Yeni!DiyetGen Yenilendi ! Beslenme ve Diyet Alanında Uzmanların Makalelerini İncele Daha Fazla Detay

BlogHastalıkİpuçları

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir

9 Mins read

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir ? Boğaz Ağrısı için sizlere bazı tavsiyelerde bulunacağız.Viral bir enfeksiyonun neden olduğu bir boğaz ağrısı genellikle 5 ile 7 gün sürer ve tıbbi tedavi gerektirmez.Acı ve ateşi hafifletmek için birçok kişi asetaminofen’e (Tylenol, diğerleri) veya diğer hafif ağrı kesicilere döner.  Ayrıca Bakınız : Adaçayının Faydaları Nelerdir ?

Çocuğunuza, semptomları hafifletmek için asetaminofen (Çocuklar için Tylenol, FeverAll, diğerleri) veya ibuprofen (Çocuklar için, Çocuklar için Motrin, diğerleri) gibi bebekler veya çocuklar için tasarlanmış reçetesiz ağrı kesici ilaçlar almayı düşünün.

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir Merak Edilenlerle Detaylı Rehber

Özellikle kış aylarında ortamın havası sıcak olduğundan kuruyacaktır ve bu durum hem nefes alışınızı hem de boğazınızı etkileyecektir.

Yeni başlayan farenjitlerde genellikle yutma güçlüğü, boğazda yanma, kaşıntı, hafif kırgınlık, burun tıkanıklığı veya ağızda küçük yaralar gibi şikayetler olabilir.

Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer

Asla çocuklara veya gençlere aspirin vermeyin, çünkü karaciğerde ve beyinde şişmeye neden olan nadir ancak potansiyel olarak yaşamı tehdit edici bir durum olan Reye sendromu ile bağlantılıdır.

"<yoastmark

Boğaz Ağrısının Tedavisi

Çocuğunuzun boğaz ağrısı, bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, doktorunuz veya çocuk doktorunuz antibiyotik yazacaktır. Siz veya çocuğunuz , belirtiler geçse bile belirtildiği gibi antibiyotiklerin prosedürlere göre almalısınız . Tüm ilaçların belirtildiği şekilde alınmaması enfeksiyonun kötüleşmesine veya vücudun diğer bölümlerine yayılmasına neden olabilir.

Bir dozu unutursanız ne yapacağınız konusunda doktorunuz veya eczacınızla konuşun.boğaz ağrısı için çeşitli makaleleri internet sitemizden bulabilirsiniz.

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir – Giriş

Boğaz Ağrısını Evde Tedavi Etmek

Boğaz ağrınızın sebebi ne olursa olsun, bu evde bakım stratejileri ,boğaz ağrısı belirtilerini hafifletmenize yardımcı olabilir:

 • Boğaz Ağrısı : Dinlenme :  Çok uyuyun. Sesininize de dinlendirin. Çok konuşmayın.
 • Sıvı Alın :  Sıvılar boğazı nemli tutar ve kurumasını önler. Boğazınızı Kurutan kafein ve alkolden uzak durun.
 • Rahatlatıcı yiyecek ve içecekleri deneyin. Ilık sıvılar – et suyu, kafeinsiz çay veya ballı ılık su  gibi soğuk algınlığı ve boğaz ağrısını yatıştırır. ( Ayrıca Bakınız : Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir )
 • Boğaz Ağrısı : Tuzlu su ile gargara. 1/4 ila 1/2 çay kaşığı (1.25 ila 2.50 mililitre) sofra tuzu (120 ila 240 mililitre) ılık suya sahip tuzlu su gargarası, boğaz ağrısını yatıştırmaya yardımcı olabilir.
 • 6 yaşından büyük çocuklar ve yetişkinler gargara yapabilir
 • Boğaz Ağrısı : Havayı nemlendirin. Boğaz ağrısını daha fazla tahriş edebilecek kuru havayı gidermek için soğuk hava nemlendiricisi kullanın, nemlendiriciyi düzenli olarak temizlediğinizden emin olun, böylece küf veya bakteri üremez.
 • Tahriş edici maddelerden kaçının. Evinizi sigara dumanından ve boğazı tahriş edebilecek temizlik ürünlerinden uzak tutun.

Boğaz Ağrısı ve Alternatif Tıp

Her ne kadar boğaz ağrısını yatıştırmak için yaygın olarak kullanılan çeşitli tedaviler olsa da, neyin işe yaradığına dair kanıtlar sınırlıdır. Siz veya çocuğunuzun bakteriyel bir enfeksiyon için bir antibiyotiğe ihtiyacı varsa, yalnızca alternatif tedavilere güvenmeyin.

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir 1.0

Herhangi bir bitkisel ilaç kullanmadan önce doktorunuza danışın, çünkü bunlar reçeteli ilaçlarla etkileşime girebilir ve çocuklar, hamile ve emziren kadınlar ve belirli sağlık koşulları olan kişiler için güvenli olmayabilir.

Boğaz ağrısı için bitkisel veya alternatif ürünler genellikle çay, sprey veya pastil olarak paketlenir. Yaygın alternatif çözümler şunlardır:

 • Kaygan karaağaç
 • Meyan kökü
 • Hatmi kökü
Boğaz ağrısına ne i̇yi gelir ? İşte İpuçları !

İpucu 1 : Gargara yapın ! Tuzlu su boğaz ph ını eski haline getirmeye yardımcı olacaktır.   1- 1 çay kaşığı tuzu 1 bardak ılık suya ekleyin ve karıştırın. Bardaktaki su boşalana kadar tekrarlayın

İpucu 2 : Rezene çayı, hem iltihap giderici hem de balgam sökücü özelliğe sahiptir. Böylece boğaz ağrısı ve öksürüğün etkili şekilde tedavi edilmesine yardımcı olur.

İpucu 3 : Adaçayı, boğaz ağrısı için en iyi doğal tedavi yöntemlerinden biri olarak kabul edilir. Boğaz mukozasını koruyucu bir tabaka şeklinde kaplar.

Boğaz ağrısı, özellikle kışın en yaygın sağlık rahatsızlıklarından biridir. Tipik olarak soğuk algınlığı, grip ve strep boğazı dahil enfeksiyonlardan kaynaklanır ve oldukça acı verici olmalarına rağmen, genellikle bir hafta içinde kaybolurlar.

Bir hafta yapamaz mısın? Bu yararlı ev ilaçları ile boğaz ağrınız için rahatlayın.

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir ?

Tuzlu Su

Tuzlu su size hemen rahatlama sağlayamasa da, mukusu gevşetirken ve ağrıyı hafifletirken bakterileri öldürmek için hala etkili bir ilaçtır. Yarım çay kaşığı tuzu 8 ons ılık suya karıştırın ve gargara yapın.

Bal

“Bal, bir yara iyileştirici olarak  iltihabı azaltmak için çalışırken ağrıyı geçirmesiyle bilinen doğal antibakteriyel özellikleri bulunur. Boğaz ağrısı için en iyi ilaçlardan biridir. Bal ayrıca bakterileri de öldürebilir viral enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olabilir.

Boğaz ağrınıza ek olarak kötü bir öksürükten muzdaripseniz, bal da etkili bir öksürük baskılayıcı olarak işlev görebilir. İki çorba kaşığı balı ılık bir bardak su veya çay ile karıştırın ve iyice karıştırın. Günde birkaç kez gerektiği gibi için. Bir yaşın altındaki bebeklere bal verilmemelidir !

Limon

Tuzlu su ve bal gibi, limonlar boğaz ağrısı için harika bir seçimdir , çünkü mukusun parçalanmasına ve ağrının giderilmesine yardımcı olabilirler. Dahası, limonlar bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve enfeksiyonunuzla savaşmak için daha fazla güç toplamanıza yardımcı olabilecek C Vitamini ile doludur. Bir çay kaşığı limon suyunu bir bardak ılık suya karıştırın ve hızlı rahatlamak için için.

Acı Sos

Ateşli bir boğazı rahatlatmak için sıcak sos kullanmak garip gelebilir, ancak bu çeşninin boğaz ağrısını geçirdiği  kanıtlanmıştır. Acı sos, iltihapla savaşmak ve ağrıyı hafifletmek için kullanılabilecek kırmızı biber bakımından yüksek biberlerden yapılır. Bu nedenle, ilk başta yanabilirken, gargara yapmak için birkaç damla sıcak sosu ılık bir bardak suya atın , boğaz ağrınızı iyileştirmek için doğru çözüm olabilir.

Çay

Hızlı boğaz ağrısı için deneyebileceğiniz birçok farklı bitki çayları vardır. Karanfil çayı ve yeşil çay, rahatlama sağlarken enfeksiyonlara karşı savaşmak için antibakteriyel ve antienflamatuar özellikler içerir.

Ahududu, papatya ve nane çayı ağrıyı hafifletmek ve iltihabı azaltmak için mükemmel seçimlerdir. Papatya çayı da doğal bir yağlayıcı görevi görebilir, bu nedenle sesiniz kısıksa ve konuşmakta zorluk çekiyorsanız, bu en iyi seçeneğiniz olabilir. Ek olarak, nane çayı doğal olarak boğazınızı uyuşturabilir ve ağrınızı hafifletebilir.

Boğaz ağrınız için en iyi çayı seçerken, kafein içeriğini de kontrol etmek isteyebilirsiniz. “Bir hastalıktan kurtulurken dinlenmek önemlidir.

Nemlendirici Kullanın

Bu sezon yaşadığınız boğaz ağrısı sayısında bir artış fark ettiyseniz, bir nemlendirici almanız gerekebilir. Kuru hava, özellikle kışın sert, soğuk günlerinde, boğaz ağrınızın nedeni olabilir. Bir nemlendirici , havayı nemli tutar ve sinüslerinizi açar.

Kaçınılması gerekenler

Tüm bu ilaçların boğaz ağrısının giderilmesine yardımcı olduğu gösterilmiştir, ancak kaçınmak isteyebileceğiniz başka öğeler de vardır. Boğaz ağrınız varsa, yutulması zor yiyeceklerden kaçınmanızı öneririm. Boğaz ağrısı giderilinceye kadar çorbalara ve yumuşak yiyeceklere yönelmelisiniz.

Evde ilaçları denediyseniz ve çözüm olmuyorsa , hemen doktora görünün.

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir 1.1

İpucu 4 : Balın boğazı yumuşatma özelliğinden, limonun antibakteriyel özelliğinin yanı sıra içindeki C vitamininden ve toz zencefilin balgam söktürücü özelliğinden faydalanabilirsiniz.

İpucu 5 :  Bitki çaylarını tüketirken mutlaka öncesinde doktorunuza danışmanızda ve çok miktarda tüketmemeye özen göstermenizde fayda var.

İpucu 6 : Yüksek ses boğazınızı daha çok yoracaktır, yüksek sesle konuşmamaya özen gösterin.

İpucu 7 : Bol sıvı tükettiğiniz takdirde boğazınızda hissettiğiniz mukoza yumuşayacak ve hissettiğiniz ağrı ve acının azalmasına yardımcı olacaktır.

İpucu 8 : Ayrıca ekinezya da bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudunuzun enfeksiyonlara karşı direncini artırıyor. Bunlarla hazırlayacağınız bitki çayları boğaz ağrınızı gidermede etkili olacaktır.

İpucu 9 :  Papatya aynı zamanda boğazdaki mukoza hücrelerinin yenilenmesini hızlandırır, boğazdaki mikrop sayısını azaltır ve boğazı nemlendirerek rahatlatır.

Bitki Çayı : Boğaz ağrısına iyi gelen bitki çaylarından bazıları papatya, adaçayı, rezene, nane ve ıhlamurdur.

İpucu 10 : Elma sirkesi, halk tıbbı ilaçlarında yüzyıllardır kullanılan doğal bir ilaçtır. Ana aktif bileşeni olan asetik asit, bakterilerle savaşmaya yardımcı olur.

Tıbbın babası olarak bilinen eski Yunan doktoru Hipokrat, öksürük ve boğaz ağrısı gibi grip semptomlarını tedavi etmek için oksif olarak bilinen elma sirkesi ve balın bir kombinasyonunu önermiştir.

Boğaz ağrısını hafifletmeye yardımcı olmak için, 1 çorba kaşığı elma sirkesi ve isteğe bağlı bir çorba kaşığı bal ile karıştırılmış 1 bardak ılık su için.

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir

İpucu 11 : Pastiller

Bazen boğaz pastilini emmek de boğazınızı rahatlatabilir.

İpucu 12 : Tavuk Çorbası

Tavuk çorbası, bilinen doğal soğuk algınlığı ve boğaz ağrısı ilacıdır. Ayrıca hastalandığınızda daha fazla sıvı almanızı sağlayan konforlu bir besindir.

 • İçinde sarımsak kullanmak isteyebilirsiniz, çünkü sarımsak hastalandığınızda da fayda sağlayan biyoaktif bileşikler içermektedir.

Tavuk çorbası, boğaz ağrısını yatıştırmaya yardımcı olabilecek rahat bir besindir. Üzerine sarımsak eklemek ek faydalar sağlayabilir.

İpucu 13 : Tarçın

Tarçın , antioksidan bakımından zengin ve antibakteriyel faydalar sağlayan kokulu ve lezzetli bir baharattır.

Soğuk algınlığı ve flus için geleneksel bir ilaçtır ve Çin tıbbında boğaz ağrısını hafifletmek için kullanılır.

Tarçın çayı, hem bitkisel hem de düzenli çeşitlerde çoğu markette satın alınabilir. Bitkisel veya siyah çaya tarçın da ekleyebilirsiniz.

Bir başka lezzetli seçenek : özellikle boğazınızda yatıştırıcı olabilecek kendi tarçın badem sütünüzü yapabilirsiniz.

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir : Tarçınlı badem sütü

Malzemeler:

 • 1 su bardağı badem sütü.
 • 1/2 çay kaşığı (2.5 ml) öğütülmüş tarçın.
 • 1/8 çay kaşığı (0.6 ml) kabartma tozu.
 • 1 yemek kaşığı (15 ml) bal veya tercih edilen tatlandırıcı.

Talimatlar:

 1. Tarçın ve kabartma tozunu cezveye koyun ve karıştırın.
 2. Badem sütü ekleyin ve iyice karışana kadar tekrar karıştırın.
 3. Karışımı kaynamaya başlayana kadar ısıtın, sonra ocaktan alın.
 4. Bal ile karıştırın.

Alt satır : Tarçın, soğuk algınlığı veya grip nedeniyle boğaz ağrısı ve enfeksiyonla savaşmaya yardımcı olabilir. Bir çay olarak hazırlanabilir veya boğaz rahatsızlığını hafifletmek için diğer sıcak içeceklere eklenebilir.

İpucu 14 : Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı , çeşitli sağlık yararları olan çok yönlü bir besindir. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda, enfeksiyonla savaşmaya, iltihabı azaltmaya ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Hindistan cevizi yağı da çok yatıştırıcı bir besindir. Boğazdaki mukoza zarlarını yağlamaya yardımcı olur.

İşte deneyebileceğiniz birkaç fikir:

 • Sıcak çaya bir kaşık ekleyin.
 • Çorbaya bir kaşık ekleyin.

Hindistan cevizi yağını günde yaklaşık 2 yemek kaşığı (30 ml) ile sınırlamak  gerekir , çünkü daha yüksek dozajlarda müshil etkisi olabilir. Hindistan cevizi yağını hiç denemediyseniz, potansiyel yan etkileri en aza indirmek için bir seferde 1 çay kaşığı (5 ml) almaya başlayın.

Dikkat  : Hindistan cevizi yağı boğazda çok yatıştırıcıdır, anti-enflamatuar etkileri vardır ve vücudunuzun enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olabilir. Ilık içeceklerle günde 2 çorba kaşığı (30 ml) alın.

Eksta Tarif : 

Zencefil Kökü Çayı

Malzemeler:

 • Taze zencefil kökü.
 • 1 litre su.
 • 1 yemek kaşığı (15 ml) bal veya tercih edilen tatlandırıcı.
 • Limon suyu

Talimatlar:

 1. Zencefil kökünü soyun ve küçük bir kaseye rendeleyin.
 2. Suyu büyük bir tencerede kaynatın, sonra ocaktan alın.
 3. 1 çorba kaşığı (15 ml) rendelenmiş zencefili tencereye koyun ve kapağını kapatın.
 4. 10 dakika demleyin.
 5. Tatlandırıcı ve limon suyu ekleyin, ardından karıştırın.

Bu çay gerektiğinde yeniden ısıtılabilir veya soğuk servis edip kullanabilirsiniz.

About author
Diyetgen Editör
Articles
Related posts
BlogHastalıkİpuçları

Kolesterole İyi Gelen Besinler

6 Mins read
İçindekilerBoğaz Ağrısına Ne İyi Gelir Merak Edilenlerle Detaylı RehberBoğaz Ağrısı Nasıl GeçerBoğaz Ağrısının TedavisiBoğaz Ağrısına Ne İyi Gelir – GirişBoğaz Ağrısını Evde…
BesinlerBlogİpuçları

Sağlıklı Beslenme Önerileri

3 Mins read
İçindekilerBoğaz Ağrısına Ne İyi Gelir Merak Edilenlerle Detaylı RehberBoğaz Ağrısı Nasıl GeçerBoğaz Ağrısının TedavisiBoğaz Ağrısına Ne İyi Gelir – GirişBoğaz Ağrısını Evde…
BlogHamilelikİpuçları

Gebelik Öncesinde Beslenme

5 Mins read
İçindekilerBoğaz Ağrısına Ne İyi Gelir Merak Edilenlerle Detaylı RehberBoğaz Ağrısı Nasıl GeçerBoğaz Ağrısının TedavisiBoğaz Ağrısına Ne İyi Gelir – GirişBoğaz Ağrısını Evde…
Power your team with InHype
[mc4wp_form id="17"]

Add some text to explain benefits of subscripton on your services.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir