Bebek Beslenmesinde Sıkça Sorulan Sorular

Bebek Beslenmesinde Sıkça Sorulan Sorular

Bebek Beslenmesinde Sıkça Sorulan Sorular Nelerdir ? Bebek beslenmesinin ne kadar önemli olduğunun farkındayız.Bebeklerin büyüme ve gelişmesinin fazla olduğu bu kritik dönemle ilgili ebeveynlerin kafasının karışık olması gayet doğal ve muhtemeldir.Bizlerde bu yazımızda bebek beslenmesiyle ilgili sıkça sorulan sorulara yer vererek sizlerin merakını gidermek ve yanlış bilinenleri düzeltmek istedik.

Bal bebekler için zararlı mıdır?

Bebekler için alerji yapabilecek alerjen maddeleri içerdiğinden dolayı bir yaşından küçük bebeklere bal verilmesi tavsiye edilmemektedir.Bal yerine besleyici değeri çok daha fazla ve demirden zengin olan pekmezin tüketilmesi daha sağlıklı olacaktır.Pekmez; bebeğe 6. ve 7. aydan itibaren az miktarda verilebilir.

Neden bebeklere 1 yaşına kadar tuz ve şeker verilmemelidir?

 

Bebeklere böbrekleri henüz tam gelişmediği ve böbrek solid yükünü arttırdığı için bir yaşına gelene kadar tuz ve tuzlu besinlerin verilmesi uygun değildir.

Şeker; herhangi bir besleyici değeri olmayıp boş kalori kaynağı olduğundan, büyüme ve gelişmeye katkısı bulunmadığından ve iştahı azalttığından bebeklere verilmesi uygun olmayan besinlerdendir.

Bebek Beslenmesi

1 yaşına kadar çocuklara balık, yumurta vs. verilmemesi doğru mudur?

 

Balık ve yumurta besleyici değeri oldukça yüksek olan besinlerdir. Bundan dolayı büyüme ve gelişme evresi çok hızlı olan bebeklik döneminde altıncı ay tamamlandıktan sonra verilebilir.Ancak uygun pişirme yöntemleri uygulanarak kullanılması gerekmektedir.

Karaciğer ve beyin gibi sakatatlar bebek beslenmesinde yer almalı mıdır?

Yağ içerikleri çok yüksek olduğundan ve bazılarının hijyenik koşullarda üretilip saklanmamalarından dolayı bu besinler bebek beslenmesinde önerilmemektedir. Ayrıca bu besinler doğru bir şekilde pişirilmezse hastalık yapıcı mikroorganizmalar yok edilemeyeceğinden zararlı olabilmektedir.

Bunun yerine bebeğin ayına uygun olarak yumurta, tavuk, balık, kırmızı et veya kuru baklagiller tercih edilmelidir.Örneğin; kurubaklagiller 8. aydan itibaren pişirilip kabukları soyularak ve püre şeklinde verilmeye başlanmalıdır.

Neden bebeklere 2 yaşına kadar bakla verilmemelidir?

Bakla; bebeklere 2 yaşına kadar kesinlikle yasak sebzeler arasındadır.Yasak olmasının sebebi ise bakla sebzesinin yenmesi kırmızı kan hücrelerinde ani yıkıma yol açıyor ve bu da ciddi bir kansızlığa sebep oluyor.Bu nedenle bebeklerin bakla yemesi risk taşıyor.

ÖZÜM ÇELİK

 

One Comment

  1. AvatarNeriman Daner Reply

    Tam da aradığım sorularıma cevaplar buldum.Gayet açıklayıcı bir anlatımla yazılmış bir yazı. Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir