fbpx

Ev Tipi Kefir Nedir ?

Ev Tipi Kefir Nedir ?

Ev Tipi Kefir Nedir ? Fermente süt ürünleri arasında önemli bir yeri olan ve ülkemizde de geleneksel olarak tüketilen kefir, probiyotik özellikte birçok mikroorganizma içeren fonksiyonel bir içecektir.

Ev Tipi Kefir – Market Kefirinin Sağlık Üzerine Etkileri

Ev Tipi Kefir , vücudun temel fonksiyonları ve çeşitli faaliyetlerini sürdürmesi için gerekli olan yararlı bakterileri, mayaları, vitamin, mineral ve esansiyel aminoasitleri içermektedir. Ayrıca, B1 vitamini, B12 vitamini, kalsiyum, folik asit, biotin, fosfor ve K vitamini bakımından zengin bir kaynaktır. Kefirde bulunan laktoz süte göre daha azdır. Bu nedenle kefir laktoz intoleransı olan kişiler için iyi bir diyet kaynağıdır.

Dünyanın birçok bölgesinde tüberküloz, kanser ve sindirim sistemi rahatsızlıklarında destek tedavi amaçlı olarak geniş çapta kullanıldığı bilinmektedir. Kefirin uykusuzluğa karşıda iyi gelmektedir. Aynı zamanda kefirin içerdiği Ca ve Mg minerallerinden zengin oluşu sinir sisteminin rahatlamasında etkin rol oynamaktadır.

Ev Tipi Kefir
Ev Tipi Kefir

Kefir Üretimi

Kefir üretimi için yaygın olarak inek sütü kullanılmakla birlikte, keçi, koyun, deve gibi farklı hayvanların sütlerinden ya da soya, pirinç, Hindistan cevizi sütü gibi bitkisel kaynaklardan da kefir üretilebilir. Kefir, tam yağlı, yarım yağlı ya da yağsız pastörize sütten hazırlanabilir.

Kefir üretiminin 2 temel yöntemi vardır:

Birincisi çoğunlukla evlerde kullanılan geleneksel yöntem, ikicisi ise endüstriyel yöntemdir.

Geleneksel yöntemde sürekli olarak üretim sağlanır, kefir daneleri tekrar kullanılabilir ve daneler çeşitli şekillerde saklanabilir. Endüstriyel yöntemde ise başlangıç kültürü olarak, kefir danesi yerine kefir danelerinden hazırlanmış ana kültür/bulk kültür (Rus yöntemi) veya kefir ya da kefir danelerinden izole edilen mikroorganizmaları içeren saf ticari kültür kullanılır. Sonuç olarak endüstriyel üretimde ticari kültür kullanılması ile standart bir ürün elde edilir.

Geleneksel Gıdaların Değişen Teknolojiyle İlişkisi

Nesilden nesile üretim ve tüketim yöntemleri ile aktarılan geleneksel gıdalar, değişen yaşam biçimleri ve gelişen teknolojik yaklaşımlar nedeniyle zamanla kalitesini kaybetmekte ve hatta unutulması söz konusu olabilmektedir. Geleneksel gıda ürünlerinin kalitesini kaybetmeden tüketiciye ulaşması ve bu ürünlerin gıda güvenliğini tehdit etmemesi önem arz etmektedir.

Geleneksel gıdaların üretimlerinin belirli bölgelerle sınırlı kalması, üretim miktarlarının az olması ve bazı geleneksel gıdaların üretiminin özel kutlama, tören veya tarihlerde yapılması geleneksel gıdaların unutulma nedenlerindendir. Endüstriyel yöntemle geleneksel gıdaların korunarak gelecek nesillere aktarılması, haksız rekabetin önlenmesi ve gıdaların sadece üretildiği bölgelerin sınırında kalmayarak iç ve dış pazarlarda daha fazla tüketiciye sunulmasına katkı sağlanacağı düşünülmüştür.

Ev Tipi Kefir Nedir ?

Bugün tüketicilerin yaşam standartlarının farklılaşması, tekdüzeleşen beslenme alışkanlıkları, yeni lezzet arayışlarına girmesi, geleneksel gıdaları kültürün bir parçası görmesiyle tatma ve koruma isteği neticesinde geleneksel gıdalara olan ilgisi artmaktadır.

Büyüyen geleneksel gıda sanayisi bu gıdaların envanterlerinin korunmasında, karakteristik ve duyusal özelliklerini bozmadan güvenli gıda olarak üretilmesinde, üretim ve tüketimin devamlılığının sağlanmasında, gelecek nesillere aktarılmasında ve ürünlerin tüm dünyaya tanıtılmasında önemli bir araçtır.

Ülkemizde geçmişte geleneksel gıda sayılan ve sadece evlerde yapılıp tüketilen kefir günümüzde üretiminin endüstriyel düzeyde olduğu sade, çilekli, orman meyveli, ballı-muzlu gibi çeşitlere sahip ve yağ içeriği azaltılmış light formunda üretilip markette ve internet ortamında satışa sunulmuş olduğu görülmektedir.

SONUÇ

Kefirin doğası değişkendir. Bu, kefirin üretildiği her yerde belli bir standarda uymaksızın farklı içeriklere sahip olabileceğini ve hatta aynı yerde üretilenlerinin bile zamanla farklı mikrobiyal içeriğe dönüşebilecek olmasındandır. Bu değişkenlik özellikle evde dane ile kefir üretiminde çok daha belirgindir. Bunu yenmek için kefirin belli standartlar altında endüstriyel üretimine geçilmesi gerekliliği çıkmıştır.

Ev Tipi Kefir Nedir ?

Endüstriyel kefir ise yalnızca tek kullanımlık kefir başlatıcı (starter) kültürü ile yapılabilmektedir. Yani evdeki gibi daneler alınarak tekrar tekrar kullanılamamaktadır.

Çünkü başlatıcı kültür sağlık yararı bilinen belli başlı bazı kefir bakterilerinin mikrobiyolojik olarak izole edilip sonra çok miktarda üretilerek, en sonra da hepsinin belli oranlarla bir araya getirilip hazırlandığı başlatıcı liyofilize mikroorganizma topluluğudur. Bunun içindeki bakteri çeşitliliği daha azdır ve hiç maya bulundurmaz.

Bu endüstriyel üretim tarzının evlerde uygulanabilmesi için marketlerde yoğurt mayasında olduğu gibi liyofilize edilmiş kefir başlatıcı kültürleri de satılmaya başlamıştır. Kefirin tadının ekşimsi olmasıyla da herkesin içmek istemeyebileceği ya da içemeyecek oluşudur. Bu nedenle içimini kolaylaştırmak için meyveli tadı olanları da piyasada bulunmaktadır. Kefir gibi fermente gıdaların iyi sağlık etkisi olması bakımından düzenli tüketim önerisi giderek artmaktadır.

Öğr. Diyetisyen Yasemin AKSOY
KTO Karatay Üniversitesi
Sağlık Bilimleri Yüksekokulu-Beslenme ve Diyetetik
Bu Makaleye Bir Tepki Ver !
Like
Love
Haha
Wow
Sad
Angry
Teşekkürler "Ev Tipi Kefir Nedir ?" Bloğa Hoşluk Kattınız !

3 thoughts on “Ev Tipi Kefir Nedir ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Belki İncelemek İstersiniz

Bunlarda Dikkatinizi Çekebilir

Editör Sizin için Seçti