Whatsapp Randevu +90 544 903 03 14
Gelişmiş
Arama
  1. Anasayfa
  2. Çay ve Kahvenin Yararları Zararları

Çay ve Kahvenin Yararları Zararları

  • 13 August 2019
  • 0 Beğeni
  • 17 Görüntüleme
  • 0 Yorum

Çay ve Kahvenin Yararları Zararları

Çay ve Kahvenin Yararları Zararları Nelerdir ? Çay ve kahve toplumumuzda yaygın olarak tüketilmektedir. Sizde güne çaysız veya kahvesiz başlayamıyorsanız gelin hep beraber  faydalarını ve zararlarını inceleyelim:

Kafein, diüretik(idrar söktürücü),kas ve sinirleri uyarıcı,mide salgısını uyarıcı ve metabolik hızı arttırıcı etki yapar.

Çayın Yararları Nelerdir?

Çay ve kahvedeki alkoidlerin, böbreklerden elektrolit emilimini engelleyerek idrar atımını arttırdıkları belirtilmiştir. Tanenler ise, bağırsak hareketlerini azaltarak, bağırsaklardan su kaybını önlerler. Ayrıca çay ve kahvede potasyum yoğun olarak bulunduğundan, ishalde su kaybının yerine getirilmesine yardımcı olur.

Bir bardak çay, 20-30 miligram potasyum sağlar. İshal tedavisinde kullanılan sıvının hazırlanmasında, çayı tercih etmemizin nedeni budur .Tanenler,  ayrıca diyetle alınan demirle bağlanarak diyet emilimini azaltırlar.

Kahvenin Zararları Nelerdir?

Kafeinin uyarıcı etkisinden başka, kişisel özelliklere bağlı olarak, uykusuzluk, sık idrara çıkma, mide rahatsızlıkları, sinirlilik gibi yan etkileride vardır. Gebe kadınların kafeinli içecekleri sınırlandırmalarında yarar vardır.

Kahve veya çaydaki kafeinin miktarı, kullanılan çeşide, sıklığa ve bardağın büyüklüğüne göre değişir. Kafeinsiz kahve çeşidinde, kafeinin %95’i azaltılmıştır. Kakao,  çok az kafein içerir fakat kakaoda , kafeine benzer etkilere sahip olan teobromin denilen madde oldukça fazla miktarlarda bulunur.

Kahvenin Zararları Nelerdir

Görüldüğü gibi, kişisel özelliklere bağlı olarak, çay ve kahvenin yararlı ve zararlı etkileri vardır.İshalde olumlu etkisine karşın, bazı insanlarda kalp çarpıntısı, kansızlık ve ülser ağrılarını arttırıcı etki yapabilirler.

Kişiler kendi durumlarını bilerek, içeceklerin miktarını ayarlayabilirler. Yemeklerden bir saat sonra alınan çay veya kahve demir emilimini etkilemez. Bu nedenle,  çayın yemeklerden  1-1.5 saat sonra içilmesinin zararı yoktur.

Ihlamurun göğüs yumuşatıcı ve idrar söktürücü etkisi vardır ve sıvı gereksinimini karşılar. Uyarıcı etkisi olmadığından, çaydan rahatsız olanlar için iyi bir içecektir.

Adaçayı, içerdiği bazı maddeler nedeniyle idrar söktürücü ve dezenfektan etkileri vardır  ve sıvı gereksinimini karşılar. Adaçayının bileşiminde bulunan bir esans yüksek dozda alınırsa zararlı olabilir.

Bazı içeceklerdeki kafein miktarları

Kafein miktarı
İçecek (150 ml’lik bardakta mg olarak)
Mayalanmış  kahve85
Granül kahve 60
Kafeinsiz kahve 3
Çay50
Kakao5 (250 mg teobromin)
Kola tipi içecekler35 (1 kutuda)

Öğr. Dyt. Hem.  Yasemin  EŞME

Yorumunuzu Bırakın