Kabızlık Nasıl Giderilir

Kabızlık Nasıl Giderilir

Kabızlık Nasıl Giderilir ? Bağırsak hareketinin olması gerekenden yavaş olmasından dolayı haftada üç veya daha az sayıda dışkılama durumuna verilen addır.

Dışkılama güçlüğü, dışkının tam boşalamaması, şişkinlik ve ağrılı dışkılama gibi olumsuz durumlara yol açan kabızlık, bağırsak bozuklukları arasında yaygın olarak ortaya çıkmaktadır. Kabızlık bazen tıkayıcı tipte bazen ise bağırsak hareketlerinde yavaşlama olarak görülebilmektedir.

Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bu duruma iyi gelen besinler bulunmaktadır.

Kabızık durumunda yapılması gerekenler;

 

 • Lif içeriği zengin olan besinlerin tüketimini artırın. Lif içeriğinin gün içerisinde yetersiz alınması kabızlığın temel nedenidir. Genellikle kişilerin daha önceki beslenme alışkanlıklarında tahılları lif kaynağı olarak kullanmalarından kaynaklanıyor. Yeni beslenme düzenlerinde gün içerisinde almamız gereken lifi içeriğinde oldukça lif bulunan sebzelere (balkabağı, pırasa, soğan, sarımsak, pancar, tatlı patates ve enginar vs.) beslenmede mutlaka yer vermek gerekiyor.

 

 • Yeterli magnezyum aldığınızdan emin olun; magnezyum yetersizliği kabızlığın temel nedenlerinden biri olarak bilinmektedir. Kakao, yağlı tohumlar, avokado, kabak çekirdeği, keten tohumu, chia tohumu, muz ve koyu yapraklı sebzeler içerisinde oldukça magnezyum bulundurarak magnezyumdan zengin besinlerdir. Ayrıca magnezyum yetersizliğinin besinle karşılanamayacağı durumda mutlaka uzman kontrolünde magnezyum takviyeleri kullanılmalıdır. Yoğurda eklenerek tüketilen keten tohumu kabızlığa iyi gelen gıdalar arasındadır.

 

 • Alkali beslenin; bir başka deyişle koyu yeşil yapraklı sebzelere sofralarınızda çok sık yer verin. Alkali beslenerek gün içerisinde almış olduğunun lif oranı artacak ve bu da bağırsaklarınızın çalışmasında yardımcı olacaktır.

Kabızlığa Ne İyi Gelir ?

 • Et tüketileceği zaman kırmızı et yerine beyaz et veya balık eti tercih etmek bağırsakları rahatlatacaktır. Yüksek miktarda kırmızı et bağırsakları zorlayıcı bir etkiye yol açarak, kişiyi daha çok rahatsız edecektir.

 

 • Zeytin, üzerine dökülen kekik ve zeytinyağı ile tüketildiğinde kabızlık sorununa iyi gelmektedir. Zeytinyağı bağırsaktan yiyecek geçişine yardımcı olduğu için aç karna 1 tatlı kaşığı zeytinyağı tüketmek faydalı olacaktır.

 

 • Yeterli su tüketin; bol bol su tüketin. Yaklaşık olarak gün içerinde kilonuz başına 30 ml su tüketin. Su tüketimini unutan kişiler alarm kurarak kendilerine hatırlatma yöntemini deneyebilir. Yeterli su tükettiğinizi anlamak için idrar renginizi kontrol edin. İdrarınızı açık renk görmeniz yeterli su tükettiğinizin işaretidir.

 

 • Probiyotik tüketiminizi arttırın; turşu, kefir ve sirke gibi fermente ürünlerden alabileceğiniz iyi bakteriler bağırsaklarını düzenlemeye ve kabızlık probleminizin ortadan kalmasına yardımcı olacaktır. Fermente ürünlerin yeterli gelmediği durumda uzman kontrolünde probiyotik desteklerden faydalanılabilir.

Kabızlığın Tedavisinde İpuçları

 

 • Tuvalette ayaklarınızı kaldırın; Alaturka tuvaletlerdeki pozisyonu klozette oluşturabilmek için ayaklarınızın altına küçük bir tabure koyun ve hafif öner doğru dik bir şekilde eğilin. Böylelikle bağırsak açılacak ve dışkı bağırsaklar içerisinde kolay hareket edecektir. Bunu her gün aynı saatlerde olacak şekilde yapmalısınız. Bu pozisyon sayesinde makat kaslarınız uyarılarak dışkının dışarı doğru atılması kolaylaşacak.

 

 • Yeterli egzersiz yaptığınızdan emin olun; Daha çok hareket edilmelidir. Fiziksel egzersiz bağırsak hareketlerinin de düzenlenmesine yardımcıdır. Her gün normal yaşantınızdan farklı olacak bir hareket yapın. Bu ip atlama, orta tempolu yürüyüş veya koşma, yüzme vs. olabilir.

 

 • Ihlamur içebilirsiniz. Güvenilir bir yerden alınan ıhlamuru gün içerisinde 2-3 fincan tüketirseniz ıhlamurun bağırsak hareketlendirici etkisinden faydalanabilirsiniz.

 

 • Fazla kafein tüketiminden kaçınılmalıdır. Çay ve kahve tüketimini sınırlandırılmalıdır.

 

 • Sinameke bitkisi kabızlık için çözüm olarak görülüyor olsa da bir o kadar da tehlikeli bir bitkidir. Sinameke bitkisi bağırsak mukozasını tahriş ederek, uzun süre kullanımıyla bağırsaktaki kıvrımlı kısımlarının düzleşmesine sebep olarak bağırsak tembelliğine yol açabilir. Aslında fazla tüketilmesiyle kabızlığa asıl zemin hazırlayan bir bitkidir

 

 • Muz, makarna, pirinç lapası, pilav, fazla süt tüketimi ve fastfood yiyecekler kabızlığa yol açabileceği bilinen bazı yiyeceklerdir. Bu yiyecekleri mümkün olduğunca sınırlamak gerekmektedir.

 

 • Sabah kahvaltısından önce aç karna kuru kayısı, incir, erik veya mürdüm eriği yemek ve üzerine ılık su içmek bağırsakları çalıştıracaktır. Bu besinler sabahları aç karnına tüketildiği zaman daha etkili olmaktadır. Ayrıca kuru meyveler çiğ olarak tüketilebileceği gibi komposto olarak da tercih edilebilir.

Bu gıdaların kabızlığa iyi geldiğini düşünerek bunları uzun süre tüketmek ve aşırıya kaçmak, bağırsağın bağışıklık kazanmasına ve normal koşullarda dışkılayamamasına sebep olabilmektedir. Bundan dolayı kabızlığı çözmek için yazmış olduğum gıdaları da mutlaka aşırıya kaçmadan tüketmek gerekmektedir.

 

STJ. DYT. AYŞEN TÜTÜNCÜ

T.C. İSTANBUL YENİ YÜZYIL ÜNİVERSİTESİ

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir