Whatsapp Randevu +90 544 903 03 14
Gelişmiş
Arama
 1. Anasayfa
 2. Hindistan Cevizi Yağı Faydaları Nelerdir

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları Nelerdir

 • 6 December 2019
 • 0 Beğeni
 • 18 Görüntüleme
 • 0 Yorum

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları Nelerdir

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları Nedir ? Hindistan cevizi yağı, “süper gıda” olarak sınıflandırılabilecek az sayıdaki gıdadan biridir. Benzersiz yağ asitleri kombinasyonunun sağlığınız üzerinde olumlu etkileri olabilir.

Bu, yağ kaybı, daha iyi beyin fonksiyonu ve diğer çeşitli yararları içerir.

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları
Hindistan Cevizi Yağı, Güçlü Tıbbi Özelliklere Sahip Yağ Asitleri İçermektedir.

Hindistan cevizi yağı, diyetinizdeki diğer yağlardan farklı etkiye sahip sağlıklı doymuş yağlar içerir.

Bu yağlar , yağ yakımınızı artırabilir ; vücudunuza ve beyninize enerji sağlayabilir. Ayrıca kanınızdaki iyi HDL kolesterolünü yükseltir, bu da kalp hastalığı riskini azaltır.

Diyetteki yağların çoğuna uzun zincirli trigliseritler denir, ancak hindistan cevizi yağındaki yağlara orta zincirli trigliseritler (MCT’ler) denir. Bunun anlamı, yağ asitlerinin diğer yağlardan daha kısa olmasıdır.

Bu tür yağları yediğinizde doğrudan karaciğere giderler, hızlı bir enerji kaynağı olarak kullanılırlar veya ketonlara dönüşürler.

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları

Ketonların beyin için güçlü yararları olabilir ; Epilepsi, Alzheimer ve diğer hastalıklar için tedavi seçeneği olarak incelenmektedir .

 Hindistan cevizi yağı, orta zincir trigliseritler denilen ve diğer yağların çoğundan farklı şekilde metabolize edilen yağlardan daha değerlidir. Bu özel yağlar, hindistan cevizi yağının sağlığa faydalarının çoğundan sorumludur.

Hindistan Cevizi Yağı Kullanan Toplumlar Daha Sağlıklı Oluyor

Hindistan cevizi, Batı dünyasında, özellikle sağlık bilincine sahip kişilerce tüketilen egzotik bir besindir.

Bununla birlikte, dünyanın bazı bölgelerinde, hindistan cevizi (hindistan cevizi yağı ile doldurulmuş) insanların birçok nesiller boyunca yaşadıkları bir diyet maddesidir.

 • Böyle bir popülasyonun en iyi örneği Güney Pasifik’te yaşayan Tokelaanlar’dır.
 • Kalorilerinin% 60’ından fazlasını hindistan cevizinden alırlardı. Deney yapılmış ve çok düşük kalp hastalığı oranlarıyla mükemmel sağlıkta oldukları tespit edilmiştir.

Çok fazla hindistan cevizi yiyip mükemmel bir sağlığa sahip olan nüfusun bir başka örneği de : Kitavans

Hindistan cevizi yağı yağ yakımını artırabilir
 • Obezite, dünyanın en büyük sağlık sorunlarından biridir.
 • Bazı insanlar şişmanlığın sadece kalori meselesi olduğunu düşünürken, diğerleri bu kalorilerin kaynaklarının da önemli olduğuna inanıyor.
 • Farklı besinlerin vücudumuzu ve hormonlarımızı farklı şekillerde etkilediği bir gerçektir.

ÖZET: Hindistan cevizi yağı içerisindeki orta zincirli trigliseritlerin 24 saat boyunca yakılan kalorileri% 5’e kadar arttırdığı gösterilmiştir.

Hindistan Cevizi Yağı Zararlı Mikroorganizmaları Öldürebilir
 • 12 karbonlu laurik asit, hindistan cevizi yağı içindeki yağ asitlerinin yaklaşık % 50’sini oluşturur.
 • Laurik asit sindirildiğinde, ayrıca monolaurin adı verilen bir madde oluşturur.
 • Hem laurik asit hem de monolaurin bakteri, virüs ve mantar gibi zararlı patojenleri öldürebilir

Örneğin, bu maddelerin Staphylococcus aureus bakterilerini (çok tehlikeli bir patojen) ve insanlarda yaygın bir maya enfeksiyonları kaynağı olan Candida albicans mayasının öldürülmesine yardımcı olduğu gösterilmiştir

ÖZET: Hindistan cevizi yağındaki yağ asitleri bakteri, virüs ve mantar gibi zararlı patojenleri öldürebilir. Potansiyel olarak enfeksiyonları önlemeye yardımcı olabilir.

Hindistan Cevizi Yağı Açlığınızı Azaltabilir, Daha Az Yemek Yemenize Yardımcı Olabilir

Hindistan cevizi yağındaki yağ asitlerinin ilginç bir özelliği açlığı azaltabilmeleridir.

 • Bir çalışmada, 6 sağlıklı erkeğe farklı miktarlarda orta ve uzun zincirli trigliserit verildi.
 • En fazla MCT yiyen erkekler günde ortalama 256 daha az kalori aldılar.
 • 14 sağlıklı erkeğin bir başka çalışması, kahvaltıda en fazla MCT ye sahip olanların öğle yemeğinde daha az kalori yediklerini keşfetmişlerdir

Bu etki uzun vadede devam ederse, birkaç yıl boyunca vücut ağırlığının azalmasına yol açabilir.

ÖZET: Hindistan cevizi yağındaki yağ asitleri iştahı önemli ölçüde azaltabilir, bu da uzun vadede kilo vermenize yardımcı olabilir.

Hindistan Cevizi Yağı İyi HDL Kolesterol Seviyesini Artırabilir

Hindistan cevizi yağı vücudunuzdaki iyi HDL kolesterolünü artıran doğal doymuş yağlar içerir . Ayrıca kötü LDL kolesterolün daha az zararlı bir forma dönüşmesine yardımcı olurlar.

HDL’yi artırarak, birçok uzman hindistan cevizi yağının diğer birçok yağa kıyasla kalp sağlığı için iyi olabileceğine inanıyor.

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları

40 kadından birinde yapılan bir çalışmada, hindistan cevizi yağı, soya yağına kıyasla HDL’yi arttırırken total ve LDL kolesterolü düşürmüştür.

116 hastada yapılan bir başka çalışma, hindistan cevizi yağı içeren bir diyet programının iyi HDL kolesterol seviyelerini yükselttiğini göstermiştir.

Hindistan Cevizi Yağı Cildinizi, Saçınızı ve Diş Sağlığınızı Koruyabilir

Hindistan cevizi yağı sadece yemeklerde kullanılmıyor.

Birçok insan hindistan cevizi yağını kozmetik amaçlı kullanıyor, cilt ve saçların  sağlığını ve görünümünü iyileştiriyor.

Kuru cilde sahip kişilerle yapılan çalışmalar, hindistan cevizi yağının cildin nem içeriğini iyileştirebileceğini göstermektedir. Aynı zamanda egzama semptomlarını azaltabilir.

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları

Hindistan cevizi yağı saçın zarar görmesine karşı da koruyucu olabilir ve yapılan  bir çalışmada güneşin ultraviyole ışınlarının yaklaşık% 20’sini bloke eden zayıf bir güneş kremi olarak etki gösterdiği ortaya çıktı.

Diğer bir uygulama ise , ağızdaki zararlı bakterilerin bir kısmını öldürebilen, diş sağlığını iyileştiren ve ağız kokusunu azaltabilen, yağ çekme denilen bir işlemde gargara gibi kullanılmasıdır.

ÖZET: Hindistan cevizi yağı topikal olarak da uygulanabilir, cilt nemlendirici olarak etkili olduğunu ve saçların zarar görmesini önleyen çalışmalar yapılmıştır.

Hindistan Cevizi Yağındaki Yağ Asitleri Alzheimer Hastalarında Beyin İşlevini Artırabilir
 • Alzheimer hastalığı dünya çapında en sık bunama nedenidir ve temel olarak yaşlı bireylerde görülür.
 • Alzheimer hastalarında, beynin bazı bölgelerinde enerji için glikoz kullanma becerisinin azaldığı görülüyor.

Araştırmacılar, ketonların bu hatalı işlev gören beyin hücreleri için alternatif bir enerji kaynağı sağlayabildiğini ve Alzheimer’ın semptomlarını azalttığını iddia etmişlerdir

2006’daki bir çalışmada, orta dereceli trigliseritlerin tüketimi, Alzheimer’ın daha hafif formları olan hastalarda beyin fonksiyonunda iyileşmeye neden olduğu saptanmıştır.

Ancak, araştırmanın kısa süreli olduğunu ve hindistancevizi yağının Alzheimer hastalığına yardımcı olduğunu gösteren hiçbir kanıt olmadığını unutmayın.

ÖZET : Yapılan Ön araştırma çalışmaları, orta zincirli trigliseritlerin, Alzheimer hastalarının beyin hücrelerine enerji sağlayan ve semptomları hafifleten, kandaki keton seviyelerini arttırabileceğini göstermektedir.

 

 

Ayrıca Bakınız : Ayurveda Nedir ?

 

Yorumunuzu Bırakın