Bitki Çayları

0/50 Puanlama

Bitki Çayları 

Bitki Çayları ve Bitki Çaylarının Sağlığımız Üzerinde Etkileri Hakkında Konuşacağız. Günümüzde bitki çaylarını bazı kişiler lezzetleri için tüketirken bazı kişiler de sağlık üzerindeki etkileri için tüketirler. Kışın havaların da soğumasıyla hem içinizi ısıtacak hem de hastalıklardan koruyacak bitki çaylarının faydaları:

Bitki Çayları : YEŞİL ÇAY

En fazla tüketilen bitki çaylarından biri olan yeşil çay içerisindeki kateşinler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir, dinç kalmayı sağlar. Sakinleştirici etkisiyle sinirleri yatıştırır. Yapılan çalışmalara göre yüksek antioksidan içeriği sayesinde, düzenli tüketiminin kansere karşı koruyucu etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Aynı zamanda kalp hastalıklarını önlemede etki sağlar. Zihinsel fonksiyonlarınızı canlandırır. Düzenli tüketimi sağlandığında cilt kanseri tümörlerinin oluşumunu azaltmaktadır. Hipertansiyonu ve çarpıntısı olan kişiler yeşil çay tüketimine dikkat etmelidir. Bu bireyler yeşil çayı günde 1-2 fincandan fazla tüketmemelidir.

Bitki Çayları : SİYAH ÇAY

Ülkemizde en fazla tüketilen sıcak içeceklerden biri siyah çay. İçerdiği doğal antidoksidanlar sayesinde kan damarlarını genişleterek kanın vücuttaki dolaşımını kolaylaştırmaktadır. Bu sayede kalp sağlığını korumaya yardımcıdır. Yapılan çalışmalara göre kötü (LDL) kolesterol’ü düşürdüğü. Ayrıca içerdiği polifenol ve kateşinler sayesinde kansere karşı koruyucu etki sağlar. Çayın içerisinde bulunan kafein ve tanenler, vücuttan su atımına yol açması nedeniyle günde 3 fincandan fazla tüketilmemelidir.

 

Bitki Çayları : BEYAZ ÇAY

Beyaz çayın yeşil çay ve siyah çaya göre farkı yaprakların tam olgunlaşmadan toplanmasıyla elde edilmesidir. Yüksek antioksidan içermesi nedeniyle faydalı ir bitki çayıdır. Beyaz çay, hücre yenilemeyi destekleyici, tansiyonu ve kolesterolü düşürücüdür ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Bitki Çayları : ADAÇAYI

Soğuk algınlığı tedavisinde adaçayı oldukça etkili. Sinüsleri ve akciğerleri temizliyor. Adaçayının içinde bulunan cineol isimli bileşen sayesinde öksürüğü önlemeye yardımcı. Kan dolaşımını hızlandırıcı, sindirimi kolaylaştırıcı, kas gerginliğini azaltıcı ve astıma karşı etkili bir bitki çayıdır. Ayrıca diyabet hastaları için faydalıdır. Kan şekeri ve kolesterol düzeylerini düzenleyici etkisi vardır. Sinirlilik, heyecan, baş dönmesi durumlarında rahatlatıcı bir etkisi vardır.

Bitki Çayları :EKİNEZYA ÇAYI

Kış aylarının vazgeçilmezidir. Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi nedeniyle ekinezya, soğuk algınlığında çok sık kullanılan bir bitki çayıdır. Soğuk algınlığının önlenmesi ve tedavisinde fayda sağlar. Mevsim değişimlerinin etkilerini hafifletmek, hastalıklara karşı vücut direncini artırmak için düzenli tüketilmelidir. Ancak bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Doğum kontrol, alerji ve kolesterol ilaçları ile etkileşimi olmasından kaynaklı, bu ilaçları kullananlar bir uzmana danışmadan kullanmamalıdır.

Bitki Çayları : LAVANTA ÇAYI

Lavanta yatıştırıcı özelliğinden dolayı uyku problemleri için çok iyi bir çözümdür. Kalp sağlığı için çok faydalı olan antioksidanları içererek kalp sağlığını destekler. Lavanta çiçeğindeki öz yağ sindirim sistemini düzenlemeye yardımcıdır. Yapılan araştırmalara göre kasılma ve spazmları önler. Kas yorgunluğunu azaltmaya yardımcı olduğundan yoğun antrenman veya egzersiz sonrasında kaslarınızı rahatlatır.

 

ZENCEFİL ÇAYI:

Zencefil popüler olarak genellikle sindirim problemlerinde doğal bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Zencefil çayında sindirimi güçlendiren bileşenler bulunmaktadır. Aynı zamanda iştah baskılayıcı, kan şekeri ve kolesterolü dengeleyici özellikleri de vardır. Şişkinliği azaltır. Fakat safra salgısını artırması nedeniyle safra kesesiyle ilgili bir problemi olanların uzman kontrolünde tüketmesi gerekiyor.

IHLAMUR ÇAYI

Öksürüklerde bağışıklık sistemini güçlendirerek, grip ve soğuk algınlığına karşı özelliğiyle tanınır. Göğüs yumuşatıcı, rahatlatıcı, balgam söktürücü, terletici ve ateş düşürücü etkilere sahiptir. Portakal çiçeği ile demlendiğinde ise migrene iyi gelir. Ihlamur çayına karanfil eklenirse sakinleştirici etkisi daha da artar. Ihlamur çayının vücutta detoks etkisi vardır, vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar. Aynı zamanda sindirim sorunlarını hafifletebilir.

MATCHA ÇAYI

Kanser türlerine karşı koruyucu etkisi vardır.  LDL (kötü) kolesterolü azaltır. Kan şekerini dengeler ve yüksek kan basıncını düşürür. Karın yağ yakar. Bağışıklık güçlendiricidir. Kardiyovasküler rahatsızlıklar ve yaşlanma üzerinde olumlu etkisi vardır. Yüksek lif içerir.

Bitki Çayları :  PAPATYA ÇAYI

Stres ve uyku problemlerinin yaşandığı dönemlerde yatıştırıcı etki sağlar. Emziren anne ve bebek için yararlıdır. Adet dönemi ağrılarını önler. Gaz, hazımsızlık, şişkinlik problemleri üzerinde etkilidir.

REZENE ÇAYI

Mide rahatsızlıklarına iyi gelir. Gazve kramp ağrılarında, hazımsızlık, bağırsak problemlerine de olumlu etki sağlar. Antioksidan ve C vitamini içermesi nedeniyle bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkisi vardır. Ayrıca emziren annelerin süt miktarının artmasını sağlar.

MELİSA ÇAYI

Anksiyete, soğuk algınlığı, öksürük, ateş, şişkinlik, baş ağrısı, gaz, grip, hipertansiyon gibi problem ve hastalıklara iyi gelmektedir. Sinir sistemi üzerindeki olumlu etkisinden dolayı uyku problemi yaşamanızı engeller.

Bitki Çayları : TARÇIN KARANFİL ÇAYI

Kan şekerini düzenleyici etkisi vardır. Kolesterol düzeyini dengeler. Sindirim sistemini düzenler. Sinüs enfeksiyonları üzerinde etkilidir. Bağırsak hareketlerini hızlandırmaya yardımcıdır. Eklem iltihaplarının tedavisinde etkilidir.

KUŞBURNU

Kuşburnu, içerisinde bulunan C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini korur ve güçlendirir. Soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi enfeksiyonlu hastalıklar ile romatizma gibi hastalıkların doğal tedavisi için etkilidir. Ancak fazla tüketimi (yaklaşık 3 fincandan fazlası) alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Konstipasyon (kabızlık) sorununun çözümüne yardımcı olur. Ayrıca, kuşburnunun böbreküstü bezlerini olumlu etkileyerek önemli hormonların üretimine katkı sağladığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

KİRAZ SAPI ÇAYI

Diüretiktir (idrar söktürücü) ve idrar yolu enfeksiyonlarının temizlenmesinde etkilidir. Karaciğere faydalıdır. Kilo vermeye yardımcıdır. Fakat aşırı tüketimi vücutta fazla su kaybına yol açar. Kronik hastalıkları olanlar da tüketimine dikkat etmelidir.

Bitki Çayları : NANE LİMON

Strese bağlı mide ve bağırsak rahatsızlıklarına ve gribe karşı etkilidir. Zihinsel gelişimi destekler. Sinüs sorunları ile savaşır. Soğuk algınlığına iyi gelmektedir. Aşırı dozda tüketim ishal, kalp çarpıntısı gibi sorunlara neden olabilir.

Ayrıca Bakınız : Yüksek Vitaminli Gıdalar

Stj. Dyt. Gözde Uçak

Makaleyi Nasıl Buldun ?
Like
Love
Haha
Wow
Sad
Angry