Yeni!DiyetGen Yenilendi ! Beslenme ve Diyet Alanında Uzmanların Makalelerini İncele Daha Fazla Detay

BlogEditörün Seçtikleriİpuçları

Kabızlık Nasıl Giderilir

6 Mins read

Kabızlık Nasıl Giderilir

Kabızlık Nasıl Giderilir ? Bağırsak hareketinin olması gerekenden yavaş olmasından dolayı haftada üç veya daha az sayıda dışkılama durumuna verilen addır. Kabızlık, diğer adıyla konstipasyon, bağırsak hareketlerinin yavaş olması sebebiyle haftada üç veya daha az sayıda dışkılama durumuna verilen isimdir

Dışkılama güçlüğü, dışkının tam boşalamaması, şişkinlik ve ağrılı dışkılama gibi olumsuz durumlara yol açan kabızlık, bağırsak bozuklukları arasında yaygın olarak ortaya çıkmaktadır. Kabızlığın nedeni çoğu zaman tam olarak tespit edilemez. Kabızlığa yol açan en sık sebepler arasında yeterli sıvı alımının olmaması, lifli gıdalar açısından fakir diyet ve hareketsiz yaşam sayılabilir.

Bu Makalede Kısaltma Kullanılmıştır:  Kabızlık = KBZLK

Kabızlık bazen tıkayıcı tipte bazen ise bağırsak hareketlerinde yavaşlama olarak görülebilmektedir.

Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bu duruma iyi gelen besinler bulunmaktadır. Kabızlık tedavisi  önceliği kabızlık nedeninin araştırılmasıdır.

Kabızık durumunda yapılması gerekenler;

 

 • Lif içeriği zengin olan besinlerin tüketimini artırın. Lif içeriğinin gün içerisinde yetersiz alınması kabızlığın temel nedenidir. Genellikle kişilerin daha önceki beslenme alışkanlıklarında tahılları lif kaynağı olarak kullanmalarından kaynaklanıyor. Yeni beslenme düzenlerinde gün içerisinde almamız gereken lifi içeriğinde oldukça lif bulunan sebzelere (balkabağı, pırasa, soğan, sarımsak, pancar, tatlı patates ve enginar vs.) beslenmede mutlaka yer vermek gerekiyor.

Kabızlık Nasıl Geçer

 

Kabızlık Nasıl Geçer ?
 • Yeterli magnezyum aldığınızdan emin olun; magnezyum yetersizliği kabızlığın temel nedenlerinden biri olarak bilinmektedir. Kakao, yağlı tohumlar, avokado, kabak çekirdeği, keten tohumu, chia tohumu, muz ve koyu yapraklı sebzeler içerisinde oldukça magnezyum bulundurarak magnezyumdan zengin besinlerdir.
 • Ayrıca Bakınız : Chia Tohumu Nedir
 • Ayrıca magnezyum yetersizliğinin besinle karşılanamayacağı durumda mutlaka uzman kontrolünde magnezyum takviyeleri kullanılmalıdır. Yoğurda eklenerek tüketilen keten tohumu kabızlığa iyi gelen gıdalar arasındadır.
Kabızlık Probleminiz Varsa !
 • Alkali beslenin; bir başka deyişle koyu yeşil yapraklı sebzelere sofralarınızda çok sık yer verin. Alkali beslenerek gün içerisinde almış olduğunun lif oranı artacak ve bu da bağırsaklarınızın çalışmasında yardımcı olacaktır.

Kabızlığa Ne İyi Gelir ?

 • Et tüketileceği zaman kırmızı et yerine beyaz et veya balık eti tercih etmek bağırsakları rahatlatacaktır. Yüksek miktarda kırmızı et bağırsakları zorlayıcı bir etkiye yol açarak, kişiyi daha çok rahatsız edecektir.
 • Zeytin, üzerine dökülen kekik ve zeytinyağı ile tüketildiğinde KBZLK  sorununa iyi gelmektedir. Zeytinyağı bağırsaktan yiyecek geçişine yardımcı olduğu için aç karna 1 tatlı kaşığı zeytinyağı tüketmek faydalı olacaktır. Ayrıca Bakınız : Zeytinyağının Faydaları Nelerdir
Kabızlık Neden Olur ?
 • Yeterli su tüketin; bol bol su tüketin. Yaklaşık olarak gün içerinde kilonuz başına 30 ml su tüketin. Su tüketimini unutan kişiler alarm kurarak kendilerine hatırlatma yöntemini deneyebilir. Yeterli su tükettiğinizi anlamak için idrar renginizi kontrol edin. İdrarınızı açık renk görmeniz yeterli su tükettiğinizin işaretidir.
 • Probiyotik tüketiminizi arttırın; turşu, kefir ve sirke gibi fermente ürünlerden alabileceğiniz iyi bakteriler bağırsaklarını düzenlemeye ve KBZLK probleminizin ortadan kalmasına yardımcı olacaktır. Fermente ürünlerin yeterli gelmediği durumda uzman kontrolünde probiyotik desteklerden faydalanılabilir.

Kabızlığın Tedavisinde İpuçları

 

 • Tuvalette ayaklarınızı kaldırın; Alaturka tuvaletlerdeki pozisyonu klozette oluşturabilmek için ayaklarınızın altına küçük bir tabure koyun ve hafif öner doğru dik bir şekilde eğilin. Böylelikle bağırsak açılacak ve dışkı bağırsaklar içerisinde kolay hareket edecektir. Bunu her gün aynı saatlerde olacak şekilde yapmalısınız. Bu pozisyon sayesinde makat kaslarınız uyarılarak dışkının dışarı doğru atılması kolaylaşacak.

 

 • Yeterli egzersiz yaptığınızdan emin olun; Daha çok hareket edilmelidir. Fiziksel egzersiz bağırsak hareketlerinin de düzenlenmesine yardımcıdır. Her gün normal yaşantınızdan farklı olacak bir hareket yapın. Bu ip atlama, orta tempolu yürüyüş veya koşma, yüzme vs. olabilir.

 

 • Ihlamur içebilirsiniz. Güvenilir bir yerden alınan ıhlamuru gün içerisinde 2-3 fincan tüketirseniz ıhlamurun bağırsak hareketlendirici etkisinden faydalanabilirsiniz.
 • Fazla kafein tüketiminden kaçınılmalıdır. Çay ve kahve tüketimini sınırlandırılmalıdır.

 

 • Sinameke bitkisi KBZLK için çözüm olarak görülüyor olsa da bir o kadar da tehlikeli bir bitkidir. Sinameke bitkisi bağırsak mukozasını tahriş ederek, uzun süre kullanımıyla bağırsaktaki kıvrımlı kısımlarının düzleşmesine sebep olarak bağırsak tembelliğine yol açabilir. Aslında fazla tüketilmesiyle kabızlığa asıl zemin hazırlayan bir bitkidir

 

 • Muz, makarna, pirinç lapası, pilav, fazla süt tüketimi ve fastfood yiyecekler kabızlığa yol açabileceği bilinen bazı yiyeceklerdir. Bu yiyecekleri mümkün olduğunca sınırlamak gerekmektedir.

İpuçları

 • Sabah kahvaltısından önce aç karna kuru kayısı, incir, erik veya mürdüm eriği yemek ve üzerine ılık su içmek bağırsakları çalıştıracaktır. Bu besinler sabahları aç karnına tüketildiği zaman daha etkili olmaktadır. Ayrıca kuru meyveler çiğ olarak tüketilebileceği gibi komposto olarak da tercih edilebilir.

Bu gıdaların kabızlığa iyi geldiğini düşünerek bunları uzun süre tüketmek ve aşırıya kaçmak, bağırsağın bağışıklık kazanmasına ve normal koşullarda dışkılayamamasına sebep olabilmektedir. Bundan dolayı kabızlığı çözmek için yazmış olduğum gıdaları da mutlaka aşırıya kaçmadan tüketmek gerekmektedir.

İpucu 1 : KBZLK için çözüm olan lifli gıdaların tam etki göstermesi birkaç hafta, olasılıkla birkaç ay sürebilir.

İpucu 2  : KBZLK daha ciddi nedenleri kalın bağırsaktaki oluşumlar veya darlıkları içerdiğinden, KBZLK devam ettiğinde bir kolon ve rektum cerrahının tavsiyesini almak gerekir.

İpucu 3 : KBZLK birlikte karın ağrısı, kilo kaybı, makattan kan gelmesi gibi belirtileri varsa, kolonoskopi ve laboratuvar testleri ile bu soruna yol açan neden araştırılmalıdır.

İpucu 4 : Beslenme düzenine ve hareketli yaşam tarzına dikkat edilmiş olmasına rağmen hala kabızlık sorunu yaşanıyorsa, kabızlık tedavisi için doktora başvurmak gerekmektedir.

Diyet ve yaşam tarzı değişikliklerini Uygulayın !

Doktorunuz kabızlığınızı hafifletmek için aşağıdaki değişiklikleri önerebilir:

 • Lif alımınızı artırın. Beslenmenize lif kaynağı eklemek dışkınızın ağırlığını arttırır ve bağırsaklarınızdan geçişini hızlandırır. Yavaş yavaş her gün daha fazla taze meyve ve sebze yemeye başlayın. Tam tahıllı ekmekleri ve seçin.

  Doktorunuz her gün tüketmek için belirli miktarda gram lif önerebilir. Genel olarak, günlük beslenmenize her 1000 kalori için 14 gram lif hedefleyin.

  Yediğiniz lif miktarındaki ani bir artış şişkinliğe ve gaza neden olabilir, bu nedenle yavaşça başlayın ve birkaç hafta boyunca hedefinize doğru ilerleyin.

 • Haftanın çoğu günü egzersiz yapın. Fiziksel aktivite bağırsaklarınızdaki kas aktivitesini arttırır. Haftanın çoğu günü egzersiz yapmaya çalışın. Zaten egzersiz yapmıyorsanız, bir egzersiz programına başlayacak kadar sağlıklı olup olmadığınızı doktorunuzla konuşun.
 • Bağırsak hareketi yapma dürtüsünü görmezden gelmeyin :  Banyoda zaman ayırın, dikkatinizi dağılmadan ve acele etmeden bağırsak hareketine sahip olmak için kendinize yeterince zaman ayırın.
 • Daha fazla lif yemelisiniz :  Tabağınızı çok fazla sebze, meyve ve kepekli tahıl ile süsleyin ve süt & et gibi çok az lifli yiyecekler yemeyin.

  Daha fazla su için : Sindirim sisteminiz, şeyleri temizlemeye yardımcı olmak için suya ihtiyaç duyar.

  Egzersiz Yapın : Bu, sindirim sisteminizdeki kasların daha iyi çalışmasına yardımcı olur, böylece katılar daha düzgün hareket edebilir. Doktorunuz uygun olduğunu söylerse haftanın her günü aktif olmaya çalışın.

Kabızlığınızın nedenine bağlı olarak, doktorunuz aşağıdaki ilaçlardan birini önerebilir:

Misoprostol ( Cytotec ) bağırsaklarınızın daha hızlı çalışmasını sağlamak için bir uyarıcı olarak çalışır. Hamileyseniz almamalısınız.

Kolşisin / probenesid (Col-Probenesid) daha fazla bağırsak hareketine sahip olmanıza yardımcı olur. Böbrek problemleri olan kişiler için önerilmez.

Ayrıca müshilleri de deneyebilirsiniz Farklı tipler bağırsak hareketine yardımcı olmak için farklı şekillerde çalışır.

Lif takviyeleri beslenmenize toplu olarak katkıda bulunur,  Doktorunuz aşağıdakilerden birini önerebilir:

 • Kalsiyum polikarbofil (FiberCon)
 • Metilselüloz elyaf ( Citrucel )
 • Psyllium ( Metamucil , Konsyl )

Eğer ciddi bir durum olduğunu hissederseniz yada görürseniz mutlaka doktora danışmalısınız. Evde kendi başınıza tıbbi müdahalelerde bulunmayın.

STJ. DYT. AYŞEN TÜTÜNCÜ

T.C. İSTANBUL YENİ YÜZYIL ÜNİVERSİTESİ

 

About author
Diyetgen Editör
Articles
Related posts
BlogHastalıkİpuçları

Kolesterole İyi Gelen Besinler

6 Mins read
İçindekilerKabızık durumunda yapılması gerekenler;Kabızlık Nasıl Geçer ?Kabızlık Probleminiz Varsa !Kabızlığa Ne İyi Gelir ?Kabızlık Neden Olur ?Kabızlığın Tedavisinde İpuçlarıİpuçlarıDiyet ve yaşam tarzı…
BesinlerBlogİpuçları

Sağlıklı Beslenme Önerileri

3 Mins read
İçindekilerKabızık durumunda yapılması gerekenler;Kabızlık Nasıl Geçer ?Kabızlık Probleminiz Varsa !Kabızlığa Ne İyi Gelir ?Kabızlık Neden Olur ?Kabızlığın Tedavisinde İpuçlarıİpuçlarıDiyet ve yaşam tarzı…
BlogHamilelikİpuçları

Gebelik Öncesinde Beslenme

5 Mins read
İçindekilerKabızık durumunda yapılması gerekenler;Kabızlık Nasıl Geçer ?Kabızlık Probleminiz Varsa !Kabızlığa Ne İyi Gelir ?Kabızlık Neden Olur ?Kabızlığın Tedavisinde İpuçlarıİpuçlarıDiyet ve yaşam tarzı…
Power your team with InHype
[mc4wp_form id="17"]

Add some text to explain benefits of subscripton on your services.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir