Whatsapp Randevu +90 544 903 03 14
Gelişmiş
Arama
 1. Anasayfa
 2. Cevizin Faydaları Nelerdir ?

Cevizin Faydaları Nelerdir ?

 • 5 February 2020
 • 0 Beğeni
 • 21 Görüntüleme
 • 0 Yorum

Cevizin Faydaları Nelerdir ?

Cevizin Faydaları Nelerdir ? Fonksiyonel Bir Besin Olarak Ceviz

Ceviz yağlı tohumlar içerisinde linoleik yağ asitleri, E vitamini zenginliği, yüksek protein değerleri, kardiyovasküler sağlık üzerine etkileri ile son derece önemli bir fonksiyonel besindir.

Günümüzde bireylerin beslenmeleri ile tükettikleri besin arasındaki ilişkiye verilen önemin ve bu konuda yapılan çalışmaların artmasıyla birlikte fonksiyonel besinlere olan ilgi artmıştır.

Bireylerin “hangi besinin ne açıdan fayda sağladığını” bilmesi kendi sağlıkları üzerinde kontrol sahibi hissettirdiğinden sağlıklı beslenme ve bunla ilgili fonksiyonel besinler gibi konular önem kazanmıştır. Artan sağlık harcamaları ve diyetin hastalık sıklığını ve seyrini etkilediğine yönelik bilimsel çalışmalar, fonksiyonel gıdaların gelişiminde etkili olan diğer faktörlerdendir.

Cevizin Faydaları Nelerdir  : Fonksiyonel Besinler

Fonksiyonel besinler; temel beslenmenin ötesinde vücut için faydaları olan, belirli hastalıkların önlenmesinde ve hastalığa yakalanma riskinin azaltılmasında rol oynayan yani sağlığa bir fayda sağlayan gıdalar olarak tanımlanmaktadır.

Ceviz içerdiği esansiyel yağ asitleri ile sağlıklı ve dengeli beslenme açısından önemli bir besindir. Fakat hiçbir besin tek başına vücudumuzun tüm ihtiyaçlarını karşılayamaz. Bu nedenle besin çeşitliliği ve sağlığın korunması için ceviz günlük önerilen miktarlarda ve yeterli ve dengeli bir diyetle beraber tüketilmelidir.

Cevizin enerji değeri ve besin ögesi içeriği oldukça zengindir. Özellikle B grubu vitaminler, mineraller, yağ ve proteinden zengin bir besindir. Fakat yağlı tohumlar içerisine giren ceviz diğer besinlere oranlara daha fazla yağ içerdiğinden tüketim miktarına dikkat edilmelidir. Ayrıca Bakınız :  B Vitaminleri ve B Vitamini Nedir?

cevizin faydası
cevizin faydasıceviz

 

Cevizin Faydaları Nelerdir  : Cevizin Yararları

Ceviz içerdiği tekli doymamış yağ asitlerinin yanında çoklu doymamış yağ asidi olan omega-3 yağ asitlerinden de zengindir. Ceviz diğer sert kabuklu meyvelerle kıyaslandığında en yüksek omega-3 içeriğine sahiptir. Omega-3 yağ asitlerinden en önemli ikisi olan EPA ve DHA’ nın sağlığımız üzerine çok sayıda olumlu etkileri vardır.

Örneğin hipertansiyon, Crohn hastalığı, romatoid artrit ve astım tedavisinde etkilidir. Meme ve akciğer kanserini azalttığını gösteren veriler vardır. Ayrıca omega-3 yağ asitleri LDL-kolesterol düzeylerini düşürür.

Cevizin içerdiği vitamin E ve diğer antioksidanların da (fitosterol ve polifenoller) cevizin fonksiyonel gıda olarak kabul görmesinde katkısı bulunmaktadır. Bu bileşiklerin; kalp damar hastalıklarına, belli kanserlere ve yaşlanmanın olumsuz etkilerine karşı koruyucu rol oynadığı belirtilmektedir. Aynı zamanda vitamin E LDL kolestrol oksidasyonunu önleyerek kalp hastalıkları riskini azaltmaktadır.

Cevizin Faydaları Nelerdir  : Ceviz bir çok şeye iyi geliyor

Cevizde yüksek oranda bulunan, temel amino asitlerden L-arjinin hipertansiyonda özel bir yere sahiptir.

Ceviz içi; idrar söktürücü, taş dökücü, kolesterol düşürücü, astım, kronik öksürük, kansızlık, hamilelik boyunca kusmayı önleyici, kilo aldırıcı ve sakinleştirici olarak kullanıldığı bildirilmektedir.

Ceviz meyvesinin iç kısmının yanı sıra, ceviz yaprağı ve kabuğunun uzun yıllar alternatif tıpta kullanıldığı bilinmektedir. Ceviz yaprağının farmakolojik olarak; damar daraltıcı, hipoglisemi, mantar önleyici, sigil giderici, ishal kesici ve cildi temizleyici etkisinin olduğu belirlenmiştir.

Tohumlarından elde edilen yağ; saç kuruluğu, kepeklenme ve baş yaralarının tedavisinde ise yüzey uygulaması ile kullanılmaktadır. Meyve kabuğu suda kaynatılarak; bağırsak iltihabında (ağızdan), mantar hastalıklarında (haricen) kullanılmaktadır.

Yeşil kabuk; kansızlığı mide iltihaplarını, deri hastalıklarını, apseleri, göz kapağı iltihaplarını, baş ve vücut bitlerini, uçukları, bağırsak kurtlarını engellerken, diğer bitkilerle kombinasyonda şeker hastalığını tedavi ettiği görülmüştür.

Yaprakları; el ve ayak terlemelerinde, deri iltihaplarında, akne ve yaralarda, uçuklarda, egzamada, arı sokmalarında haricen kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra skrofula (lenf iltihabı, özellikle boğaz bölgesi) tedavisinde kullanıldığı bildirilmektedir.

Cevizin Faydaları

 • Hipertansiyon, Crohn hastalığı, romatoid artrit ve astım tedavisinde etkilidir.
 • Meme ve akciğer kanserini azalttığını gösteren veriler vardır.
 • Fetal yaşamda başta sinir dokusu olmak üzere yeni doku oluşumu ve neonatal beynin gelişmesi için gereklidir.
 • Omega-3 ile zenginleştirilmiş diyet alan deney hayvanlarının öğrenme yeteneği ve bellek gücü artmıştır.
 • LDL kolestrol düzeylerini düşürür.
 • Yapılan çalışmalarda omega-3 tüketimi ile alzheimer sıklığı arasında ters bir orantı olduğu gözlenmiştir.
 • Emosyonel bozukluklar, major depresyon, bipolar bozukluk, şizofreni ve demansta yararlı olabileceği yönünde veriler vardır. Gebelik sırasında ve laktasyon döneminde görülen psikiyatrik bozukluklarda da güvenle kullanılabilir.

Ceviz Kalp Hastalıkları için Yararlı Olabilir

 • Ceviz kalp damar hastalıklarına, belli kanserlere ve yaşlanmanın olumsuz etkilerine karşı koruyucu etkilidir.
 • Ceviz polifenolleri, bağışıklık sistemini güçlendirici etkinliktedir.
 • Yapılan klinik çalışmalarla cevizin kalp-damar hastalıları ve kansere yakalanma riskini azalttığı desteklenmiştir.
 • Çoklu doymamış yağ asitlerinin kalp-damar hastalıklarını önlemede; antiinflamatuar, antihipertensif olduğu, özellikle kan lipid seviyesini azalttığı trombosis ve damar tıkanıklığını engellediği bildirilmektedir.
 • Ceviz sahip olduğu yağ profili ve polifenol zenginliği ile kalp sağlığını koruyucu etkilidir.
 • Omega-3 alamayan çocukların aşırı derecede hiperaktif olduğu, öğrenme güçlüğü çektiği belirtilmiştir. Çocuklarda uyku problemi bozukluklarının, davranış problemlerinin çoğu omega-3 eksikliğine bağlanmıştır. Bu anlamda ceviz içerdiği uygun oranlardaki omega-3 ve omega-6 yağ asitleriyle bu eksikliklerin oluşmamasında veya giderilmesinde etkilidir.
Bir çok hastalığa faydalı
 • Ceviz yaprağının farmakolojik olarak; hipoglisemi, damar daraltıcı, antifungal, sigil giderici, cildi temizleyici ve ishal kesici etkisi vardır.
 • Yapılan çalışmalarda ceviz yaprağının damar koruyucu ve tümör engelleyici olduğu görülmüştür.
 • Yapılan eczacılık çalışmalarında cevizin; kanın pıhtılaşmasını önlediği, kan dolaşımını düzenlediği, karaciğer fonksiyonlarını düzenlediği, protein sentezini teşvik ettiği, serum kolesterolünün azalmasını sağladığı bağışıklık fonksiyonlarının korunmasını sağlarken ve anormal antikor oluşumunu engellediği açıklanmıştır.
 • Ceviz içinin; idrar söktürücü, taş dökücü, kolesterol düşürücü, astım, kronik öksürük, kansızlık, hamilelik boyunca kusmayı önleyici, kilo aldırıcı ve sakinleştirici etkileri vardır.
 • Ceviz tohumlarından elde edilen yağ; saç kuruluğu, kepeklenme ve baş yaralarının tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Ceviz kabuğu suda kaynatılarak; bağırsak iltihabında (ağızdan), mantar hastalıklarında (haricen) kullanılmaktadır.
 • Yeşil kabuğun; kansızlığı, mide iltihaplarını, deri hastalıklarını, apseleri, göz kapağı iltihaplarını, baş ve vücut bitlerini, uçukları, bağırsak kurtlarını engelleyici etkisi vardır.
 • Ceviz yaprakları; deri iltihaplarında, el ve ayak terlemelerinde, akne ve yaralarda, egzamada, uçuklarda, arı sokmalarında haricen kullanılmaktadır. Lenf iltihabı, özellikle boğaz bölgesi, tedavisinde kullanıldığı bildirilmektedir.
Son Olarak Ceviz

Yağlı tohumlar içerisinde neredeyse en yüksek omega-3 ve omega-6 içeriğine sahip ceviz; bu özelliğinin yanında beyin sağlığı ve gelişimine olan katkıları, temel aminoasitlerden L-karnitin içermesi ve esansiyel bileşikleri ile sağlıklı beslenmede ve sağlığın devam ettirilmesinde son derece etkin bir besindir. İçerdiği polifenol bileşikler, mineraller ve E vitamini ile kalp damar ve iskelet sistemi sağlığının korunmasında ve vücut direncinin arttırılmasında katkısı göz ardı edilemeyecek önemli bir fonksiyonel besindir.

ÖĞR. DYT. SEHERCAN BIÇAKÇI

 

 

 

 

 

Yorumunuzu Bırakın