Yeni!DiyetGen Yenilendi ! Beslenme ve Diyet Alanında Uzmanların Makalelerini İncele Daha Fazla Detay

BesinlerBlogİpuçları

Balık Yağı Vücut Geliştirme

4 Mins read

Balık Yağı Vücut Geliştirme

Balık Yağı Vücut Geliştirme Nedir ?  Balık yağı genellikle kalp, beyin, göz ve eklem sağlığını geliştirmek için kullanılır. Bununla birlikte, vücut geliştiriciler ve diğer sporcular da bu popüler takviyeyi iltihap önleyici özellikleri nedeniyle kullanırlar.

Bazı insanlar kas gücünü ve hareket açıklığını artırabilir. Bu nedenle, balık yağı ile ilgili egzersiz rutininizi destekleyip desteklemediğini merak ettiğinizi biliyoruz.Bu makale size vücut geliştirme için balık yağı almanız gerekip gerekmediğini anlatmaya çalışacaktır.

Balık yağı nedir?

Balık yağı, somon, ringa balığı, halibut ve uskumru gibi yağlı balıkların dokularından elde edilir

Temel olarak kabul edilen omega-3 yağ asitleri  balık yağında yüksektir, bunun sebebi : diyetinizde almanız gerektiğidir. Omega-3’ü Vücudunuz kendi başına üretemez.

Birkaç tür omega-3 mevcut olmasına rağmen , balık yağında bulunan iki eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosahekssaenoik asit (DHA) bulunur.

Dikkat : ABD Tarım Bakanlığı (USDA), yağ asidi içeriği nedeniyle haftada en az 8 ons (227 gram) balık yemenizi önerir

Çam fıstığı, ceviz ve keten tohumu gibi bitki gıdalardan da omega-3 alabilirsiniz , ancak bunlar balıklardan daha az aktif bir form sağlar – alfa-linolenik asit (ALA) gibi.

Yağlı balıklardan elde edilen balık yağı omega-3 yağ asitleri EPA ve DHA bakımından zengindir.

 

Vücut geliştirme için potansiyel faydaları

  • Balık yağı, vücut geliştiriciler için, anti-enflamatuar özelliklerinden dolayı, büyük ölçüde yararlar sağlayabilir.
  • Kas ağrısını azaltabilir
  • Spor Salonunda yoğun bir temponun ardından ağrı hissetme gibi bir olay söz konusudur.

Aslında, bazı insanlar alışık olmadığı veya yorucu bir egzersizden 12-72 saat sonra ağrı hissetmeye başlarlar. Bu, kas hücrelerinizdeki inflamasyonun neden olabileceği gecikmiş başlangıçlı kas ağrıları (DOMS) olarak adlandırılır.

DOMS genellikle vücut geliştiricileri etkiler ve egzersiz motivasyonunu ve performansını engelleyebilir

Balık Yağı ve Vücut Geliştirme

Masaj , semptomları azaltabilirken, balık yağı da egzersizinden sonra kas hasarlarını ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir.

Rastgele bir çalışmada, 21 adam günde 2.400 mg balık yağı (600 mg EPA ve 260 mg DHA içeren) aldıktan sonra 8 hafta sonra pazı bukleleri yaptı. Balık yağı DOMS gelişimini engelledi ve plaseboya kıyasla geçici kas gücü kaybını önledi.

Benzer şekilde, 14 günlük bir çalışma, günlük 6.000 mg balık yağı (3.000 mg EPA ve 600 mg DHA içeren) takviyesi yapan kadınların, plaseboya kıyasla pazı buklelerinde DOMS’nin şiddetini önemli ölçüde azalttığı bulundu.

  • Balık Yağı Antrenman kalitesini artırabilir
  • Bazı araştırmalar balık yağındaki EPA ve DHA’nın egzersiz performansını artırabileceğini öne sürüyor.

Bunun nedeni, antienflamatuar özelliklerinin, yoğun egzersizlerden kaynaklanan kuvvet ve hareket aralığında bir düşüşü önleyebilmesi veya azaltabilmesidir.

Bir çalışmada, 16 erkek, 8 hafta boyunca günde 2.400 mg balık yağı (600 mg EPA ve 260 mg DHA içeren) aldı, ardından 5 set 6 pazı çalışması gerçekleştirdi. Egzersiz sırasında kas kuvvetini korudular ve plasebo alanlardan daha az kas şişmesi yaşadılar

21 erkekte yapılan 8 haftalık bir çalışma da benzer sonuçlar buldu. Günde aynı miktarda balık yağı alınması, egzersiz sonrası geçici kas kuvveti ve hareket açıklığı kaybını azaltmıştır.

Bu nedenle, balık yağı, vücut geliştiricilerin eğitiminin düzenli bir bileşeni olan diyetle birlikte kas kuvvetinin korunmasına yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, balık yağının kas büyüklüğü ve kuvveti üzerindeki etkileri hakkında ek araştırmalar gereklidir.

Siz yaşlandıkça kas sağlığına yardımcı olabilir !  Yaşlanma, ilerleyen kas kütlesi kaybı ile ilişkilidir. 30 yaşından sonra, kas kütlesi yılda% 0.1-0.5 azalır – 65 yaşından sonra kayda değer bir artış yaşanır.

Yaşlandıkça, kısmen hem direnç antrenmanına hem de protein alımına verilen yanıtın azalmasından dolayı kasları korumak ve inşa etmek zorlaşır.

İlginç bir şekilde, balık yağının antienflamatuar özellikleri, kaslarınızın protein ve direnç antrenmanına karşı hassasiyetini artırabilir, yaşlandıkça kas büyüklüğünde ve kuvvetinde daha fazla kazanımlara izin verebilir.

Balık yağının yaşlı erişkinlerde kas direncini artırabileceğini veya koruyabildiğini göstermektedir – özellikle direnç eğitimi ile birleştirildiğinde

Bu sonuçlar, orta yaşlı ve yaşlı vücut geliştiriciler için fayda gösterse de, daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Balık Yağı Takviyesi

Balık yağı takviyesi yada balık yağı , birçok vücut geliştirmeci için ortak bir durum olan DOMS’ın azaltılmasında en etkili gibi görünmektedir.

Bununla birlikte, kas büyüklüğü veya gücü üzerindeki etkileri konusunda yeterli kanıt yoktur

Bununla birlikte, genel sağlığınız için balık yağı almanız faydalı olabilir – özellikle diyetiniz omega-3’lerden beslenmiyorsa – bu yağ, kalp sağlığının iyileştirilmesi ve düşük iltihaplanma gibi sayısız fayda ile bağlantılı olduğundan dolayı önerilmektedir.

Almayı tercih ederseniz, vücut geliştiricileri ve sporcular için günde 2.000-3.000 mg EPA ve DHA önerilir.

Balık yağı takviyelerinin EPA ve DHA içerikleri, kullanılan balık türüne ve işleme yöntemlerine göre değişir, bu nedenle beslenme etiketini ve porsiyonu dikkatlice okuduğunuzdan emin olun.

Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesine göre, EPA ve DHA takviyeleri genel olarak iyi tolere edilir ve günde 5.000 mg’a kadar kombine dozlarda güvenle alınabilir.

  • Balık yağının sıkça bildirilen yan etkileri arasında hoş olmayan bir tat, geğirme, mide ekşimesi , mide rahatsızlığı ve ishal vardır

About author
Diyetgen Editör
Articles
Related posts
BlogHastalıkİpuçları

Kolesterole İyi Gelen Besinler

6 Mins read
İçindekilerBalık yağı nedir?Vücut geliştirme için potansiyel faydalarıBalık Yağı ve Vücut GeliştirmeBalık Yağı Takviyesi Kolesterole İyi Gelen Besinler Kolesterole İyi Gelen Besinler Nelerdir…
BesinlerBlogİpuçları

Sağlıklı Beslenme Önerileri

3 Mins read
İçindekilerBalık yağı nedir?Vücut geliştirme için potansiyel faydalarıBalık Yağı ve Vücut GeliştirmeBalık Yağı Takviyesi Sağlıklı Beslenme Önerileri Sağlıklı Beslenme Önerileri Vermemizi İster Misiniz…
BlogHamilelikİpuçları

Gebelik Öncesinde Beslenme

5 Mins read
İçindekilerBalık yağı nedir?Vücut geliştirme için potansiyel faydalarıBalık Yağı ve Vücut GeliştirmeBalık Yağı Takviyesi Gebelik Öncesinde Beslenme Gebelik Öncesinde Beslenme Nasıl Olmalıdır ?…
Power your team with InHype
[mc4wp_form id="17"]

Add some text to explain benefits of subscripton on your services.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir