Whatsapp Randevu 90 544 903 03 14
Gelişmiş
Arama
  1. Anasayfa
  2. Benzedikleri Organlar için Faydalı Olan Besinler

Benzedikleri Organlar için Faydalı Olan Besinler

  • 8 November 2019
  • 0 Beğeni
  • 43 Görüntüleme
  • 0 Yorum

BENZEDİKLERİ ORGANLAR İÇİN FAYDALI OLAN BESİNLER

Benzedikleri Organlar için Faydalı Olan Besinler Nelerdir ? Doğadaki bütün meyve ve sebzelerin sağlık açısından çok önemli vitamin ve mineraller içerir.Bu besinlerin organlara sağladığı yararların, şekillerine göre olduğunu biliyor muydunuz?

Bazı organlar bazı besinler ile neredeyse aynı şekle sahiptirler. Bununla birlikte bu besinler benzedikleri organlar için yararlıdır.

Benzedikleri Organlar için Faydalı Olan Besinle 

AVOKADO: Avokadonun kesildiğindeki şekli rahme benzer. Rahim ağzı kanserini önlemeye ve hormonal dengenin sağlanmasına yardımcıdır. Avokado tüketilmeden önce dalında tam 9 ay kalması gerekir, aynı bebeğin anne karnında 9 ay beklemesi gibi.

CEVİZ: Ceviz; beyin fonksiyonları için çok faydalı, hafızayı güçlendiren, klinik depresyona karşı olan omega-3 yağ asitlerini içermektedir. Ceviz şekil olarak beyne benzer. Ceviz yüksek oranda omega-3 yağları ile birçok vitamin ve mineral içerir. Bunlar, beynin fonksiyonlarının işlevselliğini artırmaya yardımcı olur.

Benzedikleri Organlar için Faydalı Olan Besinler Nelerdir

HAVUÇ: Havuç içerdiği A vitamini (beta-karoten)  sayesinde göz sağlığını korur. Yapılan araştırmalarda havuç tüketmeyen bireyler tüketen bireylere göre göz tansiyonuna daha sık rastlanmıştır. A vitamini eksikliği kalıcı göz hasarlarına yol açabilir. Ayrıca beta-karoten gözlerin nemli kalmasını sağlayarak göz kuruluğunu önlüyor.

ÜZÜM: Her üzüm tanesi kalpte bulunan kan hücrelerine benzer. Zararlı hücrelerin tutulmasına yardımcı olur. Salkım halinde asılan üzüm de kalp şekline benzetilir. Üzüm, kan yapıcı olarak bilinen bir besindir ve kalbe fayda sağlar.

Benzedikleri Organlar için Faydalı Olan Besinler Nelerdir

SOĞAN: Soğan, vücut hücreleri ile benzerlik gösterir. Soğan, serbest radikallere karşı ve enfeksiyon hastalıklarına karşı etkilidir. Aynı zamanda hücrelerin zarar görmesini engelleyen önemli bir antioksidan kaynağıdır.

FASULYE: Fasulye, böbrek görünümündedir ve böbrek fonksiyonlarının bozulmasını önler. Vücutta leptin hormonunun salgılanmasına yardımcıdır.

Benzedikleri Organlar için Faydalı Olan Besinle

Organa Benzeyen Besin ve Besinler Ne İşe Yarıyor ?

DOMATES: Ortadan kesilmiş domateste görüldüğü gibi kalp de kırmızı ve 4 bölümden oluşur. Domates, en güçlü antioksidanlardan olan ‘likopen’ içerir. Likopen ( Ayrıca Bakınız : Likopen Nedir ?) içerdiği lif, potasyum ve C vitamini sayesinde kalp sağlığı için faydalı ve kalp hastalıklarının önlenmesine yardımcıdır. Aynı zamanda yapılan araştırmalara göre kanı temizler ve damar tıkanıklığına karşıdır.

NAR: Nar çekirdekleri, kan hücreleri ile benzerlik gösterir. Nar, kalp sağlığı için önemli bir antioksidandır. İçerdiği polyphenol, tannin, anthocyanin gibi antioksidanlar, zarar görmüş hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur. Kanserojen hücreler ile savaşır.

KEREVİZ: Kereviz sapı, kemiklere benzer. Kereviz, kemikler için yararlıdır. Sodyum içeriği %23’tür. Besin alımınızda yeterli sodyum yok ise vücut kemiklerden çeker ve kemikler zayıflar. Kerevizin ise içeriğinde yer alan silisyum kemiğe gücünü veren elementtir. Aynı zamanda kereviz romatizma, romatoid artrit ve osteoartrit gibi kemik hastalıklarının da iyileşmesine katkı sağlar.

TATLI PATATES: Tatlı patatesin görünümü pankreasa benzer ve şeker hastalarının glisemik indeksini dengeler.

BROKOLİ VE BRÜKSEL LAHANASI: Brüksel lahanası ve brokoli kanser hücresine benzerlik gösterir. Brüksel lahanası lif, C vitamini, Vitamin A ve azot bakımından zengindir. Bunlar, kanser riskinin önlenmesine yardımcı olurlar. Brokoli de kanser oluşumunu önlenmesinde rol oynar.

ZENCEFİL: Zencefil, mide dostu olarak bilinir. Mide bulantısı, kusma, hazımsızlık ve gaz problemine karşı rahatlatıcı etkisi vardır. Aynı zamanda gastrit, reflü tedavisinde önerilen bitkilerin başında zencefil gelmektedir.

MANTAR: Mantar dilimlendiğinde kulağa benzer. İçerdiği D vitamini sayesinde işitme kaybını önler.

Stj. Dyt. Gözde Uçak

Hemen Oyla

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama Puanı 0 / 5. Toplam Değerlendirme 0

İlk değerlendiren siz olun.

Yorumunuzu Bırakın