Yeni!DiyetGen Yenilendi ! Beslenme ve Diyet Alanında Uzmanların Makalelerini İncele Daha Fazla Detay

BlogFaydaları Nedir

Hurmanın Faydaları Nedir ?

3 Mins read

Hurmanın Faydaları Nedir ?

Hurmanın Faydaları Nedir ? İnsanlar için hurmanın çok yönlü önemi vardır. O, bazen bir besin kaynağı, bazen ilaç, bazen dini bir motif, bazen inşaat malzemesi, bazen katkı maddesi, bazen de ticaret malzemesi olarak kullanılmıştır.

Bir tür palmiye olan hurma ağacı, botanikte Arecaceae familyasından bir bitki olarak bilinir. Latince adı Phoenix Dactylifera’dır . Meyve veren P. atlantica ve P. sylvestris gibi türleri olmakla birlikte ticari değeri olan hurma bitkisi Phoenix Dactylifera’dır . Hurma bitkisinin esas kökeninin Kuzey Afrika veya Orta Doğu olduğu kabul edilir.

İncil’de “yaşam meyvesi”  olarak bilinirken Kuran’da da methedilmiştir.

Besin değeri açısından hurma

Taze ve kurutulmuş meyve olarak tüketilmesinin yanında hurma, çeşitli gıda ürünleri olarak da kullanılmaktadır. Hurma suyu konsantresi, hurma şurubu, hurma pekmezi, sirke, organik asitler, marmelat gibi kullanımların yanında pastacılıkta katkı maddesi olarakta kullanılmaktadır.

Hurma üretiminde ortaya çıkan atıklar da kompost (gübre) üretiminde kullanılmaktadır. Hurma meyvesinde %44-88 oranında şeker bulunur. Potasyumdan zengindir (muzdan 2,5 kat fazla). Ayrıca, kalsiyum, magnezyum, demir ve vitaminler (A, B1, B2, niasin, C) bulunur. Hurmanın etli kısmında %0,2-0,5 yağ bulunurken çekirdeğindeki yağ oranı %7,7-9,7 arasındadır. Çekirdeğinde 14 çeşit yağ asidi bulunur.

Bunlardan 8’i düşük miktarlarda etli kısımda da bulunur. Doymamış yağ asitleri arasında “palmitoleic”, “oleic”, “linoleic” ve “linolenic” asitler vardır. Hurmada en az 15 çeşit mineral bulunur. Potasyum, bor, kalsiyum, kobalt, bakır, flor, demir, magnezyum, manganez, fosfor, sodyum, selenyum ve çinko bunlardan bazılarıdır.

Hurma proteini de çok kaliteli olup 23 çeşit aminoasit içerir. Bunlardan bazıları portakal, elma ve muz gibi meşhur meyvelerde bile bulunmaz. Ayrıca %0,5- 3,9 oranında sağlık için yararlı bir madde olan pektin içerir. Lif içeriği, kalori oranları ve diğer özellikleriyle birleştirildiğinde ister istemez “Hurma insan için ideal besin maddesi midir?” sorusu akla gelmektedir.

Tıbbi Açıdan Hurma

Yapılan araştırmada hurmanın nişasta ve sükrozun glukoz ve fruktoza parçalanmasında rolü olduğu saptanmıştır. Bu nedenle pasta ve unlu mamüller gibi nişasta ve sukroz içeren besinlere hurma katkısı yapılması bu mamüllerin daha kolay sindirilmesini sağlayacaktır.

Hurma meyvesinin sindirime olan bir etkisi de bağırsağın boşalma zamanını yavaşlatmasıyla ilgilidir. Hücrelerimiz sürekli “oksidasyon” denilen yıkıcı streslere maruz kalır.

Bu yıkıcı oksidasyondan koruyan ve dolayısıyla yaşlanmayı yavaşlatıcı, kanserden ve birçok hastalıktan koruyucu faydalar sağlayan maddeler “antioksidan maddeler” olarak bilinir. Bilinen en iyi antioksidan besinlerden birisi de hurmadır. Hurmanın Fard, Khasab ve Khalas türlerinin karşılaştırıldığı bir araştırmada da hepsinin antioksidan özelliğinin yüksek olduğu, ancak en fazla antioksidanın Khalas türünde bulunduğu saptanmıştır.

Halk arasında da en iyi hurma olarak bilinen Khalas türü, şeker, selenyum ve kalori içeriği açısından da diğer hurmalardan daha zengindir. Hurmanın mide ülserini iyileştirici özelliğinin de antioksidan etkisiyle olduğu düşünülmektedir.

Hurmanın Faydaları

Hurmanın Faydaları Nelerdir ? Diğer Taraftan : Glisemik indeks açısından hurma sağlık sorunlarına uygun bir besin olarak gözükmektedir. Bununla birlikte, hurma ağırlığının yüzde 50’sinin şeker olduğunu ve dolayısıyla kalori içeriğinin de yüksek olduğunu unutmamalıyız. Fazla miktarlarda tüketilmesi halinde günlük enerji ihtiyacından fazla kalori alınması söz konusu olabilir. 400-500 gram hurma yenmesi halinde 50 kiloluk bir insanın günlük enerji ihtiyacı tamamen karşılanmış olacaktır. İnsanın günlük enerji ve mineral ihtiyacını karşılayabilmesi ve şeker hastalarında da güvenle kullanılabilmesi açısından hurmanın diyet önerilerinde dikkate alınması doğru olacaktır.

Hurmanın bilinen diğer tıbbi faydaları da gebelikle ilgilidir. Yüksek demir ve mineral içeriği açısından gebelikte iyi bir besin olmasının yanında hurmanın doğuma yardımcı olabileceğini ve doğumdan sonra da faydalarının devam edeceğini gösteren araştırmalar vardır.

Gebelik ve doğumla ilgili faydaların içerdiği bitkisel kaynaklı östrojenler ve oksitosin benzeri etkisinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Doğum sonrası kanama, doğumun önemli komplikasyonlarından biridir. Birçok anne doğum sonu kanama nedeniyle kaybedilmektedir. Oksitosin bu amaçla 1930’lu yıllardan beri kullanılmakta olan etkili bir ilaçtır. Bununla birlikte oksitosin kullanımının riskleri de vardır. Deglet Noor hurmaları kullanılarak yapılan bir araştırmada hurmanın doğumdan sonraki kanamayı azalttığı saptanmıştır.

PINAR KÖROĞLU

About author
Diyetgen Editör
Articles
Related posts
BlogHastalıkİpuçları

Kolesterole İyi Gelen Besinler

6 Mins read
İçindekilerBesin değeri açısından hurmaTıbbi Açıdan HurmaHurmanın Faydaları Kolesterole İyi Gelen Besinler Kolesterole İyi Gelen Besinler Nelerdir ? Kolesterol Hakkında Bilgi Edinmek istiyorsanız…
BesinlerBlogİpuçları

Sağlıklı Beslenme Önerileri

3 Mins read
İçindekilerBesin değeri açısından hurmaTıbbi Açıdan HurmaHurmanın Faydaları Sağlıklı Beslenme Önerileri Sağlıklı Beslenme Önerileri Vermemizi İster Misiniz ? Dünya Sağlık Örgütü’ne göre sağlık…
BlogHamilelikİpuçları

Gebelik Öncesinde Beslenme

5 Mins read
İçindekilerBesin değeri açısından hurmaTıbbi Açıdan HurmaHurmanın Faydaları Gebelik Öncesinde Beslenme Gebelik Öncesinde Beslenme Nasıl Olmalıdır ? Gebelik anne vücudu için yeni bir…
Power your team with InHype
[mc4wp_form id="17"]

Add some text to explain benefits of subscripton on your services.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir