Whatsapp Randevu +90 544 903 03 14
Gelişmiş
Arama
 1. Anasayfa
 2. Gribe Ne İyi Gelir

Gribe Ne İyi Gelir

 • 17 December 2019
 • 0 Beğeni
 • 22 Görüntüleme
 • 0 Yorum

Gribe Ne İyi Gelir

Gribe Ne İyi Gelir Diye Merak Mı Ediyorsunuz ?  Havaların da soğumasıyla insanları ele geçiren grip influenza adı verilen virüs tarafından meydana gelmektedir.

Gribin Belirtileri Nelerdir ?

Grip vücudumuzda 39 derece ateş, şiddetli ağrı, bitkinlik, titreme, baş ağrısı, kuru öksürük gibi belirtiler gösterir.
Şiddetli gribe yakalanmadan önce grip olacağımızı anlarız ve halk arasında illa duymuşuzdur ‘’ay halsizim, öksürüyorum, çok üşüyorum, sanırım grip olacağım’’ gibi söylemler.

"<yoastmark

Peki bu durumda ve grip olduğumuzda gribe ne iyi gelir ?

Her şeyden önce vüdumuzun virüslerle savaşabilmesi için yeterli uykuyu alması gerekir.  ( Ayrıca Bakınız :  Bağışıklık Güçlendirici Besinler)
Bu durumlarda oda sıcaklığında sıvı tüketimimizi artırmalıyız. Sıvı tüketimini arttırmak hastalığı daha hızlı ve kolay bir şekilde atlatmamızı sağlayacaktır. Gribe İyi Gelen Besinler Nelerdir ?

Gribe İyi Gelen Besinler hakkında da sizlere bilgi vereceğiz ama önce yapmanız gereken şeyler var onlardan bazıları;

 • Bulunduğumuz ortam bol bol havalandırılmalıdır.
 • Grip hastalığına ne iyi gelir sorusuna verilecek en iyi cevaplardan biri de ballı karışım uygulamalarıdır.
 • Burun tıkanıklığına ilk yöntem olarak ılık suya tuz ekleyip bununla temizleyerek yapılabilir. Bu temizlik vücudun virüs ve bakterilerden temizlenmesini de sağlayacaktır.
 • Sindirimi zor besinlerden uzak durulması gerekmektedir. Çünkü bu besinler için daha fazla enerji harcamamız gerekir. Zaten vücudumuz bitkin olduğu için enerjimizi güzel kullanalım.
 • Taze sebze tüketimi arttırılmalıdır çünkü sebzeler vücudumuzu dayanıklı hale getirir. Sağlıklı bir bağışıklık sistemi için en temel besinlerdir. Ayrıca Bakınız : Sebze ve Meyve Tüketimi

İpuçları – Gribe Ne İyi Gelir ? Tedavisi Nasıl Yapılır ?

 • Bal ve limon çaylara bu dönemde mutlaka konmalıdır. Çünkü bal doğal antibiyotiktir. Limon ise enfeksiyonlara karşı bizi korur. Bu ikisinin birlikte kullanıldığı karışımların faydası inanılmaz etkilidir.
 • Kefir de gribe karşı faydalıdır. Çünkü bal gibi doğal bir antibiyotiktir. Kefir vücudumuzda oluşacak mikropların çoğalmasını engeller. Ayrıca Bakınız : Ev Tipi Kefir Nedir ?
 • Hafta da en az 2 kez balık tüketimi vücudunuz için yeterli omega 3 almanızı sağlayacaktır. Ayrıca Bakınız : Omega 3 Nedir ?

Gribe İyi Gelen Besinler

Özellikle kış aylarında buğulama, fırında veya ızgara şeklinde tüketilen balıklar gribe karşı savunma oluşturur.
Bol bol vücudumuza C vitamini almalıyız. Ayrıca Bakınız : C Vitamini Nedir ?

Özellikle kivi c vitamini deposudur. Vücudumuzun bağışıklık sistemini güçlendirir. Hatta portakaldan daha fazla C vitamini içerir. Ekinez ya ise vücudumuzun bağışıklık sistemini güçlendirir.

Gribe İyi Gelen Besinler

 • Tavuk çorbası, Paça çorbası, Portakal, Greyfurt, Nar,
  Kefir, Mandalina, Limonlu çay, Zencefil, Ekinezya, Kuşburnu, Adaçayı, Kekik
  çayı, Kivi, Okaliptus çayı, bal, Soğan ve sarımsak iyi gelir.
Çinko

Çalışmalar çinko takviyesinin soğuk algınlığının süresini kısaltmaya ve semptomları azaltmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir .

Uzmanlar çinkonun vücutta soğuk algınlığına neden olan rinovirüsün vücutta çoğalmasını önlediğine inanıyor.

 • İnsanlar çinkoyu tablet, pastil veya şurup olarak alabilir, ancak ambalajdaki dozaj tavsiyelerine her zaman uymalıdır. Çok fazla çinko bulantı ve mide ağrılarına neden olabilir.
 • Çinko,  eczanelerde ek veya burun spreyi olarakta mevcuttur .
 • Çinko burun spreyi kullanmak insanların koku alma duyusunu geçici olarak kaybetmelerine neden olabilir.

Gribe İyi Gelen Besinler : Bal

Bal , bazı bakteri ve virüslerle savaşmasına izin verebilecek antimikrobiyal özelliklere sahiptir.

Bir çalışmada , balın 1 yaşın üzerindeki çocuklarda soğuk algınlığı belirtisi olarak öksürüğü gidermede etkili olduğunu buldu. 1 yaşından küçük çocukların bebek botulizmi riski nedeniyle tüketimini yapmayınız.

İnsanlar boğaz ağrısını veya öksürüğü yatıştırmak için biraz balı sıcak suya karıştırmayı deneyebilirler. Limon eklemek ekstra lezzet ve C vitamini sağlar .

Ekinizya

Bazı insanlar Ekinezya bitkisinden elde edilen bitkisel özleri soğuk algınlığını önlemek ve burun semptomlarını hafifletmek için kullanır.

 • Araştırmalarda Ekinezya bileşenlerinin bağışıklık sistemini destekleyebileceğini göstermiş. Bazıları antiviral özelliklere sahiptir ve grip virüslerine karşı savaşabilir.
 • Ekinezya’nın soğuk algınlığı tedavisinde etkinliği üzerine yapılan araştırmalar bugüne kadar karışık sonuçlar vermiştir, bazı çalışmalar fayda göstermemektedir.

Diğer çalışmalar, bazı Ekinezya ürünlerinin bir kişinin soğuk algınlığı olasılığını yüzde 10-20 oranında azaltabileceğini bulmuştur .

İnsanlar Ekinezya’yı bitkisel çay olarakta satın alabilirler.

Gribe İyi Gelen Besinler : Sarımsak

Sarımsak , antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahip olduğu için soğuk algınlığı ile savaşmaya yardımcı olabilir.

Bir çalışmada , 3 ay boyunca günlük sarımsak takviyesi alan kişilerin,  plasebo grubundan daha az soğuk algınlığına yakalandığı tespit edildi.

Sarımsak uzun süredir soğuk algınlığı ve grip için bir ev ilacıdır. İnsanlar çiğ sarımsak yiyebilir, pişmiş sarımsakları yemeklere dahil edebilir veya tüketebilir. Bir kişinin sarımsak alerjisi yoksa, kullanımı genellikle güvenlidir.

Taze sarımsak süpermarketlerde kolayca bulunur. Tadını sevmeyen insanlar sarımsak takviyeleri satın alabilirler.

Gribe İyi Gelen Besinler : Kekik Yağı

Kekik , her ikisi de antibakteriyel etkiye sahip olan timol ve karvakrol içerir. İnsanlar geleneksel olarak baş ağrısını, ishali ve öksürüğü gidermek için timol içeren uçucu yağları kullanırlar .

Kekik yağı tüketmenin veya göğsüne sürmenin soğuk algınlığı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olduğunu görebilirsiniz.

Stresi azaltmak ve iyi bir uyku çekin

Stres veya kötü uyku, soğuk algınlığı veya grip riskini artırabilir.

Bir çalışmada,  meditasyon uygulamaları veya egzersiz yoluyla stres seviyelerini düşürmenin, bu hastalıklardan birine yakalanma riskini azalttığını göstermektedir.

Meditasyonu veya egzersiz programına katılan insanlar, hastalık nedeniyle kontrol grubundaki insanlardan daha az izin aldı ve işlerine kolaylıkla devam ettiler.

2015 yılında yapılan küçük bir araştırmada , daha az uyuyan insanların soğuk algınlığına daha duyarlı oldukları bulundu.

Gribe İyi Gelen Besinler : Probiyotikler

Probiyotikler , bağırsak sağlığını destekleyen ve insanların soğuk algınlığı veya grip almasını önlemeye yardımcı olabilecek canlı bakterilerdir.

Araştırmalar , probiyotiklerin bağışıklık sisteminin , grip virüslerine karşı korunmasına yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Probiyotikler  birçok gıdada bulunur:

 • Yoğurt
 • Lâhana turşusu
 • Tempeh

Gribe İyi Gelen Besinler : Ginseng

Ginseng , soğuk algınlığı veya grip semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir, ancak çalışmalar etkinliği hakkında karışık sonuçlar sağlamıştır.

Kuzey Amerika ginsengi içeren bir bitkisel ürün üzerinde yapılan araştırma , yaşlı erişkinlerde soğuk algınlığı ve grip semptomları riskini ve süresini azalttığını buldu.

Çiğ ginseng tüketebilir veya bir kapsül veya bitkisel çay şeklinde alabilirsiniz

Gripten nasıl korunabiliriz

İpuçları : Günümüzde grip tedavisi için etkili bazı anti-viral ilaçlar mevcuttur ancak bunların sadece doktor önerisi ile kullanılması gerekir.

İpuçları : Tarhana çorbası, kış aylarında sıkça görülen grip ve soğuk algınlığı gibi hastalık süreçlerinde en çok tüketilen çorbadır.

İpuçları : Gribin en kötü yan etkilerinden biri de kas ağrılarıdır.

Pratik Bilgi : Boğaz ağrısına iyi gelen tuzlu su gargarası tarifi: Bir bardak ılık suya 1 çay kaşığı tuz ekleyin ve karıştırın. 30 saniye boyunca bu su ile gargara yapın ve tükürün. 2 saatte bir tekrar yaparak uygulamayı tamamlayın.

İpucu : Sarımsağın içinde bulunan çinko, A vitamini, C vitamini, magnezyum gribe karşı iyi gelmektedir. 

Ne Zaman Doktora Görünmeli

Soğuk algınlığı veya grip virüsü 2 haftaya kadar sürebilir, semptomlar genellikle  2 veya 3 gün boyunca en kötü duruma gelir.

10 günden daha uzun sürmesi durumunda, doktora görünmelisiniz.

Olağandışı semptomlarınız varsa veya semptomlar çok şiddetli ise, doktora görünmeniz gerekir.

Gripten daha yüksek komplikasyon riski olan kişiler, başlangıçta grip semptomları olduğunda doktorlarına başvurmalıdır, çünkü antiviral tedaviye ihtiyaç duyabilirler.

3 aylıktan küçük bir bebeğin ateşi varsa, bir ebeveyn veya bakıcı hemen bir doktora başvurmalıdır.

Stj. Dyt. Aybüke TEKİN

Yorumunuzu Bırakın