Yeni!DiyetGen Yenilendi ! Beslenme ve Diyet Alanında Uzmanların Makalelerini İncele Daha Fazla Detay

Blogİpuçları

Diyette Bitter Çikolata Yenir Mi ?

4 Mins read

Diyette Bitter Çikolata Yenir Mi ?

Diyette Bitter Çikolata Yenir Mi ? Çikolata; Theobroma cacao L. ağacının çekirdeğinden elde edilen kuru, toz haline getirilmiş bir ürün olan kakaoya şeker, yağ, katkı maddeleri ve süt eklenerek elde edilen işlenmiş bir üründür. Temel bileşiminde kakao kuru maddesi, kakao yağı ve şeker bulunmaktadır.

Antik İnkalar döneminde çikolata, “Tanrı’nın İçeceği” olarak adlandırıldığından kakao ağacına, Yunanca Tanrı anlamına gelen “theo” ve içecek anlamına gelen “broma” sözcüklerinden oluşan “Theobroma cacao” ismi verilmiştir.

Kakao tozunun yaklaşık %26-40’ı posa, %15-20’si protein, %15’i karbonhidrat ve %10-24’ü yağdır. Ayrıca içeriğinde çeşitli vitaminler ve magnezyum, sodyum, potasyum, bakır, çinko vb mineraller, polifenoller ve flavonoid bulundurmaktadır.

Çikolatanın ise yaklaşık %50-60’ı karbonhidrat, %32-37’si yağ ve %3-7’si proteindir. Bunlara ek olarak çikolata; theobromin, potasyum ve magnezyum vb mineraller ve vitaminleri de içermektedir.

Çikolata ve Diyet

Çikolata, yüksek miktarda polifenoller ve flavonoidler içerdiğinden ve bu antioksidan maddeler sağlık için faydalı olduğu için fonksiyonel besinler arasında yer alır.

Fonksiyonel besin; Türk Gıda Kodeksi’nde de tanımlandığı üzere, besleyici etkilerinin yanısıra bir ya da daha fazla etkili bileşene bağlı olarak sağlığı koruyucu, düzeltici ve/veya hastalık riskini azaltıcı etkiye sahip olup, bu etkileri bilimsel ve klinik olarak ispatlanmış besinlerdir.

Çikolatanın; kardiyovasküler hastalıklar başta olmak üzere, kanser, nörodejeneratif hastalıklar ve diyabetle ilişkisi olduğu bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Diğer etkileri üzerine çalışmalar devam etmektedir.

Çikolata, Türk Gıda Kodeksi’nin Kakao ve Çikolata Ürünleri Tebliğ Taslağı’na göre, içerdiği kakao oranları açısından çeşitlilik göstermektedir. Temel çeşitleri; beyaz çikolata, sütlü çikolata ve bitter çikolatadır. Sağlık açısından en faydalı olanı %50-90 oranında kakao içeren bitter çikolatadır. Bitter çikolata, sütlü çikolataya göre 2-3 kat daha fazla flavanol içerir. Flavanollerin, kan damarlarını genişlettiği ve kan akışını azaltarak, kan basıncını düşürmeye yardımcı olan endotelyumdaki nitrik oksit üretimini desteklediği çeşitli çalışmalarla kanıtlanmıştır.

Çikolatanın Faydaları Nelerdir?

 • Ülkemizde ölüm nedenleri arasında birinci olan kardiyovasküler hastalıkların gelişiminin önlenmesinde çikolatanın yüksek miktarda içerdiği polifenoller ve flavonoidler önemli rol oynamaktadır. Yapılan bilimsel çalışmalarda, çikolatanın kan basıncını düşürerek antiinflamatuar, antiplatelet özellik göstermesi, LDL-kötü kolesterol oksidasyonunu azaltırken HDL-iyi kolesterol düzeyini artırması gibi mekanizmalarla kardiyovasküler hastalıklar üzerine olumlu etkiler gösterdiği gözlemlenmiştir.

 

 • Yapılan çalışmalarda; düzenli çikolata tüketen bireylerin inme, hipertansiyon, miyokard infarktüsü ve kansere yakalanma oranları daha düşük bulunmuştur.Diyette Bitter Çikolata
Diyette Bitter Çikolata Hakkında
 • Endotelyum, yüksek bir seçici geçirgenliğe sahip olan, bütün kan damarlarını saran, nontrombojenik, düz ve sürekli bir yüzeydir. Bu yüzeyden önemli bir vazodilatör (damar genişletici) olan nitrik oksit salgılanır. Çikolatada bulunan polifenoller nitrik oksitin biyoyararlılığını arttırır. Bu durum kardiyovasküler sistem için koruyucudur.Diyette Bitter Çikolata

 

