Whatsapp Randevu +90 544 903 03 14
Gelişmiş
Arama
  1. Anasayfa
  2. İştahsız Çocuklar için Yapılacaklar

İştahsız Çocuklar için Yapılacaklar

  • 9 August 2019
  • 0 Beğeni
  • 14 Görüntüleme
  • 0 Yorum

İştahsız Çocuklar için Yapılacaklar

İştahsız Çocuklar için Yapılacaklar Listesini Sizler için Hazırladık ;   İştahsızlık ile baş etmek aileler için çok zor olabilmektedir. Aileler,  çocuklarının sevmediği besinleri zorla  yedirmemeli,  besini  şiddetle  reddeden  çocuklarda   öncelikli olarak daha  yüksek  enerjili besinlerin  tüketimine özen  gösterilmelidir. Ailenin bu sorunun  çözümünde   zorluk  yaşadığı  durumlarda,  özellikle iştahsızlığın çocuğun  büyüme ve  gelişme sürecini   etkilediği   durumlarda  çocuk doktoru,  diyetisyen,  çocuk  psikoluğu, konuşma ve dil terapisti gibi  uygun  sağlık  profesyonellerine yönlendirilmelidir.

İştahsız  çocukların  besin tüketimini  arttırmak  için aşağıdaki  öneriler  göz önünde bulundurulmalıdır:

Çocuklarda İştahsızlık

 

Abur cubur besin tüketimi kısıtlanmalı:

Çocukların  aç  olmamalarına  rağmen, enerji  içeriği yüksek olan abur cubur  besinleri  tüketmesi  iştahsızlığın  temel nedenlerinden biridir. Bu tür besinler  eve alınmamalı, çocuklara besleyici değeri  yüksek olan küçük sağlıklı  atıştırmalıklar verilmelidir. Ayrıca çocuklar susayınca sadece su verilmeli ve meyve suyu tüketimi sınırlandırılmalıdır.

Çocuklarda İştahsızlık :  Çocukların iştah merkezine güvenilmeli:

 Çocuk doyduğu zaman daha fazlasını yemesi için zorlanmamalıdır. Aileler çocuklarının iştahları az olduğunda onları eğlendirerek   veya  aldatarak  kaşıklar dolusu  yedirmeye  çalışmaktadır. Çocuklar acıktığı zaman zaten kendi  kendilerine yemek yiyecekleri  için bu durumda ailelerin biraz daha sabırlı ve anlayışlı olması gerekmektedir.

Çocuk  açlık duygusunu  yaşamalı  ve acıkarak yemek yemelidir. Bazı durumlarda  çocukların 1-2 öğün atlamalarına izin verilmeli, bu durumun  sağlığı hemen olumsuz yönde etkilemeyeceği bilinmelidir.

Çocuklarda İştahsızlık : Çocuklara parmak besinler verilmeli:

Kaşık kullanmamalarına  rağmen  beslenmelerini  destekleyen  parmak besinlere  6-8  aylık iken başlanmalıdır. Çocuklar besinleri elleyerek tanımalıdır.

Günlük süt tüketimine dikkat edilmelidir:

Çok fazla süt tüketiminin  tokluk hissi  vererek  iştahı azaltacağı  unutulmamalıdır.

Yapılan çalışmalarda fazla süt  tüketiminin iştahı azaltmasına rağmen, büyüme ve gelişmeyi olumsuz   yönde etkilemediği, ancak demir eksikliği anemisine neden olabileceği bildirilmiştir. Ayrıca Bakınız : Demir Eksikliği Nedir

İştahsız Çocuklar için Yapılacaklar

Çocuklarda İştahsızlık : Çocukların yiyebileceğini  düşündüğünüz  miktarlardan  daha  az porsiyonlar hazırlanmalı:

Çocukların iştahı,  yiyebileceğinden  daha  fazla  besin verildiğinde  azalmaktadır. Çocuklara  büyük  tabaklarda  küçük porsiyonlar sunulduğu  takdirde, büyük olasılıkla çoğu tüketilecek  ve çocuk kendisini başarılı hissedecektir.

Çocukların daha fazla yemek istediği  düşünülüyorsa, bu durumda çocuğun talep etmesi  beklenmeli, şiddetle reddedilen besinler ( özellikle sebzeler) sunulmamalıdır.

İştahsız Çocuklar için Yapılacaklar : Öğünler renklendirilmeli:

Öğün  esnasında  çocuklarla  eğlenceli  sohbetler  yapılmalı, çocuklar eleştirilmemeli ve  çocuk üzerinde hakimiyet kurma düşüncelerinden  kaçınılmalıdır. Çocuklar yemek saatlerinden zevk almalıdır.

İştahsız Çocuklar için Yapılacaklar : Yemeklerle ilgili konuşmaktan kaçınılmalı:

Çocuklarla öğün esnasında  tüketilen miktar tartışılmamalı, çocukların iştah merkezine güvenilmeli, fazla  yemek  yemeleri  için ısrar  edilmemeli, besin alımları başka çocuklarla  karşılaştırılmamalıdır.

Çocukların anne babalarını değil, kendilerini  memnun  edecek  kadar yemek  yemeleri  sağlanmalıdır.

Öğün  süreleri  uzatılmamalı:

Çocuğun  öğün sürelerine  ilişkin  algılarını olumsuz  yönde  etkileyeceği  için  öğün  sonrası  çocuklar yemek  masasında  uzun süre  oturtulmamalıdır. Özellikle iştahsız  çocuklara tabağındaki  bitene  kadar  masadan kalkmayacaksın gibi yaptırımlar uygulanmamalıdır.

İştahsız Çocuklar için Yapılacaklar : Yemek  yemek için  uygun  bir  ortam sağlanmalıdır:

Çocukların  mama  sandalyeleri  ergonomik  olmalı, çocuk rahat  bir ortamda  yemek  yemelidir. Yemek  saatlerinde  çocuklara  çizgi  film izletilmemeli, yemek yerken  telefon, bilgisayar  vb  ile  oyalamamalı,  sadece  yemek  yemeye  odaklanmalıdır.

Çocuklara  karşı  yanlış  beslenme tutumlarından  kaçınılmalı:

Çocuklar  yeterli besin  tüketmediklerinde  aileler  gereksiz  besleme  tutumlarına  girişmektedirler. Bazı  ebeveynler  çocuklarını  daha  iyi  beslemek  için  gece  uyandırmakta,  bazıları gün  boyunca  yarım  saatte  bir  çocuklarına  bir şeyler  yedirmek  için  çabalamakta,  bazıları  ise aç  çocuklar  hakkında  konuşarak çocukları suçlu  hissettirmektedir.

En yaygın hata ise çocuğun  kaşığını havaya  kaldırarak  ağzına yiyecek  alması  için  çeşitli  yollar (kuş geliyor vb.) denemektir.

 

 

 

Yorumunuzu Bırakın