Whatsapp Randevu +90 544 903 03 14
Gelişmiş
Arama
  1. Anasayfa
  2. Diyette Motivasyonun Önemi

Diyette Motivasyonun Önemi

Diyette Motivasyonun Önemi

Diyette Motivasyonun Önemi Nedir ? Diyet yaparken motivasyon ilk haftalarda yeni bir şey yapmanın verdiği heyecanla yüksektir. Ancak ilerleyen  haftalarda motivasyon biraz düşer ve insan kendinde diyet listesine uyacak gücü hissedemez. İşte bu nedenle motivasyonu sürekli hale getirebilmek önemlidir ve bunun için, bir hedef koyulmalıdır ve bu hedef geçici değil, gerçek ve hayatın odağı haline gelebilecek bir hedef olmalıdır. Hedefi sürekli hale getirmek, istenilen kiloya ulaşmak için sağlam bir motivasyon kaynağıdır.

Hedefi sürekli hatırlamak: “Bu diyete başlamamı sağlayan etken neydi ?” diye içsel düşünceler motivasyonu sürekli hale getirir ve böylece hedefe daha kolay ulaşılır.

Yapılan çalışmalara göre : Vücut ağırlığını 1 yıldan az koruyan bireylerin motivasyonsuzluk nedeniyle (% 27.4) diyeti bırakma oranları, ağırlığını 1 yıldan fazla koruyan bireylere (% 12.4) göre daha yüksek bulunmuştur.

Diyette Motivasyonun Önemi

Ağırlığını 1 yıldan fazla koruyan bireylerin, diyet sonrasında koruma programı alma oranları (% 59.0), ağırlığını 1 yıldan az koruyan bireylere göre (% 30.5) daha yüksektir. Ağırlığını 1 yıldan fazla koruyan bireylerin, diyet sürecinde edindikleri alışkanlıklardan beslenme tarzının tamamen değişmesi (% 41.9), ağırlığını 1 yıldan az koruyan bireylerden (% 19.0) daha yüksek bulunmuştur.

Bu araştırmanın sonucuna göre; zayıflama diyeti uygulayan bireylerde, bireyin motivasyonunu sürekli kılarak ve beslenme tarzının tamamen değişmesini sağlayarak kaybedilen ağırlığın korunması sağlanmalıdır.

Diyette Motivasyonun Önemi
Diyette Motivasyonun Önemi

Yani aynı zamanda eğer motivasyonun sürekli olması isteniliyorsa hayatta bazı değişikliklere gidilmelidir. Çünkü bir karar alırken hayatımızda yer edinmiş alışkanlıklara göre karar vermek bizi yanlış bir yola götürebilir. Örneğin dışarı çıktığında canı sürekli hamburger yemek isteyen insan, bu alışkanlığını değiştirmek için dışarıya biraz tok çıkabilir, ve o hamburger dükkanının önünden geçince canının istemediğini görünce: ” İşte bu! Dışarıda hamburger yemeden de vakit geçirebiliyorum. ” düşüncesi ile daha da motive olabilir ve istenilen kiloya ulaşmak daha da kolaylaşır.

Hayatımıza bizi mutlu edecek alışkanlıklar kazandırmak, serotonin ve dopamini artıracak alışkanlıklar, yemeğe olan bağlılığı azaltır. Böylece yaşam kalitemiz yükselir ve motivasyon yine artmış olur.

Peki diyetisyenin, diyet motivasyonundaki rolü nedir ?

Staj yaptığım yerlerde ve çevremde gözlemlediğim kadarıyla diyet yaparken diyetisyen ile çalışmak insanı motive eden en önemli kaynaklardan birisi. Bir hedef belirlemişken bu hedefi gerçekleştirme sürecini biriyle paylaşmak insanı daha da motive eder. Çoğu insan, genelde sürekli arayıp soran, süreçten daha fazla haberdar olan, haftada birden fazla görüşmeye çağıran  diyetisyenlerle çalışmayı daha fazla ister ve bu sayede istenilen kiloya ulaşmak daha kolay olur.Diyette Motivasyon ;

Diyetisyenin etkili olduğu diğer konu ise;  istediği beslenme günlüğüdür. Bu günlüğü tutarken yanlış bir davranışı ,ertesi gün günlüğü okurken fark edip, bir daha yapmamalıyım denilir ve böylece  sağlıklı beslenme; kilo alıp – verme sürecinden çıkar  ve hayatın merkezi haline gelir, böylece hem istenilen kiloya daha kolay ulaşılır hem de yeni ve mutlu eden alışkanlıklar kazanılmış olur.Ayrıca çoğu diyetisyen ödül sistemi ile çalışır bu da danışanını hedefe daha kolay ulaştırır.Diyette Motivasyon ;

Hedefi bölerek,  küçük parçalar halinde büyük parçaya ulaşmak hedefi daha gerçekçi ve uygulanabilir hale getirir. Her küçük parça sonunda elde edilen ödül bir sonraki parça için güç verir. Diyetisyen kişiye özgü diyet yazdığı için, sizin vücudunuzu ve metabolizmanızı tanır ve size bu konuda en çok yardımı dokunan kişi haline gelir.

Gerçekçi hedefler koyabilen diyetisyenler; bu süreci sizinle birlikte görüp size bir nevi diyet arkadaşı olacağı için , istenilen kiloya ulaşmak için en iyi motivasyon kaynağıdır. Sonuca odaklanmayı sağlar , bu da bir motivasyon kaynağıdır. Sonuca odaklanmak başta koyulan hedefin kalıcı olmasını sağlar. Diyette Motivasyon ;

Diyetisyen , diyet listesinde çeşitliliği sağlayarak , danışanın: ” Hep aynı şeyleri yiyorum, hayatım boyunca bu besinlere mahkum olacağım” düşüncesini siler. Diyette çeşitlilik bu yönden önemlidir. Her hafta farklı bir liste, farklı bir yemek , yeni denenen tatlar motivasyon için iyi kaynaklardır.Diyet motivasyon

Kısaca, diyette motivasyonu sağlamak için:

  • Kalıcı ve gerçekçi ulaşılabilir bir hedef koyulmalıdır.
  • Metabolizmanızı bilen ,vücudumuzu tanıyan bir beslenme uzmanıyla çalışılmalıdır.
  • Mutlu edici aktiviteler ile alışkanlıklar değiştirmelidir.
  • Hedef ,hayatın odağı  haline getirilmelidir.
  • Sonuca odaklanmalı ve sonuca hedefi küçük parçalara bölerek ulaşılmalıdır

Öğr. Diyetisyen Semiha ARIKAN

Atatürk Üniversitesi-Beslenme ve Diyetetik

Diyette Motivasyonun Önemi

Yorumunuzu Bırakın