 • Çikolatadaki flavanoller ve ilişkili fenolik antioksidanlar, nitrik oksit biyoyararlılığını artırarak, reaktif oksijen ve nitrojen türlerinin oluşumunu azaltarak insülin direncine karşı da rol oynar. Yapılan bir çalışmada, bozulmuş glukoz toleransı olan hipertansif bireylerde flavonoidden zengin çikolata uygulaması sonrası pankreatik beta hücre fonksiyonunda ve insülin duyarlılığında önemli ölçüde artışlar saptanmıştır.Diyette Bitter Çikolata

Diyette Bitter Çikolata

 • Çikolatadaki prosiyanidinlerin, hiperglisemi oluşumunu engellediği ve tip-2 diyabet hastalığının başlamasını önlediği yapılan çalışmalarla gözlemlenmiştir. Bununla birlikte, diyabetik hastalarda çikolata çalışmaları yetersiz olduğundan bu hastalar çikolata tüketirken dikkatli olmalıdır.
 • Çikolata, kan basıncını düşürücü etkisiyle antihipertansif olarak da vücutta etkinlik göstermektedir. Yapılan bir çalışmada, hipertansif bireylerin 15 gün süresince günlük 100 g çikolata tüketimi ile kan basıncında azalma olduğu gözlemlenmiştir.Diyette Bitter Çikolata
Diyette Bitter Çikolata Yenir Mi 1
 • Çikolatanın yüksek miktarda içerdiği prosiyanidin ve epikateşin gibi antioksidanlar, kan plazmalarının antioksidan kapasitelerini ve oksijen ajanlarının neden olduğu eritrosit hemoliz dirençlerini arttırır.
 • Polifenollere ek olarak çikolata, metilksantin bileşiklerini(baskın olarak teobromin) içerir. Kafein de az miktarda bulunur. Theobromin kafeine benzer etki gösterir, antioksidan aktivite ve merkezi sinir sistemi üzerinde uyarıcı etki yapar.
Diyette Bitter Çikolata Yenir Mi 2
 • Çikolatadaki polifenoller, beyinde bilişsel fonksiyonları destekleyici etki gösterir. Beyindeki tokluk, duygudurum merkezlerini de etkiler.
 • Sinirleri yaralanmadan ve iltihaplardan, cildi oksidatif hasardan korur.
 • Çikolatadaki lif; serum kolesterol ve tip-2 diyabeti azaltıcı etki gösterir.

Zengin polifenol içeriğinden dolayı antioksidan özelliğe sahip, fonksiyonel bir besin olan çikolata sağlık açısından oldukça faydalıdır.

Başta kardiyovasküler sistem olmak üzere birçok sistemi olumlu yönde etkiler.Bu etkileri sağlayan asıl bileşen çikolatadaki kakaodur. Kakao oranı arttıkça çikolatadaki polifenoller ve flavonoidler de artmaktadır. Yani sağlık açısından faydalı olarak bahsedilen çikolata en az %70-85 kakao içeren bitter çikolatadır. Çikolata olumlu etkilerinin dışında; enerji, doymuş yağ ve şeker içeriği yüksek bir besindir

Bu nedenle tüketirken diş çürükleri, obezite, diyabet gibi hastalıklar göz önünde bulundurularak tüketimine dikkat edilmelidir. Tüketilirken porsiyon kontrolü sağlanmalıdır. Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi günlük 200 mg kakao flavanolünün alınmasını önermiştir. Bu önerinin de 10 g yüksek flavanol içeren bitter çikolata ile sağlanabileceği belirtilmektedir.

Ayrıca Bakınız : Yüksek Vitaminli Gıdalar

About author
Diyetgen Editör
Articles
Related posts
BlogHastalıkİpuçları

Kolesterole İyi Gelen Besinler

6 Mins read
İçindekilerÇikolata ve DiyetÇikolatanın Faydaları Nelerdir?Diyette Bitter Çikolata HakkındaDiyette Bitter ÇikolataDiyette Bitter Çikolata Yenir Mi 1Diyette Bitter Çikolata Yenir Mi 2 Kolesterole İyi…
BesinlerBlogİpuçları

Sağlıklı Beslenme Önerileri

3 Mins read
İçindekilerÇikolata ve DiyetÇikolatanın Faydaları Nelerdir?Diyette Bitter Çikolata HakkındaDiyette Bitter ÇikolataDiyette Bitter Çikolata Yenir Mi 1Diyette Bitter Çikolata Yenir Mi 2 Sağlıklı Beslenme…
BlogHamilelikİpuçları

Gebelik Öncesinde Beslenme

5 Mins read
İçindekilerÇikolata ve DiyetÇikolatanın Faydaları Nelerdir?Diyette Bitter Çikolata HakkındaDiyette Bitter ÇikolataDiyette Bitter Çikolata Yenir Mi 1Diyette Bitter Çikolata Yenir Mi 2 Gebelik Öncesinde…
Power your team with InHype
[mc4wp_form id="17"]

Add some text to explain benefits of subscripton on your services.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir