Yeni!DiyetGen Yenilendi ! Beslenme ve Diyet Alanında Uzmanların Makalelerini İncele Daha Fazla Detay

Blogİpuçları

Diyette Atıştırmalıklar

2 Mins read

Diyette Atıştırmalıklar

Diyette Atıştırmalıklar Nelerdir ? Günümüzde pek çok kişi günlük yaşamında atıştırmalıklara yer veriyor. Bazısı sağlıklı bazısı sağlıksız bazısı da – ki en kötüsü bence – sağlıklı görünümünde sağlıksız olanları. Ne demek istiyorum? Marketlerde, internette sıkça rastladığımız fit ürünlerden bahsediyorum…

Maalesef ki fit, proteinli, şekersiz vb. ibareler ile birçok ürün sağlıklı bir atıştırmalık gibi sunuluyor, peki gerçekten öyle mi? Pek değil, elbette gerçekten sağlıklı diye nitelendirebileceğimiz ve satın alabileceğimiz atıştırmalıklar da var ama birçoğu değil.  ( Ayrıca : Kilo Almak için Diyet Listesi )

diyette atıştırmalıklar

diyette atıştırmalıklar

Diyette Atıştırmalıklar hakkında yazımıza devam edelim : Nasıl anlayacağız? İlk olarak etiket okumayı çok güzel öğreneceğiz. Gerçekten de şeker içermiyor mu, cidden protein içeriği yüksek mi yüksek ama şeker, yağ oranı da yüksek mi, işlenmiş şeker, palm yağı, monosodyumglutamat (birçok paketli gıdada bulunur ve tekrar tekrar yeme isteği uyandırır),doymuş yağ içeriyor mu gibi birçok faktöre bakmak gerekiyor. Eğer sağlıklı bir atıştırmalık tercih edeceksek ilk olarak paketlilerden mümkün olduğunca uzak durmalıyız diyebilirim çünkü istemediğimiz maddeleri içermeyen ürünlerin maliyeti de yüksek oluyor, ulaşması bulması zor olabiliyor.

Neler tüketebiliriz?

Meyveleri atıştırmalık olarak kullanmak için; kuru meyve halinde (3 kuru kayısı/1 kuru incir gibi) , doğrayıp kakao veya tarçına batırarak porsiyon kontrolünde tüketebilirsiniz. ( Ayrıca Bkn : Meyve suyu ile ilaç içilir mi ? )

Kuruyemişleri atıştırmalık olarak kullanmak için; 1 avuç içi kadar kuruyemiş iyi bir tercih olabilir (kuruyemişler iyi yağ kaynakları içerirler, sağlıklı ama porsiyon kontrolü ister zira bir oturuşta 1 kâse fındık yemek bize yağ olarak geri dönüş sağlayacaktır. )

Diyette Atıştırmalıklar

NOT: nohudu fırına verip kendi kuruyemişinizi yapabilirsiniz!

Cips markalarına sağlıklı rakip; yulaf cips ( yanına da yoğurt sos) ( Ayrıca bkn : Yoğurt ve İştah Kontrolü )

Galeta ( 2-3 adet galeta ve yoğurt/süt/meyve gayet tok tutucu )

Enerji bar, çok güzel bir atıştırmalık. Ben hem markette içeriği uygun işlenmiş ürün içermeyen şeker yerine hurma kullanılanlarını tercih ediyorum hem de evde kendim hazırlıyorum .(İstediğim birkaç kuruyemiş ile kakao, hurma/kuru kayısıyı blenderize edip streç filmde bar halini alacak şekilde sarıyorum ve dondurucuda biraz bekletiyorum.) ( Ayrıca Bakınız : Hurmanın Faydaları Nedir ? )

Diyette Atıştırmalıklar

Benden size tavsiye okula, işe, geziye kısacası uzun bir süre dışarıda duracağınız herhangi bir yere giderken yanınıza mutlaka kendi atıştırmalığınızı getirin. Getiremiyorsanız, marketten sağlıklı tercihler yapmayı ihmal etmeyin. Vücudumuzu boş yere zararlı yağlar, işlenmiş şeker, fazla şeker ile doldurmayalım, canımız istediğinde kendi tatlımızı kendimiz yapalım ya da güvendiğimiz yerlerden tüketelim.

Ayrıca Bakınız : Tatlı Krizi Nedir ?

Unutmayın ki yediğiniz her şey işiniz, eğitiminiz gibi geleceğinize yaptığınız bir yatırımdır.

Öğr. Dyt. Kübra KALMA

 

 

 

 

About author
Diyetgen Editör
Articles
Related posts
BlogHastalıkİpuçları

Kolesterole İyi Gelen Besinler

6 Mins read
İçindekilerNeler tüketebiliriz?Diyette AtıştırmalıklarDiyette Atıştırmalıklar Kolesterole İyi Gelen Besinler Kolesterole İyi Gelen Besinler Nelerdir ? Kolesterol Hakkında Bilgi Edinmek istiyorsanız bu rehber tam…
BesinlerBlogİpuçları

Sağlıklı Beslenme Önerileri

3 Mins read
İçindekilerNeler tüketebiliriz?Diyette AtıştırmalıklarDiyette Atıştırmalıklar Sağlıklı Beslenme Önerileri Sağlıklı Beslenme Önerileri Vermemizi İster Misiniz ? Dünya Sağlık Örgütü’ne göre sağlık tanımı kişinin kendini…
BlogHamilelikİpuçları

Gebelik Öncesinde Beslenme

5 Mins read
İçindekilerNeler tüketebiliriz?Diyette AtıştırmalıklarDiyette Atıştırmalıklar Gebelik Öncesinde Beslenme Gebelik Öncesinde Beslenme Nasıl Olmalıdır ? Gebelik anne vücudu için yeni bir süreç demektir. Bu…
Power your team with InHype
[mc4wp_form id="17"]

Add some text to explain benefits of subscripton on your services.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir