Yeni!DiyetGen Yenilendi ! Beslenme ve Diyet Alanında Uzmanların Makalelerini İncele Daha Fazla Detay

BlogHastalık

Demir Eksikliği Belirtisi

2 Mins read

Demir Eksikliği Belirtisi

Demir Eksikliği Belirtisi , Demir Eksikliği anemisi, kanda yeterli miktarda sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin bulunmadığı bir zamanda ortaya çıkan anemi türüdür.Kırmızı kan hücreleri oksijeni vücudun dokularına ulaştırmak için görevlendirilmiştir.

Adından da anlaşılacağı gibi, demir eksikliği anemisi yetersiz demir minerali almadığınız zaman ortaya çıkar. Yeterli demir minerali olmadan vücudumuz , kırmızı kan hücrelerinde oksijen taşımalarını sağlayan hemoglobin içeren maddeyi üretemez. Sonuç olarak, demir eksikliği anemisinde en büyük belirtiler  yorgunluk ve nefes darlığıdır.

Demir eksikliği anemisini genellikle demir takviyesiyle düzeltebilirsiniz

Demir Eksikliği Belirtileri

Başlangıçta, demir eksikliği anemisi o kadar hafiftir ki farkedilmez. Fakat vücut demir mineralinden daha fazla yoksun kaldıkça anemi kötüleştikçe belirtiler ve semptomlar yoğunlaşır.

Demir eksikliği anemisi belirti ve semptomları aşağıdaki belirtileri verebilir. Ayrıca Bakınız : Demir Eksikliği Nedir

 • Aşırı yorgunluk
 • Zayıflık
 • Soluk ten
 • Göğüs ağrısı, hızlı kalp atışı veya nefes darlığı
 • Baş ağrısı, baş dönmesi veya baş dönmesi
 • Soğuk el ve ayaklar
 • Dilinize iltihap veya acı
 • Kırılgan tırnaklar
 • Buz, kir veya nişasta gibi besleyici olmayan maddeler için olağandışı istek
 • Özellikle bebeklerde ve demir eksikliği anemisi olan çocuklarda iştahsızlık ( Ayrıca Bakınız : İştahsız Çocuklar için Yapılacaklar )

Ne zaman doktora görünmeli?

Siz veya çocuğunuz demir eksikliği anemisi ile ilgili işaret ve semptomları sezgilerseniz doktorunuza görünün. Demir eksikliği anemisi, kendi kendine teşhis veya tedavi edilecek bir şey değildir. Bu nedenle kendi başınıza demir takviyesi almak yerine doktorunuza danışın. Vücudun aşırı demir ile yüklenmesi aşırı derecede tehlikeli olabilir çünkü aşırı demir birikimi karaciğerinize zarar verebilir ve diğer komplikasyonlara neden olabilir.

Yeterince demir minerali içeren besinler tüketmiyorsanız veya çok fazla demir kaybediyorsanız, vücudunuz yeterince hemoglobin üretemez ve sonunda demir eksikliği anemisi gelişir.

Demir eksikliği anemisinin nedenleri:

 • Kan kaybı. Eğer kan kaybederseniz  biraz demir kaybetmiş sayılırsınız. Ağır dönemleri olan kadınlar, menstrüasyon sırasında kan kaybettikleri için demir eksikliği anemisi görülebilir. Vücuttaki yavaş, kronik kan kaybı – örneğin bir peptik ülser, hiatal fıtık, kolon polipleri veya kolorektal kanser gibi – demir eksikliği anemisine neden olabilir. Gastrointestinal kanama, reçetesiz satılan bazı ağrı kesicilerin, özellikle aspirinlerin düzenli kullanımından kaynaklanabilir.
 • Diyetinizde demir eksikliği. Vücudunuz düzenli olarak yediğiniz yiyeceklerden demir alır. Çok az demir tüketirseniz, zamanla vücudunuzda demir eksikliği meydana gelebilir. Demir bakımından zengin yiyeceklerin örnekleri arasında et, yumurta, yeşil yapraklı sebzeler ve demir takviyeli yiyecekler bulunur. Düzgün büyüme ve gelişme için, bebekler ve çocuklar da diyetlerinden demire ihtiyaç duyarlar.

About author
Diyetgen Editör
Articles
Related posts
BlogHastalıkİpuçları

Kolesterole İyi Gelen Besinler

6 Mins read
İçindekilerDemir Eksikliği BelirtileriDemir eksikliği anemisinin nedenleri: Kolesterole İyi Gelen Besinler Kolesterole İyi Gelen Besinler Nelerdir ? Kolesterol Hakkında Bilgi Edinmek istiyorsanız bu…
BesinlerBlogİpuçları

Sağlıklı Beslenme Önerileri

3 Mins read
İçindekilerDemir Eksikliği BelirtileriDemir eksikliği anemisinin nedenleri: Sağlıklı Beslenme Önerileri Sağlıklı Beslenme Önerileri Vermemizi İster Misiniz ? Dünya Sağlık Örgütü’ne göre sağlık tanımı…
BlogHamilelikİpuçları

Gebelik Öncesinde Beslenme

5 Mins read
İçindekilerDemir Eksikliği BelirtileriDemir eksikliği anemisinin nedenleri: Gebelik Öncesinde Beslenme Gebelik Öncesinde Beslenme Nasıl Olmalıdır ? Gebelik anne vücudu için yeni bir süreç…
Power your team with InHype
[mc4wp_form id="17"]

Add some text to explain benefits of subscripton on your services.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir