Whatsapp Randevu 90 544 903 03 14
Gelişmiş
Arama
 1. Anasayfa
 2. Diyette Alkol Kullanımı
Diyette Alkol Kullanımı

Diyette Alkol Kullanımı

 • 20 July 2019
 • 0 Beğeni
 • 237 Görüntüleme
 • 1 Yorum

Diyette Alkol Kullanımı

Diyette Alkol Kullanımı Olur Mu ? Çok Merak Edilen bir konuya değinmek istedik ,

Alkol. Kullanan ya da kullanmayan herkes diyette alkole yer verebilir miyiz ? diye düşünüyor.

Önceleri insanlar diyetlerde yasak kelimesini çok kullanırdı. Yanlış bilgilendirmeler, diyetisyen kontrolü olmadan zayıflamaya çalışmak ve özellikle diyette belirli besin öğelerini yasaklamak..  Ancak bilinçli diyetisyenler ve danışanlar biliyor ki diyette yasak yoktur. Porsiyon miktarı kontrolü vardır. İşte Alkol de tam olarak porsiyon kontrolü sağlanması gereken besinler arasına giriyor.

Alkol almanın belirli sebepleri vardır. Bazı insanlar keyifli vakit geçirmek, stresle başa çıkmak, duygu durumunu iyileştirmek için tercih ederler.  Bazıları ise alkol içme arzusu ya da bağımlılığı yüzünden…

Çoğu insanda bağımlılıktan ziyade sosyal aktivitelerde, iş yemekleri, doğum günleri ve kalabalık ortamlarda kullanılabiliyor. Alkole bağımlı bir kronik hastalık olmadığı sürece ölçülü bir şekilde beslenme düzenine alkol eklenebilir. Ama tabi ki danışandan böyle bir talep gelmediği sürece eklenmemesi tercih edilmelidir.

Alkol tüketimi etkileri kişiden kişiye değişir. Kadınlarda vücut yağ oranı erkeklere göre daha fazladır ve vücuttaki alkol dehidrogenaz dediğimiz alkolü metabolize eden enzim daha az bulunur. Bu nedenle, aynı miktarda alkol alan kadınlarda, erkeklere göre kandaki alkol düzeyi daha yüksek görülür.

Diyette Alkol Kullanımı

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) alkolün 200`den fazla hastalığa yol açma riski olduğunu söylüyor. Alkol psikolojik ve sosyal sorunlara , beyin hasarına, kardiyovasküler hastalıklara, pankreas iltihaplanmasına, yüksek tansiyona ,karaciğer hasarına , uzun süre açlıktan sonra tüketildiğinde kan şekeri düşüklüğü gibi sorunlara yol açabilir.

 Alkolün fazla tüketilmesi başta karaciğer olmak üzere birçok organ üzerinde kötü bir etki yaratabilir. Tüketimi fazla olduğunda vücutta B1, B2, B3,C vitamini, folik asit, kalsiyum, magnezyum, çinko eksikliği daha fazla görülmektedir.

Greifswald Tıp  Üniversitesi’nden araştırmaya liderlik eden Profesör Ulrich John, “Klinik bilgiler, alkol bağımlılarında ölümlerin aynı yaştaki kişilere göre daha fazla olduğunu gösteriyor” dedi.

Profesör John’un ekibi, 18 ila 64 yaşları arasında 4.070 kişi üzerinde araştırma yaptı ve bunların 153’ünün alkol bağımlısı olduğunu belirledi. Bunların da 119’u erkek, 30’u kadın 149’u, 14 sene boyunca takip edildi.

John, “Biz kendi cinslerindeki aynı yaştaki kişilere göre bu kadınlarda yıllık ölüm oranının 4,6, erkeklerde ise 1,9 kat fazla olduğunu belirledik. Yine biz, alkoliklerde ortalama ölüm yaşının kadınlarda 60, erkeklerde 58 olduğunu tespit ettik. Bu rakamlar ortalamalardan 20 sene daha az” dedi.

Diyette Alkol Kullanımı

Alkol mide- bağırsak lümeninden hızla emilir, vücuda girdikten birkaç dakika sonra bile kanda bulunmaya başlar. Tüm sıvı bölgelere kolaylıkla ulaşır. Karaciğerde katalize edilir. Ter, nefes ve idrar yoluyla vücuttan atılır.

1 gram alkol 7 kilokalorilik enerji verir. Yani karşılaştırma yapacak olursak karbonhidrat ve proteinin 1 gramının verdiği enerjinin nerdeyse 2 katıdır. Alkollü içeceklerin enerjisi  içerisindeki alkol miktarına bağlıdır.

Yüksek alkol oranı içeren içkilerden olan rakının %45-50 oranında alkol içerdiği bilinir. Bu da 10cc rakıda 45-50 gram alkol bulunduğunu gösterir. Aynı şekilde şarap iş yemekleri, özel günlerde tercih edilir ve yaklaşık %12-15 alkol oranına sahiptir. Yani 10 cc de 12-15 gram alkol bulunan alkol içeriği daha düşük bir içkidir.

Alkolün yanı sıra yanında tüketilen yağlı yiyecekler, çerez ve cipsler fazlaca yendiğinde normal olarak kalori miktarı da artacaktır. Bu durumu dengeye koymak için örneğin 1  duble rakıyı içiyorsanız 4 dilim ekmeği beslenmeden çıkarmanız gerekiyor. Aynı şekilde 100 ml  şarap içildiği zamanda 1-2 dilim ekmeğin diyetten çıkarılması gerekir.

Ancak yapılan bazı araştırmalar az miktarda alkol tüketiminin sağlığa yararlı olabileceğini ileri sürmüştür. Özellikle HDL miktarını yükselttiği bilinir. Ancak HDL miktarını yükseltmek için alkol kullanmak yanlış bir çıkarım olur. Az miktarda alkol demek kadınlar için günde 15 gramın altı, erkekler için ise günde 30 gramın altı alkol tüketmek demektir. 15 gram alkol içeren içeceklere örnek 33 cc’lik bir şişe bira, 13.5 cc şarap, 3.5 cc viski, bir tek (3 cc) rakı verilebilir.

Diyette Alkol Kullanımı

PEKİ YA ALKOL TÜKETTİĞİMİZ GÜN NASIL BESLENMELİYİZ  ?

Öncelikle alkol boş mideye alınmamalıdır ve hızlı bir şekilde tüketilmemelidir. İdrar söktürücü diüretik etkisi olduğundan yanında bol bol su tüketilmelidir. Alkol alırken yanında bulunan çerez cips vb. gıdalara dikkat edilmelidir. Alkol aldıktan sonraki günde ana öğünlerde balık veya sebze tüketilmelidir. Sebze, potasyum açısından yüksek olduğu için lenf dolaşımını düzene sokar ve alkolün vücuttan hızlı atılmasını sağlar.

Alkol tüketiminin ertesinde `zaten fazla kalori aldım kahvaltıyı yapmazsam dengeyi sağlayabilirim`  gibi düşüncelere kapılmamalısınız. Güne mutlaka çiğ sebze içeren sağlıklı bir kahvaltıyla başlamalı ve kafeinli içeceklerden uzak durmalısınız. Alkolün diüretik etkisi nedeniyle; aldığımız sudan daha fazlası atıldığı için vücudumuz su kaybeder. Vücuttaki bu açığı kapatmak ve vücudun doğal akışını bozmamak için bol bol su tüketilmelidir.

Bu sıvı desteğine limonlu su, soda, meyve suları da eklenebilir. Kafein diüretik etki gösterdiğinden alkol sonrası beslenmede kullanılmamalıdır. Çay, kahve, nescafe vb. azaltılmalıdır. Ayrıca alkolle alınan kaloriyi dengelemek amacıyla içilen içkinin çeşidine göre değişmekle beraber diyetten ortalama 2- 3 ekmek değişimi çıkarılmalıdır.

Baharat, sirke ,nar ekşisi gibi soslardan uzak durulmalı, Vücudun kendine gelmesi için 30-45 dakikalık egzersizler yürüyüşler yapılmalıdır. Ve karaciğer dostu  ENGİNAR tüketilebilir. Yapısında bulunan “silymarin” maddesi sayesinde lipid peroksidasyonu sürecini yönetir, karaciğer dokusunu birikintilerden ve alkolün etkisinden korumaya yardımcı olur.

Sonuç olarak alkolün yararları nadir olmakla beraber zararları tolere edemeyecek kadar fazla, kullanılacaksa da yukarıda da bahsettiğim gibi değişimlere dikkat etmek gerekiyor.

Yani  ” Diyette alkol olur mu ? ” sorusuna cevap verecek olursak eğer ; evet diyette alkol olur. Ancak diyetin gereklerini yerine getirmek, nadiren yer vermek ve porsiyon ölçülerine dikkat etmek şartıyla.

GÖZDE CEREN ÇELİK

 STAJYER DİYETİSYEN

Hemen Oyla

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama Puanı 0 / 5. Toplam Değerlendirme 0

İlk değerlendiren siz olun.

1 Yorum

 • Avatar
   1 sene önce

  Önerilerinize dikkat etmeye çalışacağım.İyi günler

Yorumunuzu Bırakın