Fermente Besinler Nelerdir ?

0/50 Puanlama

Fermente Besinler Nelerdir ?

Fermente Besinler Nelerdir ? Fermantasyon besinlerin mikroorganizmalar tarafından bozulmasını önlemek ve muhafaza etmek amacıyla kullanılan en eski ve ekonomik yöntemlerden biridir. Bu yöntemde besinin vücutta sindirilebilirliğini, elzem aminoasit ve vitamin içeriğini doğal yol ile arttırma amaçlanır. Ayrıca fermantasyonun çiğ besinlerde bulunan fitat, tanin ve polifenol gibi istenmeyen bileşiklerin ortamdan uzaklaştırılmasını sağlayabileceği belirtilmektedir.

Fermente ürünler, bitkisel veya hayvansal ürünlere doğal yolla ya da başlatıcı kültürlerin eklenmesiyle üretilen ürünler olarak tanımlanmaktadır. Fermente yiyecek ve içecekler bakteri, maya ve mantarlar gibi mikroorganizmalar ve enzimler aracılığıyla üretilmektedir.

Fermente Besinler

Fermantasyonda görev alan mikroorganizma türlerinin genetik yapısının uzun yıllar içerisinde insanlığın da ilerlemesiyle değiştiği bilinmekle birlikte araştırmalara göre ilk fermente ürünlerin ekmek ve peynir olduğu düşünülmektedir.

Fermente Besinler Nelerdir  : Yoğurt

Yoğurt yapımında streptococcus thermophilus ve lactobacillus bulgaricus bakterileri görev almaktadır. Bu organizmalar yoğurtta doğal olarak bulunduğundan mayalandırma bir parça yoğurt ile yapılmaktadır.

Yoğurdun veya diğer fermente süt ürünlerinin eski zamanlarda hastalıkların tedavisinde kullanılması ve sağlığa iyi geldiğinin keşfedilmesi yoğurdun önemli bir besin olmasını sağlamıştır. Son 20 yılda ise bu fermente süt ürünlerinin antihipertansif etkilerinin olabileceği üzerinde durulmaktadır.

Yoğurdun ilk üretiminin göçebe yaşayan insanların sütü taşırken hijyenine yeterli önemi göstermemeleri sonucu çevreden bulaşan mikroorganizmalar sayesinde oluştuğu düşünülmektedir. İlk endüstriyel üretimine ise 1922 yılında Danone firması ile başlanmıştır.

Fermente Besinler Nelerdir  :  Kefir

Kefir, Kuzey Kafkasya kökenli; inek, koyun, keçi sütünden yapılan fermente süt ürünüdür ve sütteki besin maddelerinin tamamını içerdiği için besin değeri yüksek bir besindir.

Kefiri diğer fermente süt ürünlerinden ayıran en önemli özellik; laktik asit ve alkol fermantasyonunun bir arada oluşmasıdır çünkü kefirin mikroflorasında birçok farklı mikroorganizma bulunmaktadır. Kefir tanesi, sütte gelişip büyüyen mikroorganizmalar olan süt asidi bakterileri, asetik asit bakterileri ve mayaları bulundurur. Kefir yapılırken süte atılan taneler içeriğindeki mikroorganizmaları süte bırakarak mayalanması sağlar. Mikroorganizmaların etkisi kefirin hazmını kolaylaştırır.

Son zamanlarda fermente süt ürünlerinin yalnızca hastalıkları iyileştirmek için değil sağlığı korumak ve hastalık oluşumunu önlemek için de tüketilmesi önerilmektedir. Yapılan çalışmalar bu ürünlerde bulunan süt asidi bakterilerinin kötü kolesterolü parçaladığı ve bağışıklığı artırıcı maddeler meydana getirdiğini göstermiştir.

Fermente Besinler Nelerdir  :  Peynir

Peynir bir süt proteini olan kazeinin süte ilave edilmesi ve sütün kesilmesiyle elde edilen fermente süt ürünüdür. Laktoz intoleransı olan bireyler süt ile yapılmasına rağmen peynir tüketebilirler çünkü peynirin yapımında kullanılan enzimler ve bakteriler aynı zamanda sütteki laktozun da bir kısmını parçalarlar. Protein ve kalsiyum içeriğinden zengin olan peynir sinir sisteminin çalışmasında, güçlü kemik ve diş oluşumunda oldukça önemlidir.

Fermente Besinler Nelerdir  : Şarap

Şarap, ezilmiş taze üzüm veya üzüm şırasının etil alkol fermantasyonuyla elde edilen bir içecektir. Kırmızı şarap üzüm çekirdekleri ve tohumlarıyla fermente edildiğinden kalp hastalıklarını azaltabilir, HDL kolesterolün artmasına yardımcı olur, yaşa bağlı zihinsel düşüşü azaltabilir ve içeriğindeki resveratrol sayesinde sirkadyen ritmin düzenini sağlar. Ayrıca Bakınız  : Resveratrol Nedir

Ekmek

Ekmek; genellikle buğday ununa su, tuz, maya(saccharomyces cerevisiae) ve gerektiğinde şeker ilave edilip bu karışımın tekniğine uygun olarak yoğrulması, fermantasyona bırakılması ve pişirilmesi ile yapılan ürünü ifade etmektedir.

Son zamanlarda sıkça duyduğumuz ekşi mayalı ekmek ise “yabani maya” kullanılmasıyla elde edilir. Diğer ekmek türleriyle aynı undan yapılır ancak fermantasyon süreci besin içeriğini etkileyerek değiştirir. Ekşi fermantasyon ekmeğin folat düzeyini yükseltirken E vitamini gibi vitaminlerin miktarını ise azaltmaktadır.

İntestinal mikrobiyotamız; stres, antibiyotik kullanımı, hareketsiz yaşam ve sağlıksız beslenme gibi faktörlerden etkilenmektedir. Fermente besinler antimikrobiyal, antioksidan, probiyotik, kolesterol düşürücü ve insanlarda sağlığa yararlı bileşikler içerir ve düzenli tüketilmeleri halinde bağırsak sağlığımızı olumsuz etkileyen faktörlerin etkisini belli bir miktarda önleyebilmektedir.

Öğr. Dyt. Öznur ELMAS

Makaleyi Nasıl Buldun ?
Like
Love
Haha
Wow
Sad
Angry