketlilikteki Değişiklikler

Eğer tedavi edilmezse, B12 eksikliğinden kaynaklanan sinir sisteminize verilen hasar, yürüme ve hareket şeklinizde değişikliklere neden olabilir. Dengenizi ve koordinasyonunuzu bile etkileyerek sizi düşmeye daha yatkın hale getirebilir.

Bu belirti genellikle yaşlılarda tanı konmamış B12 eksikliğinde görülür, çünkü 60 yaş üstü insanlar B12 eksikliğine daha yatkındır.

ÖZET:Uzun süreli, tedavi edilmemiş B12 eksikliğinin yol açtığı hasar, dengenizi etkileyebilir .Yürüme ve hareket etme biçiminizde değişikliklere neden olabilir.

B12 vitamin eksikliği: Glossitis ve Ağız Ülserleri

Glossit iltihaplı bir dili tanımlamak için kullanılan terimdir.

Glossitiniz varsa, diliniz renk ve şekli değiştirerek acı verici kırmızı bir hale gelir yada şişmiş bir şekilde görünür.

İltihap, dilinizin pürüzsüz görünmesini de sağlayabilir, çünkü dilinizdeki tat alma tomurcuklarınızı içeren tüm küçük şişlikler uzar ve kaybolur.

Ağrılı olmasının yanı sıra, glossit yeme ve konuşma şeklinizi değiştirebilir.

ÖZET: B12 eksikliğinin erken bir belirtisi kırmızı ve şiş bir dil olabilir. Bu durum glossit olarak bilinir.

B12 vitamin eksikliği : Nefes darlığı ve Baş dönmesi

B12 eksikliği nedeniyle anemi olursanız, nefes darlığı ve biraz baş dönmesi hissedebilirsiniz.

Bunun nedeni vücudunuzda kırmızı kan hücreleri bulunmadığından kaynaklanır. Vücudunuzun hücrelerine yeterli miktarda oksijen vermesi gerekmektedir. Bunu yapamadığı için bu hissiyatı yaşarsınız.

Bu semptomların birçok nedeni olabilir, bu nedenle alışılmadık derecede nefes darlığı ve solunum yetmezliği hissederseniz nedeni araştırmak için doktora gitmenizi öneririz.

ÖZET: B12 vitamin eksikliğinden kaynaklanan anemi, bazı kişilerin solunum yetmezliği yaşamasına ve baş dönmesine neden olabilir. Bu olay vücudun tüm hücrelerine yeterli miktarda oksijen taşıyamadığında meydana gelir.

Görme Kusurları

B12 vitamini eksikliğinin bir belirtisi bulanık veya bozuk görmedir.

 

ÖZET: Nadir durumlarda, B12 eksikliğinden kaynaklanan sinir sistemi hasarı, optik siniri etkileyebilir. Bu, bulanık veya rahatsız görmeyle sonuçlanabilir.

Ruh hali değişiklikleri

B12 eksikliği olan insanlar genellikle ruh halindeki değişiklikleri rapor eder.

Aslında, düşük B12 seviyeleri depresyon ve demans gibi ruh hali ve beyin rahatsızlıkları ile ilişkilendirilmiştir.

“Depresyonun homosistein hipotezi” bu bağlantı için potansiyel bir açıklama olarak öne sürülmüştür..

Bu teori, düşük B12 seviyelerinin neden olduğu yüksek homosistein seviyelerinin, beyin dokusuna zarar verebileceğini ve beyninizden gelen sinyalleri engelleyerek ruh halindeki değişikliklere neden olabileceğini göstermektedir. Ayrıca Bakınız : Homosistein Nedir ? 

Bazı araştırmalar, B12 vitaminince eksik olan bazı insanlarda, vitamin takviyesinin semptomları tersine çevirebileceğini düşündürmektedir.

Demans ve depresyon gibi ruh halindeki değişikliklerin çeşitli nedenleri olabileceğine dikkat etmek önemlidir. Dolayısıyla, bu şartlarda takviyenin etkileri belirsizliğini korumaktadır.

Eğer bir eksikliğiniz varsa, takviye almak ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olabilir. Ancak, depresyon ya da demans tedavisinde kanıtlanmış diğer tıbbi tedavilerin yerine geçmez.

B12 vitamin eksikliği : Yüksek Ateş

Çok nadir fakat ara sıra B12 eksikliği belirtisi ateştir.

Bunun neden gerçekleştiği belli değil, ancak bazı doktorlar düşük B12 vitamini düzeyleriyle tedaviden sonra normalize olan ateş vakalarını bildirmişlerdir .

Yüksek ateş , B12 eksikliğinden ziyade hastalıktan kaynaklandığını hatırlamak önemlidir.

ÖZET:Çok nadir durumlarda B12 eksikliğinin bir belirtisi yüksek ateş olabilir.

B12 Vitamini eksikliği yaygındır ve kendini çeşitli şekillerde gösterebilir, bu da tanımlanmasını zorlaştırır.

Risk altındaysanız ve yukarıdaki belirtilerden herhangi birine sahipseniz, doktorunuzla konuşun.

Ayrıca Bakınız : Yüksek Vitaminli Gıdalar

About author
Diyetgen Editör
Articles
Related posts
BlogHastalıkİpuçları

Kolesterole İyi Gelen Besinler

6 Mins read
İçindekilerB12 eksikliği belirtileri ve belirtileri.Zayıflık ve YorgunlukSinir Hasarı veya Batma HissiHareketlilikteki DeğişikliklerB12 vitamin eksikliği: Glossitis ve Ağız ÜlserleriB12 vitamin eksikliği : Nefes darlığı…
BesinlerBlogİpuçları

Sağlıklı Beslenme Önerileri

3 Mins read
İçindekilerB12 eksikliği belirtileri ve belirtileri.Zayıflık ve YorgunlukSinir Hasarı veya Batma HissiHareketlilikteki DeğişikliklerB12 vitamin eksikliği: Glossitis ve Ağız ÜlserleriB12 vitamin eksikliği : Nefes darlığı…
BlogHamilelikİpuçları

Gebelik Öncesinde Beslenme

5 Mins read
İçindekilerB12 eksikliği belirtileri ve belirtileri.Zayıflık ve YorgunlukSinir Hasarı veya Batma HissiHareketlilikteki DeğişikliklerB12 vitamin eksikliği: Glossitis ve Ağız ÜlserleriB12 vitamin eksikliği : Nefes darlığı…
Power your team with InHype
[mc4wp_form id="17"]

Add some text to explain benefits of subscripton on your services.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir