Duygusal Açlık Nedir

Duygusal Açlık Nedir

Duygusal Açlık Nedir ?  Yemek yediğinizin farkında olmuyor ve kendinizi bir türlü yemekten alıkoyamıyorsanız, yemek yemeyi bir kaçış yada mutluluk duygusu olarak algılıyorsanız ve kilolarınız her geçen gün artıyorsa duygusal aç olabilirsiniz!

DUYGUSAL AÇLIK VE  DUYGULARI  DOYURMA  DİYETİ (DDD)

Duygusal yeme (duygusal açlık), stres, sıkıntı, aşırı iş yükü, aile baskısı ya da travmatik bir olaydan dolayı yeme isteğinin artması durumudur. Mutluluk dahi duygusal yeme isteğini artırabilir. Duygusal yeme eğiliminde olan kişiler, yemek yemeyi bir kaçış yolu, rahatlama, eğlenme ya da bir şeyi kutlamak için araç olarak görebilir.

Bu kişiler, fiziksel açlıktan ziyade duygusal açlıklarını gidermek için yemek yemeye yönelebilir. Kişi yaşadığı ruhsal açlık ya da çatışmalardan dolayı yemek yemeğe yönelerek haz almaya çalışır. Yemek anında kişi haz alır ancak sonrasında pişman olur ve suçluluk duygusu yaşar.

Duygusal açlığını yemek yiyerek gideren kişilerde şişmanlama ilerleyen dönemlerde de buna bağlı depresyon  görülebilir ve bu kişiyi daha fazla yemeye sevk eder sonucunda sosyal hayattan uzak obez bireyler görülebilir.

MUTSUZLUĞU GİDERME ARZUSU BİR KISIR DÖNGÜYE ULAŞIYOR SONUÇ : OBEZİTE

DÖNGÜ :

Kişi mutsuzluk, bazı ruhsal açlık ya da yaşanılan çatışmalardan dolayı yemek yiyerek haz almanın peşine düşüyor. Yeme anında o hazzı alıyor ancak sonrasında inanılmaz bir pişmanlık hissediyor ve suçluluk yaşıyor. Yaşadığı bu ruhsal durumdan yine yemek yiyerek kurtulma gafletine düşüyor fakat mutsuzluğunu giderme arzusu sonunda kısır döngüye dönüşüyor. Sarmal büyüdükçe büyüyor ortaya obezite çıkıyor. Beyin artık şu mesajı veriyor.

‘En ufak bir mutsuzluk halinde yemek ye mutlu ol.’ Haz alınmayan hiçbir şeye bağımlılık oluşturmaz.” Fiziksel açlıkla ruhsal açlık aynı şeyler değildir

PEKİ NE YAPMALIYIZ ?

 

DDD – DUYGUSAL DOYURMA DİYETİ VE PSİKOLOJİK YARDIM

Birinci koşul diyetisyen ve psikolog desteği almaktır. Bu belirtileri kendinizde farkettiğiniz zaman ilk yapmanız gereken şey önce konuda uzman bir dyetisyene danışıp günlük diyetinizi düzenlemek ve bunu yaşam tarzınız haline getirmenizdir.

Size uygun bir diyet ile semptomların azaldığını , kilo vermeye başladığınızı fark edebilirsiniz . Unutmamak gerekir ki duygusal açlık : kombine bir rahatsızlıktır ve duygusal bir boşluktan ileri gelmektedir. Açlık kısmını diyetisyen, duygusal kısmını ise bir psikolog tarafından destek alarak kolayca yenebilirsiniz.

Hayatımızda her şeyde olduğu gibi bazen yeni alışkanlıklar edinebilmemiz zaman alır ancak duygusal açlığı durdurmak için farklı yollar vardır :

  • Besin günlüğü tutmak
  • Sağlıksız alışkanlıklarımızı sağlıklı alışkanlıklar ile değiştirmek
  • Rahatlama teknikleri uygulamak
  • Fiziksel aktiviteyi düzenli hale getirmek
  • Yoga ve meditasyon yapmak ve tabiki duygularımız ile başa çıkmak.

Duygu insanı insan yapan ve yaşatan şeydir, ancak duyguların esiri olma fikri ,bağımsızlık iç güdüsü olan insanoğlunun en sevmediği şeydir. Bu yüzden biraz çaba ve azim ile hayatımızı kontrol altına alıp daha düzenli ve mutlu bir yaşam sürebiliriz.

ÖĞR. DYT. TUĞÇE AYLAZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir