Whatsapp Randevu +90 544 903 03 14
Gelişmiş
Arama
 1. Anasayfa
 2. Beyaz Çay Nedir

Beyaz Çay Nedir

 • 5 December 2019
 • 0 Beğeni
 • 22 Görüntüleme
 • 0 Yorum

Beyaz Çay Nedir

Beyaz Çay Nedir ? İçecek olarak tükettiğimiz çay Camellia Sinensis L. btkisinin yaprak ve tomurcuklarından üretilen ,tüm dünyada oldukça yaygın olan sıcak ve soğuk içilebilen bir içecektir. Çayın işleme yöntemine göre siyah çay, yeşil çay, oolong çay , beyaz çay gibi farklı çay çeşitleri ortaya çıkar.  Beyaz çay , çayın sürgün ucundan tam açılmamış beyaz gümüşi renkli ,tüylü tepe tomurcukları tercih edilmesi ve minimal işlem uygulanmasıyla diğer çay çeşitlerinden ayrılmaktadır.  ( Ayrıca Bakınız :  Zayıflama Çayları )

Beyaz Çay

Beyaz çay son zamanlarda özellikle Asya ülkeleri dışında da oldukça tanınır ve tüketilir hale gelmeye başlamıştır. Antioksidan, antimikrobiyal, antikanserojen, yaşlanmayı geciktirici gibi sağlık üzerine olumlu etkileri nedeniyle günümüzde yeni yeni popülerlik kazanan beyaz çayın tarihi Çin’deki Tang Hanedanlığı dönemine (M.S. 618-907) dayanmaktadır. ( Antioksidan içeren Çaylar )

beyaz çay nedir
beyaz çay nedir

O dönemde günümüzde üretilen yöntemden farklı olarak sıkıştırılmış formda üretilen beyaz çay özellikle kraliyet mahkemesi üyeleri gibi üst sınıfların tercih ettiği çay çeşidi olmuştur.

Song Hanedanlığı (M.S. 960-1279) döneminde ise beyaz çay, saygın bir içecek haline gelmiş ve beyaz çayın üretim şekli değişmiştir. Bu döneme ait kayıtlara göre tam açılmamış çay filizi tomurcukları hızlı bir şekilde buharla müdahale edilip sonra kurutulmuş toz haline getirilmiş ve çay saatleri sırasında lezzetli çaylar yapmak için kaselerde çırpılarak tüketilmiştir.

O yıllarda bu yöntem neredeyse sadece Çin’de biliniyordu. 1700’lü yılların sonlarına doğru zamanla farklılaşan ve gelişen bu yöntem bugünkü modern halini almıştır. 19.yy 2.yarısında beyaz çay üretimi için özel çay genotipleri geliştirilmiştir. Birkaç yıl sonra da Çin beyaz çayları diğer ülkelere de satılmaya ve tanıtılmaya çalışılmıştır.

Beyaz Çay Nedir ?

Beyaz çay , üretimindeki minimal prosesin yanında çay bitkisinin (Camellia sinensis L. )çaylardan sadece tomurcuklarının ve bazı çeşitlerde genç yapraklarının kullanılması yönüyle diğer çaylardan ayrılmaktadır. “Beyaz çay” ismi, beyaz çayın üretiminde kullanılan, açılmamış yaprak tomurcuğunun tüycüklerinden kaynaklanan gümüşi renkten dolayı verilmiş bir sıfattır

Beyaz Çay Çeşitleri

 • Shou Mei = Rengi diğer beyaz çay çeşitlerinden daha koyudur ve daha kuvvetli bir aromaya sahiptir. Oolong çayına yakın bir tadı vardır.
 • Gong Mei= White peny gibi değerli çayların arta kalanlarından elde edilir. Tomurcuk miktarı azdır.
 • Snowland = Beyaz çayı içmeye yeni başlayanlar için doğru bir seçim olabilir. Çok özel bir tada sahip olmakla beraber makul sayılabilecek bir fiyatı vardır.
 • Song yang = Sadece song yang bölgesinde yetişen değerli bir çaydır.
 • White Peony ( Bai Mu Tan) = Sadece tomurcuk ve en üstteki en genç 2 yaprağın toplanarak işlemden geçirilmesi ile elde edilir.
 • Silver Needle (Yin Zhen ) =Çinde yetişen en değerli çay olarak bilinir. Baharın başlangıcında tomurcukları toplanarak elde edilir.
 • İmperial White = Çin’in fujian bölgesinde yeÜRETİMİyam gövdeli tütsülü ve uzun süren bir tada sahiptir. Sadece tomurcuk ve en üstteki yaprağın toplanmasıyla elde edilir.

Beyaz Çay Tüketimi

Beyaz Çay Nedir ? Yaş çay ürünü > Soldurma > Isıl işlem( isteğe bağlı) > Kurutma >Beyaz çay

Beyaz çay üretimi için filizlerin tomurcukları toplanmakta ve genelde gölgede kurutulmaktadır. Beyaz çayın kurutulması için uygulanan en eski metot güneşte kurutmadır. Günümüzde hala güneşte kurutma yöntemi uygulanabildiği gibi gölgede kurutma ve tamburlu kurutucularda kurutma da yapılabilmektedir. Seçilen yönteme göre çay tomurcukları önce soldurulmakta, akabinde kurutulmaktadır.

Beyaz Çay Nedir ? Ülkemizde ÇAYKUR tarafından yapılan üretime göre; hasat edilen tomurcuklar yaklaşık bir buçuk gün soldurmaya bırakılmakta ve soldurma sonucunda nem %55’e düşürülmektedir. Daha sonra nihai üründeki nispi nem miktarı %5-7 olana kadar 24-34 saat süre ile oda sıcaklığına sahip gölgede, kurutma işlemi uygulanmaktadır.

En kaliteli beyaz çay üretimi için hammadde ilk sürgün döneminde hasat edilmektedir. Yaprakların doğru zamanda toplanması ve işlenmesi için uygun koşulların sağlanması son ürün kalitesi açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle en iyi kalitede yaprakların toplanması kısıtlı zamanda yapılmaktadır. Ancak ülkelerin iklim koşullarına göre bu dönem ve süre değişebilmektedir.

BEYAZ ÇAYIN ANA BİLEŞENLERİ
Beyaz Çayın Sağlık Üzerine Etkileri

Beyaz Çay Nedir ? Yapılan birçok bilimsel çalışmada çay çeşitlerinin sağlık üzerine yararlı etkileri olduğu ortaya konulmuştur. Minimal işlem uygulanan beyaz çayın sağlık üzerine olumlu etkileri vardır. Bunlar beyaz çayın bileşiminde yüksek oranda bulunan kateşinler, diğer fenolik maddeler, vitaminler, mineraller, alkoloidler ve aminoasitlerden ileri gelmektedir. Beyaz çayın bileşiminde bulunan bu bileşikler antioksidan , antikanserojen , antibakteriyal , antimutajenik ve antialerjik etkiler göstermektedir.

Beyaz Çay Neye İyi Gelir ?

Çay, kalp-damar hastalıkları ve kanser gibi kronik hastalıklara karşı potansiyel sağlık faydalarından dolayı günümüzde en yaygın tüketilen içeceklerden biridir. Yeşil çay yüksek oranda bulunan kateşin ve diğer polifenolik bileşenleri içermesinden dolayı siyah çaydan daha güçlü antikanserojenik etkilere sahipken, beyaz çay çaylar içerisinde bu bileşenleri en yüksek oranda bulundurmasından dolayı kanserle mücadelede çok daha güçlü etkilere sahiptir. ( Kanser tedavisinde Beslenme )

Beyaz Çayın Faydaları Nedir ?

Ayrıca beyaz çay Cildi ultraviyole ışıktan korumaya ve hatta bağışıklık sisteminin gücünü artırmaya yardımcı olabilir. Son zamanlarda bu çayların zayıflama üzerine olan olumlu etkileri ile daha popüler hale gelmiştir. Yeşil ,siyah ve beyaz çayın karşılıklı olarak incelendiği bir çalışmada beyaz çayın siyah ve yeşil çay dan daha etkili olduğu kanıtlanmıştır. Çay polifenolleri, özellikle kateşinler, insan sağlığı üzerinde olumlu etkileri olan güçlü antimikrobiyal ve antioksidan etkilere sahiptir.

Beyaz çayın antioksidan ve antimikrobiyal etkilerinin yanında anti-aging (yaşlanma etkilerini geciktiren) etkisinin olduğu da belirlenmiştir. Cilt hücrelerindeki oksidatif stres bağışıklık sistemi hasarlarına yol açmaktadır ve bu durum ciltte kırışmayla birlikte alacalı pigmentasyona sebep olarak cilt kanserini teşvik edebilmektedir. Yapılan bir çalışmada beyaz çayın, güneş ışığına maruz kaldıktan sonra hücrelerdeki DNA hasarını önleyebileceği belirlenmiştir. Bunlara ek olarak; son çalışmalar beyaz çayın PC12 hücrelerinde hidrojen peroksitçe indüklenen toksisiteye karşı sinir sistemini korumaya çalıştığı , lipolitik aktiviteyi ve derialtı yağlanmayı engellediği belirlenmiştir.

BEYAZ ÇAYDAKİ KAFEİN MİKTARI?

8 oz beyaz çayın içerisinde yaklaşık 28 mg kafein vardır. Kahve yada yeşil çay gibi diğer kafeinli içeceklere kıyasla nispeten düşük kafeinli olan beyaz çay enerjik bir destek sağlayabilir. Ancak bağımlılık yapmaz ve yoksunluk belirtileriyle sonuçlanmaz.

BEYAZ ÇAYIN SAKLANMASI

Beyaz Çay sadece az miktarda işleme maruz kaldığından, yapraklar diğer organik maddeler gibi oksidiyonla doğal enzimatik bozulmaya maruz kalır. Beyaz Çay, serin ve kuru bir yerde, hava geçirmez bir kapta veya bir buzdolabında bile en iyi şekilde saklanır. Çayın tadını daha iyi hale getirmenin yanı sıra çayın tadını iyileştiren soğutmayı öneriyoruz

 • Çayınızı daima serin ve karanlık bir yerde saklayın.
 • Çayınızı ısı, ışık, oksijen ve nemden uzak tutun ve buzdolabına asla çay koymayın.
 • Çay, opak, hava geçirmez bir kapta saklandığında daha uzun süre dayanır.
 • Çayın, çay yapraklarına lezzetini çekebilecek kahve ve baharat gibi eşyalarla paylaşmasına izin vermeyin.
Beyaz Çay Anlatımında Sonuç

Beyaz çay antioksidanlarla doludur, bu da onu inanılmaz derecede sağlıklı bir çay yapar .Çalışmalar, beyaz çay ve bileşenlerini daha düşük bir kalp hastalığı ve kanser riski de dahil olmak üzere çeşitli etkileyici sağlık yararları ile ilişkilendirmiştir. Ayrıca kilo vermenize de yardımcı olabilir .

Ne yazık ki, beyaz çay, yeşil çay gibi diğer çaylar kadar çalışılmamıştır, çünkü popüler değil. Beyaz çay üzerinde daha fazla insan çalışması sağlık faydalarını açıklığa kavuşturmaya yardımcı olacaktır. Son olarak beyaz çay diyetinize mükemmel bir ektir ve hazırlanması kolaydır. Hafif ama ferahlatıcı bir tada sahiptir ve hem sıcak hem de soğuk olarak tüketilebilir.

Ayrıca Bakınız : Yüksek Vitaminli Gıdalar

Emine TEL

 

Yorumunuzu Bırakın