1. Home
  2. Hızlı Kilo Vermek İstiyorum Ne Yapmalıyım ?
Hızlı Kilo Vermek İstiyorum Ne Yapmalıyım ?

Hızlı Kilo Vermek İstiyorum Ne Yapmalıyım ?

  • 14 December 2019
  • 0 Likes
  • 1 View
  • 0 Comments

Hızlı Kilo Vermek İstiyorum Ne Yapmalıyım ?

Hızlı Kilo Vermek İstiyorum Ne Yapmalıyım ? diye soruyor olacaksanız bu makalemizin sizlere fayda sağlayacak bilgiler içerdiğinden emin olabilirsiniz ! Fazla kilolarından rahatsız olan her kişi aklından öncelikli olarak ‘Bu kiloları en hızlı şekilde nasıl verebilirim?’ sorusunu geçirir.

En kısa vadede en hızlı sonuca ulaşmayı hepimiz diyet yaparken isteriz. Ancak bir problem var ki bu da maalesef hızlı verilen kiloların kalıcı olmadığıdır.

Ayrıca Bakınız : En Etkili Kilo Verme Yöntemleri

Hızlı Kilo Vermek

Diyet denince çoğu insanın aklına kısıtlayıcı olan zor yapılan ve belli bir süre boyunca uygulanması gereken bir yeme stili akla gelir.  Böylece ‘Bu kilolardan ne zaman kurtulup dilediğimi yiyebileceğim ? ‘ düşüncesi her daim akıllarda olur. Kilo verme sürecinin uzaması ile  düşen motivasyonla da şok diyetlere, detoks ( Ayrıca Bakınız Detoks Nedir ) sularına, çok düşük kalorili diyetlere başvurulur.

Oysa bu düşünceler maalesef ki bizi doğru yollara götürmüyor. Hızlı Kilo Vermek İstiyorum diye kendinizi şartlarsınız ve olmadık yollara başvurursunuz.

Ayrıca Bakınız : 1 Ayda 10 Kilo Verme

Şok diyetler yapmak , detoks sularıyla beslenmek, ağır antrenmanlar yapmak, bu gibi süreçler elbette ki kilo kaybına sebep olur. Tabii kilo vermeyi tartıda azalan sayılardan ibaret görüyorsanız.

Öncelikli hedef kilo vermek olduğu için bu gibi yönelimlerde oluyor.

Hızlı kilo vermek i̇stiyorum ne yapmalıyım ? 

Oysa ki ilk hedef kilo vermek değil; sağlıklı beslenmeyi öğrenmek olmalıdır. Sağlıklı beslenmeyi öğrendikten sonra fazla olan kiloların ve bu kiloların getirdiği bir çok problemin de gitmesi yaşamın bir parçası olacaktır.

Ancak eğer sağlıklı beslenmeyi öğrenemezseniz ve kilo vermeyi sadece bir süreç olarak görürseniz, kilo verdikten sonra alışkanlıklarınızı sürdüreceğiniz için maalesef ki verilen kilolaların geri alınması hiç de zor olmayacaktır. Hızlı kilo vermek ile ilgili olarak şok diyetler yapmak sağlığınıza ciddi şekilde zararlar verebilir.

Hızlı Kilo Verme
Hızlı Kilo Verme

Hızlı kilo verme diyetleri uygulandığında şok etkisi yaratarak metabolizma hızını yavaşlatabiliyor. Ayrıca yapılan yanlış beslenmeler ile kilo kaybı yağ dokusundan değil kas dokusundan gerçekleşeceği için vücudun bağışıklık sistemi zarar görür ve hastalıklara karşı açık hale geliyor.

Enfeksiyonlar, kas ağrıları meydana gelir.  Kas dokusu kaybı vücut yapısının bozulmasına sebep olur. Organ hasarlarına neden olur.

Unutmayın ki kalbimiz de kas dokusundan oluşuyor ve hızlı kilo kaybı ile kalp hastalıkları riski de artmış oluyor.

Hızlı Kilo Vermek Zarar Veriyor ! İşte zararları ;

Bu nedenle kilo vermeyi tartıda değişecek olan sayılara odaklamamalıyız. Hızlı kilo vermek adına yapılan yanlış uygulamalar yukarıdaki rahatsızlıkları ortaya çıkarabilir.

Çünkü kas kaybı ve su kaybı ile de tartıdaki sayıların değişimini görebiliriz ama uzun vadede bu kilo kayıpları vücudumuza belki de fazla kiloların verdiğinden daha fazla zarar verebilir.

Ayrıca sürekli kilo verilip,  verilen kiloların kalıcılığının sağlanamaması ve bu nedenle verilen kiloları hızla geri almak psikolojik bozuklukları da meydana getirebilir.

Bu nedenle kilo kaybını hızlı bir şekilde değil; hayatımıza en uygun beslenme modelini öğrenerek gerçekleştirmek, en doğru çözüm olacaktır.

Hızlı Kilo Vermek Çözüm Değil !

Önerilen kilo kaybı ayda 2-4 kg arasındadır. Yaşınıza, boyunuza, yaptığınız işe ve vücudunuza en uygun diyeti bir diyetisyene danışarak uygulayabilirsiniz.

Unutmayın ki diyetisyenler sadece kilo vermek için değil sizlere sağlıklı beslenmeyi öğretmek içinde varlar.

Kilo verme İpuçları

İpucu :Daha az yemek yeme, daha çok koşmak gibi yaygın olarak bilinen çözümler uzun vadede işe yaramaz.

İpucu :Kilo verirken vücut direncinizi düşürmemek için günde en fazla 2 çay fincanı siyah çay içebilirsiniz.

İpucu : Meyve suyu tüketmek yerine bütün meyve yemeyi tercih edin.

İpucu :Diyet yapan kişilerin yediklerini not almaları kendilerini kontrol etmeleri için etkili bir yöntemdir.

İpucu :Kilo almamıza neden olan beslenme alışkanlıklarınızı ve yaşam biçiminizi detaylıca inceleyin. Kendinize Dürüst Olun.

İpucu : Programınızın kas dokunuzu azaltmadan yağ yakmanızı sağladığından emin olun

İpucu : Yeşil çay için

İpucu : Su içmemizin amacı vücut su dengesini korumak ve vücudunuzun çalışması için gerekli olan ortamın devamlılığını sağlamaktır. Bunu unutmayın !

İpucu : Gün içinde hızlı kalori almamıza sebep olan şekerli içeceklerden uzak durmak, günlük kalori alımını oldukça azaltacaktır

 

 

 

ÖĞR.DİYETİSYEN SEMİHA ARIKAN

Leave Your Comment