Whatsapp Randevu +90 544 903 03 14
Gelişmiş
Arama
  1. Anasayfa
  2. Fiziksel Aktivite ve Obezite

Fiziksel Aktivite ve Obezite

Fiziksel Aktivite ve Obezite

Fiziksel aktivite, obeziteyi önlemek için yeterli midir? Fiziksel aktivite, her türlü bedensel hareketin gün içerisindeki toplamıdır ve bu bedensel hareketlerin düzenli yapılması,  vücudun düzenli çalışmasını sağlamaktadır. Ayrıca gün içerisinde alınan besinlerden insan vücudunun en iyi şekilde yararlanmasını sağlamaktadır.

Fiziksel Aktivite yi anlatmadan önce giriş yapmakta fayda var ; Günümüzde önlenebilir ölümlerin sigaradan sonraki sebebi obezitedir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’ne göre obezite, insan sağlığını bozabilecek ölçüde anormal ve aşırı yağ birikmesi sonucu oluşan bir hastalıktır.

Fiziksel Aktivite ve Obezite

Obezitenin belirlenmesinde en yaygın olan yöntem vücut kitle indeksi (VKİ) hesaplamasıdır. Bu hesaplama ağırlığın, boy uzunluğunun karesine bölünmesiyle oluşur (kg/m2 ). Bu bağlamda VKİ’si 25’e eşit veya daha fazla olanlar aşırı kilolu; 30’a eşit veya daha fazla olanlar ise obez olarak tanımlanmaktır [1].  Obezite insanda yaşam kalitesini düşürmekte, başta kanser olmak üzere bir çok hastalığında temelini oluşturmaktadır.

Fiziksel Aktivite
Fiziksel Aktivite

   Obezite bu kadar hastalığın temelini oluştururken obezitenin temelini ne oluşturmaktadır?

  1. Hareketsiz yaşam ve az aktivite yapmak
  2. Az aralıklı sık doğum yapmak
  3. Yaş, cinsiyet
  4. Psikolojik, sosyolojik ve ekonomik nedenler
  5. Genetik nedenler

Fiziksel aktivite obezitenin tedavisinde kullanılan başlıca bileşendir. Yetişkinler için günlük 30 dakika orta şiddette ya da haftada 75 dakika yüksek şiddette aktivite yapmak, obezite riskini %50 oranında azaltmaktadır. Obez çocuklarda ise aktivitenin günlük 1 saat arttırılması ile obezitenin tedavisinde çok büyük yol kat edildiği görülmektedir. Yapılan araştırmalarda F.aktivite yapan bir obezite hastasının,Aktivite yapmayan normal bir bireye göre daha az hastalık riski taşıdığı görülmüştür. Bunun sebebi aktivite yapmayan bireylerin, sedanter yaşamından dolayı psikolojik olarakta sürekli enerjisi yüksek besinleri tüketmek istemesidir. Fiziksel aktivite yapan kişilerde de fiziksel aktiviye bağlı olarak psikolojik bir rahatlama sonucu yemek yeme isteğinde azalma ve sıvı tüketiminde artma görülmektedir.  Ayrıca vücuda alının enerjinin harcanmasına da yardımcıdır. Vücuda alınan enerjinin harcanması doğrultusunda, oluşan denge sonucu obezite oluşumu engellenmiş olur.

 Hangi fiziksel aktivite çeşidi obezite oluşumunu engellemekte daha etkilidir?

Fiziksel aktiviteler aerobik ya da anaerobik şeklinde olabilir. Anaerobik egzersizlere örnek olarak uzun mesafeli koşular, kick boks, koşu bandı örnek verilebilir.  Aerobik egzersizlere örnek olarak yürüyüş, merdiven çıkmak, koşu, bisiklet sürmek verilebilir. Yapılan aerobik egzersizler vücuda güç kazandırdığı ve oksijen kullanımını daha fazla arttırdığı için obezite riski taşıyan ya da obez olan bireylere düşük kalorili diyet ile birlikte önerilir. Fazla oksijen kullanımı yağ yakımına yardımcı olur, yağsız doku miktarını arttırır ve enerji alım-verim dengesini sağlar. Anaerobik aktiviteler ise vücudu oksijensiz çalışmaya zorladığı için yağ yakımından ziyade kas oluşumuna sebep olur. Bu nedenle obezite riski olan ya da obez olan bireylere anaerobik aktiviteler önerilmez. Kişinin enerji alış-verişine, kas kütlesine göre ortalama bir F. aktivitesi süresi ve türü belirlenir. Bu F.aktivite ile sağladığımız performans kalıcı değildir. Bu yüzden  türü ya da süresi ne olursa olsun F. aktivitenin bir düzen içerisinde yaşam boyu sürdürülmesi gerekmektedir.  Asansör yerine merdivenleri, araba kullanmak yerine yürüyüşü tercih etmek bile fiziksel aktiviteyi arttırmaya sebep olacaktır. Bu gibi şeylerin alışkanlık hale getirilmesi günlük F.aktivite oranımızı ortalama %15 arttırmaktadır.

SONUÇ: Obezite başta Avrupa ülkeleri olmak üzere Türkiye’de de hızla artmakta olan bir hastalıktır ve ciddi hastalıkların başlıca sebebi olarak gösterilmektedir. Obezitenin ve diğer hastalıkların engellenmesi için yaş kaç olursa olsun düzenli fiziksel aktivite ve doğru beslenme önerilmektedir.

Stj. Dyt. Gözde Balkan

Yorumunuzu Bırakın