Whatsapp Randevu +90 544 903 03 14
Gelişmiş
Arama
 1. Anasayfa
 2. Kabızlık için Çözüm Önerileri

Kabızlık için Çözüm Önerileri

 • 6 December 2019
 • 0 Beğeni
 • 18 Görüntüleme
 • 0 Yorum

Kabızlık için Çözüm Önerileri

Kabızlık için Çözüm Önerileri Nelerdir ? Kabızlık dünya çapında yetişkinlerin yaklaşık% 16’sını etkileyen ortak bir konudur.Tedavisi zor olabir, birçok insanı doğal tedavilere ve probiyotikler gibi reçetesiz takviyelere yöneltir.

Probiyotikler canlıdır, kombucha, kefir, lahana turşusu ve tempeh dahil fermente gıdalarda doğal olarak bulunan faydalı bakterilerdir.

Bu bakteriler tükendiğinde, probiyotikler bağırsak mikrobiyomunu arttırır.

Araştırmalar, probiyotik alımınızı arttırmanın kan şekeri seviyesini azaltabileceğini ve kilo kaybını, karaciğer fonksiyonunu ve cilt sağlığını destekleyebileceğini gösteriyor. Probiyotikler ayrıca zararlı bakterilerin bağırsaklarınızda çoğalma ihtimalini azaltabilir.

Kabızlık için Çözüm Önerileri

Bu makale, probiyotiklerin kabızlığın tedavisine yardımcı olup olamayacağını anlatmaktadır.

Probiyotikler, kabızlık üzerindeki etkileri için çok çeşitli koşullar altında incelenmiştir.

İrritabl barsak sendromu

İrritabl bağırsak sendromu (IBS), mide ağrısı, şişkinlik ve kabızlık gibi birçok belirtiye yol açabilecek bir sindirim bozukluğudur. Probiyotikler genellikle kabızlık da dahil olmak üzere IBS semptomlarını tedavi etmek için kullanılır.

Yapılan 24 çalışmada , probiyotiklerin IBS’li kişilerde semptomların şiddetini azalttığını ve bağırsak alışkanlıklarını, şişkinliği ve yaşam kalitesini iyileştirdiğini göstermiştir

IBS’li 150 kişiden oluşan bir başka çalışma, 60 gün boyunca probiyotiklerle takviyenin bağırsak düzenliliğinin ve dışkı kıvamının iyileştirilmesine yardımcı olduğunu ortaya koymuştur.

Çocukluklarda kabızlık

Çocuklarda kabızlık yaygındır ve diyet, aile öyküsü, gıda alerjileri ,psikolojik konular gibi çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir,

Çok sayıda çalışma, probiyotiklerin çocuklarda kabızlığı hafiflettiğini göstermektedir. Kabızlık için 

3-12 hafta boyunca probiyotik almanın kabızlığı olan çocuklarda dışkı sıklığını arttırdığını, 48 çocukta 4 haftalık bir çalışmanın bu takviyeyle bağırsak hareketlerinin sıklığını ve tutarlılığını artırdığını göstermiştir

Gebelikte Kabızlık

Hamile kadınların % 38 kadarı, doğum öncesi takviyeleri, hormonal dalgalanmalar veya fiziksel aktivitedeki değişikliklerin neden olabileceği kabızlığı yaşar .

Bazı araştırmalar hamilelik sırasında probiyotik almanın kabızlığı önleyebileceğini öne sürüyor .

Kabızlığı olan 60 gebe kadında yapılan 4 haftalık bir çalışmada, Bifidobacterium ve Lactobacillus bakterileriyle zenginleştirilmiş (300 gram) probiyotik yoğurt yemenin günlük olarak bağırsak hareketlerinin sıklığını arttırdığını ve birkaç kabızlık semptomunu iyileştirdiğini göstermiştir.

İlaçlar – Kabızlık için

Opioidler, demir hapları, antidepresanlar ve bazı kanser tedavileri dahil olmak üzere çeşitli ilaçlar kabızlığa sebeb olabilir.

 • Özellikle, kemoterapi kabızlığın önemli bir nedenidir. Bu kanser tedavisi gören kişilerin yaklaşık% 16’sı kabızlık bulguları saptanmıştır.
 • Probiyotikler , ayrıca demir takviyelerinin neden olduğu kabızlığı yaşayanlara da yarar sağlayabilir .
 • Örneğin, 32 kadına ait 2 haftalık küçük bir çalışma, her gün demir takviyesiyle birlikte bir probiyotik almanın, plasebo kullanmaya kıyasla bağırsak düzenliliği ve bağırsak fonksiyonunu arttırdığını belirtmiştir.

Buna rağmen, probiyotiklerin antidepresan gibi diğer ilaçların neden olduğu kabızlığın giderilmesine yardımcı olup olmayacağını belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

ÖZETAraştırmalar, probiyotiklerin hamilelik, IBS ve bazı ilaçların neden olduğu çocukluk çağı kabızlığını ve kabızlığı tedavi edebileceğini göstermektedir.

Probiyotikler genellikle güvenli kabul edilmekle birlikte, göz önünde bulundurmak isteyebileceğiniz birkaç yan etkisi vardır.

Kabızlık için Çözüm Önerileri

Onları ilk almaya başladığınızda, mide krampları, bulantı , gaz ve ishal gibi sindirim sorunlarına neden olabilirler

Bununla birlikte, bu semptomlar tipik olarak sürekli kullanımla azalır.Kabızlık için 

Bazı araştırmalar, probiyotiklerin, bağışıklık sistemi zayıflamış insanlarda, enfeksiyon riskinin artması gibi ciddi yan etkilere neden olabileceğini göstermektedir.Kabızlık için 

Bu nedenle, altta yatan herhangi bir sağlık durumunuz varsa, probiyotik kullanmadan önce bir sağlık uzmanına danışmak en güvenli yoldur.Kabızlık için 

ÖZETProbiyotikler, genellikle zamanla azalan sindirim sorunlarına neden olabilir. Yine de, bağışıklık sistemi zayıf olanlarda daha ciddi yan etkilere neden olabilirler.

Probiyotikler nasıl seçilir ve kullanılır

Bazı suşlar diğerleri kadar etkili olamayacağından, doğru probiyotiği seçmek kabızlığın tedavisinde anahtar rol oynar.

Kabızlık için Çözüm Önerileri

Dışkı kıvamını arttırdığı gösterilmiş olan aşağıdaki bakteri türlerini içeren takviyeler

 • Bifidobacterium lactis
 • Lactobacillus plantarum
 • Streptococcus thermophilus
 • Lactobacillus reuteri
 • Bifidobacterium longum

Probiyotikler için önerilen herhangi bir özel dozaj olmamasına rağmen, çoğu takviye servis başına 1-10 milyar koloni oluşturan ünite (CFU) içermektedir

En iyi sonuçlar için, bunları yalnızca belirtildiği şekilde kullanın ve kalıcı yan etkiler yaşarsanız dozajınızı azaltmayı düşünün.

Alternatif olarak diyetinize çeşitli probiyotik yiyecekler eklemeyi deneyin .

Kimchi, kombucha, kefir , natto, tempeh ve lahana turşusu gibi fermente yiyeceklerin hepsi yararlı bakteriler açısından zengin, ayrıca diğer önemli besinlerden de zengindir.

ÖZETBazı probiyotik türleri, kabızlığın tedavisinde diğerlerinden daha etkili olabilir. Takviye almanın yanı sıra, probiyotik alımınızı artırmak için fermente gıdalar yiyebilirsiniz.

Yorumunuzu Bırakın