Düşük Karbonhidratlı Diyet

5/53 Puanlama

Düşük Karbonhidratlı Diyet

Düşük Karbonhidratlı Diyet Nedir ? Kilo kaybı ve kilo kontrolü sürecinde en çok soru sorulan konulardan biri de karbonhidrat tüketimi olmaktadır. Bu süreçte karbonhidrat tüketimi nasıl olmalıdır, düşük karbonhidratlı diyet nedir?

Karbonhidratlar vücudumuzda birçok işlevi yerine getirir, birincil enerji kaynağı, posa kaynağı,makro ve mikro besin öğeleri kaynağıdır. Burada en önemli konulardan biri basit ve kompleks karbonhidratlardır.

Basit karbonhidratlar şeker ve şekerli gıdalar, kompleks karbonhidratlar tam tahıllar,kuru baklagiller,sebze ve meyvelerdir. Tahıl grubu,süt grubu,sebze ve meyve grubundaki besinler ve kurubaklagillerden alacağımız kompleks karbonhidratlar beslenmemizde mutlaka yerini almalıdır. Basit karbonhidratlardan da uzak durulmalıdır.

Ayrıca Bakınız : Karbonhidrat Nedir

Ne kadar tüketmeli?

Yetişkin bireyler günlük toplam enerji ihtiyacının %45-60 ı kadarını karbonhidratlardan karşılamalıdır. Bu oran yaş,fiziksel aktivite,cinsiyet,hastalıklara göre değişmektedir.

düşük karbonhidrat

düşük karbonhidrat

Neden düşük karbonhidratlı diyetler uygulamak isteriz?

Kilo vermek isteyen bireyler hızlı bir şekilde kısa zamanda kilo vermek istedikleri için ilk başvurulan yollardan biri karbonhidratı kısıtlamaktır.

1 gramından 4 kalori aldığımız karbonhidrat grubunu günde 50 gramın altında almaya çalışarak bir beslenme programı oluşturmaktadırlar.

Karbonhidrat kısıtlanınca yağ ve protein tüketimi artmaktadır. Bu durumda yağ tüketimine bağlı özellikle doymuş yağların arttırılması ile kolesterolün yüksek alımıyla kan lipid seviyelerinde değişiklikler görülür. Birçok hastalıkta yüksek protein alımıyla ilgili riskleri bulunmaktadır.

Bu yüzden günlük alınması gereken besin gruplarının oranları ve gramları kişinin fizyolojik durumuna göre kişisel olarak belirlenmedir.

Mikrobiyota ve karbonhidratlar

Vücudun en önemli enerji kaynağı olan karbonhidratlar mikrobiyotanın da esas enerji kaynağıdır. Yapılan çalışmalarda diyet karbonhidrat miktarının ve türünün değiştirilmesi ile bağırsak mikrobiyota kompozisyonunda ve metabolik ürünlerde hızla önemli değişikler sağlandığı kaydedilmiştir.

Bağırsak mikrobiyotasının düzenlenmesinde karbonhidratların etkileri değerlendirildiğinde, diyetin prebiyotik özellik gösterebilen karbonhidratlardan zengin olması gerekmektedir.

Sonuç

Ağırlık kaybı amacı ile düşük karbonhidratlı diyetlerin kullanımının hızlı ve etkili bir yöntem olduğu destekleyen çalışmalar mevcuttur. Fakat düşük karbonhidratlı diyetlerin uzun dönemde uygulanması diyet posası, makro ve mikro besin öğelerinin yetersizliği ile sonuçlanmaktadır.

Birçok yan etkisi vardır (kardiyovasküler hastalık riski, gastrointestinal etkiler, antioksidan durumu vs.) açısından bu tarz diyetlerin sağlık üzerine uzun süreli etkileri net değildir.

Kronik hastalığı olan bireylerde düşük karbonhidratlı diyetlerin ağırlık kaybı amacıyla güvenilirliğini ve ağırlık kaybının uzun süreli korunabilirliğini değerlendirmek amacı ile daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğundan uygulanmadan önce dikkatli olunmalıdır. Bu yüzden bir diyetisyen kontrolünde ve fizyolojik özelliklere göre planlanmış kişiye özel program ile uygulanmalıdır.

Zayıflama kalıcı olmadığı sürece hiçbir şey ifade etmez, tek bir besin grubu ile beslenmede de kalıcı zayıflama elde edilemez. Öğünlerimizden tamamen karbonhidratı çıkarmak yerine kompleks karbonhidrat grupları yeterli ve dengeli miktarlarda alınmalıdır. Ve asıl amaç doğru beslenme alışkanlığı kazanarak beden ağırlığını yaşam boyu korumak olmalıdır.

Gözde Kılınçarslan

Sağlık Bilimleri Üniversitesi-Beslenme ve Diyetetik

Makaleyi Nasıl Buldun ?
Like
Love
Haha
Wow
Sad
Angry