Yeni!DiyetGen Yenilendi ! Beslenme ve Diyet Alanında Uzmanların Makalelerini İncele Daha Fazla Detay

BlogHastalık

İnsülin Direnci Belirtileri

3 Mins read

İnsülin Direnci Belirtileri

İnsülin Direnci Belirtileri Nedir ? İnsülin Direnci Nedir ? İNSÜLİN DİRENCİ , DİYABET ve OBEZİTE İLİŞKİSİ Nedir ? 

Öncelikle insülinin görevini anlayabilmek için vücudumuzun fonksiyonlarını yerine getirebilmek için gerekli olan enerjiyi nasıl sağladığını kısaca öğrenelim.

Tükettiğimiz besinler sindirime uğradıktan sonra vücudumuzda bulunan enzimler yardımıyla şekere (glikoz) parçalanır ve kan ile vücudun tüm bölümlerine taşınır.Glikoz vücumuzun temel besin kaynağıdır ve tüm hücreler glikozu bir nevi yakıt olarak kullanır.Glikozun yakıt olarak kullanılması için kandan vücut hücrelerinin (kas,yağ ve karaciğer hücrelerinin) içine girmesi gerekmektedir.Bunu sağlayan da vücudumuzda midenin arkasında bulunan pankreastaki beta hücrelerinden salgılanan insülin hormunudur.

Kısaca insülin kandaki glikozun hücre içine girmesini sağlar.Böylelikle kandaki şeker düzeyi de azalmış olur.İnsülin hormonunun yetersiz salınımı durumunda kan şekeri (glikoz) hücreler tarafından alınamamakta ve kanda düzeyi artmaktadır.Bu durum şeker hastalığı adı verilen ‘‘Diabetes Mellitus’’ olarak tanımlanmaktadır.

İnsülin direnci nedir?

Glikoz toleransının bozulması sonucu kanda insülin düzeyi artar.Vücutta insülinin verdiği emirlere karaciğer,kas ve yağ dokusu gibi yapı ve organların yanıtsızlık geliştirmesi sonucunda kanda bir miktar glikoz yükselmesi gerçekleşir.Bu vücut için kabul edilebilir bir durum olamadığından dolayı kan şekerinin normal sınırlarda kalması için daha fazla insülin salgılanması gerekir.Fazla insülin salgılanması da kan şekerinde düzensizliklere yol açabiliyor.Bu durum kişide sık yemek yemeye,şeker düzeylerinde dengesizliğe,kilo vermede zorluğa neden olmaktadır.Bu da tip II diyabetin gelişmesine neden olabilir.Direncin devamı sonucunda kişide diyabetin yanı sıra ateroskleroz (damar sertleşmesi),gut,obezite ve hipertansiyon gelişebilir.Ayrıca vücuttaki yağ dokusunun artması insülin direncini artırırken insülin direnci arttıkça yağ dokusu da artar bu bir çeşit kısır döngüdür.Bu nedenle yağ dokusu fazla olan kişilerde insülin direncinin varlığı araştırılmalıdır.

İnsülin direnci kimlerde görülür?

İnsülin direnci cinsiyet fark etmeksizin hem kadınlarda hem de erkelerde artık her yaşta rastlanabiliyor.Aşırı kilolu bireylerde,yüksek tansiyonu olan kişilerde,karın çevresinde (abdominal bölgede) yağlanma sorunu yaşayanlarda,polikistik overlı kadınlarda,hareketsiz yaşayanlarda (sedanter yaşam),yanlış beslenenlerde ve ailesinde şeker hastalığı öyküsü olanlarda daha sık görülüyor.

  İnsülin direncinin başlıca 2 nedeni vardır;
 • genetik faktörler
 • çevresel etkenler

Çevresel etkenlerin içine fazla enerji alımına karşın fiziksel aktivitenin azlığı ve bazı besinlerin yetersiz alımı girmektedir.

 

İnsülin direnci belirtileri nelerdir?

 • Çok sık acıkma hissi
 • Kontrolsüz kilo artışı
 • Sık sık tatlı yemeği isteği
 • Kilo vermede zorluk
 • Yorgunluk ve halsizlik hissi
 • Baş ağrısı,ödem ve şişme
 • Bel çevresinde genişleme ve karın bölgesinde yağlanma
 • Karaciğerde yağlanma
 • Kadınlarda adet düzensizlikleri

 

Dikkat edilmesi gereken besinler!

 • Rafine şekerli gıdalar (hazır meyve suları,şerbetli tatlılar,şekerlemeler)
 • Glisemik indeksi yüksek olan gıdalar
 • Beyaz ekmek
 • Beyaz pirinç ve pirinçle yapılmış dolma,pilav gibi besinler
 • Patates ve patatesle hazırlanmış besinler

Bu tür besinleri tüketmek kandaki insülin seviyesini hızlı bir şekilde yükselterek insülin direncini artırır.Bir kişide insülin direncinin olup olmadığını anlaşılması için kan testi yapılması gerekir.En az 8 saatlik açlıktan sonra sabah yapılan kan testi ile insülin direncini tespit etmek oldukça kolaydır.

 

İnsülin direnci tedavi edilebilir mi? Nasıl tedavi edilir?

 

Öncelikli olarak kişinin yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıkları düzeltilmelidir.Temel olarak meyve şekeri de dahil her türlü şerkerlemeden uzaklaşmak,unlu-nişastalı yiyecekleri sofrada bulundurmamak,rafine ürünler tüketmemek,fırın-pastane ürünlerinden uzak durmak,gazlı-gazsız meşrubatları tüketmemek gerekir.Bunların yanında egzersiz yapmadan insülin direncini yönetmek de mümkün değildir.Çünkü spor,insülin duyarlılığını artırarak insülin direncinin kırılmasını sağlayabilir.Ancak insülin direnci çok yüksek olan kişilerde diyet ve sporun yanında ilaç tedavisi desteği gerekli olabilir.İlaç tedavisinde seçilen ilacın dozu kişiye uygun bir şekilde ayarlanmalıdır,rastgele kullanılan ilaçlar bazen istenmeyen durumlara sebep olabilir.

 

Öğr.Dyt.Gizem BİÇER

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniveristesi

About author
Diyetgen Editör
Articles
Related posts
BlogHastalıkİpuçları

Kolesterole İyi Gelen Besinler

6 Mins read
İçindekilerİnsülin direnci nedir?İnsülin direnci kimlerde görülür?  İnsülin direncinin başlıca 2 nedeni vardır;İnsülin direnci belirtileri nelerdir? Kolesterole İyi Gelen Besinler Kolesterole İyi Gelen…
BesinlerBlogİpuçları

Sağlıklı Beslenme Önerileri

3 Mins read
İçindekilerİnsülin direnci nedir?İnsülin direnci kimlerde görülür?  İnsülin direncinin başlıca 2 nedeni vardır;İnsülin direnci belirtileri nelerdir? Sağlıklı Beslenme Önerileri Sağlıklı Beslenme Önerileri Vermemizi…
BlogHamilelikİpuçları

Gebelik Öncesinde Beslenme

5 Mins read
İçindekilerİnsülin direnci nedir?İnsülin direnci kimlerde görülür?  İnsülin direncinin başlıca 2 nedeni vardır;İnsülin direnci belirtileri nelerdir? Gebelik Öncesinde Beslenme Gebelik Öncesinde Beslenme Nasıl…
Power your team with InHype
[mc4wp_form id="17"]

Add some text to explain benefits of subscripton on your services.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir