fbpx

Kabağın Faydaları Nelerdir ?Kabağın Faydaları Nelerdir ?

Kabağın Faydaları Nelerdir ? Kabak  mükemmel bir sağlıklı besin deposudur. Sizde kabağın bu faydalarını duyunca yazın tabağınızdan eksik etmeyeceksiniz!

  • Kabak, sıfır yağ içerir ve su ve lif bakımından yüksektir.Ayrıca önemli miktarda B6,riboflavin,folat, C ve K vitaminleri potasyum ve manganaz gibi mineralleri içerir.
  • Kabak ayrıca antioksidan ve antienflamatuar içerdiğinden beslenmemizde yer alması gerekir.

KABAK   TÜKETMENİZ İÇİN EN İYİ 9 NEDEN!

Sindirim sistemimiz için faydalıdır

Kabak kabızlık ve diğer sindirim sorunlarının görülme sıklığını azaltmakta ve sindirimi iyileştirmeye yardımcı olmaktadır.

Kabağın içerisindeki su oranı yüksektir. Aynı zamanda önemli miktarda lif,elektrolit ve sağlıklı bir sindirim sistemi için gerekli diğer besinleri içerir.

Düzenli kabak tüketimi ülser ve kolon kanserinin önlenmesine yardımcı olabilir.

Yaşlanmayı yavaşlatır

Yaşlanma toksinlerin, serbest radikallerin ve vücudun yıllar boyunca maruz kaldığı iltihaplanma sonucu ortaya çıkar.Bu zehirler ve iltihaplar antioksidanlar ve iltihap önleyici gıdalar ile azaltılabilir.

Kabak, serbest radikallerin ve aşırı iltihaplanmaların vücuttan atılmasına yardımcı olan antioksidanlar ve antienflamatuar  besinler bakımından zengindir.

Kabağın Faydaları Nelerdir ?

Kan şekeri seviyesini düşürür

Yüksek kan şekeri düzeyleri ve diyabet, sağlıksız karbonhidrat ve lif bakımından düşük bir diyetle kötüleşen problemlerdir.

Kabak,  kan şekerinizi düşürmenize ve insülin duyarlılığınızı arttırmanıza yardımcı olabilir.Araştırmalar günlük beslenmenize 30 gram lif dahil edilmesinin diyabet riskini önemli ölçüde azalttığını gösteriyor.

Kalp sağlığı için faydalıdır

Kabak, yağ ve sodyum bakımından düşük, lif ve potasyum bakımından yüksek bir besindir. Bu özellikler kan dolaşımını korumaya yardımcı olur.

Göz sağlığı için faydalıdır

Kabak, C-vitamini, beta-karoten, zeaxantin,manganez ve lutein de dahil olmak üzere iyi antioksidanlar ve fito besinler kaynağıdır.

Zeaxantin ve lutein,özellikle serbest radikallerle savaşarak göz sağlığının korunmasında ve iyileştirilmesinde faydalıdır.Bu özellikler glokom,katarakt ve masküler dejenerasyon gibi yaşa bağlı göz rahatsızlıklarının gelişme riskini azaltır.

Yorgunluğu azaltır

Kabak, özellikle folat ,riboflavin ve B6  gibi zengin bir B vitamini kaynağı olduğu için vücuttaki enerji üretimini arttırmaya yardımcı olabilir. Bu yorgunluğu azaltır ve ruh halini iyileştirir.

Vücudun karbonhidrat ve protein metabolizması için B vitaminleri gereklidir.Bu vitaminler ayrıca beyin foksiyonlarının sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.

Kilo vermeye yardımcı olur

Kabak kalorisi düşük, su ve lif bakımından yüksek bir besin olduğu için kilo vermek isteyenler için harika bir besindir.

Tiroid bezlerinin sağlığı için faydalıdır

Kabağın özellikle kabuklarında yüksek miktarda C vitamini ve polifenol bulunur.

Yapılan çalışmalarda kabak kabuğundaki bileşiklerin tiroid bezleri için olumlu etkileri olduğu gözlenmiştir . Bu bileşikler ayrıca insülin seviyelerinin düzenlenmesinde etkili olmuşlardır.

Oksidasyon ve iltihaplanmaya karşı korur

Kabak antioksidanlar,A ve C vitaminleri,glutatyon  peroksidaz ve süperoksit dismutazda dahil olmak üzere antienflamatuar bileşikler bakımından zengindir.

Düzenli olarak kabak tüketimi, vücuttaki oksidasyonu ve enflamasyonu azaltır.Bu, bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve iltihaplanma ile ilişkili hastalıklara karşı korur.

Kalori bakımından düşük, beslenme değeri bakımından yüksek bu mucizevi besinin tam da mevsimindeyken bol bol tüketmekte fayda var!

 

 

Bu Makaleye Bir Tepki Ver !
Like
Love
Haha
Wow
Sad
Angry
Teşekkürler "Kabağın Faydaları Nelerdir ?" Bloğa Hoşluk Kattınız !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Belki İncelemek İstersiniz

Bunlarda Dikkatinizi Çekebilir

Editör Sizin için Seçti