1. Home
  2. Düşük Kalorili Diyetler
Düşük Kalorili Diyetler

Düşük Kalorili Diyetler

  • 5 July 2019
  • 0 Likes
  • 2 Views
  • 0 Comments

Düşük Kalorili Diyetler

Düşük Kalorili Diyetler Nedir ? Günümüzde insanların sıklıkla tercih ettiği düşük kalorili diyetler yeri geldiğinde doğru kullanılmak ile beraber çoğunlukla yanlış biçimde uygulanan popüler diyetlerdendir. Hiç şüphesiz düşük kalorili diyetler günümüzde popüler diyetlerin en kalıcısı oldu. Peki nedir bu düşük kalorili diyet ?

Düşük Kalorili Diyetler Nelerdir ?

Günlük almamız gereken besin öğelerinin karbonhidrat içeriğinin düşük, yağ miktarının yüksek ve protein miktarının da yüksek olduğu, içecek, çorba, meyve suyu vb. gibi mide hacmini doldurabilecek formlara sahip olan gıdaların tüketimini kapsayan,.800 kalori ve altı olduğu takdirde çok düşük kalorili diyet (VLCD) , 1200 kalori ve altı olduğu takdirde düşük kalorili diyet ismini alan diyetlerdir.Düşük Kalorili Diyetler

Düşük kalorili diyetler diğer diyetlerin aksine uzun süreli olmamalıdır. Aç kalma söz konusu olduğundan diyetisyen kontrolünde ilerlenmelidir. Eğer uzun süre kontrolsüz bir şekilde bu diyet uygulanırsa günlük alınması gereken enerji alınmadığından kişi kilo vermeye başlayacaktır ve bir süre sonra vücut kendini korumaya almaya çalışacaktır. Vücudun sistemik yapısı bozulmaya başlayacak,  metabolik hız yavaşlamaya ve hatta durmaya başlayacaktır.

Ayrıca Bakınız : Düşük Yağlı Diyetlerin Zararları

Düşük Kalorili Diyetler Hakkında Önemli Bilgiler

Normal diyetlerde, günlük almamız gereken enerji her bireyin kendisine özeldir ve kas kaybı olmadan yağdan kayıp amaçlanır. Ama düşük kalorili diyetlerde yağ kaybı yerine daha çok kas ve su kaybı meydana gelir. Çünkü vücut diyetle yeterli karbonhidratı alamadığından kendi deposundan karbonhidrat kullanır ve kasları kullanarak kas kaybı oluşturur, aynı şekilde karbonhidratları kullanırken su açığa çıkarır ve beraberinde su kaybı da oluşturur. Metabolizma yavaşladığı için kısa süreli kilo kaybı gözlense bile uzun vadede kiloların daha hızlı bir şekilde geri alınması söz konusu olur.Düşük Kalorili Diyetler

Düşük kalorili diyetler beyindeki iştah reseptörlerini uyararak bireyi iştah kontrolsüzlüğüne itebilmektedir. İştah kontrolsüzlüğü de istenenin aksine kilo alımına neden olabilir.

Kilo almanın yanı sıra bu tarz yanlış uygulanan diyetler çok daha ciddi hastalıkları beraberinde getiriyor. Nedir bunlar diyecek olursak  ; Hipotansiyon, adette düzensizlikler, kabızlık, saç dökülmesi ciltte kuruluk, yorgunluk, depresyon, safra taşı oluşumu, kalp ritim bozuklukları, kansızlık örnek gösterilebilir.Düşük Kalorili Diyetler

"<yoastmark

Görülen yetersiz beslenme ile kalsiyum, demir gibi birçok vitamin ve mineral eksiklikleri de görülür ve özellikle çocuklarda düşük kalsiyum alımı, ileri yaşlarda osteoporozis riskini artırmaktadır. Düşük kalsiyum alımı ile hipertansiyon ve kolon kanseri etkileşimi konusundaki veriler ise çelişkilidir.

Ayrıca Bakınız : Yüksek Vitaminli Gıdalar

Düşük Kalorili Diyetler : İlaç Etkileşimi

İlaçların beslenme üzerinde etkisi olduğu gibi bireylerin beslenme durumları da ilaçların emilimini ve metabolizmasını etkiler. Dolayısıyla vücuda vücudun istediği enerjiyi vermemenin besin – ilaç metabolizmasını da etkileyeceğinden ilaç kullanan bireylerin dengeli, düzenli ve yeterli beslenmesi , düşük ve çok düşük kalorili diyet gibi çeşit diyetlerden kaçınması gerekmektedir.

Bu beslenme biçimi malnutrisyona yol açabileceğinden ilaçların ince bağırsaktaki etkinliğini azaltabilir. Sindirim organında yeterli besin bulunması ilaçların bu sistemde yapacağı olumsuz yan etkileri de önleyebilmektedir.

Peki bu kadar zararı varsa bu diyet neden var ?

Düşük Kalorili Diyet Zararlıysa neden var ? Birçok zarar yanında uygulanmasında sakınca görülmeyen durumlar da vardır. Bu diyetin asıl amacı vücut kitle indeksi 30`un altında olan bireylerde kısa süreli ve hızlı kilo kaybı sağlamaktır. Tıbbi gözetim altında beslenme alanında uzman kişilerle yapılmalıdır.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) bu diyetler için günlük kalori miktarını 800 olarak belirlemiştir, İngiltere’de, en bilinen VLCD Cambridge` adı verilen diyettir. Cambridge diyeti Dünya Sağlık Örgütü ‘nün önerisinin altında günlük olarak kadınlarda 1.60 cm altı için 408 kalori ya da daha uzun erkekler için 544 kalori içermektedir. Bu diyet protein bakımından yüksek, yağ ve karbonhidrat bakımından düşüktür. Beş kilodan fazla vermesi gerekenler için önerilmektedir.

Sağlıklı bir diyet için haftada 5 kg vermek uygun değildir. İnsan sağlığı için en uygun kilo kaybı diyetisyen eşliğinde haftada 0.5- 1 kg vermektir. Bu tarz şok diyetler olarak adlandırılan diyetler kişiye özgü değildir, kısa zamanda kilo verdirir ama yukarıda da belirtildiği gibi yağ kaybı değil, kas ve su kaybıdır. Yeterli ve düzenli beslenme kategorisine giremez.

GÖZDE CEREN ÇELİK

  • Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  • Eğitim Araştırma Hastanesinde Stajyer Diyetisyen

Leave Your Comment