Whatsapp Randevu +90 544 903 03 14
Gelişmiş
Arama
 1. Anasayfa
 2. Bağışıklık Güçlendirici Besinler

Bağışıklık Güçlendirici Besinler

 • 20 November 2019
 • 0 Beğeni
 • 19 Görüntüleme
 • 0 Yorum

Bağışıklık Güçlendirici Besinler

Bağışıklık Güçlendirici Besinler Nelerdir ? Bağışıklık Nedir ? Havaların da soğumasıyla birlikte ufak ufak kendini göstermeye başladı hastalıklar. Kuru öksürük, halsizlik, baş ağrısı, burun akıntısı, hapşurma, bazen hastalığın seyrine göre ateş, kulak ağrısı gibi birçok şekilde kendini hissettiren  hastalıklar hem sosyal hemde iş , okul hayatından bizi alıkoymaya başladı. Bu durumlar gösteriyor ki bağışıklığımız zayıflamış ve hastalıklara,bakterilere daha açık hale gelmişiz. Peki nedir bu bağışıklık ? Hasta olmamak  için bağışıklığımızı nasıl güçlendiririz ?

Bağışıklık Nedir ?

Dokunduğumuz her yerde hatta o dip köşe temizlediğimiz evimiz de bile hastalık yapıcı etmenlerle karşı karşıya kalıyoruz. Dış dünyada bulunana tüm hastalık yapıcılara karşı bizi koruyan sistemlerin tamamına bağışıklık ya da immün sistem denir . Ayrıca Bakınız : Selenyum Nedir ?

Bağışıklık Güçlendirici Besinler hakkında makalemize devam ediyoruz. Hastalık olarak tanımladığımız bu durumu sadece grip , soğuk algınlığı gibi düşünmemek gerekir . Hücrelerin düzensiz ani çoğalmaları gibi kanser , tümör gibi birçok rahatsızlıktan da bizi koruyan çok önemli bir sistemdir. Aynı zamanda zamanla yaşlanan ve işlevini yerine getiremeyecek durumda olan hücrelerin de yok edilmesinden sorumludur. Daha basit hale getirecek olursak;

 • Hastalıklara karşı savunma sistemimizdir.
 • Kontrolsüz çoğalan , bozulmuş ve yaşlı hücrelerin yok edilmesinden sorumludur.

İşte bu yüzden hasta olduktan sonra dikkat etmek yerine her zaman bağışıklık sistemimizi canlı ve sağlıklı tutmalıyız. Unutmadan söylemeliyim ki bağışıklık sisteminde genetik faktör çok etkilidir.

UYKU VE BAĞIŞIKLIK

Bağışıklık Güçlendirici Besinler ile ilgili olarak söylememiz gereken önemli şeylerden birisi uyku ! Düzenli uykunun birçok faydası vardır . Bunlar biri de şüphesiz bağışıklık sistemi üzerine olan etkisidir. Gece olduğunda yani karanlık çöktüğünde melatonin denilen bir hormon salınmaya başlar . Bu hormon yalnızca karanlıkta salgılanan bir hormondur . Saat 20:00 – 23:00 arasında salgılanmaya başlayan melatonin gece karanlık iyice çöktükten ve uykuda olunduğu zaman 02:00 – 04:00 arasında salgısı iyice artar . Günün ayması ile birlikte 07:00 civarında salgısı durur . Yaşa göre salınımı değişen bir hormondur.

Yeni doğanda düşük  olan bu hormon yavaşla artar . İyice ilerleyen zamanlarda yaşın artması ile birlikte salgısı da azalamaya başlar . Uyku sirkadiyen ritim ( vücudun doğal ritmi – vücut saati  ) , adrenal bez , troid bezi, üreme fonksiyonu, antioksidan sistem , bağışıklık gibi bir çok faktör de önemli bir rol oynamaktadır. Stres, viral hastalıklar, kortikosteroid kullanımı , ilaç tedavisi gibi durumlarda baskılanan immün sistemi dışarıdan verilen melatonin ile düzeltebilmek mümkündür.

Bağışıklık Güçlendirici Besinler

Sadece tüm vücudu korumak değil daha minik oluşumlar olan hücrelerimizin kendi bağışıklığı için de uyku düzeni çok önemlidir. Mevsim geçişleri de melatonin salgılanmasında çok etkilidir. Kış aylarında gecelerin daha uzun olmasıyla birlikte melatonin salgısı da artar. Tümör gelişimini ve sağlıklı hücrelerin apoptozisini ( hücrelerin ölmesi ) de önleyici etkisi vardır.

Buradan da anlaşılacağı gibi düzenli bir uyku , özellikle gece uykusu bağışıklığımız için çok önemli bir faktördür. Şimdi ele alacağımız bir diğer faktör ise egzersiz:

EGZERSİZ VE BAĞIŞIKLIK

Bağışıklık Güçlendirici Besinler ile beslenirkende bazı şeylere dikkat etmemiz gerekir. Bunlardan birisi Egzersik yapmaktır ! Düzenli egzersiz yapmak kişiyi hem daha sağlıklı, daha mutlu hem de  daha özgüvenli yapar.  Bahsedilen egzersiz düzeni çok ağır yapılan , sporcu programları değildir. Orta şiddette hergün 30 dakika yürümek ya da haftada 3-4 yapacağınız 1-1,5 saatlik tercih ettiğiniz herhangi bir egzersiz türü de hayatınızı kolaylaştıracaktır. Ayrıca Bakınız : Göbek Yağı Eritme İpuçları

Bağışıklık Güçlendirici Besinler

Zaman yok diyenlerdenseniz de işe yürüyerek gidip gelmek, duraktan erken inmek ya da merdiven tercih etmek rutinlerinizi değiştirmede etkili olacaktır.Ancak şunu da belirtmeliyim ki uzun süreli düzenli yapılan egzersizler kısa süreli yapılan egzersizlere kıyasla vücudumuzu korumakla görevli olan lenfosit sayısını 2 kat daha fazla arttırır.

Bağışıklık Güçlendirici Besinler

Bu demek değildir k i az yapılan egzersizin faydası yoktur. Sadece düzenli yapılan egzersizler bağışıklık sistemi için daha fazla savunma üretir. Azla başlayarak belli bir düzene oturtulan egzersiz düzenlerinizi de artırarak daha fazla lenfosit üretimini sağlayabilirsiniz.

Bağışıklığımızı Güçlendirmek için Neler Yapmalıyız ?

Bağışıklık Güçlendirici Besinler

 • Öncelikle vücudumuzdaki bu hastalık yapıcı etmenlerin uzaklaştırılabilmesi için su gereklidir. Bu yüzden yeteri kadar su içmek çok önemlidir.
 • Alkol, sigara gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmamız gerekmektedir. ( Diyette Alkol Kullanımı)
 • Gereksiz ilaç kullanımından kaçınmalıyız. Doktor tavsiyesi ve verilen dozdan farklı kullanmamalıyız.
 • Sebze meyve tüketmeliyiz. ( Sebze ve Meyve Tüketimi )
 • Protein alımına özen göstermeliyiz. ( yumurta, peynir, et , tavuk, bitkisel protein olarak nohut vb.)
 • Keten tohumu en iyisi bitkisel omega-3 kaynağıdır.
 • Hindistan cevizi ( içerisinde bulunan defne asidi ile tükürük birleştiğinde monolorine adı verilen bir bileşik oluşur. Bu bileşikte bağışıklık sisteminde etkilidir.) (  Hindistan Cevizi Yağı Faydaları NelerdirBağışıklık Güçlendirici Besinler 
 • Yeşil çay ( Yeşil çay ile Kaç Kilo Verilir )
 • Yaban mersini
 • Karanfil, zerdeçal
 • Karnabahar
 • Özellikle turunçgiller ( portakal, kivi , limon , greyfurt, mandalina gibi c vitamininden zengin beslenmeye özen göstermeliyiz. Çünkü c vitamini günlük alınması gereken bir vitamindir. Depo edilmez.)
 • Kırmızı biber de çok iyi bir c vitamini kaynağıdır.
 • Zencefil ( Zencefil Nedir ? )
 • Yoğurt, kefir, tarhana gibi probiyotik ürünler (  Ev Tipi Kefir Nedir ? ) ( Probiyotiklerin Faydaları )
 • Domates suyu (enfeksiyon riskin i azaltırlar.)
 • Kabuklu deniz ürünleri ( içerdikleri çinko nedeniyle bağışıklık sisteminin düzenli çalışmasında etkilidirler.)

ÖĞR. DYT. TUĞÇE NUR DOĞANAY

 

 

Yorumunuzu Bırakın